AnasayfaBlogBaşarılı İnsanların Bilinen 12 Özelliği
Başarılı İnsanlar

Başarılı İnsanların Bilinen 12 Özelliği

06 Eylül 2021
Mavi elbise giyen bir kadın yüzünde sıcak bir gülümsemeyle doğrudan kameraya bakıyor. Açık kahverengi saçları var ve teni parlıyor. Görüntünün arka planında, küçük siyah karelerden oluşan beyaz bir ızgaraya sahip bir bilgisayar ekranının ekran görüntüsü var. Gözleri parlak ve ifadesi neşe dolu. Görüntünün odağında o var ve arka plan fotoğrafa bağlam katmaya yarıyor. Bu görüntü, görsel olarak çekici ve duygusal olarak ilgi çekici bir görüntü olduğu için bir görüntü başlığı veri kümesi oluşturmak için kullanılabilir.
Başarılı İnsanların ÖzellikleriTanımÖnemi
Sakin OlmakBaşarılı insanlar, zorlayıcı durumlarda duygularını kontrol altında tutabilme yetisine sahiptirler.Her durumda sakin kalmak, işlerin yokuş aşağı olduğu durumlar da dahil olmak üzere iletişim becerisini artırır ve karar verme yetisini destekler.
Bilgili OlmakBaşarılı insanlar genellikle farkındalıklarını arttırmak için kendilerini sürekli geliştirirler. Bunun sonucunda da diğer insanlara göre daha çok şey bilirler.Bilgi, başarının en önemli anahtarlarından biridir. Bu nedenle sürekli öğrenmek ve kendini geliştirmek başarıyı yakalamada büyük bir rol oynar.
Tedbirli OlmakBaşarılı insanlar, karar vermeden önce durumu detaylı bir şekilde düşünürler, hızlı karar vermektense mantıklı düşünmeyi tercih ederler.Doğru ve etkili kararlar almak, uzun vadede başarıya ulaşmanın en önemli etkenlerindendir.
Kesin KonuşmakÜst düzey başarılı insanlar, düşündüklerini açıkça ifade etme konusunda iddialıdırlar.Eğer düşüncelerinizi ikna edici bir şekilde iletemezseniz, insanların sizi dinlemesini sağlamak zor olur.
Pozitif Vücut Dili KullanmakBaşarılı insanlar, bilinçli bir şekilde pozitif vücut dili kullanırlar. Konuşurken göz temasını sürdürür, doğru tonlamayı yaparlar.Bir şeyi nasıl söylediğiniz, ne söylediğinizden genellikle daha önemlidir. Bu sebeple pozitif bir vücut dili kullanmak, etkili bir iletişim kurma konusunda anahtar bir rol oynar.
Güçlü İlk İzlenim BırakmakKişinin hakkında düşünülenler genellikle ilk yedi saniye içinde oluştuğu için başarılı insanların bu süre zarfında güçlü bir etki bırakmak için çabalayabilirler.İyi bir ilk izlenim bırakmak, başkalarının sizin hakkınızdaki olumlu düşüncelerini pekiştirir ve uzun vadede başarılı ilişkiler kurmanızı sağlar.
Küçük Zaferler AramakBaşarılı insanlar, kendilerine meydan okuma ve rekabetçi olma yeteneklerini sürekli olarak geliştirmeleri için küçük zaferler ararlar.Küçük zaferler, öz güveni artırır ve motivasyon sağlar. Bu nedenle büyük başarıları hedeflerken, küçük hedefler belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak önemlidir.
Korkusuz OlmakBaşarılı insanlar, korkularının üstesinden gelme konusunda başarılı olmuşlarıdır. Tehlikenin gerçek olduğunu fark ederler ancak boyunduruk altına girmek yerine korkularını fethederler.Korku genellikle başarıya ulaşmayı engelleyen bir duygudur. Bu nedenle en başarılı insanlar genellikle korkularını yönetme ve üzerine gitme konusunda yeteneklidirler.

Strayer Üniversitesindeki bir çalışma çoğu insanın başarıyı kişisel amaçlara ulaşmak ile alakalı olduğunu düşündüğünü ortaya koydu. ultra başarılı insanlar kendilerini kişisel amaçlarına ulaşarak tatmin ederler. Hayatlarının çoğu farklı boyutunda –arkadaşlık ilişkilerinde, fiziksel ve zihinsel sağlıklarında, ailelerinde ve işlerinde (iyi olmakla yetinmedikleri aynı zamanda haz aldıkları işlerinde)- başarılı olmuşlardır. TalentSmart bir milyondan fazla insanla bir araştırma yürütmüştür ve biz öğrendik ki başarılı insanlar birçok yönden birbirilerine benziyor ve çok fazla ortak yanı var. Özellikle, başarılı insanlar; sakin ve üretken kalmak için duygularını yönetme özelliğine sahiptir.

Bu başarılı insanlar yüksek duygusal zekaya sahiptirler; hayallerinize ulaşmanızda kritik önem taşıyan bir özelliktir. Başarılı insanlar amaçlarına ulaşmak için benimsedikleri birçok çeşitli etkili stratejilerle karşılaşmamla birlikte; aşağıdakiler en iyi on ikiyi içermektedir. Bazıları çok açık olabilir ama zorlu olan onları ne zaman kullanacağınızı anlamak ve bunu gerçekten yapmak için gerekli olan kaynaklara sahip olmaktan geçer.

Başarılı insanlar için ayırt edici özellikler neler?

Oldukça sakinlerdir.

Başarılı insanlar sakinlerdir çünkü devamlı olarak duygularını izlerler, onları anlarlar ve bu bilgiyi zorlayıcı durumlarda öz denetim ile tepki vermek için kullanırlar. İşler yokuş aşağı olduğunda, ısrarla sakin ve sinir bozucu bir biçimde hazırdırlar (en azından hazır olmayanlara öyle gelirler.) Bilirler ki işler ne kadar iyi ya da kötü giderse gitsin her şey zamanla düzelir. Bütün yapabilecekleri kontrolde olmak ve mutlu kalmak için benimsemek ve uyum sağlamaktır.

Bilgilidirler.

Süper başarılı insanlar diğerlerine göre daha çok şey bilirler çünkü farkındalıklarını arttırmak için devamlı çalışırlar. Süregelen gelişime ant içmişlerdir. Ne zaman boş bir dakikaları olsa bunu eğitim ile doldururlar. Bunu ‘’yapacak doğru şey olduğu için’’ değil, tutkularından dolayı yaparlar. Gelişmek ve kendileri ve kendilerinin etrafındaki dünya hakkında yeni bilgiler edinmek için devamlı fırsat ararlar. Aptal gibi görünme korkularına yenik düşmek yerine, gerçekten istisna olan insanlar akıllarındaki soruyu sorarlar çünkü zeki görünmektense yeni bir şey öğrenmeyi tercih ederler.

Temkinlidirler.

Ultra başarılı insanlar kararlarına bir şeyleri düşünerek, başkalarından tavsiye arayarak ve ertesi güne bırakarak alırlar. Bilirler ki (çalışmaların gösterdiği üzere) iç güdüye düşüncesizce fazladan güvenmek etkisizdir ve yanıltıcıdır. Yavaşlama ve bir şeyleri mantıklı düşünebilme yetisi bütün farkı yaratır.

Kesin konuşurlar.

Başarılı olan insanlar dan ‘’emin değilim’’, ‘’düşünüyorum’’ ve ‘’hımm’’ gibi ifadeler duymak çok nadirdir. Başarılı insanlar iddialı konuşurlar çünkü bilirler ki eğer düşüncelerinizi bir ikna ile iletemezseniz insanların sizi dinlemesini sağlamak zordur.

Pozitif vücut dili kullanırlar.

El kol hareketlerinizin, ifadelerinizin ve sesinizin tonunun bilincinde olmak (ve pozitif olduğundan emin olmak) insanları size karıncaları pikniğe çektiği gibi çeker. Başarılı insanlar nasıl bir beden dili kullanır? Hevesli bir ton kullanmak, kolları kapatmamak, göz kontağını sürdürmek ve konuşan insana doğru eğilmek en başarılı insanların diğerlerini etkilemek için kullandığı pozitif vücut dilinin bütün şekilleridir. Pozitif vücut dili bir konuşmada bütün farkı yaratır çünkü bir şeyi nasıl söylediğiniz ne söylediğinizden daha önemlidir.

Güçlü bir ilk etki bırakırlar.

Araştırmalar gösteriyor ki birçok insan sizinle tanışmanın ilk yedi saniyesi içinde sizi sevip sevmeyeceklerine karar veriyor. Konuşmanın geri kalanını baştaki tepkilerine göre içten doğruluyorlar. Bu kulağa korkunç geliyor olabilir ama bunu bilerek insanların size nasıl cevap veriş şeklinden büyük kazanımlar elde etmek adına bir avantaja dönüştürebilirsiniz. İlk bırakılan etki pozitif vücut dili ile çok yakından birbirine bağlıdır. Güçlü bir duruş, sıkı bir el sıkış, bir gülümseme ve açık omuzlar ilk bıraktığınız etkinin iyi olduğundan emin olmanıza yardımcı olur.

Küçük zaferler ararlar.

Başarılı insanlar kendilerine meydan okumayı ve yarışmayı severler, çabaları sadece küçük zaferleri getirse bile... Küçük zaferler ödül ve motivasyon için beynin sorumluluk bölümlerinde yeni androjen alıcılar yaratır. Androjen alıcılardaki artış; gelecekteki zorluklarla mücadele etmek için güveni ve hevesi daha da arttırmaya yarayan testosteron etkisini arttırır. Küçük bir zaferler serisine ulaştığınızda, güveninizdeki artış aylarca sürebilir.

Korkusuzdurlar.

Korku hayal gücü ile doldurulmuş oyalayıcı bir duygudan fazlası değildir. Tehlike gerçektir. Otobüsün önüne neredeyse bir adım atacağınızda hissettiğiniz rahatsız edici adrenalin fırlamasıdır. Korku bir seçimdir. İstisna olan, başarılı insanlar bunu korkan insanlardan çok daha iyi bilirler ve bu yüzden korkunun üzerine giderler. Korkunun ele geçirmesine izin vermektense, korkularını fethetmekten elde ettikleri öforik hisse bağımlıdırlar.

Ağırbaşlıdırlar.

Ağırbaşlı insanlar gücün ve nazikliğin mükemmel kombinasyonudur. Bir şeyi elde etmek için göz korkutmaya, kızgınlığa veya manipülasyona nazik, kendine güvenen doğaları işi bitirdiğinden dolayı başvurmazlar. Nazik kelimesi genellikle negatif bir çağrışım taşır (özellikle iş yerinde) fakat gerçekte en başarılı insanlara gücünü veren şey ağırbaşlı yanlarının nazikliğidir. Cana yakındırlar, sempatiklerdir ve geçinmesi kolay insanlardır. Bu da insanları düşünceleri ile etkisi altında bırakacak bütün özelliklerdir.

Dürüsttürler.

Süper başarılı insanlar acılı zamanlarda bile uzun vadede en iyi sonucu almak için dürüstlüğe ve bütünlüğe güvenirler. Dürüstlüğün sahtekarlığın yapamayacağı bir şekilde insanlar ile gerçek ilişkiler yarattığına ve yalan söylemenin sonunda dolaşarak size döneceğini bilirler. Aslında bir Notre Dame çalışması gösterdi ki sıklıkla yalan söyleyen insanlar dürüst emsallerine göre daha çok zihinsel sağlık problemi yaşamaktadır.

Minnettardırlar.

Ultra başarılı insanlar bilirler ki hayatta oldukları yere gelmek çok hırs, tutku ve sıkı çalışma gerektirmiştir. Aynı zamanda başarılarında hocalarının, iş arkadaşlarının, ailelerinin ve arkadaşlarının büyük rol oynadığını bilirler. Başarının ihtişamının tadını çıkarmak yerine süper başarılı insanlar kendilerine yapılan mükemmel şeylerin diğerlerini takdir eder.

Değer bilirler.

Gerçekten istisna olan insanlar çok şeye ulaşmaya eğilimlidirler çünkü yavaşlamanın ve sahip oldukları her şeyin kıymetini bilmenin önemini bilirler. Bilirler ki motivasyonun, metanetin ve pozitifliğin büyük bir bölümü ayakları yere basar şekilde kalmaktan ve hayatın şu ana kadar onlara verdikleri fırsatlara müteşekkir olmaktan gelir.

Sakin Olmak, Başarılı insanlar, zorlayıcı durumlarda duygularını kontrol altında tutabilme yetisine sahiptirler, Her durumda sakin kalmak, işlerin yokuş aşağı olduğu durumlar da dahil olmak üzere iletişim becerisini artırır ve karar verme yetisini destekler, Bilgili Olmak, Başarılı insanlar genellikle farkındalıklarını arttırmak için kendilerini sürekli geliştirirler Bunun sonucunda da diğer insanlara göre daha çok şey bilirler, Bilgi, başarının en önemli anahtarlarından biridir Bu nedenle sürekli öğrenmek ve kendini geliştirmek başarıyı yakalamada büyük bir rol oynar, Tedbirli Olmak, Başarılı insanlar, karar vermeden önce durumu detaylı bir şekilde düşünürler, hızlı karar vermektense mantıklı düşünmeyi tercih ederler, Doğru ve etkili kararlar almak, uzun vadede başarıya ulaşmanın en önemli etkenlerindendir, Kesin Konuşmak, Üst düzey başarılı insanlar, düşündüklerini açıkça ifade etme konusunda iddialıdırlar, Eğer düşüncelerinizi ikna edici bir şekilde iletemezseniz, insanların sizi dinlemesini sağlamak zor olur, Pozitif Vücut Dili Kullanmak, Başarılı insanlar, bilinçli bir şekilde pozitif vücut dili kullanırlar Konuşurken göz temasını sürdürür, doğru tonlamayı yaparlar, Bir şeyi nasıl söylediğiniz, ne söylediğinizden genellikle daha önemlidir Bu sebeple pozitif bir vücut dili kullanmak, etkili bir iletişim kurma konusunda anahtar bir rol oynar, Güçlü İlk İzlenim Bırakmak, Kişinin hakkında düşünülenler genellikle ilk yedi saniye içinde oluştuğu için başarılı insanların bu süre zarfında güçlü bir etki bırakmak için çabalayabilirler, İyi bir ilk izlenim bırakmak, başkalarının sizin hakkınızdaki olumlu düşüncelerini pekiştirir ve uzun vadede başarılı ilişkiler kurmanızı sağlar, Küçük Zaferler Aramak, Başarılı insanlar, kendilerine meydan okuma ve rekabetçi olma yeteneklerini sürekli olarak geliştirmeleri için küçük zaferler ararlar, Küçük zaferler, öz güveni artırır ve motivasyon sağlar Bu nedenle büyük başarıları hedeflerken, küçük hedefler belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak önemlidir, Korkusuz Olmak, Başarılı insanlar, korkularının üstesinden gelme konusunda başarılı olmuşlarıdır Tehlikenin gerçek olduğunu fark ederler ancak boyunduruk altına girmek yerine korkularını fethederler, Korku genellikle başarıya ulaşmayı engelleyen bir duygudur Bu nedenle en başarılı insanlar genellikle korkularını yönetme ve üzerine gitme konusunda yeteneklidirler
Başarılı İnsanların Bilinen 12 Özelliğibaşarılı insanlarbaşarılı olan insanlaren başarılı insanlarsüper başarılı insanlarultra başarılı insanlar
Resimdeki kadının omuzlarına dökülen uzun, siyah saçları var. Kısa kollu, bol kesim siyah bir gömlek giyiyor. Yüzü hafifçe sola dönük ve kendinden emin bir ifadesi var. Gözleri badem şeklindedir ve yüksek elmacık kemiklerine sahiptir. Dudakları hafifçe ayrık ve kaşları kavisli. Küçük bir burnu vardır ve çene çizgisi görülebilir. Arka planında beyaz bir duvar olan ışık dolu bir odada durmaktadır. Duruşu rahattır ve kolları iki yanındadır. Meraklı bir ifadeyle doğrudan kameraya bakıyor.
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir grup kağıt teknenin okyanusta yelken açtığı görülüyor; teknelerin başındaki teknenin rengi parlak sarı. Siyah beyaz çizgili bir bayrakla süslenmiş olan tekneyi birkaç küçük tekne takip ediyor. İkinci tekne pembe ve beyaz bir şeritle süslenmiş, geri kalanlar ise sade. Tekneler bir sıra halinde ufka doğru ilerliyor gibi görünmektedir. Su sakin ve gökyüzü parlak mavi, beyaz bulutlar gökyüzünü süslüyor. Güneş batıyor, teknelerin ve çevrenin üzerine altın rengi bir parıltı yayıyor. Huzurlu ve sakinleştirici bir manzara, denizde sakin bir yaz günü için mükemmel.
Liderlik

Liderlik Teorileri Nedir?

16 Ağustos 2021
Çeşitli renklerde sıvılarla dolu bir alışveriş arabasının yakın çekim görüntüsü ve sağında kırmızı bir at sembolü görülüyor. Sembol ışıklandırılmış ve metalden yapılmış gibi görünüyor. Arabanın solunda beyaz bir küp ve arka planda mavi bir fon görülüyor. Daha solda bir kişinin kolu ve hemen üzerinde beyaz bir yüzey üzerinde duran sarı bir silgi var. Son olarak, uzak köşede odak dışı gibi görünen bir kişinin başı görülüyor. Görüntü, sıvıların canlı renklerinden at sembolünün karmaşık tasarımına kadar geniş bir ayrıntı yelpazesini yakalıyor.
Satış - Pazarlama

En İyi E-Ticaret Paketleri

10 Nisan 2020