AnasayfaBlogOkumak Nedir? Kişiye Sağladığı Faydalar Nelerdir?
Kişisel Gelişim

Okumak Nedir? Kişiye Sağladığı Faydalar Nelerdir?

27 Kasım 2019
Okumak Nedir?

Okumak, yazılmış bir metnin içindeki sözcükleri anlamaktır. Göründüğü gibi kolay olmayan eylem, karmaşık bir yapıya sahiptir. İlk olarak metni görmek, sonrasında anımsamak ve anlamak gibi aşamaları olan eylemler dizilişidir. İlk olarak zihin okumaya karar verir ve harfleri hatırlar. İkinci aşamada görme yolu ile görüntüler, önce göze ardından beyine ulaşır. Beyin okuma esnasında aktiftir ve bilgileri depolar. Karışık yapıya sahip olan okuma eyleminin işleyişinde oluşabilecek bir aksaklık eylemin olumsuz sonuca ulaşmasına sebep olabilir.

Hayatta yaşayarak öğrenmemiz dışında en önemli unsur okuyarak öğrenmektir. İnsanları var olan diğer canlı varlıklardan ayıran özellik okumak, algılamaktır. Süreç, ilkokul yıllarından itibaren başlayıp yaşam boyu devam eder. Kitap okumak bir bilginin, düşüncenin, bir zihinden diğerine ulaştırılmasını gerçekleştiren ilk aşama olan ve görme eyleminin sonucudur. Gözün gördüğü metni beyinde değerlendirip, algılaması olarak açıklanabilir.

Okumanın Kişiye Sağladığı Faydalar

Okumanın kişiye sağladığı faydalar ilk okumaya başlama ve öğrenme aşamasından itibaren değerlendirilmeli. Doğduğu andan itibaren öğrenme güdüsü ile yaşayan insanoğlu okuma sayesinde bilgilere doğru ve hızlı bir şekilde ulaşır. Başarının yapı taşı bilgidir. Bilgiden yararlanmamızı sağlayan hafıza, muhakeme, idrak gibi faaliyetler, öğrenme süreci içinde bilgiyi alma işleminde yer alır. Okumanın bilimsel olarak kabul edilen faydaları nelerdir diye incelediğimizde birçok olumlu sonuçla karşılaşırız.

 • Zekâ gelişimine faydası: Akıl sağlığı açısından çok önemli olan okuma, beynin uyarılmasını sağlar. Yapılan birçok araştırmada, okuyan kişinin zekâ gelişimine, büyük katkı sağladığı görülüyor. Okumak, kişide analiz etme yeteneğini de geliştirdiği için problem tespit yeteneğinin, artmasını sağlar.

 • Kelime hazinesini arttırır. Okumak insanın kelime dağarcığını arttırır. Dinleme esnasında atlana bilecek kelimeler, okuma sırasında daha iyi anlaşılır. Daha fazla kelime haznesine sahip olmak, yazarlar ve konuşmacılar için çok kıymetlidir. Okumanın, yabancı dil öğrenimine de katkısı büyüktür.

 • Stresi azaltmaya faydası: Okumak nedir sorusu sadece öğrenmek olarak cevaplanamaz. Fiziksel faydaları da önemlidir. Stres belki de günümüzün en büyük sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmakta. Stres altındaki zaman arttıkça, insan sağlığı olumsuz yönde etkilenebiliyor. Okumak, günlük stresten uzaklaştırıp rahatlamanızı sağlıyor, aynı zamanda öğrenme sürecinize destek vermeye devam ediyor.

 •  Bilginin çoğalmasına yardımcı olur. Bilgi edinme en kıymetli kişisel gelişim sürecidir. Edinilen her bilgi hayattaki başarıya ulaşmak için çok önemlidir. Kitap, makale, dergi okunabilecek her yeni bilgi içeren metinler, başarıya bir adım daha yaklaşılmasına olanak sağlar.

 • Hafızayı güçlendirir. Düzenli olarak okumanın kişiye sağladığı faydaların başında hafıza sağladığı katkı gelir. Sürekli okumak beraberinde hatırlamayı da getirir. Sürekli hatırlamaya çalışmak hafızaya güç sağlar.

 • Konsantrasyona olan katkısı. Günümüzün getirdiği en büyük zorluklardan biri pek çok işi bir arada yürütebilmek. Okumak bir konsantrasyon gerektirdiği için günlük rutinlere başlamadan önce bir süre kitap okumak işe yoğunlaşmayı kolaylaştıracaktır.

 • Yazma becerisini Geliştirir. Okumak nedir sorusuna cevap ararken yazmaya olan etkisini unutmamalıyız. Düzenli olarak okumak, daha çok yazı yazmaya yardımcı olur. Kelime dağarcığı genişler, imla kurallarına hakim olunur ve cümle kurma yeteneği artar. İyi bir yazar olabilmek için çok okumak gerekir.

 • Hayal gücü gelişir. Kitap okumak hayal gücünü besler. Zihinde, kitaptaki mekanlar, karakterler barınmaya başlar ve kitapla ilgili görseller belirir.

 • Empati yeteneği gelişir. Kitaptaki karakterlerin yaşadıklarını anlamaya çalışmak, insanların gözünden olaylara bakmak, kendini onların yerine koyarak empati yeteneğini geliştirir.

Anlayarak Hızlı Okuma Nedir

Anlayarak hızlı okuma, normal okuma süresinden daha az zamanda daha fazla metin okumaktır. Hızlı okuma daha iyi okuma da sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar hızlı okumanın bir yetenek değil, geliştirilebilir teknik bir bilgi olduğunu kanıtlamıştır. Öğrenilen teknikler ile okuma alanı genişletilir ve hızlı okuma sağlanır. Okuyucunun birer kelime okuma alışkanlığından, kelime öbeklerine geçerek okumayı başardığı bir tekniktir. Hızlı okuma sayesinde, bireysel gelişime katkı sağlanır. Enstitü Anlayarak Hızlı Okuma konusunda öğretici ve destekleyici bir online eğitim sunuyor. 

Hızlı Okumayı Geliştirecek Teknikler

Hızlı okumayı teknikleri okuma hızını arttırmada yol gösterici olmaktadır. Öğrenilecek teknikler sayesinde okuma kazanımları hızlı ve kapasiteyi arttırıcı yönde olacaktır.

 • Görerek algılama papasitesi geliştirilebilir. Kelime çalışmaları yapmak, kelimelerin daha hızlı öğrenilmesini sağlar. 2 harfli kelimelerden, 7 harfli kelimelere kadar yazdığımız bir kağıt üzerinde çalışma yaparak, düşünebilir sonrasında 10 saniyede ne kadar kelime hatırladığımızı ölçebiliriz. Bu rakamı sürekli geliştirmek fayda sağlayacaktır.

 • Kelime hazinesini zenginleştirmek: zaman kazanmak için kelimelerin anlamlarını bilmek çok önemli. Anlamı bilinmeyen kelimeler, zaman kaybına sebep olur.

 • Konsantrasyon: Okumanın faydası saymakla bitmez. Okumanın en temel gereksinimi konsantrasyondur. Kitap okurken bir sonraki gün için zaman planlaması yapmak konsantrasyonu zorlaştırır. Okuma esnasında sadece okunan metne odaklanılmalı.

 • Gözle okuma: Okuma eyleminin başlangıcı olan göz okuma esnasında kullanılması gereken tek doğru organdır. Ağızla sesli veya sessiz içten okuma zaman kaybına sebep olur.

 • Göz atma. Metne başlamadan önce sayfalara göz atılır. Ana hatları ile anlayabilmek için başlıklar, son cümleler incelenir. Elde edilen bilgiler zihin tarafından bir araya getirilmeye çalışılır.

 • Fazla kitap okumak: Bol kitap okumak en faydalı yöntemdir. Okumanın faydası kitap okudukça ve görme alanı genişledikçe anlaşılır. Kelime haznesi genişler böylece tamamı okunmadan, zihinde tamamlanır. Çok okumak cümlenin başlangıcından, nasıl tamamlanacağını anlamaya yardımcı olur.

 • Kendine güven; Belirlediğimiz amaç ile azimle ve istekli olarak devam etmek gerekir. Hızlı okuma tekniklerine İstanbul İşletme Enstitüsüne ait linkten ulaşabilirsiniz  

Okuma Hızını Olumsuz etkileyen Davranışlar

Okuma hızını olumsuz etkileyen davranışlar ve tutumlardan kurtulmak, hızlı öğrenme konusunda yardımcı olacaktır.

 • İç Sesle Okumak: iç sesle okumak ta öğrenilen farklı okuma yöntemlerindendir. Sözcükler tek tek seslendirilerek okunmaya çalışılır. Sözcüğün tamamı seslendirileceği için bir diğer kelime geçmek zaman kaybına sebep olur. Beyni yorar ve hızını düşürür. Hızlı okuma yönteminde sözcükleri heceleyerek okumak değil blok olarak okumak doğrudur.

 • Dudak kıpırdatarak okumak: iç sesle okuma yapılırken birçok insan dudaklarını da oynatmaktadır. Zaman kaybına sebep veren bu şekil okuma alışkanlığına birtakım okuma egzersizleri yardımı ile çözüm üretilebilir.

 • Parmak ile metin takip etmek:  Kalem veya parmak ile satırları takip etmek zaman kaybına sebep olan bir başka yanlış okuma alışkanlığıdır. Satırları kaybetmemek için uygulanan parmak takibi satır başlarında, bir kalem ile işaretlenerek yapılması, doğru bir düzeltme hareketi olacaktır. Parmak takibinde bir sonraki kelimeye odaklanılacağı için blok okuma mümkün olmayacaktır.

 • Geriye dönüşler: Sözcüklere odaklanmadan okumak sürekli başa dönmenize sebep olacaktır. Tam olarak konsantre olmak ve başa dönmeyi yasaklamak,metne odaklanma konusunda yardımcı olacaktır. Okuma araştırılırken geçmişten gelen alışkanlıkların başında geriye dönüş yaparak okumanın sıklığını görmekteyiz. 

anlayarak hızlı okuma okuma nedir okumanın kişiye faydaları okuyucu zihin
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Hızlı Kitap Okuma Teknikleri
Hızlı Okuma

Hızlı Kitap Okuma Teknikleri

29 Ocak 2021
Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?
Kişisel Gelişim

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

21 Kasım 2020
Hızlı Okuma Programları
Hızlı Okuma

Hızlı Okuma Programları

14 Şubat 2021
Etkili Hızlı Okuma Egzersizleri
Hızlı Okuma

Etkili Hızlı Okuma Egzersizleri

12 Aralık 2019