AnasayfaBlogReferans Mektubu Nasıl Yazılır?
İnsan Kaynakları

Referans Mektubu Nasıl Yazılır?

01 Mart 2022
referans mektubu nasıl yazılır?

Referans mektubu, referans olduğunuz kişinin becerileri, yetenekleri ve karakteri hakkında bilgi sağlayan bir belgedir. Referans mektubu, iş arama sürecinde çok değerlidir. Ancak referans mektubu yazarken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

İlk olarak, mektubun olumlu ve dürüstçe yazılması gerekir. Olumsuz referans mektubunun mantık olarak mümkün olmadığını zaten biliyorsunuz. Çünkü bu, referans mektubunun hazırlanma amacına aykırı olacaktır. İkinci olarak, mektup spesifik olmalı ve kişinin becerilerine veya başarılarına ilişkin somut örnekler vermelidir.. Son olarak, mektup, hangi işletmeye veya pozisyona ilişkin yazılıyorsa onunla ilgili geçmiş deneyime ilişkin veriler içermelidir.

Bu yönergeleri göz önünde bulundurursanız kolay bir şekilde referans mektubu hazırlayabilirsiniz. Sadece olumlu, spesifik ve kişiyi tanımlayan ifadelerin olmasına özen gösterin.

Eğer birisi sizden referans olmanızı istediyse bunu hafife almamalı ve özenli olarak hazırlamalısınız. Çünkü o kişi bu referans mektubunu bir işe girmek, lisansüstü çalışma yapmak veya başka bir amaçla kullanıyor. Dolayısıyla sizin için küçük ve önemsiz olan bir iş başka birinin hayatını değiştirebilir.

Onu yüceltmeniz ve olmayan özelliklerini varmış gibi göstermeniz gerekmiyor. Sadece olanı, olması gerektiği gibi yazarak etkili bir şekilde referans mektubu hazırlayabilirsiniz.

Bununla birlikte hazırlamış olduğunuz referans mektubu sizin yetkinliğinizi ve profesyonel yaşamınızı da yansıtacaktır. Dolayısıyla profesyonelce hazırlanmış bir referans mektubu, kartvizitinizin bir işletmenin genel müdürüne veya akademik kurula gitmesiyle eşdeğerdir.

Referans mektubu nasıl yazılmalı?

Referans mektubu yazarken bir yapı üzerinden yazmak gerekiyor. takip etmek önemlidir. Böylece, yazdığınız referans mektubu daha düzenli olur ve okunması kolaylaşacaktır. Referans mektubu için önerilen yapı aşağıdadır:

- Giriş: Giriş bölümünde, kim olduğunuzu ve referans olduğunuz kişiyi nereden ve nasıl tanıdığınızı kısaca açıklamanız gerekir.

- Gövde: Mektubun gövdesi, kişinin becerilerine veya başarılarına ilişkin örnekler sağlamalıdır.

- Sonuç: Sonuç bölümünde, kişi hakkındaki olumlu düşüncenizi yinelemeli ve okuyucuyu daha fazla bilgi için kendisiyle iletişime geçmeye teşvik etmelisiniz.

Bu yapıyı takip ederek açık ve anlaşılır bir referans mektubu yazabilirsiniz.

Referans mektubuna neler dahil edilmelidir?

Referans mektubu yazarken, kişinin becerilerine veya başarılarına ilişkin belirli örnekleri eklemelisiniz. Bu, okuyucunun kim olduklarını ve neler yapabildiklerini daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır.

Örnek referans mektupları

Referans mektubu yazmaya başlamadan önce biraz ilhama ihtiyacınız varsa, aşağıdaki referans mektubuna bir göz atın.

Bu ipuçlarını takip ederek ve bu örnek mektubu kılavuz olarak kullanarak referans mektubu yazabilirsiniz.

referans mektubu
Meryem Winstead
Blog Yazarı

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
CV Hazırlama İpuçları ve CV Örnekleri
CV - Özgeçmiş

CV Hazırlama İpuçları ve CV Örnekleri

11 Aralık 2019
Fark Yaratan CV Nasıl Hazırlanır
CV - Özgeçmiş

Fark Yaratan CV Nasıl Hazırlanır?

16 Aralık 2014
CV'nizde Sosyal Medya Etkisi
Özgeçmiş Bölümleri

CV'nizde Sosyal Medya Etkisi

28 Mayıs 2019
CV Hazırlama Eğitimi
4.6
(50)

CV Hazırlama Eğitimi

6 Konu3 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
15069
İş İngilizcesi Kursu
5
(4)

İş İngilizcesi Kursu

10 Konu10 Saat
Dr. Mustafa CeylanDr. Mustafa Ceylan
240139
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat