AnasayfaBlogZihninizi Renkli Oyunlarla Güçlendirmeye Var Mısınız?
Video

Zihninizi Renkli Oyunlarla Güçlendirmeye Var Mısınız?

17 Haziran 2021
Zihin Haritaları: Zihninizi Renkli Oyunlarla Güçlendirmeye Var Mısınız?

Zihin Haritaları eğitmeni Salim Akkök ile beynin tüm potansiyelini açığa çıkarmayı sağlayan zihin haritalarını konuştuk. Beynin sonsuz derinliklerine özgürce dolaşma fırsatına yardımcı olacak bilgiler aldık.

Salim Akkök kimdir?

Enstitüde zihin haritaları eğitimi veriyorum. Öncesinde 10 yıllık öğretmenlik, eğitmenlik ve koçluk süreçlerim oldu. Farklı alanlarda da çalıştım. Çalışma alanım hep konuşmak, anlatmak üzerine oldu. Konuşarak anlatarak insanlara dokunduğum için çok mutluyum. 

Zihin haritası nedir ve hangi amaçla yapılıyor?

Beyni kontrol edebilirsek zihin biz olabiliriz. Zihin haritaları nedir? Beynin iki ana tarafı var. Sağ taraf ve sol taraf. Sağ ve sol tarafın farklı işlevleri var. Zihin haritası yaparak bu iki farklı görevi ve işlevi bir arada kullanıp maksimum seviyeye çıkarma çalışmasıdır zihin haritaları. Kağıt kalem alıp, fikir ortaya çıkarıp beynin her iki tarafını da kullanmaya çalışarak yaptığımız basit eğlenceli ve keyifli bir yöntemdir. 

Zihin haritasının faydaları nelerdir?

Zihin haritasının birçok farklı işlevi var. Unutmayı azaltan bir basamak. Hayal gücünü geliştiren muhteşem bir araç. Büyük resmi görmemizi sağlayan bir büyüteç. Gözlerimiz, zihnimizi, hayal gücümüzü güçlendiriyor. Sorunlara daha kolay çözüm bulmamızı sağlıyor. Konuyu bütünsel ve parçaları ayırmış şekilde görmemizi salıyor. Birçok işlevi var. Manav tezgahına benzetebiliriz. Planlama ve programlama gibi birçok işlevi var. Amaca yönelik kendine renk bulabiliyor.

Beynimiz bu planları unutuyor ancak acıları neden unutmuyor?

Acılar hayatımızda çok çok derin izler bıraktığı için, yaşamımıza etkisi çok olduğu için unutmuyoruz. Acılar değil sadece mutluluklarımız da öyle. Zihin haritası ile geçmişteki travmalarımızı ve atmak istediklerimiz zihin haritasına döküp etkisini azaltabiliriz. Örnekleri var. 

Zihin haritaları yöntemleriyle başarı sağlayan popüler isimlerden bahsedebilir misiniz? 

Leonardo da Vinci var. Sanat eserlerini taslak olarak zihin haritalarına dökmüş. Isaac Newton var. Oğuz Saygın var. Başka isimler de var en çok bilinenler bunlar. Örneklerini derste de anlatıyoruz.

Zihin haritası nasıl yapılıyor?

Gereken iki şey var; resim defteri ve renkli kalemler. Bunlarla çizmeye başladığımızda zihnimiz bizi yönlendiriyor. Olmazsa olmaz kağıt kalem. “Kalem aklın dilidir.” diyor Cervantes. Kalem kullandığımızda zihnimiz işe adapte oluyor. 
Zihin haritası kişiye özgüdür. Benim yaptığım çalışmaları çevremdekiler bir şey anlamıyor. Merkeze konuyu yazacak. Onunla ilgili bir görsel çizecek ve saat bir yönünden başlayarak alt kısımları çizecek. 

Kavram haritaları ile zihin haritaları aynı şey mi?

Kavram haritaları için bilgisayarda kullanılan uygulamalar zihin haritası için kullanılamaz. Şöyle bir fark var; kavram haritası yaparken beynin tek tarafını kullanıyoruz. Zihin haritası yaparken renklendirme görsel ekleyerek hayal gücü katarak beynin sağ tarafını da kullanıyoruz. Aradaki farklardan biri yapma tarzı. Kavram haritası ve zihin haritası aynı şey diyemeyiz. Kavram haritası beynini sol tarafını, zihin haritası ise iki tarafını da çalıştırır.

Zihin haritaları ile önerebileceğiz kitap var mı?

Tony Buzan’ın “Zihin Haritaları” kitabı var. O kitabı aldığınızda çok güzel örnekler göreceksiniz. 

Zihin haritaları beyni güçlendirmede işe yarar mı?

Zihin haritası uygulaması süreklilik gösterdiğinde antrenman haline dönüşür. Yaşlanmanın ve unutkanlığın önüne geçer demek çok haddim değil, tıpın alanı. Unutkanlığa karşı bir antrenman olduğu için bir nebze etkisi vardır. 

Zihin haritaları eğitime katıldıklarında neler öğrenecekler?

Eğitime katılanların mesleki durumu ve eğitim durumu değişen oluyor. KPSS’ye çalışanların, dil çalışanların, toplantı yapanların, alışveriş listesi yapanların zihin haritaları var. Derse katılma amcacına yönelik birçok etkisi var. Planlama, öğrenme gibi. Hangi amaçla katılıyorsa o mamaca yönelik katkı sağlayacaktır. Ders çalışma, öğrenme, motivasyon problemleriyle ilgili yaptığı çalışmalar eğitimin işe yaradığının göstergesi. Katılımcı yorumlarından bunu görüyorum. 

Zihin haritası yapmak için kullanılabilecek online programlar ve site var mı?

Var, birçok uygulama ve site var. Zihin haritasının olmazsa olmazlarından ikisi kağıt ve kalem. Zihin haritası sitelerinde yaptığımız hiçbir şey zihin haritası olmaz. Zihin haritası görseli olur sadece. Kağıda kaleme döktüğümüz planlar, hayaller dersler zihnimizi fazla işliyor. 

Zihin haritalarında kullanılan renklerin etkisi var mı?

Zihin haritası oluştururken renk seçiminde tümüyle özgürler. En çok sevdiği reni en çok istediği maddeye koyabilir. 

Zihin haritaları eğitiminde yaş grubu fark ediyor mu?

Enstitüdeki eğitim yetişkinlere hitap ediyor pratiklerine baktığımızda eğitim alan arkadaşlar çocuklarıyla yaptığında daha verimli olduğunu gördük. Öğrendiklerini çocuklarıyla uyguluyorlar. 
Zihin haritası uygulamalarında skala çok geniş. Amaca yönelik her konuda zihin haritası yapılabilir, yapılmalı. Yapıldığında faydasını göreceğiz. Uyguladığımızda yaşamımızı kolaylaştırdığını görüyoruz. Herkesi enstitüdeki eğitime bekliyorum. 

Zihin haritaları nedir? 

Beynin iki farklı görevini ve işlevini bir arada kullanıp maksimum seviyeye çıkarma çalışmasıdır zihin haritaları. Kağıt kalem alıp, fikir ortaya çıkarıp beynin her iki tarafını da kullanmaya çalışarak yaptığımız basit eğlenceli ve keyifli bir yöntemdir.

Zihin haritasının faydaları nelerdir?

Zihin haritasının birçok farklı işlevi var. Unutmayı azaltan bir basamak. Hayal gücünü geliştiren muhteşem bir araç. Büyük resmi görmemizi sağlayan bir büyüteç. Sorunlara daha kolay çözüm bulmamızı sağlıyor.

Zihin haritası nasıl yapılıyor?

Gereken iki şey var; resim defteri ve renkli kalemler. Bunlarla çizmeye başladığımızda zihnimiz bizi yönlendiriyor. Merkeze konuyu yazacak. Onunla ilgili bir görsel çizecek ve devam edecek.

zihin haritaları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zihin Haritaları Eğitimi
Salim AkkökSalim Akkök
500209
Hafıza Teknikleri Eğitimi
4.9
(59)

Hafıza Teknikleri Eğitimi

13 Konu5 Saat
İkna Oyunları Eğitimi
5
(5)

İkna Oyunları Eğitimi

16 Konu4 Saat
Erdem KaragözErdem Karagöz
570209