Close
Mobil Menu Bars

Referans Mektubu Nasıl Yazılır?

29 Mart 2018, 2486 defa okundu.
Referans Mektubu Nasıl Yazılır?
Referans Mektubu Nasıl Yazılır?

İşe alımda en önemli kriterlerin başında referans ve buna bağlı olarak referans mektubu gelir. Şimdiye kadar hep başkaları size referans olmuş olabilir. Ama birgün bir başkasına referans olmanız gerektiğinde referans mektubunu nasıl yazacağınız bilmeniz gerekir. Çünkü neredeyse herkesten kariyerlerinin bir noktasında referans mektubu yazmaları istenir. Bu ister bir çalışan için olsun, ister bir arkadaş ya da bir akraba... Etkili bir referans mektubu yazarken ne yazacağınızı bilmeniz gerekir.

Zaten etkili bir referans mektubu yazamayacaksanız hiç yazmayın daha iyi.

Etkili Bir Referans Mektubu Nasıl Yazılır?

Referans olacağınız kişiden olabildiğinizce bilgi isteyin

Ben bu kişiyi çok uzun süredir tanıyor demeyin. Onun hakkında her şeyi bildiğinizi düşünseniz bile ondan özgeçmişinin ve başarılarının bir listesinin kopyasını isteyin.

Referans olacağınız kişinin yeni bir uzmanlık alanı veya başarılı olduğu farklı bir alan olabilir ve siz bunun farkında olmayabilirsiniz. Hatta başvuracağı pozisyona ilişkin yeni bir yetenek geliştirmiş de olabilir. Bilemezsiniz... Ayrıca sizin mümkün olduğunca güncel bilgi vermeniz referans mektubunu sağlam gösterecektir. Detaylı bilgi istemek ve güncel gelişmeler konusunda bilgi istemenin bir zararı yok. Bu aynı zamanda referans mektubu hazırlarken size yardımcı olacaktır.

Eğer referans mektubu bir iş fırsatı içinse, aynı zamanda iş ilanının da bir kopyasını isteyin. Ne kadar bilgiye sahip olursanız, referans mektubu yazmanız bir o kadar kolay olur.

Referans Mektubuna Neleri Dahil Etmeli?

İletişim Bilgisi ve Hitap Önemli

Bir bireye veya işe alım departmanına mektup yazıyorsanız, bu bilgiyi referans mektubunun başında ve hitabınızda belirtin. Eğer genel bir mektup yazıyorsanız ‘’İlgilinin Dikkatine’’ yazabilir veya direkt olarak referans mektubu yazmaya başlayabilirsiniz.  

Referans Mektubu İlk Paragraf

Hazırlayacak olduğunuz referans mektubu kendi vasfınızı kısaca tanıtarak referans olduğunuz kişiyle olan bağlantınızı belirtip, o kişiyi neden önerdiğinizi anlattığınız bir paragrafla mektubunuzu yazmaya başlayın.

Referans Mektubu İkinci Paragraf

Referans mektubu ikinci paragrafı yazdığınız kişinin vasıfsal özelliklerini, kuruma nasıl katkılar sunabileceği ve neden sizin referans mektubu yazdığınız hakkında bilgileri anlatır.

Eğer gerekliyse, detayları vermek için birden çok paragraf kullanın. Spesifik olun ve o insanı neden onayladığınıza dair örnekler paylaşın.  

Referans Mektubu Üçüncü Paragraf

Başvurduğu pozisyon için adaya mektup yazarken, kişinin özelliklerinin o pozisyon için olan uyumunu belirtmek gerekir. Ve bunu o kişinin geçmişte yapmış olduğu ve o pozisyon için gereken niteliklere sahip olduğunu, gözlemlediğiniz örnek durumlardan bahsederek anlatabilirsiniz.

Referans Mektubu Son Paragraf

Sonuç paragrafınızda, daha fazla bilgi vermeyi teklif edin ve iletişim bilginizi yazın ki gerekli olduğunda sözlü olarak da referans olabileceğiniz görülsün.

İmza

Mektubunuzu resmi bir kapanış ve imzanızla bitirin.

Bu yazı dikkatinizi çektiyse Referans Mektubu Yazmaktan Korkmayın başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Muhammed Arıoğlu
16 Aralık 2019
5.0

Referans mektubu yazmak önemli bir detay ele aldığınız için teşekkürler