AnasayfaBlogTakım Başarısı Neye Bağlıdır?
Takım Çalışması

Takım Başarısı Neye Bağlıdır?

16 Mart 2018
Takım Başarısı Neye Bağlıdır?

Takımda "ben" yoktur ve bir takımı başarılı yapan da budur. Başarılı bir ekip, ortak bir amaç için birlikte çalışan bireylerden oluşur. Ekibin her üyesi kendi beceri ve yeteneklerini masaya yatırır ve herkes birlikte çalıştığında harika şeyler ortaya çıkar.

Başarılı bir ekip güven üzerine kuruludur. Takımın her üyesi birbirine güvenebilmeli ve aynı zamanda takımın liderine de güvenebilmelidir. Bir ekibin düzgün çalışması için güven şarttır. Güven olmadan ekip üyeleri birbirlerinden şüphe duyar ve ikinci kez kontrol etme ihtiyacı duyar. Bu da çatışmalara ve işlerin aksamasına sebep olur. Güven aslında bir takım başarısının temelidir.

İletişim başarılı bir ekibin bir diğer önemli unsurudur. Ekip üyeleri birbirleriyle iletişim kurabilmeli ve ayrıca ekip lideriyle de iletişim kurabilmelidir. Bir ekibin düzgün çalışması için iletişim şarttır. İletişimin doğru devam etmediği durumda yine çatışma yönetiminin gerekliliği de ortaya çıkar. Asıl amaç altında toplanmanın en önemli unsuru da iletişimdir.

Başarılı ekipler aynı zamanda birleştiricidir. Bu, ekibin tüm üyelerinin birlikte iyi çalıştığı anlamına gelir. Birbirlerinin güçlü ve zayıf yönlerini anlar ve birbirlerinin güçlü yönlerini kendi yararları için nasıl kullanacaklarını bilirler. Bir ekibin düzgün çalışması için uyum şarttır.

Son olarak, başarılı ekipler de esnektir. Bu, değişime uyum sağlayabilecekleri anlamına gelir. Takımın kontrolü dışında olan şeyler kaçınılmaz olarak olacaktır ve takım buna göre ayarlayabilmelidir. Bir takım esnek değilse, sonunda bozulacaktır.

Tüm bu unsurlar; güven, iletişim, uyum ve esneklik, bir ekibin düzgün çalışması için gereklidir. Onlar olmadan, takımın devamlılığı ve dolayısı ile başarısı da zorlaşır. Ancak bir takım bu unsurlara sahipse, başarılı olma şansı çok daha yüksektir.

Tüm bu genel bilgilerin çerçevesinde, çözüm bulunamayan problemli projelerin üç öncelikli nedenden dolayı başarısızlığa uğradığını daha da iyi anladım. Öncelikli dememin sebebi diğer bütün sebeplerin bu üçünden türemesinden kaynaklanıyor. Bunlar; iletişim, katılım ve gerekli beceriler. Eğer bu üçü başarısızlığın nedeniyse o zaman sadece bir tanesinin bu durumu iyileştirmesi için gereklidir.

Takım Başarısı İlkeleri

Dürüstlük. Eskiden beri aynı nedenler üzerinde konuşuyoruz. "Faaliyet alanı yanlış", "kontrol ettin mi?" ve "neden bana bundan bahsetmedin" hepsi problemli projelerle ilgilidir. Müşteriler teslimat takımını suçlarlar, bu takım ise müşterilerini suçlar ve herkes "haklıdır." Bir kere proje toplantılarında böyle ifadeler duyduğumda anladım ki artık temele inmenin zamanı gelmiş. Çözümlenmemiş toplantılar duygusal hale gelebilir; dil suçlayıcı hale gelir ve katılımcılar öfkelenir ve insanlar kendi çıkarlarını korumaya çalıştıkça dargınlık oluşur. Açıkça problemin oluştuğunu görebilirsiniz. Eğer bu başarısızlık alanlarının her biri aracılığıyla sistematik bir yaklaşım uygulayabilirseniz, durumlar gerçekten değişebilir mi? Evet. Bir kere bu konuların ne olduğunu bildiğinizde onları çözmek için adımlar izleyebilirsiniz. Problemlere sebep olan şey ilk başta onları bilmemektir. Deneyimlerimden öğrendim ki bunları aşmak için uyguladığınız düzen size daha iyi sonuçlar veriyor. Takip edilebilen bir süreç aynı zamanda iyileşme süreci sırasında daha dürüst olunmasını sağlar. Eğer sorun onlar ve "bu proje" değilse o zaman dürüstlük tartışmasını benimsemek daha kolaydır. Eğer keşif süreci sırasında takımı uzaklaştırır veya yakınlaştırırsanız dürüst olmazlar ve siz de başarısızlığın gerçek nedenini bulmak için uğraşırsınız.

Katılım

Bu genel olarak girdiye dayalı olduğu için başlaması en basit yoldur. Girdi eksikliği çıktı eksikliğine eşittir. Suçlamak kolaydır. Katılım takımların düzgün bir şekilde açıklama yapmadığına karar vermekte hızlı bir belirleyicidir. Bunun sebebi takımların açıklama yaptığı yollardır. Bütün bilgi orada olabilir ama takımlar rollerinde netliğe ihtiyaç duyarlar. Onlardan beklenilen performans proje bilgisiyle bağlantılıdır. Başarısızlık, sonuçlara ulaşılamadığında beklenilir. Beklenti ve katılım yakın şekilde bağlantılıdır. Eğer neyin beklendiğine karar verebilirsiniz o zaman neyin karşılanmadığını görebilirsiniz.

Gerekli Beceriler

Aşılması en zor olan olduğu için bunu aşmak en iyisidir. Fikir takımın gerçek becerilerini, üstlendikleri becerilerle eşleştirmektir. Hiçbir zaman kötü bir iş yapmak için yola koyulan biri ile tanışmadım ama yapabileceklerinden daha fazlasını isteyen insanlarla tanıştım. İyileşme sürecinde takım üyelerinin "teslim etmek için inandıkları" şeyi teslim etmeleri gerekir. "Üzerinde çalışmayı sevdiği şeyler için değil." Bu basit bir konsepttir ama proje görevlerine karşı bireysel becerileri eşleştirdiğinizde çabuk bir şekilde boşluklar bulabilirsiniz. Boşluklar önemlidir. Boşlukları doldurmak için takımlara tekrar odaklanmak, görevleri tekrar düzenlemek ve takım üyelerini değiştirmek daha etkili sonuçlar verecektir.

İletişim

Bu bütün proje problemlerinin anası olarak tanımlanır. Çok fazla ya da çok az. Birçok proje neyin ne kadar ne çeşitte gerekli olduğunu tanımlamaz. Yukarıdaki süreci takip ederek her adımda iletişimin büyük bir problem olduğunun farkına varabilirsiniz. Bu proje elementleri üzerinde çalışanlardan onlara katılım yapanlara kadar her seviyede vardır. İlk iki adımda sorunların keşfine sebep olan iletişim seviyesini belirleyebilirsiniz ve sonuçta gerçek bir değişim yaratabilirsiniz. Bu problemli bir proje takımı için iyi olabilir. Tabii ki hataları belirleme süreci benim gözlemime göre yukarıdaki gibidir. Her proje problemine uymayabilirler. Birçok teslim konuları üzerinde projelerde çalışmış olmama rağmen bu yöntem bana durumları iyileştirmek adına harika bir içerik sağlıyor. Gizli olan nokta da tabii ki eğer başarısız olduğumuzda bunun olacağını bilseydik o zaman projenin başında bunları belirlemeye çalışırdık.

Başarılı Bir Takım Çalışması Nasıl Sağlanır?

Başarılı bir ekip oluşturmak, doğru insanları bulmaktan fazlasını gerektirir. Başarı için çaba, iletişim ve ortak bir bağlılık gerekir. Ekibinizin başarılı olmasını istiyorsanız, oraya ulaşmalarına yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Yukarıdaki takım başarısının ilkelerinin yanı sıra diğer yapabilecekleriniz aşağıda sıralanmıştır:

Başarının nasıl göründüğünü tanımlayın.

Başarıya ulaşmanın ilk adımı, neye benzediği hakkında net bir fikre sahip olmaktır. Hedefleriniz neler? Ekibiniz için başarılı bir sonuç nedir? Neyi hedeflediğinizi biliyorsanız, o hedefe ulaşmak için bir plan oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Gerçekçi beklentiler belirleyin.

Takım üyeleriniz için gerçekçi beklentiler belirlemeniz önemlidir. Kendilerinden sürekli olarak imkansızı yapmaları istendiğini hissederlerse, hızlı bir şekilde cesaretleri kırılır. Bunun yerine, onlara yeteneklerini geliştiren, ancak yine de ulaşılabilecekleri hedefler verin.

Etkili iletişim kurun.

Etkili iletişim, herhangi bir ekibin başarısı için esastır. Takım için vizyonunuzu ve hedeflerinizi, ayrıca güncellemeleri veya değişiklikleri paylaşarak herkesin aynı fikirde olduğundan emin olun. Ekip üyelerinizin önerilerini ve geri bildirimlerini dinlemeyi de unutmayın. Hatta onların aklınıza gelmemiş harika fikirleri olabilir! Bunu öğrenmenin en önemli yolu fikir alışverişine açık olmaktır.

İşbirliğini teşvik edin.

Başarılı ekipler yalnızca bağımsız olarak çalışmakla kalmaz, aynı zamanda birbirleriyle nasıl işbirliği yapacaklarını da bilirler. Ekip üyelerinizi fikirlerini paylaşmaya ve ortak başarı için birlikte çalışmaya teşvik edin. Takım içerisindeki görev tanımları belli olursa aradaki pürüzleri gidermiş ve hedefinize daha hızlı hareket etmiş olursunuz.

Başarıları kutlayın.

Yol boyunca takımınızın başarılarını kutlamayı unutmayın! Bu, herkesin motive olmasına ve eldeki göreve odaklanmasına yardımcı olacaktır. Ufak da olsa takdir etmek, başarılı bir ekip oluşturmada uzun bir yol kat edebilir.

takım başarısı neye bağlıdır takım başarısı nasıl oluşur takım başarısı nedir takım başarısı ve dürüstlük takım başarısızlığı nedir
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş Hayatında Takım Çalışması
Takım Çalışması

İş Hayatında Takım Çalışması

11 Eylül 2021
İş Hayatında Takım Ruhu
İş Hayatı

İş Hayatında Takım Ruhu

15 Mayıs 2019
Takım Ruhu
Takım Çalışması

Ben Sen Yok! Biz Varız!

26 Şubat 2019
Şirket Başarısında Takım Ruhu
Takım Çalışması

Şirket Başarısında Takım Ruhu

20 Haziran 2019