AnasayfaBlogOnline Oyunlar Nelerdir?
Teknoloji

Online Oyunlar Nelerdir?

07 Ocak 2020
Resimde bir çift beyaz video oyun kumandası görülüyor. Kumandalar dikdörtgen şeklinde siyah beyaz bir tasarıma ve üstte iki düğmeye sahip. Kumandalardan biri bütünüyle görülebilirken, diğeri bulanık bir kedi görüntüsüyle kısmen gizlenmiş durumda. Görüntünün arka planında, uzakta bir çift beyaz ve siyah video oyun kumandası görülebiliyor. Görüntünün sağ tarafında, bir masanın üzerinde bir grup seramik figürün yanı sıra mavi rakamlı dijital bir saat görülüyor. Görüntünün sol tarafında ise beyaz bir yüzey üzerinde altın bir haçın yanı sıra bir çanın yakın çekimi ve ahşap bir yüzeyin yakın çekimi görülüyor. Resim bütünüyle modern bir oyun düzenini yansıtıyor.
Oyunun AdıŞirketOyunun Özeti
PUBG MobileTencent Games100 kişinin uçaktan atladığı ve son bir kişi kalana kadar süren bir hayatta kalma oyunu
Call of Duty MobileActivision 50 milyon kullanıcıya sahip bir çevrimiçi savaş oyunu
Mobile Legends Bang BangMoontonÇevrimiçi ve çok oyunculu bir savaş arenası oyunu
Cyber HunterNetEase GamesKarakter oluşturma ve hayatta kalma özelliklerine sahip bir aksiyon oyunu
Word of Wonders: Harf BulmacaFugo GamesÇeşitli seviyeleri ve harikaları keşfederek çözülmesi gereken bir kelime bulmaca oyunu
Kingdom RushIronhide Game StudioTamamen stratejiye dayalı, kalelerinizi düşmanlardan korumak amacıyla oynanan bir savunma oyunu
Clash of ClansSupercellKendi köyünüzü oluşturup, geliştirdiğiniz ve diğer oyuncularla savaştığınız strateji oyunu
League of Legends: Wild RiftRiot GamesÇok oyunculu bir savaş arenası oyunu
MinecraftMojangOyuncuların kendi dünyalarını oluşturup, keşfettikleri sandbox türünde bir oyun
Among UsInnerslothÇevrimiçi çok oyunculu ve sosyal bir dedektiflik oyunu

Bilgisayar veya cep telefonu vb. aletler ile bir ya da birden fazla bireyin, internet üzerinden bilgisayar oyunu oynanması paylaşımına çevirim içi veya online oyun denir.  Online oyun sitelerine internet üzerinden kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Günümüz dünyasında internet, cep telefonlarından bilgisayarlara, tabletlerden tüm teknolojik aletlere kadar çok geniş yelpazede kullanılmaktadır.

İnternetin bu kadar geniş kullanımının yanında online oyun çeşitliliği de oldukça fazladır. Bizlerin yapması gereken şey ise nasıl bir oyun aradığımıza karar vermemiz gerektiğidir. Örneğin; aksiyon tarzında bir oyun oynamak istiyorsunuz. Bunun için internette aksiyon online oyun yazarak arama başlatmanız gerekir. Arama sonuçlarınızda karşınıza bununla alakalı yüzlerce farklı sonuçla karşılaşırsınız. Çıkan bu sonuçlar karşısında yapmanız gerek tek şey sizin isteklerinize uygun bir siteye giriş yapmak ve oyun hakkında bilgi edinmektir.

Online oyunlar, bilgisayar, telefon veya tabletteki internet bağlantısını kullanarak diğer oyuncularla aynı anda oyunu oynamanızı sağlar. Oyuna giren herkes, oyun içindeki her türlü faaliyeti gerçekleştirebilmektedir. Bu tarz oyunlar diğer oyunlara kıyasla sıra dışı, gelişime açık ve sosyal olma yönleri taşıdığı için tercih edilmektedir. Bu tarz oyun oynamak için teknolojik bir alet ve internet bağlantısı gerekir. Bu alan içerisinde mobil, savaş, araba, aksiyon vb. tarzda içeriğe sahip oyunlar bulunmaktadır.

En İyi Mobil Oyunlar

Mobil oyunlar çoğumuz için vazgeçilmez haline geldi. Evde boş zaman değerlendirmekten sıkıcı anlarda vakit öldürmeye kadar mobil oyunlar hepimiz için kurtarıcı durumundadır. Mobil oyunlar gitgide kullanım oranı artmaktadır. Her ne kadar konsollar ve bilgisayarlar oyun oynamak için daha avantajlı gözükse de mobil oyunlar da büyük bir kitleye hitap etmektedir.  Bireylerin çoğu her an yanında olan mobil oyunları oynama deneyimi yaşıyor. Bu sayede her an takip içerisinde olma avantajını da yaşıyorlar. Son zamanlarda da bu durum gittikçe kaliteli bir deneyim haline geldi. Kullanıcılara hitap eden iyi mobil oyunlar nedir onlara göz atalım. En iyi mobil oyunlar;

PUBG Mobile: PC ya da konsolda milyonlarca kullanıcıya sahip olmasının yanında mobil oyun olarak da oynanmaktadır.  Mobil cihazlar için optimize edilmiş bir versiyondur. Tencent Games yapımı bir oyundur. 45 MB boyuta sahiptir. Bu oyun 4,3 puan almıştır.  100 kişinin uçaktan atlayarak başladığı oyun bir haritaya inip son bir kişi kalana kadar devam eder. Hayatta kalma oyunu olarak da adlandırılabilir. Dünyada en çok oynanan mobil oyunlar arasında kabul edilir. Bu oyunun büyük bir kitle tarafından beğenilmesinin nedeni olarak grafik ve oyun dinamiklerinin başarılı olması kabul edilir. Bunun yanında sürekli geliştirme ve iyileştirme sunması da sevilmesinin en önemli nedenlerindendir.

Call of Duty Mobile: Çıktığı ilk günlerde 50 milyon kullanıcıya ulaşmıştır. En ses getiren yapımlardan biri olarak kabul edilir. Bu oyunun mobil oyun olarak tasarlanması popülerliğini arttırdı. Çok oyunculu olan CoD Mobile birçok kullanıcının oynadığı bir oyun haline geldi. Kendi oyun içi dinamiklere sahip olduğu için herhangi bir teknik sisteme sahip olmanıza gerek yoktur. Bu oyun oynamak için cihazının iyi bir hafızası olması gerekir. Bu çok önemlidir. Çünkü 1,5 GB’lık boş alana ihtiyaç duyulmaktadır.  Her ne kadar 1,5 GB’lık bir alana ihtiyaç duyulduğu belirtildiyse sürekli gelen güncellemelerle daha fazla alana ihtiyacınız olacaktır. PUBG mobile ile kıyaslandığında hilelerin pek olmadığı bir oyun olarak tanımlanır.

Mobile Legends Bang Bang: League of Legends LOL oyununun mobildeki karşılığı olarak tanımlanır. Bu oyun son yıllarda büyük bir kullanıcı sayısına ulaştı. Hatta yakında Legends PC platformunda yer alan oyuncu sayısını geçeceği söylenmektedir. Çevrimiçi ve çok oyunculudur. Savaş arenası üzerinde 5’e 5 takımlar oluşturulur. Rakiplere karşı galip gelmek için savaşmanız gerekir. Mobile Legends, Bang Bang yeni sürümü ile ortaya çıkmış ve bu platformda iyi bir yer edinmiştir.Cyber Hunter: Bu oyuna başlarken ilk olarak karakter seçimi ille başlıyorsunuz. Kadın veya erkek seçeceğiniz bu karakteri dilediğiniz gibi detaylandırabilirsiniz. Ardından oyuna hemen başlayabilirsiniz. Bir uçaktan harita üzerinde belirtilen bir adaya atlayarak başlıyorsunuz. Oyun içinde puan toplayabiliyorsunuz. Topladığınız bu puanlar ile motosiklet ve otomobil alabiliyorsunuz. Son zamanlarda keyifle oynanan mobil oyunlar arasında gösterilmiş ve iyi bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır.

Word of Wonders: Harf Bulmaca: Kelime bulma oyunudur. Bu oyunu diğer oyunlarda ayıran özelliği farklı havzalar barındırmasıdır. Basit birleştirmeler ile kelimeleri tamamlamanız gerekiyor.

Kingdom Rush: Kullanıcıların belirttiğine göre en zevkli defans oyunudur. Başarılı grafikleri, oynanışı ve zorluğu ile oyun oynamak zevkli hale geliyor. Oyunun amacı kalenizi korumaktır. Kalenizi yıkmak için gelen yaratıklara karşı kaleler kurarak savunma yapmalısınız. Mobile oyunlar arasında oldukça sevilen ve başarılı bulunan bir oyun olarak belirtilir.

Online Savaş Oyunları

Savaş oyunları, savaşı gerçekçi bir şekilde simüle eden strateji oyunlarıdır.  Genellikle askeri bir formasyonu temsil eder. Oyun parçalarının hareketini ve pozisyonlarının düzenlemesini sağlayan konum sistemi ile ormanlar, dağlar, bayırlar, nehirler, uzay vb. savaş alanı arazi özelliklerini gösteren harita kullanılan oyun türüdür.

Tek modlu, çok modlu, PC, mobil, online, offline vb. oynama seçenekleri bulunmaktadır. Günümüzde ise mobil oyunlar gittikçe yaygınlaşmaktadır. Online savaş oyunları da bunlardan biridir. Konsolla oynanan oyunların mobil versiyonları uyarlanmakla birlikte mobil oyun olarak da özel tasarlanan oyunlarda bulunmaktadır.

Call of Duty WW2: En iyi savaş oyunları arasında kabul edilir. Tek oyunculu ve çevrimiçi çok oyunculu olarak oynanabilir. 2017 yılında piyasa çıkmış ve kısa süre içerisinde büyük bir etki yaratmıştır. İkinci Dünya Sava teması ile en iyi savaş oyunları arasında yer alır. Başarı ile oluşturulan cephe savaşı atmosferini en iyi şekilde yansıtmıştır. Hızlı yapısı sayesinde de kullanıcılarını sürekli oyun içinde tutmayı başarır.

Sniper Elite 4: Tek oyunculu ve çok oyunculu oynanabilme seçeneği olan bir savaş oyunudur. İkinci Dünya Savaşı dönemi İtalya’sını konu alır. İtalyan halkı ile silahlı direnişçileri bir araya getirir. Bu birliktelikle İtalyan diktatör Mussolini’ye karşı mücadele verilir. Bu oyun kısa bir süre içerisinde en sevilen savaş oyunları arasında yer almıştır.

The Elder Scrolls: Blades: Elder Scrolls’un mobil versiyonudur. En iddialı mobil savaş oyunları arasında gösterilir. Bu oyunda ilk önce karakterinizi oluşturur ve bu karakteri geliştirebilirsiniz. Ardından savaşlara katılabilirsiniz. Tek oyunculu ve çok oyuncu modları ile oldukça iddialı bir oyundur.

Brawl Stars: Türkçe adıyla Kavga Yıldızları. Fin oyun şirketi Supercell tarafından geliştirilen savaş oyunudur. Ücretsiz mobil oyunlar arasında yer alır.  Savaş oyunları içerisinde oldukça büyük popülerliği bulunmaktadır. 2018 yılında ortaya çıkmasına rağmen büyük bir kitleyi etkilemeyi başarmıştır.  Üç dakika gibi kısa süren savaşlarla rakiplerinize meydan okuyup keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Shadowgun Legends: Shadowgun Legends, uzaylı istilasına uğrayan dünyayı kurtarmak için savaşan karakterleri yönettiğimiz bir oyundur. Amaç, savaşın gidişatına yön vererek dünyayı uzaylı istilasından kurtarmaya çalışmaktır. 2018 yılında piyasaya sürülen Android ve İOS cihazlar için geliştirilen ücretsiz mobil oyundur. Tek oyunculu ve çok oyunculu modları bulunmaktadır.

Online Araba Oyunları

Asphalt  9: Legends: Asphalt serisi, mobil oyunlar arasında oldukça iyi bir konumda olan bir seridir. Bu oyun da serinin en iyi oyunu olarak kabul edilir. 50’nin üzerinde araç seçeneği bulunmaktadır. Oldukça başarılı HDR kalitesinde grafik sunumu bulunmaktadır. İOS ve Android platformlar da kullanılabilmektedir. Tek oyunculu ve çok oyunculu modları bulunmaktadır.

Car Parking Multiplayer: Yalnızca park etmekten daha fazlasını içerir. Açık dünya çok oyunculu modu, araba ayarları ve serbest yürüyüş özellikleri ile oldukça tercih edilenler arasında yer alır. Çok oyunculu yarışlarda gerçek oyunculara karşı yarışma özelliği bulunmaktadır. Arkadaş listesi ve sesli sohbet edilebilme avantajına da sahiptir.  Araba özelleştirme, yüksek kalite ve farklı araç çeşitleriyle oldukça popüler bir oyundur.

Russian Rider Online: Rus araçları ile multiplayer yarış oyunudur. Rus arabaları ile gerçek rakiplerle rekabet etmenizi sağlayan bir yarış oyunudur. Oyun içi sohbet, kolay kontrol, başarılı grafikler, araba modifiyesi özellikleri ile oldukça popülerdir.

Real Racing 3: Mobil yarış tecrübesi sunan bir oyundur. Mobil oyunlar içerisinde yarış alanında yeni bir standart oluşturmuş ve ödül kazanmıştır. 500 milyondan fazla indirilme özelliği vardır. 250’nin üzerinde araç seçeneği bulunmaktadır. Gerçek lisanslı arabalar, gerçek parçalar, gerçek insanlar, özel yarış seçenekleri bulunmaktadır. Bu oyunu mobil cihazına indirmek için cihazınızda en az 2,5 GB boş alan olması gerekmektedir.

Online Oyun Oynamak İçin Gerekenler

Online oyun oynamak için gereken en önemli özellik oyuna giriş yapabilmenizi sağlayacak olan kullanıcı hesabıdır. Kullanıcı hesabı oluşturabilmek için de oynayacağınız oyunun resmi sitesine giriş yaparak sitedeki kayıt ol bölümüne tıklamanız yeterlidir. Bu bölüm sizden bazı bilgiler isteyecektir. E-posta adresiniz, kullanıcı adınız, şifreniz vb. istenecektir. Bu istenilen bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra kayıt ol tuşuna basarak kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz.

Bazı siteler hesap oluştururken e-posta adresinizi doğrulamak için size mail gönderir. Mail üzerinden hesabınızı doğrulamanızı isteyebilir. Bu yüzden şifresini unuttuğunuz, sık kullanmadığınız ya da uydurma bir e-posta adresinizi girmemeniz tavsiye edilir. Kimi online mobil oyunlar (araba oyunları, savaş oyunları) ücretlidir ve bu oyunları oynayabilmek için kullanıcı hesabı oluşturmanın yanında oyunu indirebilmek için ücret ödemeniz gerekir. Bu ücret oyundan oyuna değişiklik gösterir. Oyun tarafından belirtilen ödeme yöntemi ile birlikte ücreti ödeyip oyun oynayabilirsiniz.

PUBG Mobile, Tencent Games, 100 kişinin uçaktan atladığı ve son bir kişi kalana kadar süren bir hayatta kalma oyunu, Call of Duty Mobile, Activision , 50 milyon kullanıcıya sahip bir çevrimiçi savaş oyunu, Mobile Legends Bang Bang, Moonton, Çevrimiçi ve çok oyunculu bir savaş arenası oyunu , Cyber Hunter, NetEase Games, Karakter oluşturma ve hayatta kalma özelliklerine sahip bir aksiyon oyunu , Word of Wonders: Harf Bulmaca, Fugo Games, Çeşitli seviyeleri ve harikaları keşfederek çözülmesi gereken bir kelime bulmaca oyunu, Kingdom Rush, Ironhide Game Studio, Tamamen stratejiye dayalı, kalelerinizi düşmanlardan korumak amacıyla oynanan bir savunma oyunu, Clash of Clans, Supercell, Kendi köyünüzü oluşturup, geliştirdiğiniz ve diğer oyuncularla savaştığınız strateji oyunu , League of Legends: Wild Rift, Riot Games, Çok oyunculu bir savaş arenası oyunu, Minecraft, Mojang, Oyuncuların kendi dünyalarını oluşturup, keşfettikleri sandbox türünde bir oyun, Among Us, Innersloth, Çevrimiçi çok oyunculu ve sosyal bir dedektiflik oyunu
mobil oyunlar online oyun oyun oynamak savaş oyunları araba oyunları online oyun oynamak online oyunlar en iyi mobil oyunlar
Kalın, koyu renk sakallı bir adam beyaz bir duvara yaslanmış duruyor. Otuzlu yaşlarında görünüyor ve yüzünde ciddi bir ifade var. Sakalları dolgun ve gür, yüzünün ve boynunun büyük bir kısmını kaplıyor. Üzerinde açık gri desenli siyah bir tişört ve mavi bir kot pantolon var. Adamın kısa, koyu renk saçları var ve gözleri koyu kahverengi. Sert bir ifadeyle dosdoğru karşıya bakıyor. Arka plan beyaz bir duvar ve ışık görüntünün sol tarafından geliyor.
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir kadın masa başında oturmuş, dikkatle bir bilgisayar ekranına bakarken görülüyor. Sağ elinde, birkaç banknotun göründüğü bir para yelpazesi tutmaktadır. Kadının üzerinde mavi bir gömlek var ve sol eli masanın ahşap yüzeyine dayanmış durumda. Arka planda beyaz dikdörtgen bir nesne ve sağda bir kişinin elinin bulanık görüntüsü görülüyor. Kadın odaklanmış ve kararlı görünüyor ve bakışları bilgisayar ekranına sabitlenmiş durumda.
Nasıl Yapılır?

Nasıl Para Kazanırım?

17 Kasım 2021
Yan tarafında ikili kod bulunan bir insan elinin yakın çekim görüntüsü. Sayı ve harf kombinasyonu beyaz zemin üzerine siyah mürekkeple yazılmış. El, parmakları açık ve avuç içi yukarı bakacak şekilde konumlandırılmıştır. İkili kod bir kağıt parçası üzerine yazılmış gibi görünmektedir. Kod birler ve sıfırlar dizisinden oluşmaktadır. Kağıt başparmak ve işaret parmağı ile elde tutulmaktadır. Kol görünür ve deri hafifçe bronzlaşmıştır. Arka plan bulanık ve odak dışı.
Siber Güvenlik

Siber Zorbalık Nedir?

14 Mayıs 2020
Bir kişi, üzerinde beyaz harfler ve rakamlar bulunan bir klavyede yazı yazmaktadır. Klavye ahşap bir masanın üzerine yerleştirilmiştir ve yan tarafında sarı çiçekli bir bardak ve bir gazetenin üzerinde bir fincan kahve vardır. Kişinin elleri klavyenin üzerindedir ve bir eli beyaz metinli siyah bir daire tutmaktadır. Diğer elin tırnakları kırmızı boyalıdır. Kişinin önünde, masanın üzerinde bir defter ve kalem bulunmaktadır.
İş Hayatı

Evden Para Kazanma Yolları Nelerdir?

10 Aralık 2019