AnasayfaBlogBeden Dili Mekanizması: İşaret Dili
İşaret Dili

Beden Dili Mekanizması: İşaret Dili

12 Temmuz 2019
Beden Dili Mekanizması: İşaret Dili

İletişim insan ilişkilerinin içerisinde var olan ve gelişen bilgi, anlam, duygu ve düşünce alışverişidir. İşaret dili ise, iletişim kurma engeli oluşturan duyma ve konuşma bozukluğunu yok etmek için oluşturulmuş bir mekanizma olarak tanımlanabilir. Haber de insanları ilgilendiren güncel bilgilerin nesnel bir şekilde yazı, görsel veya video ile iletilmesidir. 

İşaret Dili Ve Önemi

Her insan anlamak ve anlaşılmak ister bunu söylem ve mimiklerimizi kullanarak sağlarız. Anlama ve anlaşılma isteğimiz sadece kendimizle sınırlı kalmaz başka insanların hayatlarını anlama ihtiyacı güderiz. Bu durum haberlerin insan hayatındaki önemini ortaya koymaktadır. Bu durumu göz önünde bulundurduğumuz zaman haberde işaret dili kullanmanın önemi açıkça belli olmaktadır. 

Toplumun her kesimine hizmet etmenin gerekliliği düşünüldüğünde işaret dili sadece önemli bir hizmet değildir. İşaret dili duyma ve konuşma engeline sahip dezavantajlı bireylerle aramızda kurduğumuz bir köprüdür. Emin olmalıyız ki bazı dilleri bilmek sadece entelektüelliği geliştirmez. Bazı dilleri bilmek bir başka insanın elinden tutmaktır. İşaret dilinin önemi hahkında yapılabilecek en basit şey empati kurmak. Empati kurmanın azaldığı günümüz şartlarında iyi bir şey için adım atmak bizleri olduğumuzdan daha insancıl hale getirir. 

İşaret Dili Eğitimi

İşaret dili öğrenin. İşaret dili sertifikası veren birçok kurum var. Örnek olarak İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda ücretsiz online eğitimler veriyor. Hem toplumsal duyarlılığımızı arttırmak hem de çalışma hayatımıza katkı sağlaması adına işaret dili eğitimi almak ve bu dili rahatlıkla kullanabilmek hepimiz için büyük bir avantaj olacaktır. 

Bazı üniversitelerde seçmeli ders olarak bulunmaktadır. Ayrıca il veya ilçelerinizde bulunan gençlik merkezleri de örnek olarak verilebilir. Verilen bu eğitimler günlük hayatta toplumun her kesiminin takip ettiği haberlerle yoğurarak verilirse sektör gelişmeye devam edebilir. İşaret dili bilmenin avantajları sadece bir popülarite olmakla kalmaz dezavantajlı bireylere hizmetin sağlanmasının aracı olarak da gelişir.

Beden Dilinin Gelişmiş Hali

İşaret dili hayatımızda jest ve mimiklerle yaşamakta olan beden dilinin gelişmiş ve kurallı bir mekanizmasıdır. Aslında insanlar zaten günlük iletişimlerinde bu mekanizmaya ihtiyaç duymaktadır. Kelimelerle anlaşmak yeterli olmadığı zaman beden dilinin etkinliği artmaktadır. İşaret dili sadece el ve kol hareketlerinden oluşmaz. Yapılan hareketleri tamamlayabilmek ve hisleri daha iyi yansıtabilmek için jest ve mimikler de bu dile dahil edilir. 

Engelsiz bireyler için işaret dilinin yabancı bir dil olduğunu varsaydığımızda öğrenmek için büyük efor sarf etmenin gerekliliği karşımıza çıkmaktadır. Aslında işaret dili bedenimizin dilini öğrenmektir. Bilmeliyiz ki yolun sonunda çok faydalı bir iş için çaba sarf ettiğimiz anlaşılacaktır. Bedenimizi konuşturmak ve onu yansıtmak anlaşılabilirliği en üst seviyesidir.

Engelsiz bireyler günlük hayatın koşturmacasında iletişim kurarken birbirlerinin yüzüne dahi bakmayı unutmaktadır. Oysa dezavantajlı bir birey ile konuşurken göz teması kurmak, mimiklerinizi konuşturmak en önemli unsurlardandır. Birbirini böyle dikkatli dinleyen bireylerin kurduğu iletişimden daha sağlıklı bir iletişim gösterebilir misiniz?

İşaret Dili Yaygınlaşmalı

İnsanoğlunun kendini anlatabilme ihtiyacı her ortamda açıkça belli olmaktadır. Ne var ki çevrim içi iletişimde dahi beden dili etkinliğini sürdürmektedir. Gif ve emojilerin doğuşu beden diline duyulan ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır. Engelsiz bireyler dahi iletişim esnasında beden dilinin ifadesine ihtiyaç duyarken sadece işaret dili ile iletişim kurabilen bireylerin bu sisteme olan ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. 

İşaret dili ile yapılan şarkı videolarına ve bazı dizilere de rastlamaktayız. Peki ya işin gerekli kısmı nerede? Toplumda engelli olmayan bazı bireyler işaret dilini kullanarak sosyal medyada kendi kitlelerine yaptıkları videoları aktarmaktadır. Fakat televizyonun ulaşabildiği geniş kitlelere televizyon haberlerinde pek önem gösterilmemektedir. 

Haberlerde İşaret Dili 

Haberde işaret dilinin kullanımı ne yazık ki hayatımıza tam olarak girmemiştir. İşitme engelli bireylerin televizyonlarda sadece kısıtlı kanallara erişimi bulunmaktadır. Günümüzde gelişen çevrimiçi sitelerde dahi ulaşılabilecek az kaynak bulunmaktadır. Onlarca haber saati olan kanallara baktığımız zaman durumun ciddiyetini daha iyi fark edebiliriz. 

İnternete her zaman erişimi olmayan ve son dakika haberlerinden haberdar olmak isteyen dezavantajlı bireyler göz ardı edilmektedir. Haber tüm toplum için gereklidir. Dezavantajlı bireyler de habere aynı zamanda ve aynı hızda ulaşmalıdır. Bu durum haberlerde ve televizyon programlarında işaret dili tercümanlığını gerekli ve zorunlu kılmaktadır.

Yazar: Şimal Güdüm

işaret dili iletişim beden dili jest mimikler online eğitimler işaret dili eğitimi eğitim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Beden Dili Hareketleri (Resimli)
Beden Dili

Beden Dili Hareketleri (Resimli)

05 Aralık 2019
Beden Diliniz Sizi Ele  Verir!
Beden Dili

Beden Diliniz Sizi Ele Verir!

25 Şubat 2020
Bedenin Dili
Beden Dili

Bedenin Dili Nasıl Kullanılır?

15 Mart 2019
Beden Dili ve İnsan İlişkileri
Beden Dili

Beden Dili ve İnsan İlişkileri

01 Mart 2019