AnasayfaBlogBeden Dilinde Jest ve Mimik Kullanımı
Nedir?

Beden Dilinde Jest ve Mimik Kullanımı

30 Ocak 2020
Beden Dilinde Jest ve Mimik Kullanımı

İnsanlar kendilerini ifade edebilmek için farklı yöntem ve yollar denerler. Sadece söz ile bazen kendimizi ifade etmek yetmeyebilir. Vücudun davranış biçimleri de aslında bir söz olarak ya da anlatım biçimi şeklinde tanımlanır. Yaptığımız beden dili hareketleri, sergilediğimiz jest ve mimik şekilleri bizleri ele verir.

Hz. Ali'nin güzel bir söylemi vardır: ''İnsan söylediği sözün mahkumu söylemediği sözün hakimidir.'' 2 – 3 saniye bile düşündüğümüzde ne kadar anlamlı geliyor insana. Herkesin bildiği bir söylem daha vardır: ''Söz ola kese savaşı söz ola bitire başı söz ola ağılı aşı bal ile yağ ede bir söz.'' ünlü şairlerimizden Yunus Emre'nin sözüdür. Evet ağızımızdan çıkan her cümlenin her kelimenin bir daha geri dönüşü yoktur. Halk arasında bir söylem vardır: ''Laf ağızdan bir kere çıkar.''

Dille ifade ettiğimiz durumlarda böyle durumlarla karşılaşabiliriz. Ancak jest ve mimikler içinde aynı durumu söylemek mümkün. Sadece konuşma ile değil bazen sergilediğimiz bir hareketle yüzlerce kelimeye eş değer anlama gelir. Yapılan bir hareket sağlanan bir jest mimik davranışı, bir veya birden fazla kişiyi etkileyebilir. O yüzden sadece söz ile değil kendimizi beden dili ile de ifade etmemiz gerekir.

Beden dili insanlarla olan iletişim noktasında önemli bir yere sahiptir. Düzgün, doğru konuşma ve hitap şekilleri de sözlü konuşma kadar önemlidir. Doğru ve etkili bir iletişim için her yolu denemeliyiz. İnsanlarla kuracağımız iletişimde sadece konuşarak değil, vücut dili iletişimini de devreye sokmalıyız. Bu sayede kendimizi daha doğru ifade edebiliriz. Şimdi mimik konusunu ele alacağız ve daha detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Mimik Nedir?

Mimik kelimesi, Yunanca da taklit anlamına gelen ''mimesis'' sözcüğünden türemiştir. Mimesis kelimesi bazen tiyatronun eş anlaması olarak da kullanılır. Mimik bir duyguyu veya düşünceyi vücut hareketleriyle dile getirme olayıdır. Daha çok kaş, göz, yüz, ağız hareketleriyle mimik yönlerini belirtiriz. Mimik hareketleri sergilerken en çok ağız ve göz kısmını kullanırız. Baş kısmında sergilediğimiz haraketlerle mimik oluştururuz. Jest ve mimikler hareketinin yer aldığı sanata da pandomim denir.

Pandomim de sessiz veya sözsüz tiyatro anlamına gelir. Jest ve mimik hareketleri kullanılarak oynanan oyunlardır. Mim sanatı olarak da ifade edilir. Bilmem hatırlar mısınız? Sinema da henüz ses daha gelişmemişti ve sadece görsel sanatlar kullanılıyordu. Charlie Chaplin'i herkes bilir. Dönemin sessiz filmlerinde en çok ses getiren yapıtların başında geliyordu. İşte orada insanlar oyuncunun oynadığı roller ve hareketleri sayesinde filmden anlam çıkarıyordu.

Biraz daha günümüze geldiğimizde herkes iyi ya da kötü çocukluğunu yaşamıştır. Daha o zamanlar bile sessiz sinema oynardık. El, ayak ve yüz hareketleri ile bir şeyler anlatmaya çalışırdık. Bir diğerimiz ise anlatılanları tahmin ederdik. Jest ve mimikler hayatın bir parçası olduğunu anlamamız için yetişkin olmamız gerekmiş demek ki. O zamanlar bizlere oyun gibi gelen hareketler, büyüdüğümüzde yerini daha anlamlı ifadelere bırakmıştır. Yaptığımız bir hareket ile farklı sonuçlar bizleri beklemiştir. Yüz kasları sayesinde farklı duygular içersine girmekteyiz. Mimik hareketleri yüzümüzde oluşan şekillerle meydana gelmektedir. Her dakika, saniye hatta salise de yüzümüzün şekli değişmektedir. Belki bu yazıyı okurken bile farklı bir yüz hattına büründünüz.

Jest ve Mimikler

Jest, vücudun tüm yaptığı hareketleri kapsar. El, kol, ayak, baş ve tüm bedenin dışarıya konuşmadan sağladığı mesaja da jest denir. Jest ve mimikler genellikle birlikte kullanılır. Her ikisi de birbirlerini tamamlayan unurlardır. Jest ve mimikler adeta vücudumuzun bir parçası gibidir. Aslında vücudun sergilediği her kas hareketinde bir jest mimik oluşumu ortaya çıkar. Jest ve mimikler içinde bulunduğu iletişim yoluna vücut dili ya da beden dili denir.

  • Jest ve mimikler her yörede, ülkede farklı anlamalara gelebilir. Özellikle bu farklar ülkeler arasında daha çok yaşanmaktadır. Türkiye ve Avrupa ülkelerinde bu farkı görmek mümkündür.

  • Birine gözünü hiç kırpmadan bakmak: Türkiye'de hayranlıkla izleme anlamı taşır. Avrupa bölgesinde ise, tehdit etme ve karşısındakinin cesaretini kırmak manasına gelir.

  • Burunun deliklerini şişirmek: Avrupa da tiksinti şeklinde bir jest ve mimikler ifadesini taşır. Ülkemizde bir şeyi beğenmeme şeklinde algılanır.

  • Alnını kırıştırmak: Ülkemizde sinirli olduğumuz andan bu jest ve mimikler hareketi ile belli ederiz. Avrupa ülkelerinde düşünceli, bir olay üzerinde düşünme ve azarlama şeklinde anlam ifade eder.

  • Vücudun donması veya taş kesilmesi: Türkiye'de yaşanan olay karşısında korkmak veya endişeye kapılmak anlamına gelir. Avrupa da reddetme manasını taşır.

  • Gülme eyleminde bulunmak: Avrupa da alay etmek anlamı çıkmaktadır. Türkiye'de ise daha alaycı karşısındakini ciddiye almanyan bir jest ve mimikler hareketi olarak algılanır.

Kısaca baktığımızda hayatımızdan bu sanat dilini yok sayamayız.Vücudumuzun ana parçası gibi. Peki konuşurken jest ve mimikleri kullanmak niçin önemlidir? Jest ve mimik nerelerde işimize yarar?

Konuşurken Jest ve Mimikleri Kullanmak Neden Önemli?

Beden dili konuştuğumuz zaman daha da önemlidir. Konuşmalarda sergilediğimiz vücut hareketleri bizleri ele verir. Hem sözlü olarak hem sözsüz vücut dili ile birlikte istediğimiz birçok şeyi karşıya aktarabiliriz. Kendimizi karşıdaki insanlara daha iyi ifade edebilmek için iki yöntemi de kullanmak gerekir. Hislerimizi ve duygularımızı aktarmak için jest ve mimikler önemli rol oynar.

Eğer sadece sözle kendimizi ifade etseydik, yüzümüzde hiçbir şekilde jest mimik yer almayacaktı. Üzüntü, heyecan, şaşkınlık gibi hareketleri yüz ifademize yansıtamayacaktık. Jest ve mimikler sayesinde beden dili iletişimini daha iyi sağlarız. Vücudu bir bütün olarak düşündüğümüz zaman hem görsel hem işitsel olarak insanlara vermek istediğimiz mesajları iletebiliriz.

İleri Düzey Jest ve Mimikler İçin Eğitimler

Her konunun eğitimi olur mu demeyin. Her alanın kendine göre bir eğitimi elbette olur. Beden dili daha etkili olmasını isteyen bireyler, bu konuda eğitim almaktadır. Özellikle de iş hayatının yoğun tempoda yaşayan kişiler için bu konuda eğitime almaya daha çok önem verirler. Hem daha doğru ve etkili konuşmak için hem de vücut dili konusunda kendini daha iyi ifade edebilmek için eğitim alırlar. Enstitü üzerinden öncelikle doğru ve etkili konuşmanın temelleri konulu eğitimi tercih edebilir sözlü konuşmanın ne kadar önemli olduğunu bu kursta görebilirsiniz. Daha sonrasında etkili iletişim stratejileri ve beden dili eğitimi alarak da beden dili konusunda kendiniz gelişmeniz mümkün.

Jest ve mimikler sadece bu alanlarda kullanılmaz. Dünyada ve ülkemizde birçok insan işaret dili ile konuşmaktadır. İşte beden dili için ihtiyacın olduğunu burada daha iyi anlaşılmaktadır. Konuşamayan insanlar arasında iletişim kurabilmeleri için jest ve mimikler kullanılır. Bu konuşma düzeninde daha çok el ve kol hareketleri yer alır. Sadece konuşamayanların değil konuşan insanlarında işaret dilini bilmesi bizce önemlidir. Enstitü online eğitimler konusunda bu kursu da unutmamıştır. Enstitü üzerinden online olarak işaret dili eğitimi almak mümkün.

İlgili Eğitim: Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili Eğitimi

mimik jest mimik jest ve mimikler vücut dili beden dili mimik nedir konuşurken jest ve mimikleri kullanmak niçin önemlidir
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.