AnasayfaBlogYeni Nesil Girişimcilikte Ticaret
Girişimcilik

Yeni Nesil Girişimcilikte Ticaret

18 Eylül 2019
Yeni Nesil Girişimcilikte Ticaret

Girişimci bağımsız kendi adına çalışan kişidir. Geleneksel girişimcilik para kazanma peşindeyken yeni nesil girişimcilik değer yaratma peşindedir. Para ve değerin yer değiştirmesi özellikle 21. yüzyılda bilginin kalkınmanın, büyümenin ve insan gelişiminin en temel ögesi kabul edilmesiyle başlar. Bilgi toplumu girişimciliği de dönüştürmüştür. Günümüz girişimciliği yani dijital girişimcilik ve e-ticaret yeni nesil girişimcilik kavramıyla açıklanıyor. 

Yeni Nesil Girişimci Kime Denir?

Ünlü sosyolog Peter Drucker girişimcileri ülke ekonomisinde verimliliği üst düzeylere taşıyan ekonomik fonksiyona sahip iktisadi bir oluşum olarak tanımlamıştır. Günümüzde de girişimciler ekonomik ve sosyal alanlar yanında teknoloji odaklı yeniliklerle ekonomiye ve topluma yeni fırsatlar sunuyorlar. 

Yeni nesil girişimcilik nedir?

Yeni nesil girişimcilik toplumu etkileme değeri yüksek, inovasyon odaklı, dışsal faydası artmış teknolojik temelli çıktılara yol açan birimler olarak görülüyor.

Ünlü Yeni Nesil Girişimciler

Yeni nesil girişimcilik bireysel olarak gelişir. Çoğunlukla üniversite öğrencileri evlerinin garajlarında ya da arka odalarında yeni bir fikir yeni bir proje geliştirirler. En bilinenleri, Gates, Jobs, Zuckerberg, Page veya Yong dur. Yeni nesil girişimcilik örneklerini oluşturan bu isimlerin kurdukları inovatif şirketler Microsoft, Apple, Google, Yahoo, Facebook gibi şirketlerdir.

Bu örneklerdeki gibi yeni nesil girişimciler üniversiteyi bitirdikten sonra bir işyerine girip çalışmak istemezler. Onlar hayallerinin peşindedirler. Ama girişimci ruha sahip olmak çok çalışmak ve konusunda eğitim almak gerekli.

Yeni Nesil Girişimci Nasıl Olunur?

Önce mümkünse iyi bir üniversite kazanılır. Lise döneminde birçok genç internet üzerinden e-ticaret yapma gayretini gösteriyor. Ama çok azı bunu devam ettiriyor. İşte küçük çaplı da olsa internet üzerinden sosyal medya aracılığı ile ya da başka şekillerde konuya aşina olan gençler üniversite ortamında bu eğilimlerini artırıyor. Böylece üniversitelerin teknoparkları ile bilim parklarından yararlanabiliyor. 

İnternet Kullanımı ve E-Ticaret

Günümüzde her türlü bilgi artan şekilde internet üzerinden sağlanıyor. 2018 yılının internet sosyal medya ve mobil kullanıcı istatistiklerine bakıldığında 4,02 milyar internet kullanıcısı dünya nüfusunun %53’ü, 3,19 milyar sosyal medya kullanıcısı dünya nüfusunun %42’ si, 5.13 milyar mobil kullanıcısı, dünya nüfusunun %68’ i ve 2.95 milyar mobil sosyal medya kullanıcısı dünya nüfusunun %39’unu oluşturuyor. 

İnternet kullanımının yaygınlaşması e-ticareti de geliştiriyor. Günümüzde e-ticaret hacmi 1,6 trilyon dolar olarak ifade ediliyor. Bu artış özellikle sosyal medya kullanıcıları ve mobil kullanıcı sayılarının artışı ile açıklanabilir. 

Türkiye'de Yeni Nesil Girişimcilik 

Yeni nesil girişimciliğin temeli teknolojiye dayanıyor. Bu teknoloji ise dijital odaklı. Türkiye'de henüz yeni nesil girişimcilik kültürü ve ortamının hazır olduğu söylenemez. Bu kapsamda yeni nesil girişimcilik için gereken inovasyonu özendiren stratejik bir eğitim ve yatırım ikliminin sağlanması gerekiyor. 

Girişimci olmak için hangi eğitimleri almak gerekir?

E-ticaret ile para kazanmak ve dijital pazarlama bilgilerine sahip olmak için İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen online eğitimler arasındaki E-ticaret eğitimi veya Dijital pazarlama eğitimi alınması çok faydalı olacaktır. Üstelik kurs sonunda sertifika sahibi de olmanız mümkün.

Yazar: Asuman Altay

yeni nesil girişimcilik girişimci internet teknoloji inovasyon eğitim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yeni Nesil Girişimci: Start-Up
Girişimcilik

Yeni Nesil Girişimci: Start-Up

25 Haziran 2019
Yeni Nesil Girişimcilik Nedir?
Genç Girişimciler

Yeni Nesil Girişimcilik Nedir?

24 Ağustos 2021
Ticari Girişimcilik Nedir?
Girişimcilik

Ticari Girişimcilik Nedir?

28 Haziran 2021
Dijital Girişimcilik Nasıl Yapılır?
Girişimcilik

Dijital Girişimcilik Nasıl Yapılır?

08 Temmuz 2021
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
695305
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
399169
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
470279