AnasayfaBlogMülakatlarda Referans Önemli mi?
Referans Mektubu

Mülakatlarda Referans Önemli mi?

01 Ağustos 2017
Mülakatlarda Referans Önemli mi?

İş başvurusu yapıldığı zaman en çok karşılaşılan kavramlardan biri olan referans, aslında işe alımların en önem verilmesi gereken detayları arasında yer almaktadır. Genel olarak mülakat sonrası önem kazanan referanslar; işverenin, aday personeli işe almadan önce o personel hakkında bilgi edinebilmesi için kullanılan bir sistemdir. İşe alım için yapılan referans araştırmaları, adayı daha iyi tanımak için yapılmaktadır.

Referans araştırması sürecinde işveren, kişinin öz geçmişinde verdiği bilgilerin doğruluğu için de araştırmalar yapabilmektedir. Bu süreçte referans olacak kişinin, iş başvurusu yapan kişiyi en iyi tanıyan biri olması mülakatın başarısı için önem arz etmektedir. Referans olacak kişilerin eski çalıştığı şirketteki yöneticilerden veya çalıştığı iş arkadaşlarından olması, iş başvurunuzu daha resmi bir hale getirebilecektir. Ayrıca referans olacak kişiye, mülakat öncesi konu hakkında bilgi verilmesi de oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmede önemli rol oynayacaktır.

Referanslar Neden Önemlidir? Mülakatlarda Referans Gerekli Mi?

Yeni mezun olmuş kişilerin en çok dert ettiği konuların başında gelen referanslar, öz geçmişinizin önemli bir detayıdır. İnsan kaynakları uzmanları sizi değerlendirirken sadece niteliklerinize değil aynı zamanda nasıl bir çalışan olduğunuzu da araştırmak isterler. Bu sebeple referans, işe alım sürecinde kritik öneme sahiptir. Ayrıca referansı doğru seçmek de bir o kadar önemli bir konudur. Referanslarınızı aileden veya arkadaşınızdan değil de eski bir yöneticinizden seçmek, profesyonel bir görünüm için önemlidir. Ayrıca referans göstereceğiniz kişiden onay veya referans mektubu almak da iş başvurunuz için önem taşımaktadır.

Eğer referansınız yoksa öz geçmişlerinizde bu kısmı boş bırakmanız, mülakatın sağlıklı tamamlanabilmesi için önemlidir. Nitekim referans kısmı yanlış doldurulur ve mülakat sonrası işveren tarafından referansın aranması gerekir ise istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Böyle bir durumda iş başvurunuz olumsuz sonuçlanır. Bu bölümde size avantaj sağlayacak kişileri yazmanız oldukça önemlidir. Referansınız yoksa bu bölümü dürüstçe boş bırakmanız bile mülakatlarda size avantaj sağlayacaktır. Ayrıca referans kısmında bakan, vali, milletvekili gibi üst düzey isimleri yazmanız torpil gibi algılanacağından, bu isimlere öz geçmişinizde yer vermemeniz mülakatın sağlıklı geçmesi için önemlidir.

Referansıma Hangi Sorular Sorulur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi gerekli görülmesi halinde referans ile iletişim kurulabilmektedir. Bu sebeple, referansın sizle ilgili bilgi sahibi olması çok önemlidir. Mülakat sonrası referans ile yapılan görüşmede şu konular ele alınabilecektir:

  • Eski iş ile ilgili bilgiler. ( Bölüm, çalışma süresi, görevi vs.)

  • Yaptığınız iş ve sizle ilgili bilgiler. ( Neden işten ayrıldığınız, işleri nasıl tamamladığınız, iletişim ve takım çalışma beceriniz gibi.)

Bu şekilde referans gösterdiğiniz kişi ile görüşülerek, iş hayatınız hakkında detaylı bilgi toplanabilir.

Referans Veya Torpil Olmadan İşe Girilebilir Mi?

İş başvurularında çok karşılaşılan durumlardan biri de torpil konusudur. İş başvurusu öncesi torpil ayarlayan kişilerin işe alınma sürecinde öncelik hakkı aldığı durumlara torpil denilmektedir. Bulunan torpil ile işe başvuru yapan kişiler, diğer herkesten öne geçmekte ve işe alınmaktadırlar. Bu sebeple, torpil ayarlamak da işe alım sürecinde yapılan bir durumdur. Fakat bu tür işlemler iş başvurusu öncesi nadir olarak yapıldığından, genele yaymak oldukça yanlış bir tutum olabilmektedir. Torpil ayarlamak ve referans göstermek işe başvuru da oldukça önemli olsa da bu tür işlemlerin yapılmadığı durumlarda da işe alım yapılabilmektedir.

Eğer referansınız yoksa iş başvurusunda referans kısmını boş bırakmak dürüst bir davranış olacağından, işe alım sürecinde sizlere olumlu etkisi olacaktır. Fakat torpil hususu dinen ve vicdanen yanlış bir konu olabileceğinden emek hırsızı olmamak için bu tür davranışlarda bulunmamak dürüstlük açısından önemlidir. Bu tür işlemler işin sadece son aşaması olup, işe girmek için verilen emekle bu tür işlemlerin önüne geçmek de mümkündür. Mülakat, iş başvurusunun sadece bir aşamasıdır. İşe alım için dikkat edilen başka konular da bulunmaktadır. Bu sebeple, torpil ayarlamadan ve referans göstermeden de hak ve emek ile işe alımlar da yapılmaktadır.

Mülakatlarda Referans Önemli mi?iş görüşmesimülakat referanstorpil
Sinem Eralkan
Sinem Eralkan
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Toplu Mülakat Tüyoları
Video

Toplu Mülakat Tüyoları

02 Ağustos 2021
Mülakatın Altın Kuralları
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakatın Altın Kuralları

11 Aralık 2018
Hızlı İş Bulmanın 10 Yolu
İş Bulmak

Hızlı İş Bulmanın 10 Yolu

08 Mayıs 2017