AnasayfaBlogBedenin Dili Nasıl Kullanılır?
Beden Dili

Bedenin Dili Nasıl Kullanılır?

15 Mart 2019
Bedenin Dili

İletişim kavramı insan yaşamının temel taşlarından biri. İnsanların duygu ve düşüncelerini farklı yollarla birbirlerine aktarması anlamına gelen iletişim, sözlü ve sözsüz olarak ikiye ayrılıyor. Biz yazımızda sözsüz iletişimin temeli olan beden dili konusunu inceleyeceğiz.

Beden Dili Nedir?

Duygu ve düşüncelerin sözsüz olarak, yalnızca vücut yoluyla aktarılması olarak açıklayabileceğimiz beden dili insanların konuştuğu ilk dil olarak da kabul ediliyor. Örneğin henüz sözlü iletişim yeteneği kazanamamış bir çocuk söylemek istediklerini beden diliyle aktarabiliyor. Ya da farklı kültürlerden gelen iki kişi aynı dili konuşmasa da bu yolla anlaşabiliyor. 

Her Kültürde Farklı

Yine de bedenin dili her kültürde aynı anlama gelmiyor. Örnekle açıklayacak olursak, dünyanın birçok yerinde "hayır" anlamına gelen kafayı iki yana sallama hareketi, bazı Balkan ülkelerinde "evet" anlamına gelebiliyor. Bunu daha net bir örnekle açıklayalım. Geçtiğimiz yıllarda ABD'nin eski First Lady'si Michelle Obama talihsiz bir beden dili kazası yaşamış ve günlerce gündemde kalmıştı. İngiltere'de Kraliçe'ye dokunulmaması gerektiği ülkedeki herkes tarafından bilinir. Ancak Michelle Obama, İngiltere ziyareti sırasında bir toplantıda Kraliçe Elizabeth'in sırtına elini koymuş bu olay İngiltere'de büyük bir saygısızlık olarak görülmüştü.

Bedenin Dili Neden Önemli?

Sözlü iletişimle bir bütün oluşturan beden dili iletişim kurmada çok büyük bir öneme sahip. İletişim sırasında sözlü iletişim yaklaşık yüzde 7 oranında bir öneme sahipken, bu oran beden dilinde yüzde 60'lara kadar çıkabiliyor. Yani iletişim sırasında kullandığımız yüz ifadesi, vücudumuzun duruşu ya da yaptığımız hareketler söylediklerimizden daha fazla öneme sahip diyebiliriz. Bedenin dilini yönetirken en çok kullandığımız hareketler neler, biraz bunlardan bahsedelim.

Omuzları kaldırmak

İnsanların bir şeyi bilmediği ya da anlamadığı durumlarda kullandığı bu hareket neredeyse her kültürde aynı anlama geliyor.

Parmak sallamak

Bu hareket ise daha çok karşıdaki kişi ya da kişileri tehdit etmek için kullanılıyor ve kişiye sınırını bilmesi gerektiği mesajını veriyor.

Kolları bağlamak

Bu hareket genel olarak iletişime kapalı mesajı verse de insanlar üşüdüklerinde de bu hareketi yapıyor.

Kaşları kaldırmak

Bu hareket ise farklı durumlarda kullanılabiliyor. Genel olarak şaşkınlık, endişe, korku gibi durumlarda kullanılıyor. Ancak insanlar ilgi çekici bir şey görünce de kaşlarını kaldırıyor.

Ses tonunu kullanmak

İşte sözlü iletişimle ayrılmaz bir bütün olan beden dili hareketi. İnsanların ses tonu o sırada konuştukları konuya ya da o andaki duygu ve düşüncelerine göre mutlaka değişiklik gösteriyor. Her insan bunu farkında olsa da olmasa da mutlaka yapıyor.

Aynı hareketleri yapmak

Karşındaki kişi ile aynı hareketleri yapmak olumlu mesajlar veriyor. Araştırmacılar iletişim sırasında aynı hareketleri yapan insanların arasında bir bağ oluştuğu konusunda aynı fikirde.

Göz kontağı kurmak

Bu hareket genel olarak karşıdaki insanı dikkate aldığınızı gösteriyor. Genel olarak diyoruz, çünkü tanımadığınız biriyle göz kontağı kurmak ise tehdit olarak algılanabiliyor. Ayrıca psikologlar yalan söyleyen insanların göz kontağı kurmaktan kaçındığını söylüyor.

Titreyen bacak

İletişim sırasında durmadan hareket eden bacak ise gerginlik, endişe ya da sabırsızlık anlamına geliyor. Bedenin dilini doğru kullanmayı öğrenmek mümkün. Özellikle kariyer uzmanları beden dilini herkesin öğrenmesi gerektiği konusunda hem fikir. Ayrıca bedenin dilini birçok kaynaktan kolayca öğrenme olanağına da sahipsiniz. Günümüzde beden dili eğitimleri online eğitimler, özel dersler, kişisel gelişim kitapları ve bunun gibi birçok kaynaktan oluşan geniş bir yelpazeye sahip.

Beden dili için bir kurs var mı?

Burada değindiklerim bedenin dili kavramının sadece yüzeysel kısmı. Daha pek çok detayı ve beden dilini etkili öğrenebilmeniz için Enstitü tarafından verilen sertifika destekli beden dili eğitimi almanız çok daha faydalı olacaktır. 

Yazar: Duygu Kaya

beden dili nedir beden dili nasıl kullanılır etkili iletişim stratejileri ve beden dili eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ya da bir başka örnek, jest ve mimiklerini rahat bir şekilde karşınızda kullanan bir insan varsa bunu bir samimiyet ifadesi olarak yorumlayabilirsiniz. Beden dilini hem doğru bir şekilde kullanmak hem de okuyabilmek sizi hem sosyal hayatınızda hem de iş hayatında başarılı ilişkiler kurmanızı sağlar.
Beden Dili

Beden Dili Okuma Nasıl Yapılır?

19 Aralık 2019
Beden Dili ve İletişim
Beden Dili

Beden Dili ve İletişim

09 Eylül 2021
Beden Dili Göze Hitap Eder
Beden Dili

Beden Dili Göze Hitap Eder

28 Haziran 2019
Beden Diliniz Sizi Ele  Verir!
Beden Dili

Beden Diliniz Sizi Ele Verir!

25 Şubat 2020
Beden Dili Hakkında Her Şey
Beden Dili

Beden Dili Hakkında Her Şey

18 Haziran 2019
Beden Dili Hareketleri (Resimli)
Beden Dili

Beden Dili Hareketleri (Resimli)

05 Aralık 2019
Beden Dili ve İnsan İlişkileri
Beden Dili

Beden Dili ve İnsan İlişkileri

01 Mart 2019
Beden Dili Ve Yönetimi
Beden Dili

Beden Dili Ve Yönetimi

01 Ekim 2019
Beden Dili İfadelerinin Anlamları
Beden Dili

Beden Dili İfadelerinin Anlamları

22 Temmuz 2019
Beden Dili Mekanizması: İşaret Dili
İşaret Dili

Beden Dili Mekanizması: İşaret Dili

12 Temmuz 2019