AnasayfaBlogYüksek Lisans Referans Mektubu Örneği Nasıl Olmalı?
Referans Mektubu

Yüksek Lisans Referans Mektubu Örneği Nasıl Olmalı?

04 Aralık 2019
Yüksek Lisans Referans Mektubu Örneği Nasıl Olmalı?

Referans mektubu, yüksek lisans yapmak için üniversiteler tarafından sizden istenen en önemli belgelerden biridir. Özellikle yurtdışında yüksek lisans yapmak istiyorsanız bu parametreye çok dikkat edildiğini, ince eleyip sık dokunduğunu bilmenizde fayda var.  Yüksek lisans referans mektubu örneği öncelikle sizin nasıl bir öğrenci kimliğiniz olduğunu tanımlamalı, sizi yansıtan farklı özelliklerinizi öne çıkarmalı ve yüksek lisans için başvurduğunuz bölüme uygunluğunuz üzerinde de durulmalıdır.

Yüksek lisans için genellikle sizden iki ya da üç adet referans mektubu isteyebilirler. Eğer yeni mezun iseniz işiniz daha kolay. Çünkü üniversite öğretim görevlileriyle henüz sıcak temas halindesinizdir ve sizinle ilgili bilgileri tazedir. Bu noktada yapmanız gereken doğru bir şekilde referans mektubu talep etmektir. Pek çok öğrenci referans mektuplarını birer formalite olarak görebiliyor. Ancak yüksek lisans referans mektubu örneği bir formalitenin ötesinde onaylanmanız için kilit noktada olan bir belgedir. O zaman öncelikle yapmamanız gerekenlerden bahsedelim:

  • Yüksek lisans referans mektubu örneği için kendiniz bir şeyler yazıp öğretim görevlilerine imzalatmayın.

  • Referans isteyeceğiniz kişiye “ hocam bana referans lazım, yazar mısınız? “ şeklinde bir formaliteymiş gibi belirsiz ifadelerden kaçının.

  • Referans mektubunu yazacak kişinin de sizi temsil edeceğini unutmayın. Bu sebeple düşünmeden herkesten referans istemeyin.

Uzun yıllar iş hayatındaysanız ve artık okulla bağlantınız kalmadıysa bu durumda iş yerinizde sizi tanıyan ve üst düzey yöneticilerinizden referans mektubunu talep etmelisiniz. Eğer açık öğretim fakültesi mezunuysanız ve çalışmıyorsanız bu durumda dürüstçe sizin için referans mektubu yazabilecek bir kişi olmadığını kuruma uygun bir dille bildirmeniz gerekir. Bu noktada hiçbir iş ya da eğitimle ilgili bağlantınız olmayan kişilerden referans mektubu hazırlamak yapabileceğiniz en büyük yanlış olacaktır.

Yüksek Lisans Referans Mektubu Örneği Nasıl İstenmelidir?

Öncelikle ufak bir araştırma yapın. Referans mektubu isteyebileceğiniz kişilerin listesini çıkarın. Daha önce başarılı referans mektubu geçmişleri var mı, size gerçekten fayda sağlar mı? Bir sıralama oluşturun ve ilk 3’ten başlayın.

Referans mektubu talep etme üslubunuz çok önemlidir. Sizin o işi ne kadar ciddiye aldığınızı karşı tarafa iyi iletmeniz gerekir. Eğer bunu e-mail gibi yazışma yoluyla gerçekleştirecekseniz, resmi bir hitap ile başlayıp kendinizi tanıtın. Eğer öğretim görevlisinin dersinde göstermiş olduğunuz öne çıkan bir başarınız varsa bir ödev veya proje gibi, kendinizi bu şekilde hatırlatın. Okulunuzu, bölümünüzü, sınıfınızı hatta başarı notunuzu bile ekleyerek tanıtın. Hangi okulda ve hangi bölüm üzerine yüksek lisans yapacağınızı belirten cümlelerle devam edin. Sizden nasıl bir referans mektubu istendiğini, içeriğinde neler olması gerektiğini genel hatlarıyla talep ettiğiniz kişiye belirtin. Talebinizin sonuna ne kadar zamanınız olduğuna dair süreyi de eklemeyi unutmayın. Ancak burada son teslim tarihinizi değil, teslim tarihinden önceki herhangi bir zamanı belirtmeniz son dakikada çıkabilecek aksiliklere karşı size zaman kazandıracaksınız. Bunun sizin için ne kadar önemli olduğunu belirten bir cümle ve iletişim bilgilerinizle talebinizi sonlandırın.

Böylece karşı taraf için kim olduğunuzu ve ne istediğinizi açıkça belirterek hem dikkat çekecek hem de yazılması gereken içerik hakkında doğru bir yönlendirme yaparak karşı tarafın işini kolaylaştırmış olacaksınız. Sonuç olarak bu da size yüksek ihtimalle olumlu bir cevap olarak dönecektir.

Yüksek Lisans Referans Mektubu Çeşitleri

Yüksek lisans referans mektubu çeşitleri alacağınız kuruma ve başvurduğunuz okulun nerede olduğuna göre değişir. Yukarıda da bahsettiğim gibi yüksek lisans yapmaya karar verdiğinizde iş hayatında da aktif iseniz üst düzey yöneticilerinizden talep edeceğiniz referans mektubu eğitim hayatınızdan ziyade iş hayatınızdaki performansınızdan yola çıkılarak yazılacaktır. Bu anlamda içerik olarak fark gösterir. Üniversiteden alacağınız referans mektubu sizin tamamen eğitim hayatınız üzerine kurulu olacaktır. Ancak her ikisinin de buluştuğu ortak payda bu yüksek lisans için uygunluğunuzdur. Sadece kuruma bağlı olarak içerikte gidilen yol farklıdır.

Eğer yüksek lisansınızı yurtdışında bir üniversitede yapacaksanız bu kez sizden İngilizce bir yüksek lisans referans mektubu istenecektir. Ayrıca yüksek lisans için başvuru yapacağınız bölüm ve okulla ilgili olarak Türkiye’de de İngilizce olarak talep edilen yüksek lisans referans mektubu örneği de vardır. Bu durumda İngilizce yazışmalara ve İngiliz dili gramer yapısına hâkim olan kişileri öncelikli olarak seçmeniz gerekecektir.

Yüksek Lisans Referans Mektubu Nasıl Yazılır?

Öncelikle sıradan bir referans mektubuna sahip olmaktansa hiç yazmamanız daha iyidir. Karşı taraf mutlaka sizin bu kişiyle ilgili gerçekten bilgi sahibi olduğunuzu hissettiğinden ve verdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olmalıdır. Yüksek lisans için yazılacak bir referans mektubunda öğrencinin not ortalaması, sınavlarda gösterdiği başarılar esas değildir. Çünkü bu somut veriler zaten transkriptinde mevcut olup karşı tarafın elindedir. Öğrencinin standart başarılarının yanında eğitim hayatında gösterdiği ekstra başarıları var ise mektup içerisinde bunlara değinilmesi gerekir.

Örneğin yüksek bir not ortalaması varsa bu ortalamaya katkı sağlayan ödev ya da projelerinden bahsedilebilir. Derslerdeki performansı, derslere ilgisi, grup çalışmaları, sosyal faaliyetleri ve öne çıkan kişilik özellikleri yansıtılmalıdır. Ayrıca karşı taraf için referans demek, sadece oluşturduğunuz metinden ibaret değildir. Bu yazının altına imza atan kişi olarak asıl referans sizsiniz. Bu sebeple yazının girişinde kendinizi tanıtmanız ve mutlaka bu öğrenci hakkında değerlendirme yapabilecek bir pozisyonunuzun olması da önemlidir. Yazının sonunda ihtiyaç durumunda bilgi vermek için size ulaşabilecekleri iletişim bilgilerinizi de detaylı bir şekilde vermek, hazırladığınız yüksek lisans referans mektubunu tamamlayıcı son aşama olacaktır.

Yüksek lisans başvurularında eğer size başvuru yapılacak okuldan hazır bir evrak verilmemişse, hazırlayacağınız yüksek lisans referans mektubu mutlaka okulunuzun antetli kağıdına yazılmalıdır. Pek çok üniversitenin kendine ait referans mektubu şablonları vardır. Bu şablonlardan faydalanarak içerikte özgün olmak şartıyla yüksek lisans referans mektubu hazırlayabilirsiniz.

Yüksek Lisans İçin Referans Mektubu Taslağı

  • Tarih

  • Hitap edilen kişi

  • Giriş

Mektubu kim ve ne için yazdığınızı belirten bir cümleyle başlayın. Örneğin;

Referans mektubunu okulunuzun ilgili bölümüne yüksek lisans için başvuran Ayşe C.  için yazıyorum.” Kendinizi, okulunuzu ve unvanınızı tanıtın. Ardından öğrencinizi, okulunuzdaki bölümü ve sizinle olan bağlantısından bahsedin. Buradaki amaç, kendisiyle ilgili vereceğiniz bilgiler hakkında ne derece gerçekten bilgi sahibi olduğunuzu belirtmektir.

Gelişme Bölümü: Bu bölümde öğrencinizin okul hayatı boyunca gösterdiği akademik performansı, çalışma disiplini, kişisel gelişimi ve yetenekleri ile ilgili öne çıkan özelliklerini aktarın. Ancak bunu yaparken iyi, çalışkan, başarılı gibi genel ifadelerden mümkün olduğunca uzak durun. Anlatımınız tamamen öğrencinize özel olmalı ve belirttiğiniz bir özelliği destekleyici somut bir örneğe bağlanmalıdır. Örneğin grup halinde yapılan ortak bir projede grup içerisinde iyi bir performans göstermişse bunu örnek vererek grup çalışmalarında pozitif bir tavır sergilediğini belirtebilirsiniz.

Sonuç Bölümü: Bu bölümde tüm yukarıda anlattığınız sebeplere dayandırarak karşı tarafın yüksek lisans programında kendisini değerlendirmelerini, onlara da katkı sağlayacağını belirterek bitirebilirsiniz.

Bitiriş: “ Saygılarımla “ şeklinde iş yazışmaları gereği yazılan ifade ve iletişim bilgilerinizle referans mektubunu sonlandırabilirsiniz.

İlgili eğitim: İş Hayatında Yazışma Teknikleri Eğitimi

Yüksek lisans referans mektubu örneği hazırlanırken hem öğrencinin hem de mektubu yazacak akademisyen ya da yöneticinin dürüst, bilgili ve kişiye özel bir içerik oluşturarak sade bir yazım dili kullanması iyi bir örnek oluşturacaktır.

referans referans mektubu yüksek lisans yüksek lisans referans mektubu yüksek lisans referans mektubu örneği
Banu Cantekin
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Referans Mektubu Nedir?
Referans Mektubu

Referans Mektubu Nedir?

09 Aralık 2019
Referans Mektubu Örnekleri Nedir?
Referans Mektubu

Referans Mektubu Örnekleri Nedir?

16 Aralık 2019
Referans Mektubu Örneği Nasıl Olmalı?
Referans Mektubu

Referans Mektubu Örneği Nasıl Olmalı?

29 Kasım 2019
Nitel Araştırma Eğitimi
5
(12)

Nitel Araştırma Eğitimi

14 Konu9 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
304150
Nvivo ile Nitel Veri Analizi
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
340150
YDS Sınavına Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs)
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Esra AydınEsra Aydın
698225