Close
Mobil Menu Bars

Kişisel Gelişim Kitabı Neden Okunmalı?

30 Kasım 2019, 2077 defa okundu.
Kişisel Gelişim Kitabı Neden Okunmalı?
Kişisel Gelişim Kitabı Neden Okunmalı?

Bu yazıda sizlerle beraber keyifli bir yolculuğa çıkacağız. Bu yolculukta hangi kitabı hayatın neresinde ne zaman nasıl kullanabileceğinizi hikayeleştirerek sizinle paylaştım. İlk durağımız Japonların uzun yaşam ve mutluluk sırrı IKIGAI ve son durağımız dünyanın en başarılı beş yüz insanının başarı sırları. İkimiz iyi bir yol arkadaşı olabiliriz. İyi bir yol arkadaşı olursan da etkili kişisel gelişim kitabı tavsiyeleri alırsın. İstediğin kişiye kişisel gelişim yazıları arasında yer almakta bu benzersiz yazı sayesinde dönüşebilirsin. 

Kişisel Gelişim Kitabı ile Kontrolü Ele Almak

Japonlar herkesin hayatta bir IKIGAI’si olması gerektiğine inanır. IKIGAI Japonların mutluluk ve uzun yaşam sırrıdır. Peki, IKIGAI nedir? IKIGAI’nin anlamı yaşam amacıdır. Yaşamın anlamlı bir hale gelebilmesi için bizim de bir IKIGAI’mizin olması gerekir.  Peki, kendimize uygun bir IKIGAI’yi nasıl belirleyebiliriz?  Tam bunu düşünürken Francess Miralles ve Hector Garcia’nın IKIGAI kişisel gelişim kitabı yardımımıza koşuyor. 

Francess Miralles ve Hector Garcia’nın yardımlarıyla kendimize uygun bir yaşam amacı belirledik. Yaşam amacımız da diyelim ki fakirlere yardım edebilmek için zengin olmak ve en iyi kişisel gelişim kitabı yazarı olmak. Çok güzel bir yaşam amacı belirledik derken karşımıza bazı engeller çıktı. Bu engellerde bizim geçmişten gelen kötü alışkanlıklarımız.  Örneğin ben her işimi erteliyorum ve bu alışkanlığımdan da bir türlü kurtulamıyorum. Gereğinden fazlada uyku uyuyorum.

Düşünce Gücüyle Tedavi

Biliyorum ki düşünceler duyguları, duygular da davranışları oluşturur. Peki, benim erteleme davranışımın altında yatan düşünce nedir? Sorusuna cevap ararken bir an aklıma Louise Hay’in milyonlarca satılmakta olan hastalıkların psikolojik sebeplerini anlatan ‘’ Düşünce Gücüyle Tedavi’’ adlı kişisel gelişim kitabı aklıma geliyor. En iyi kişisel gelim kitapları arasında yer alan bu kitabı açıp okuyorum. Bir de ne göreyim benim bilinçaltıma yetersiz, başarısız bir insan olduğum düşüncesi yerleşmiş.

Kişisel gelişim kitapları arasında olan bu kitap kötü alışkanlıklardan kurtulabilmem için bana güzel tavsiyeler veriyor. Bu seferde şu soru kafama takılıyor.  Peki, bilinçaltımı daha etkili nasıl programlayarak istediğim davranışları sergileyebilirim? Tam bu sırada bir an kendimi Enstitü kişisel gelişim eğitimleri sayfasına bakarken görüyorum. Karşıma harika yorumlara ve harika bir içeriğe sahip NLP Teknikleri Eğitimi çıkıyor. Eğitime artı olarak da en iyi kişisel gelişim kitapları arasında yer almış. NLP alanında çok yetkin Harry Alder ve Beryl Heather’in ‘’21 Günde NLP’’ kitabı ile karşılaşıyorum. 

Enstitü’den NLP teknikleri eğitimini aldıktan ve 21Günde NLP kişisel gelişim kitabı okumayı bitirdikten sonra bilincime ve bilinçaltıma hükmetmeyi öğrenerek hayatımda mucizevi değişimler yaşıyorum. Bu sefer iradem bu değişimler için yeterli güçte olmadığından dolayı bana ciddi sıkıntılar yaşatmaya başlıyor. İrade zayıflığımın bana sıkıntı olmasından kurtulmak için irademi güçlendirmem gerektiğini fark ediyorum.  Cemil Meriç’in disiplin içinde çalışmayı öğrendim dediği Jules Payot’un ‘’İrade Terbiyesi’’ kitabını fark ediyorum. 

Kişisel Gelişim Kitabı Okuyarak Farkındalığı Arttırma 

İrade Terbiyesi kitabının tavsiyelerine uyarak irademi arttırdıktan başka neler yapabilirim diye düşündükten ve kişisel gelişim sözleri araştırdıktan sonra biraz yaratıcılığımı ve farkındalığımı arttırmak için çok fazla bir şey yapmadığımı fark ediyorum. Tam bu sırada yardımıma iş dünyasının en yaratıcı, en cesur 33 iş adamının Seth Godin’in yönlendirmesiyle oluşturduğu Büyük Mor İnek adlı kişisel gelişim kitabı tesadüfen kütüphanenin rafında karşıma çıkıyor. 

En iyi kişisel gelişim kitapları arasında yer alan büyük Mor İnek kitabını okuyarak farkındalığımı arttırıyorum. Kendi kendime düşünmeye başlıyor ve kendime soruyorum. Ben buraya kadar ilerlememe rağmen acaba beni içine hapsetmiş olan korkularım var mı? Hayattaki zorlukların beni yıldırdığı noktalar var mı? Peki, bu konuda bana yardımcı olacak zorluklara karşı kendimi ateşlememi hangi kişisel gelişim kitaplarıyla sağlayabilirim diye düşündüm. İçimden bir ses Cengiz Erşahin’in ‘’ Zorluklara Karşı Kendini Ateşle’’ kitabının bu iş için yerinde bir tercih olduğunu söyledi.  

Ruh Güçlendirici En İyi Kişisel Gelişim Kitapları 

Zorluklara Karşı Kendini Ateşle kişisel gelişim kitabı okumamdan sonra artık kendimi daha cesur hissetmeye başladım. Artık ruhumu daha fazla güçlendirmemin önemli bir ihtiyaç olduğunu daha iyi anladım.  Aklıma meşhur program sunucusu İlkbal Gülpınar’ın hayatımı değiştirdi diye bahsettiği x kişisel gelişim kitabı geliyor. Vay be diyorum ne kitapmış İkbal Gülpınar’ın bile hayatını değiştirmiş. Bu kitap hiç sıradan bir kitap değil hatta ruhsal zeka alanında yazılmış en iyi kişisel gelişim kitapları arasında yerini alıyor.  Ruhsal olarak bizlerin aydınlanmasını sağlayacak motivasyon kitapları arasında da yerini alan bu kitap Muhammed Bozdağ’ın Ruhsal Zeka kitabıdır. 

Ruhsal güçlenmeyle ilgili kişisel gelişim kitapları diğer bir ifadeyle kişisel gelişim yazıları veyahut motivasyon kitapları aslında çok uzağımızda değil.  Bu sebepten bu alanla ilgili yabancı yazarlardan en iyi kişisel gelişim kitapları tavsiyelerini vermeyeceğim. Bizim toplumsal bir değerimiz olan Mevlana Celaleddin Rumi’nin insan benliğini ve insan ruhunu çok güzel anlattığı bir kitabı var. Bu kitap aslında bir çoğumuzun adını çok iyi duyduğu bir kitap. Genelde de sadece dini bir kitap gözüyle bakılan ruhsal gelişeme dolayısıyla kişisel gelişeme olan etkisi biraz göz ardı edilen bir kitap. Sizlere bahsetmiş olduğum bu kitap Mevlana Celaledin Rumi’nin Mesnevi’sidir. 

Kişisel Gelişim Kitabı Sayesinde İnsanları Etkileyebilmek 

Mesnevi kitabı sayesinde ruhsal olarak bir aydınlanma ve ruhsal bir güçlenme yaşamaya başladım. Artık hayat amacıma ulaşabilmek için insanları çok iyi bir şekilde tanımam gerektiğinin önemini daha iyi anlıyorum. Bunun üzerine kişisel gelişim yazılar ve kişisel gelişim kitapları okudum.  Özellikle bir tanesindeki şu cümle dikkatimi cezbetti ‘’ İnsanları çok iyi tanıyabilirsek hiç kimse bizi incitemez ve üzemez’’. İlk başta bana da biraz garip gelmişti.

Bu söz üzerine düşündükten sonra şunu fark ettim. Karşımdaki insanı gerçekten tanıyıp onun değerlerine uygun davranışlar sergilersem zarar görmezdim.  Acaba bizim yaşadığımız sıkıntıların sebebi insanlara nasıl davranmamız gerektiğini bilmiyor olmamız olabilir mi? Bu soruya en açıklayıcı ve mantıklı cevabı Alfread Adler’in ‘’İnsan Tanıma Sanatı’ kişisel gelişim kitabı veriyor. 

İnsanları iyi bir şekilde tanımayı en iyi kişisel gelişim kitapları arasında yer alan İnsan Tanıma Sanatı kitabından öğrenirken insanlar üzerindeki oluşturduğum algıyı kontrol edebilmemin önemini motivasyon kitapları vasıtasıyla da fark ediyorum. Bu konuda ne yapmam gerektiğini bulmaya çalıştım. İlk etapta aklıma Enstitü’nün  Algı ve İmaj Eğitimi geldi. Sonrasında online eğitim almaya başladım algı ve imaj üzerine çok faydalı bilgilere rastladım. Sonraki etapta algı konusunda yazılmış en iyi kişisel gelişim kitapları arasında bulunan Ali Saydam’ın yazmış olduğu ‘’Algılama Yönetimi’’ kitabını okumaya karar verdim. 

Zengin Olma Hayallerime Hangi Kişisel Gelişim Kitabı Sayesinde Ulaşabilirim?

Algılama yönetimi kitabını okuyarak insanların bana karşı olan algısını değiştirmeyi öğrendim. Bu sayede hayat amacım olarak benimsediğim fakir insanlara yardımcı olabilmek için zengin olma hayat amacıma ulaşabilirdim. Buraya kadar her şey güzel gitti. Peki zengin olmamı sağlayacak zihin yapısına nasıl kavuşabilirim? Şimdiye kadar her zaman çözümü kolayca olmasa da kişisel gelişim kitapları okuyarak ve uğraşlar vererek bulabilmeme rağmen bu sorumun cevabını bulabilmem uzun zamanımı aldı. 

Dijital Pazarlama Eğitimi eğitmeni Sedat Ateş’in bir kişisel gelişim kitabı tavsiyesine kulak verdim. Bu kitap Dünyada en başarılı beş yüz insanın başarı sırlarına yer verilen kitaptı. Bu kitapta bizzat Henry Ford ve Albert Einstein dahi hayattaki başarı sırlarını paylaşmış. Merakla beklediğiniz bu kitap en iyi kişisel gelişim kitapları arasında yer alan Napolyon Hill’in Düşün ve Zengin Ol kitabının bizzat kendisidir.

En iyi kişisel gelişim kitap tavsiyelerini okumak sizlere ne katar?

Daha bilinçli yaşamaya yardımcı olur. Kendinizi ve yeteneklerinizi daha iyi tanımanızı ve hayatın kontrolünü ele alabilmenizi sağlar. Kitaplarda yazanlara inanmanız ve onları uygulamanız durumunda hayatınız değişir.

Kişisel gelişim kitabı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kitapların motivasyon kitapları arasında yer almasına dikkat edilmeli. Kitapları okurken sıralamaya göre okunmasın ve hayata geçirilmesine ayrıca mutlu, güçlü ve azimli başarılı bir insan portresi çıkarmış olmasına dikkat edilmeli.

Kişisel gelişim kitapları neden hikayeleştirilerek anlatılır?

Çünkü özellikle kitapları sırasıyla okumaya teşvik ederek daha tesirli bir hale getirmek gerekir. Kitapların hangi amaç için kullanıldığında daha etkili olabileceğini ortaya koymak ve yazıyı daha ilgi çekici/etkili hale getirebilmek amacı için yapılır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Kişisel gelişim kitapları okuyarak kendini değiştirerek benim bu günlere gelmeme vasıta olan çok kıymetli ve cesur bir anneye sahibim. Kişisel gelişime olan ilgim annem sayesinde başladı. Yaklaşık 8 yıldır kişisel gelişim kitapları okumaktayım. Kişisel olarak kendimi daha iyi geliştirebilmek içinde yaşam koçluğu, NLP ve EFT eğitimi almaktayım. Boş vakitlerimi değerlendirmek için farkındalığı artıran TEDEX konuşmalarını izlemeyi çok seviyorum. Gelecekteki en büyük hayallerimden bir tanesi TEDEX konuşmacısı olabilmektir. Genel olarak yazmaya düşündüm kişisel gelişim alanları: EFT, yaşam koçluğu becerileri, NLP teknikleri, kuantum düşünce tekniği, çekim yasası, bilinçaltı,  beden dili ve etkili iletişim, algı ve imaj oluşturma, hafıza teknikleri ve ikna teknikleridir.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!