Close
Mobil Menu Bars

Takım Başarısı Neye Bağlıdır?

12 Kasım 2015, 1568 defa okundu.
Takım Başarısı Neye Bağlıdır?
Takım Başarısı Neye Bağlıdır?

Çözüm bulunamayan problemli projelerin üç öncelikli nedenden dolayı başarısızlığa uğradığını anladım. Öncelikli dememin sebebi diğer bütün sebeplerin bu üçünden türemesinden kaynaklanıyor. Bunlar; iletişim, katılım ve gerekli beceriler. Eğer bu üçü başarısızlığın nedeniyse o zaman sadece bir tanesinin bu durumu iyileştirmesi için gereklidir.

Takım Başarısı İlkeleri.

Dürüstlük. Eskiden beri aynı nedenler üzerinde konuşuyoruz. "Faaliyet alanı yanlış", "kontrol ettin mi?" ve "neden bana bundan bahsetmedin" hepsi problemli projelerle ilgilidir. Müşteriler teslimat takımını suçlarlar, bu takım ise müşterilerini suçlar ve herkes "haklıdır." Bir kere proje toplantılarında böyle ifadeler duyduğumda anladım ki artık temele inmenin zamanı gelmiş. Çözümlenmemiş toplantılar duygusal hale gelebilir; dil suçlayıcı hale gelir ve katılımcılar öfkelenir ve insanlar kendi çıkarlarını korumaya çalıştıkça dargınlık oluşur. Açıkça problemin oluştuğunu görebilirsiniz. Eğer bu başarısızlık alanlarının her biri aracılığıyla sistematik bir yaklaşım uygulayabilirseniz, durumlar gerçekten değişebilir mi? Evet. Bir kere bu konuların ne olduğunu bildiğinizde onları çözmek için adımlar izleyebilirsiniz. Problemlere sebep olan şey ilk başta onları bilmemektir. Deneyimlerimden öğrendim ki bunları aşmak için uyguladığınız düzen size daha iyi sonuçlar veriyor. Takip edilebilen bir süreç aynı zamanda iyileşme süreci sırasında daha dürüst olunmasını sağlar. Eğer sorun onlar ve "bu proje" değilse o zaman dürüstlük tartışmasını benimsemek daha kolaydır. Eğer keşif süreci sırasında takımı uzaklaştırır veya yakınlaştırırsanız dürüst olmazlar ve siz de başarısızlığın gerçek nedenini bulmak için uğraşırsınız.

Katılım.

Bu genel olarak girdiye dayalı olduğu için başlaması en basit yoldur. Girdi eksikliği çıktı eksikliğine eşittir. Suçlamak kolaydır. Katılım takımların düzgün bir şekilde açıklama yapmadığına karar vermekte hızlı bir belirleyicidir. Bunun sebebi takımların açıklama yaptığı yollardır. Bütün bilgi orada olabilir ama takımlar rollerinde netliğe ihtiyaç duyarlar. Onlardan beklenilen performans proje bilgisiyle bağlantılıdır. Başarısızlık, sonuçlara ulaşılamadığında beklenilir. Beklenti ve katılım yakın şekilde bağlantılıdır. Eğer neyin beklendiğine karar verebilirsiniz o zaman neyin karşılanmadığını görebilirsiniz.

Gerekli Beceriler.

Aşılması en zor olan olduğu için bunu aşmak en iyisidir. Fikir takımın gerçek becerilerini, üstlendikleri becerilerle eşleştirmektir. Hiçbir zaman kötü bir iş yapmak için yola koyulan biri ile tanışmadım ama yapabileceklerinden daha fazlasını isteyen insanlarla tanıştım. İyileşme sürecinde takım üyelerinin "teslim etmek için inandıkları" şeyi teslim etmeleri gerekir. "Üzerinde çalışmayı sevdiği şeyler için değil." Bu basit bir konsepttir ama proje görevlerine karşı bireysel becerileri eşleştirdiğinizde çabuk bir şekilde boşluklar bulabilirsiniz. Boşluklar önemlidir. Boşlukları doldurmak için takımlara tekrar odaklanmak, görevleri tekrar düzenlemek ve takım üyelerini değiştirmek daha etkili sonuçlar verecektir.

İletişim.

Bu bütün proje problemlerinin anası olarak tanımlanır. Çok fazla ya da çok az. Birçok proje neyin ne kadar ne çeşitte gerekli olduğunu tanımlamaz. Yukarıdaki süreci takip ederek her adımda iletişimin büyük bir problem olduğunun farkına varabilirsiniz. Bu proje elementleri üzerinde çalışanlardan onlara katılım yapanlara kadar her seviyede vardır. İlk iki adımda sorunların keşfine sebep olan iletişim seviyesini belirleyebilirsiniz ve sonuçta gerçek bir değişim yaratabilirsiniz. Bu problemli bir proje takımı için iyi olabilir. Tabii ki hataları belirleme süreci benim gözlemime göre yukarıdaki gibidir. Her proje problemine uymayabilirler. Birçok teslim konuları üzerinde projelerde çalışmış olmama rağmen bu yöntem bana durumları iyileştirmek adına harika bir içerik sağlıyor. Gizli olan nokta da tabii ki eğer başarısız olduğumuzda bunun olacağını bilseydik o zaman projenin başında bunları belirlemeye çalışırdık

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!