AnasayfaBlogGirişimci Ruha Sahip Olmak
Girişimcilik

Girişimci Ruha Sahip Olmak

01 Temmuz 2019
Girişimci Ruha Sahip Olmak

Girişimci ise eline geçen fırsatları iş fikrine dönüştürerek risk alan, bunun üzerine işletme kuran ve sürekli gelişmeye/yenilenmeye odaklanan bir bilgi yöneticisidir. Girişimcilik riski üzerine alıp kar amacı güderek yeni bir atılıma öncülük etme işidir.

Girişimcilik Ruhu Taşıyor Musun?

Bu ruh hemen hemen hepimizde bulunur fakat genelde bu ruhu hayata geçirme cesareti ve bilgi birikimi yoktur. Girişimci cesaretli, istekli ve tutkulu olmalıdır. Aynı zamanda temkinli ve akıllı da. İlk zorlukta hemen pes etmemeli. Girişimci önündeki zorlukların ve engellerin kendisi için birer fırsat olduğunu bilmeli ve adımlarını her zaman bir sonraki hamleyi düşünerek atmalıdır.Yoksa bu engebeli iş hayatı yolunda ezilmesi çok kolay olur.

Girişimci iyi bir yönetici olduğu gibi iyi de bir liderdir. Ekibini kendi işi gibi kucaklar ve her adımda onlara öncülük eder. Asla kibirli ve egolu değildir. Hakedene hakkını her zaman teslim eder. Kurduğu işte yer alan ekip arkadaşlarına gösterdiği özenle ilerleyeceğinin farkındadır. Çünkü ekibine uzattığı her destek eli onun iş fikrine bir yatırım olarak geri dönecektir.

Girişimcilik Aşamaları

Girişimci iş fikrini ortaya çıkardığı an hemen pazar araştırması yapmalı. Çünkü yapılacak işin öncelikle kimlere hitap edileceği belirlenmeli. Sermayenin nasıl elde edileceği yönünde araştırmalar yapılıp bununla ilgili belirli adımlar atılmalı. Bu aşama sırasında girişimcinin belli başlı noktalara önem vererek ilerlemelidir.

Bunlardan birisi de iş kurma sürecinde fırsatların ve tehditlerin belirlenmesi. Kurulacak işin pazardaki rekabet düzeyi nedir ve söz konusu iş fikri pazarın hangi ihtiyacını karşılamakta? Bütün bunlar araştırıldıktan sonra girişimci iş kurma sürecini hayata geçirir.

Girişimci Olmak 

Girişimci olmak için bir çok seçenek var. İşte bunlardan en önemlileri;

  • Kendi işini açma: İş fikri sahibi belli bir sermaye, bilgi birikimi ve fizibilite çalışmasıyla kendi işini kurabilir.

  • Mevcut bir işletmeyi devralma: Bir iş yerini satın almanın yeni bir iş kurmaya göre avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır.Çok köklü bir araştırma yapılması ve öncelikle ilk aşamada işin neden devredildiği konusunda bilgi sahibi olunması gerekmekte. Bütün olumlu ve olumsuz yanlar değerlendirildikten sonra bu işin yapılıp yapılamayacağına karar verilmeli. Devredilme öncesinde oluşmuş mevcut müşteri portföyünü elde etmek işyerini devralacak kişiyi bu işte bir adım önde başlatarak avantaj sahibi yapar.

  • Franchising: Girişimcilik seçeneklerinde diğerlerine göre en risksizi sayılabilir. Başarı şansı daha fazladır. Çünkü ana firma reklamları, malzemeleri, iş yeri düzenlemesi, müşteri portföyü hepsini hemen hemen bellidir ve plnalıdır. Girişimci sadece yapılacak mevcut satış işi kalır. Franchinsing ile iş kuracak kişi en başta belirlenen oran dahilinde yaptığı işten bir kar elde eder.

Girişimcilikte Kariyer Değişikliği

Günümüzde işsizlik beklenmedik bir şekilde çok yüksek seviyelere çıkmış durumda. Bunun yanında üniversite eğitimi alarak işsiz kalmış genç sayısı da bir hayli fazla. Dolayısı ile işsiz ya da mevcut işinde hakettiği çerçevede çalıştırıldığına inanmayan bireyler alternatif seçeneklere yani kariyer değiştirmeye ve kendi işini kurmaya yönelmektedir. Bu arada teşvik için verilen girişimci kredileri de sermayesi olmayanlar için bulunmaz bir nimettir. Bu sayede bireyler kolaylıkla ilk adımı atabilmektedir. Öncelikle girişimci kendi işini kendi kendine kurduğu gibi hem ekonomiye hem de birçok kişiye iş kapısı olarak katkı sağlar.

Genç girişimciler bu konuda kendilerini geliştirmek için Girişimcilerin Alması Gereken Eğitimler ve Genç Girişimciler İçin İpuçları adlı blog yazılarına göz atabilirler. Girişimci ruhu taşıyanlar için İstanbul İşletme Enstitüsü online eğitimler kapsamında Dijital Pazarlama Eğitimi veriyor. Takip edin çünkü bu eğitimi almanız yeni bir iş alanı yaratmada size büyük fayda sağlar.

Yazar: Elif Ekşi Okur

girişimci girişimcilik genç girişimciler dijital pazarlama rekabet franchising online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ticari Girişimcilik Nedir?
Girişimcilik

Ticari Girişimcilik Nedir?

28 Haziran 2021
Sosyal Girişimcilik Nedir?
Girişimcilik

Sosyal Girişimcilik Nedir?

12 Kasım 2020
Girişimcilik Nedir Türleri Nelerdir
Girişimcilik

Girişimcilik Nedir? Türleri Nelerdir?

01 Aralık 2019
Girişimcilik İçin 6 Fikir
Girişimcilik

Girişimcilik İçin 6 Fikir

26 Kasım 2019