AnasayfaBlogAmerika'da Yüksek Lisans ve Doktora
Yurt Dışında Eğitim

Amerika'da Yüksek Lisans ve Doktora

23 Şubat 2021
Amerika'da Yüksek Lisans ve Doktora

Amerika’da lisansüstü eğitimi yüksek lisans ve doktora eğitimi şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Graduate Study olarak da ifade edilen lisansüstü eğitim ilk olarak yüksek lisansla başlar. 30-36 kredilik etkinlik veya ders kredisini tamamlanması ve sonrasında yüksek lisans tezinin hazırlanması ile son bulur. Kimi okullardaki yüksek lisans programları tez hazırlamak yerine bitirme sınavına girilerek yüksek lisans eğitimi tamamlanmış sayılır.

Sosyal Bilimler için yüksek lisans derecesi Master of Arts ( M.A.) şeklinde ifade edilirken, Mühendislik ve Fen bilimleri alanları için ise Master of Science (M.S.) olarak gösterilmektedir. Fakat bazı yüksek lisans eğitimleri Master of Business Administration (MBA), bazıları ise Master of Fine Arts olarak görülebilir. Türkiye’de Eczacılık, Tıp, Diş Hekimliği ve Veterinerlik eğitimlerini tamamlayan kişiler lisansüstü uzmanlık eğitimlerini kapsamında Amerika’da eğitim alabilirler.

Amerika’daki üniversitelere yüksek lisans eğitimi için başvuruda bulunmak isteyenler okulun ilgili bölümleri kapsamında yer alan burslara başvuruda bulunabilirler. Bunun dışında bir burs seçeneği şeklinde gidilmesi planlanıyorsa Türk Eğitim Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK ve Yükseköğretim Kurulu tarafından sağlanan burs imkanlarından yararlanabilirler.

Amerika'da Yüksek Lisans Eğitimi

Amerika’da yüksek lisans eğitimi almak için aşağıda yer alan hususlara göz önünde bulundurulmalıdır.

 • Üniversitelerin yüksek lisans eğitimlerine başvuruda bulunabilmek için lisans derecesini tamamlamış olmak gerekir.

 • Ağırlıklı olarak lisans mezuniyet ortalaması 4,00 üzerinden 3,00/4,00 arası olmalıdır. Daha düşük lisans puanlarıyla kabul alan üniversiteler vardır fakat sayıca sınırlı olduğunu söylemek gerekiyor.

 • Başvuruda dil yeterlilik sınavında istenilen seviyenin olması beklenir. Özellikle üniversiteden üniversiteye göre değişiklik göstermesinden dolayı TOEFL, GRE ya da GMAT sınavlarından yüksek skorlar olmak son derece faydalı olabilir.

 • MBA eğitimi amaçlanması halinde ise çalışılan işyerinde referans mektubuna (zorunlu değil) ihtiyaç duyulabilir.

 • Personal Statement diğer bir adı Statement of Pupose olarak ifade edilen bir kompozisyon metnidir. Bu kompozisyon metninde ilgili bölümü neden tercih ettiğinizi, bu alanda eğitime devam etmek için kendinizi nasıl hazırladığınızı, bölüme ve programa yapacağınız katkıları ayrıntılı bir şekilde yazılmalıdır. Çünkü yazacağınız bu çalışma metni sizi beraber çalışacağınız hocanıza tanıtacak en iyi araç olabilir. Bu nedenle özgün ve düzgün bir İngilizce iyi yazılması oldukça önemlidir.

 • Burs kapsamında olunması halinde bile, geçim ücretlerini ve okul masraflarını karşılayacağınıza dair finansal durumunuzu belirten ve İngilizce yazılması gereken bir metin yazılmalıdır. Özellikle güncel ve orijinal olmasına dikkat edilmelidir.

 • Dikkate alınan diğer bir önem husus ise daha önce yapılmış olan akademik çalımalardır. Bu akademik çalışmalar yapılan bir makale, katılım sağlanan bir kongre veya konferans hatta poster sunum dahi olabilir. Başvuru tarihleri genellikle üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. Üniversitelerin ilgili web sayfaları takip edilerek bu başvuru tarihleri öğrenilebilir.

 • Yüksek lisans yaparken aynı zamanda asistanlık da yapılabilir. Bu çalışmaların hem Amerikalı öğrencilere hem de uluslararası öğrencilere açık olup, rekabetin oldukça yüksek olduğunu belirtebiliriz. Bunun için iyi bir GMAT, GRE ve TOEFL skoruna ve iyi bir lisans ortalamasına ihtiyaç vardır.

 • Genellikle başvuruda bulunulan okullarla mülakatlar gerçekleştirilir. Bu mülakatlar internet üzerinden görüntülü olabilirken, üniversitenin Türkiye’de bulunan bir mezunu tarafından da gerçekleştirilebilir.

Yukarıda yer alan hususlara dikkat edilerek gerçekleştirilebilecek bir yüksek lisans eğitimi başvurusu olumlu sonuçları beraberinde getirecektir. Üniversiteye sağlanacak belgeler dışında ek belge talebinde de bulunulabilir.

Amerika’da Doktora Eğitimi

Doktora eğitimi lisansüstü eğitimin ikinci aşaması olarak kabul edilmektedir. Ağırlıklı olarak minimum 3 veya 4 yıllık bir araştırma ve eğitim gerektirir. Araştırma yönü daha ağır olduğundan dolayı eğitim süreci biraz daha uzayabilir. Eğitim sonunda Doctor of Philoposhy (Ph.D.) “Doktor Derecesi” unvanı verilir. Fakat alınan eğitim veya araştırmaya göre Doctor of Business Administration (D.B.A) derecelerde bulunmaktadır.

Amerika’da doktora öğrenimi iki aşamalı olarak verilmektedir. Genel olarak okuldan okula göre farklılık gösterse de 2 yıla yakını ders sorumluluğunda ilerlemekte ve daha sonra ise doktora yeterlilik sınavına girerek geride kalan süreyi ise araştırma yaparak tez hazırlamak geçmektedir. Amerika’da psikoloji, mühendislik ve ekonomi alanları gibi bazı eğitim dallarında lisans eğitimi derecesi ile doktora eğitimlerine kabul alınabilir. Buna benzer program türleri bütünleşik doktora olarak da isimlendirilmekte benzer eğitimlerde ülkemizde de bulunmaktadır.

Amerika’daki doktora eğitimleri için yapılacak başvurularda okulların eğitim burslarından yararlanabilirler fakat iyi bir lisans ve yüksek lisans eğitimi derecesine sahip olmaları gerekir. Örneğin en az 3.50/4.00 puana sahip olmaları ve iyi bir dil yeterliliğini gösteren adaylar kabul alma imkanları oldukça yüksektir. Aynı başarı özelliklerini göstererek Milli Eğitim Bakanlığı, Tübitak, Türk Eğitim Vakfı ve Yükseköğretim Kulunun ilgili yurtdışı burs imkanlarından yararlanılabilir.

Amerika’da Doktora Eğitimlerine Nasıl Başvurulur?

Amerika’da doktora eğitimi yapmak isteyen lisans veya yüksek lisans derecesine sahip olan kişilerin aşağıda yer alan konulara dikkat etmeleri gerekir.

 1. Bütünleşik doktora kapsamında kayıt yaptıracak lisans öğrencileri de dahil olmak üzere yüksek lisans derecesini de elde edenlerin ortalamaları 4 üzerinden en az 3 seviyelerinde olmaları gerekir. İlgili transkriptlerin ıslak imzalı olmalı ve İngilizceye tercüme edilmiş olmaları ve apostil mührü yapılmış olmaları gereklidir.

 2. Başvurularda İngilizce akademik yeterlilik sınavı olarak görülen TOEFL başta olmak üzere kimi bölümlerde GMAT veya GRE sınavlarından başarılı olma kriterini yerine getirmek gerekecektir.

 3. Varsa lisans veya yüksek lisans dönemlerinde yapılan bilimsel araştırma , makale, kitap bölümü yazarlığı veya kongrelerde sunulmuş posterler olması halinde göstermeleri faydalı olacaktır. Çünkü bazı okullar başvurularında yapılmış olunan bilimsel çalışmalara ve ödüllere değer vermektedir.

 4. Personal Statement olarak ifade edilen Amerika’da neden eğitim almak istediğinizi anlatan, ilgili alanı neden seçtiğinizi, bugüne kadar bu alanda yapmış olduğunuz çalışmalardan bahseden bir kompozisyon yazmanız gerekecektir. Oluşturacağınız bu kompozisyon amaca uygun ve düzgün yazılmalıdır.

 5. Doktora programı kapsamında yapılacak başvurularda ilgili okulların başvuru tarihleri, program süreleri ve dersleri farklılık gösterebilir. Üniversite araştırmalarında bulunurken bu bilgelere web sayfalarından erişebilirsiniz.

 6. Araştırmasını yaptığınız ve başvurmaya karar verdiğiniz bütün okullara başvuruda bulunabilirsiniz elbette. Fakat her başvuru için “Application Fee” olarak ifade edilen bir başvuru ücreti alındığını bilmeniz gerekebilir.

 7. Doktora burs imkanları yüksek lisans seviyelerine göre oldukça yüksek olduğunu belirtebiliriz. Bu açıdan size uygun bir burs programının olması olası bir durumdur.

Yukarıda yer alan kriterlerin dışında her okul sizden fazla bir belge talebinde bulunabilir. Fakat ağırlıklı olarak bu kriterlere göre alımlar gerçekleşmektedir.

Amerika’da lisansüstü eğitim Amerika’da yüksek lisans Amerika’da doktora Amerika’da yüksek Lisans ve doktora Amerika’da doktora eğitimi nasıldır
Nevzat Yüksel
Nevzat Yüksel
Blog Yazarı

Sağlık Yönetimi bölümünde öğretim görevlisi. Sağlık hukuku, Türk sağlık sistemi ve sağlık kuruluşlarında teknoloji yönetimi alanında dersler vermektedir. Birçok uluslararası dergi, kitap ve bildirilerde yazı ve bölümleri vardır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yüksek Lisans Nedir? Nasıl Yapılır?
Nasıl Yapılır?

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

26 Ekim 2020
Yüksek Lisans Nedir?
Nedir?

Yüksek Lisans Nedir?

09 Ocak 2020
Amerika'da Yüksek Lisans ve Doktora
Yurt Dışında Eğitim

Amerika'da Yüksek Lisans ve Doktora

23 Şubat 2021