AnasayfaBlogRus Dili Öğretmenliği Bölümü
Bölümler

Rus Dili Öğretmenliği Bölümü

30 Kasım 2020
Rus Dili Öğretmenliği Bölümü

Rus dili öğretmenliği bölümü, ülkemiz üniversitelerinde bulunmayan bir akademik program olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölüm adı altında, yurtdışında sadece bir üniversite eğitim veriyor. Bölümle ilgili bilgilere geçmeden önce, Rus dilinin dünya çapındaki önemiyle ilgili konulara değinmek yerinde olur.

Rusça, Slav dilleri ailesinin Doğu Slav kısmında yer alan bir dildir. Rusçanın en önemli yanı, Birleşmiş Milletler resmî dillerinden birisi olmasından kaynaklanıyor. Bu dilin politik açıdan da öneminin bulunduğunu söyleyebiliriz. Dünya genelinde en çok konuşulan diller sıralamasına bakıldığında, Rus dilinin yedinci sırada olduğunu görüyoruz. Bu da Rusçanın, dünya çapında yaygınlık açısından önemini gösteriyor. 
Çok konuşulan dillerden farklı olarak Rusça, Latin alfabesini kullanmayan bir dildir. Rus dili, Kiril alfabesiyle ifade edilebilen bir özellik taşıyor. Latin alfabesinin kullanılmama nedeni ise, Rus dilinde bulunan vurguları ifade etmek için yetersiz kalmasıdır. Rusça konuşulan ülkelere baktığımızda; Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna ve Kazakistan’da yaygın olduğunu görüyoruz. Bu dilin bir başka öneminin, uluslararası ticaret alanında da olduğu ortadadır. Hem siyasî hem de ticarî ilişkiler konusunda çalışmak isteyen adaylar için, Rusça öğrenmenin önemi büyüktür.

Rusçayı ülkemiz üniversitelerinde öğrenmek isteyenler; İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları Bölümü ile Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü tercih edebilirler. Bu bölümlerle ilgili yazıları da okuyabilir ve ülkemizdeki Rus dili bölümleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Şimdi tanıyacağımız bölüm, yurtdışında bu alanda eğitim veren Rus Dili Öğretmenliği Bölümü’dür. Hadi gelin bu bölümü yakından tanıyalım ve avantajlarını biraz daha anlayalım. 

Rus Dili Öğretmenliği Bölümü Nedir? 

Rus Dili Öğretmenliği bölümü, Rus grameri ve kültürü konusunda eğitim veren bir lisans programıdır. Bölüm, ülkemizdeki üniversitelerde bulunmuyor. 2020 yılı itibarıyla sadece Azerbaycan’daki Nahcivan Devlet Üniversitesi’nde mevcut olan bölüm, Dil puanıyla öğrenci alıyor.

Bölümün amacı; Rus dilinde uzmanlaşmış öğretmenler yetiştirmektir. Rusçanın, dünya çapında ne kadar önemli olduğunu düşünürsek, bu dile hâkim uzmanların da önemini anlayabiliriz. Rusça, hem bizim ülkemiz genelinde hem de dünya çapında çok rağbet görmeye başlayan bir dildir. Diğer Latin dillerine göre öğrenmesi biraz daha zor olan bu dili bilmek, “aranan kişi” olmak için bir yoldur.

Ülkemizde Rus Dili ve Edebiyatı, İngiliz ve Rus Dili Edebiyatları adları altında da eğitimi verilen bu dilin eğitimini yurtdışında almak çok yararlı olacaktır. Bu eğitimi Azerbaycan’da almak; hem Rusçayı hem İngilizceyi hem de Azerî dilini de bir arada öğrenmek demektir. Ayrıca, Türk devletlerinden birisi olan Azerbaycan’daki kültürü ve yaşamı da yakından tanıma olanağı, bu bölümü okumakla bulunacaktır.

Rus Dili Öğretmenliği bölümü öğrencilerinin, üniversite olanaklarına göre; Erasmus uygulamasını değerlendirmeleri çok yerinde bir karar olacaktır. Rusya ve Ukrayna başta olmak üzere; buralardaki üniversitelerde onların çalışmalarını ve kültürlerini incelemek önemli bir fırsattır. Bu nedenle, öğrencilerin Erasmus uygulamasını değerlendirmeleri; kariyer gelecekleri için hayatî bir rol niteliğindedir.
Öğrencilerin değerlendirebileceği diğer uygulamalar da, çift ana dal ve yan dal gibi akademik imkânlardır. İkinci bir diploma sahibi olmak, kariyer hayatında öğrencilere başarının kapısını açacaktır. 

Rus Dili Öğretmenliği İş İmkânları Nelerdir?

Rus Dili Öğretmenliği bölümü mezunlarının iş imkânları, hem kamu sektöründe hem de özel sektörde bulunuyor. Genellikle eğitim, diplomasi ve dış ticaret gibi alanlarda çalışma imkânları yoğunluktadır. 

Mezunların çalışabilecekleri işyerlerini şu şekilde sayabiliriz:

 • Ortaöğretim kurumları (kamu ve özel)

 • Üniversiteler (kamu ve özel)

 • Yabancı dil eğitim kurumları

 • Diplomatik kurum ve kuruluşlar

 • Çeviri ve tercüme büroları

 • İthalat ve ihracat yapan şirketler

 • Turizm işletmeleri (turist rehberliği)

 • Film yapım şirketleri

 • Basın ve Yayıncılık

Kamudaki eğitim kurumlarında çalışmak isteyen mezunların, KPSS puanıyla tercih yapmaları gerekiyor. Özel üniversitelerde çalışabilmeleri için de, yüksek lisans yapmaları ve ALES puanıyla üniversitelere başvurmaları gerekiyor. Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar, gerekli şartları tamamladıktan sonra akademisyen olarak çalışabiliyorlar.

Ayrıca mezunların, Azerbaycan’da veya dünya genelindeki diğer ülkelerde çalışma imkânları da bulunuyor. Hem Rusça hem İngilizce bilmeleri, mezunlar için dünyanın her yerinde kariyer kapılarının açılmasını sağlayacaktır. Diplomatik kurumlardan ticarî kurumlara kadar, Rusça kullanılan her kurumda, mezunlar iş bulabilecektir. 

Rus Dili Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yapar?

Rus Dili Öğretmenliği bölümü mezunlarının yapabilecekleri işler çoğunlukla; öğretmenlik, çevirmenlik ve tercümanlık işleridir. 

Mezunların çalıştıkları kurumlarda yaptıkları işler şunlardır:

 • Rusça eğitim yapan orta dereceli okullarda ve Rusça dil dersi bulunan okullarda öğretmenlik yapmak,

 • Akademisyen olan mezunlar için, Rus dili konusunda araştırmalar yapmak.

 • Devlete bağlı diplomatik ve ticarî kurumlarda, çevirmenlik ve tercümanlık yapmak,

 • Yabancı dil eğitim platformlarında Rusça dilinin eğitimini vermek,

 • Özel sektördeki ticaret kuruluşlarında metin çevirileri ve tercümanlık işlerini yapmak,

 • Film yapım şirketlerinde, Rusça seslendirmesi olan filmlerin altyazılarını çevirmek,

 • Basın ve yayın sektöründe, Rusça haberleri ve yazılı metinleri çevirmek veya tercümanlık yapmaktır.

Rus Dili Öğretmenliği Dersleri Nelerdir?

Rus Dili Öğretmenliği bölümündeki dersler; Rusçanın gramer yapısından Rusça okuma ve yazma çalışmalarına kadar uzanıyor. Türkçe ve Rusça dilleri arasındaki çeviri çalışmaları da, bölümdeki diğer uygulama derslerindendir.

Rus Dili Öğretmenliği bölümünde verilen derslerden bazıları şunlardır: 

 • Fonetik

 • Gramer

 • Yazma

 • Okuma

 • Dinleme ve Anlatma

 • Rusça-Türkçe Çeviri

 • Rusça Kompozisyon

 • Atatürk Dönemi Türk-Rus İlişkileri

 • Morfoloji

 • Sentaks

Rus Dili Öğretmenliği Taban Puanları ve Sıralama 

Rus Dili Öğretmenliği bölümü; 2019-2020 akademik yılında yurtdışında sadece bir üniversitede bulunmakta. Azerbaycan’daki Nahcivan Üniversitesi bünyesinde açılmış olan bölüm 3 kişilik burslu kontenjan açmıştır. Bölümün belirlediği bu 3 kişilik kontenjan dolmamış ve dolayısıyla taban puanıyla başarı sıralaması oluşmamıştır.

Rus Rusça Rus dili Rus dili öğretmenliği Rus dili öğretmenliği bölümü
Emel Keskin
Emel Keskin
Blog Yazarı

1998-1999 yılları arasında, Yalova'da bulunan bir reklam ajansının Koleksiyon adlı dergisinde; reklam koordinatörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 2003’te Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Halen İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü
Bölümler

Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü

20 Kasım 2020
Çernobil Nükleer Patlama
Popüler Yazılar

Çernobil Faciası Nasıl Yaşandı?

01 Ocak 2020
Dil Bölümleri Nelerdir?
Bölümler

Dil Bölümleri Nelerdir?

09 Kasım 2020