AnasayfaBlogKriz Yönetimi ve Krizi Fırsata Çeviren 7 İpucu!
Kriz Yönetimi

Kriz Yönetimi ve Krizi Fırsata Çeviren 7 İpucu!

30 Nisan 2019
Kriz Yönetimi ve Krizi Fırsata Çeviren 7 İpucu!

Kriz yönetimi çalışma hayatındaki en önemli konulardan biridir. İster işveren istersek çalışan olalım, günümüzde iş hayatında çeşitli krizler ile karşılaşmaktayız. Bu nedenle özellikle çalışma hayatında kriz yönetimi çok önemlidir. Kuruluşların çeşitli dönemlerde karşılaşabilecekleri bir durum olan kriz; beklenilmeyen, ön görülemeyen ama çabuk cevap verilmesi gereken bir gerilim durumu olarak tanımlanır.

Kuruluşların değerlerini, amaçlarını ve kaynaklarını tehdit eden krizler, bu kuruluşları varlığını sürdürememe tehlikesi ile baş başa bırakabilir. Dolayısıyla acil çözümler üreterek durumun kontrol altına alınması gerekir. Fakat krizler iyi yönetildiği takdirde çeşitli fırsatların ortaya çıkmasına da aracılık edebilir. Krizlerle başa çıkabilmek ve izlenmesi gereken yolların araştırılmasını kapsayan kriz yönetimi tam da burada devreye girer. Çeşitli kriz yönetimi ilkeleriyle birçok olumsuzluğu bertaraf edebilirsiniz.

Kriz Yönetimi İçin Uygulamanız Gereken Kurallar

Cevap Verin

Kriz anında hedef kitleye sınırlı da olsa mevcut durum ile alakalı mutlaka bilgi verilmelidir. Kriz yönetimi sırasında hedef kitleye ve genel olarak topluma bilgi vermemek veya yorum yapmamak, kuruluşla ilgili durum hakkında ilgisiz kişilerin de kendilerince yorumlar yapmalarına neden olacağından kriz yönetimi açısından çok akılcı bir tutum değildir.

Hassasiyetinizi Ya Da Üzüntünüzü Belirtin

Söz konusu bunalım hangi nedenlerden meydana gelirse gelsin kuruluş, krizin sonuçları karşısında üzgün ve hassas olduğunu hedef kitlesine iletmelidir. Kriz yönetimi sürecinde bu durumu kavramaktan uzak demeçler vermek, hedef kitlenin dışında potansiyel kitlenin de büyük bir kızgınlık yaşamasına sebep olabilir.

Çözüm Yaratın

Kriz ortamı ve krizin sebepleri araştırılarak en kısa sürede çözüm üretileceği muhataplara bildirilmelidir. Böylece hedef kitlenizin ve diğer insanların tepkilerini yumuşatıp onlara güven vermiş olursunuz.

Zararları Giderin

Kriz ortamından ve sonuçlarından etkilenenlere ürün veya hizmet bazında zararlarının giderileceğini söyleyin. Böylesi bir kriz yönetimiyle kriz durumunu, pozitif mesajlarla çözüme kavuşturabilirsiniz. Hem krizi fırsata çevirebilir hem de markanıza sadık kitleler oluşturursunuz.

İlerisi İçin Önlem Alın

Birtakım düzenleme ve iyileştirmelerle, benzer bunalımların tekrar yaşanması halinde oluşabilecek olumsuzlukların ve sıkıntıların önüne geçin. Her ne kadar krizlerin kesin bir çözümü olmasa da onlara karşı çeşitli önlemler almak, uğrayabileceğiniz zararları olabildiğince azaltacaktır.

Sorumluluk Alın

Kriz anında ya da kriz sonrasında kuruluş adına gerekli açıklamaların yapılmasını sağlayın ve bunu en iyi yapabilecek kişiyi iyi seçin. Başarılı bir kriz yönetimi için konuşacak sözcünün tek olmasına özen gösterin. Çünkü bilginin tek elden verilmesi bir otorite ve güven sağlar. Genellikle halkla ilişkiler müdürü ya da sorumlusu bu işi üstlenmekle birlikte büyük kuruluşlarda ve özellikle de kriz büyükse genel müdür bu işi kendisi üstlenebilir.

İtibarınızı Koruyacak Çalışmalar Yapın

Kurumsal itibarınızı ve marka değerinizi kriz öncesinde, kriz anında ve kriz sonrasında yani tüm kriz yönetimi boyunca korumayı amaçlayın. Özellikle kriz anında sergileyeceğiniz tutumlarla, itibarınızı ve marka değerinizi kriz öncesindeki durumdan bile yükseğe çıkartabilirsiniz. Örneğin kriz döneminde hedef kitleye karşı kuruluşun daha önce fark edilmemiş, arka cephede kalmış olumlu niteliklerini ön plana çıkartabilirsiniz. Bu yöntemle hedef kitlenin, kuruluşa yönelik olumlu bakışını sürdürmesini sağlayabilirsiniz. Bu ön plana çıkartılan niteliklerin hedef kitle tarafından değer görmesi, aslında krizi fırsata çevirme işlemidir.

Verilen yöntemleri uygulayarak kuruluşunuz için olumsuz olan kriz durumunu bir anda büyük fırsata dönüştürebilirsiniz. Bu durumda önemli olan kriz anında endişe, korku, telaş veya panik gibi duygulara kapılmak yerine sakin ve soğukkanlılıkla hareket ederek çözüm üretebilmektir. Kriz Yönetimi İçin Bilmeniz Gereken 10 Kural yazısını okuyarak bu konudaki yöntemlerinizi detaylandırabilirsiniz. Kriz anlarını soğukkanlılıkla ve çözüm odaklı karşılamak aynı zamanda önemli fırsatları beraberinde getirir.

kriz anında karar vermek iş hayatında kriz yönetimi kriz yönetimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kriz Yönetimi
Kriz Yönetimi

Ani Gelen Krizi Yönetmek

09 Ağustos 2019
Çalışma Hayatında Kriz Yönetimi
Kriz Yönetimi

Çalışma Hayatında Kriz Yönetimi

21 Kasım 2018
Online İtibar Yönetimi Hakkında Her Şey
İtibar Yönetimi

Online İtibar Yönetimi Hakkında Her Şey

28 Aralık 2020