AnasayfaBlogZihin Haritası Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?
Nedir?

Zihin Haritası Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?

04 Ağustos 2021
Zihin Haritası Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?

Yaşadığımız küresel çağ her geçen gün yenilikler getiriyor ve alışılmış yaşantımızda köklü değişiklikler yaratıyor. Bu durum insanları yeni şeyler öğrenmeye ve onları hayatlarında uygulamaya yöneltiyor. “Zihin Haritası” denen teknik de bunlardan biri. Gündelik hayatta, iş dünyasında ve eğitim alanında fark yaratabilecek bir teknik olan Zihin haritası nedir?

Zihin haritası düşünce, bilgi, doküman ve fikir gibi zihinde tutulması gerekenlerin kâğıda çeşitli metotlarla aktarılmasıdır. Zihin haritası tekniği aslında yüzyıllardır çeşitli bilim insanları ve sanatçılar tarafından kullanılmış fakat sistemli bir teknik şeklinde ortaya konulması 1969 yılında Tony Buzan sayesinde gerçekleşmiştir.

Tony Buzan, ortaya koyduğu tekniğin zihindekilerin kâğıda bir harita şeklinde çizilmesiyle beyin performansını geliştirdiğini savunur. Tony Buzan, eğitim sistemlerinin ezberci yapısının zihin gelişimini yavaşlattığını düşünür. Bu yüzden ortaya attığı zihin haritası tekniğinin kişilerin üretkenliğine katkı sağladığını öğrenmeyi ise pratik ve verimli hale getirdiğini belirtir.

Zihin Haritası Tekniğini Kullanmanın Faydaları

 1. Hedefleri görselleştirerek akılda kalıcı olmasını sağlar.

 2. Hayatı planlayıp programlar.

 3. Yeni fikirlerin üretilmesine yardımcı olur.

 4. Yaratıcılığı besler ve geliştirir.

 5. Problemlere alternatif çözümler getirir.

 6. Unutkanlık yaşayan bireylerin hafızalarına güçlendirmelerine katkı sağlar.

 7. Biz farkında olmadan hedeflerimizi bilincimize görev olarak uygulatır.

Zihin Haritası Tekniği Hayatın Hangi Alanlarında Kullanılabilir?

 • Toplantı, zaman yönetimi, planlama, ev ve iş dengesi gibi konularda,

 • Sınava hazırlanan öğrencilerin konuyu etraflıca görüp öğrenebilmesi, tekrar yapabilmesi, pratik bilgiyi kavrayabilmesi, motivasyon ve özgüven kazanması için,

 • Yazarlıkla ilgilenen kişiler yaratıcılıklarını geliştirmek, yön belirlemek ve taslak oluşturmak için, 

 • Konuşma ve sunum gibi aktivitelerin planlanıp sıralanması için,

 • Kurumsal firmalarda süreç yönetimi, takım çalışması ve bütünü görme gibi amaçlar doğrultusunda zihin haritası tekniği kullanılabilir.

Zihin Haritası Nasıl Yapılır?

 • Boş bir kâğıdın ortasına zihin haritası tekniğinin amacını oluşturan, konuyu anımsatan bir görsel çizilir.

 • Renkli kalemlerle merkezde yer alan görselden dallar çıkartılıp amaç konunun alt başlıkları oluşturulur. Başlıklar saat yönüne doğru oluşturulmalıdır. Saat 13.00 başlangıç olacak şekilde kâğıtta bir daire oluşturularak başlıklar sıralanır.

 • Merkezden başlıklara uzanan renkli dalların üzerine akılda kalıcı anahtar kelimeler yazılmalıdır.

 • Eğer başlıkların da yan başlıkları olması gerekiyorsa yeni dallar oluşturulabilir.

 • Dalların bittiği noktalara anımsatıcı görseller yerleştirilir.

Sonuç olarak;

Zihin haritası, yaşantıyı planlama, işleri organize etme, öğrenme biçimlerini geliştirme, yaratıcılığı besleme ve motivasyon arttırma gibi konulara katkı sağlayan bir tekniktir. Zihni haritası tekniğini uygulayan kişi zihnini meşgul eden konuları tek bir kâğıda şemalarla çizerek farklı bir bakış açısı kazarak problemlerine alternatifler geliştirebilir. Konuları başlık, yan başlık ve anahtar kelimelerle desteklemek, çeşitli görseller çizmek hafızayı da geliştirir. Dolayısıyla unutkanlık gibi sorunlara da çözüm getirir.

Her yaş grubundan kişilerin rahatlıkla uygulayabileceği zihin haritası, getirdiği faydalarla beraber beynin öğrenme ve düşünme fonksiyonlarını da geliştiren bir tekniktir. Dikkat eksikliği yaşayan bireylerin sistemli şekilde düşünmelerine katkıda bulunur.

Zihin haritası tekniğinin önemli noktalarından biri de kolaylıkla uygulanabilmesidir. Boş bir A4 kâğıt ve birkaç renkli kalemle bu tekniği uygulamak mümkündür. Uzmanlar zihin haritası oluştururken bilgisayar aracılığıyla oluşturulan şablonlardan ve basılı görsellerden yararlanılmasını doğru bulmuyor. Çünkü kişi amacını kâğıdın ortasına çizdikten sonra bilinç ve öğrenme fonksiyonlarıyla bir bağ kurarak dallar oluşturup başlıklara ulaşır. Bu sürecin çeşitli renkli kalemlerle ve kişinin çizeceği görsellerle desteklenmesi aynı zamanda zihne açılan bir kapı, çağrışım yeteneğinin harekete geçirilmesiyle ilgili bir öğrenme ve düşünme sürecidir.

Cervantes’in dediği gibi “Kalem, aklın dilidir.” Eğer sizler de zaman yönetimi, zihin karmaşıklığı, öğrenme güçlüğü ve unutkanlık gibi sıkıntılar yaşıyorsanız kolaylıkla zihin haritası tekniğinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca çeşitli online kurslar aracılığıyla zihin haritaları eğitimi alabilirsiniz.

YAZAR: BERK BAYRACIOĞLU

Zihin haritası Zihin haritası tekniği Zihin Haritası Tekniği Nedir Zihin Haritası Tekniği Nasıl yapılır 
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zihin Haritaları Eğitimi
Salim AkkökSalim Akkök
500209
Hafıza Teknikleri Eğitimi
4.9
(59)

Hafıza Teknikleri Eğitimi

13 Konu5 Saat
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat