AnasayfaBlogİş Hayatında Takım Çalışması
Takım Çalışması

İş Hayatında Takım Çalışması

11 Eylül 2021
İş Hayatında Takım Çalışması

Bir araya gelmek bir başlangıç beraberliği sürdürmek bir ilerleme ve beraber çalışmak ise başarıdır. Takım ruhu ve takım çalışması detaylarına geçmeden önce takım kavramını iyi anlamak gerekir. Genellikle takım denildiğinde birkaç bireyin oluşturduğu küçük gruplar akla gelir ama takım iki üç kişiden ibarette olabilir veya büyük topluluklardanda oluşabilir.

Takım, ortak bir amaç için ortak çalışma içinde olan ve en az iki kişiden oluşan gruptur. Takımlar, etkin biçimde hedeflere ulaşmak için değişik beceri, eğitim ve görüşe sahip çalışanların emek ve bilgilerini birleştirdikleri topluluklardır. Takımın varlığından söz edebilmek için takımı bir araya getiren ve bir arada tutan bir misyon/vizyon olmalıdır. 

Takım Çalışması Orkestraya Benzer

Kısaca misyon, amaç vizyon da çalışma şekli ve işin özüdür. Takım çalışması bir orkestra gibidir ve bu orkestra gücünü uyumdan alır. Takım üyeleri birbirleriyle sürekli etkileşim halinde olmalıdır. Kendi performansları kadar diğer üyelerin performansından da sorumludurlar. Takım içinde etkileşimi arttırmanın yolu da doğru iletişimden geçmektedir. Ekip üyeleri bütünü birlikte tamamladıklarını unutmadan birbirlerine karşı saygılı olmalıdırlar. Üyeler birbirlerine emir vermek yerine rica etmeli ve birbirlerine geri bildirimlerde bulunmalıdırlar.

Başarının Anahtarı

Başarıya ulaşmak için takım çalışmasının önemi çok iyi anlaşılmalı. Hedefimiz her ortamda başarı ise en önemli başarı anahtarı iyi ve sağlıklı iletişimdir. Biz insanlar ancak başka insanlarla olan bağlantılarımız içinde yaşayabilir ve gelişebiliriz. Biz bu bağlantılarımız için birlikte oluruz. Var olmak iletişim içinde olmak demektir İş hayatında takım ruhu güven duygusu ile ortaya çıkar.

Takımda bulunan üyelerin takım ruhu ve liderlik becerileri oldukça önemlidir. Takım iyi çalışırsa takımın bağlı olduğu kurumda iyi çalışır. Takımların oluşturduğu kurum ve organizasyonlar bireylere bağlı olan kurum ve organizasyonlara gore daha verimlidir. 

Neden Takım Çalışması?

Bunu anlamak için iki önemli sözü bilmek gerekir. “Birlikten kuvvet doğar. “ ve “Hiçbirimiz Hepimiz Kadar Akıllı Ve Zeki Değil”. Şimdi maddelere bakalım. Neden takım çalışması gerekiyormuş.

 • Takımlar çeşitli beceri, deneyim ve muhakeme isteyen görevlerde tek bir bireyin yapabileceğinden daha başarılı olmaktadırlar.

 • Takımlar kurumların veya sirketlerin çalışanlarının becerilerini daha iyi kullanabilmelerini sağlayarak onlara rakipleri ile rakabette üstünlük sağlamaktadırlar.

 • Takımlar üyelerinin geniş alana yayılan becerileri ve iş tanımları nedeniyle değişikliklere daha çabuk uyum gösterebilmektedirler.

 • Takımlar üye sayısına orantılı olarak daha çok bilgi akışını sağlayacağından şirketler dış dünyanın taleplerine daha çabuk yanıt verirler.

 • Takımlar kurumların demokratik yapısını güçlendirerek çalışanların motivasyonunun artmasında önemli bir rol oynar.

 • Takım çalışmasında üyeler birbirlerinden devamlı olarak birşeyler talep ederler ve bu da yardımlaşma duygusunu perçinler

 • Takımlar bir gruba ait olma yani sosyalleşme güdülerini besler ve bu da motivasyonel bir artışa neden olur .

Başarılı Bir Takım Oluşturma Basamakları 

 • Takımın oluşturulması

 • Takım üyelerinin birbirlerine alışması

 • Takım üyelerinin güç kazanması

 • Uygulamaların başlaması

 • Sinerji ve ortak güç

 • Performans

Takım Çalışmalarında Kimler Kaybeder?

 • Takım değil grup oluşturanlar

 • Aşağılık duygusu taşıyanlar

 • Zihninde otoriteyle problemi olanlar

 • Egosantrik olanlar (bencil, benmerkezci)

 • Aman bana ne, bu benim işim değil ki” diyenler 

İşiniz sizin var oluş alanlarınızdan biridir. Hem kendinize hem işinize hem de ait olduğunuz ekibe saygı duyun. İnsan yapısal olarak bir aileye, bir çevreye ve bir gruba ait olmak ister. Takım çalışmalarının en güzel yanı bu aidiyetlik ve beraber başardık duygusunu yaşatmasıdır. Takım çalışması için iş hayatında kendinizi geliştirmek adına katılacağınız online eğitimler size kişisel olarak fayda sağlayacaktır. Örneğin alacağınız bir Liderlik Eğitimi mutlaka size iş hayatında takım çalışması için fayda sağlar.

Yazar: Murat çağlar Yılmaz

takım çalışması takım ruhu ekip sinerji online eğitimler sinerji iletişim performans
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Takım Ruhu Ve Liderlik Becerileri
Takım Çalışması

Takım Ruhu Ve Liderlik Becerileri

16 Mart 2018
Takım Çalışması Nedir?
Takım Çalışması

Takım Çalışması Nedir?

30 Aralık 2019
Ekip Çalışmasında Takım Ruhu
Takım Çalışması

Ekip Çalışmasında Takım Ruhu

01 Mart 2021
Takım Çalışması ve Yönetim Becerileri Nelerdir?
Takım Çalışması

Takım Çalışması Becerileri Listesi

24 Ekim 2018