Close
Mobil Menu Bars

Referans İsterken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

05 Şubat 2019, 2527 defa okundu.
Referans İsterken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
referans kontrolü, referans yazma, referans isteme, referans mektubu, iienstitü, enstitü blog

Sizin için yeni bir iş fırsatı doğdu ve mülakata davet edildiniz. Mülakata giderken verdiğiniz referansların kontrol edildiğini unutmayın. Mülakata iyi referanslar ile gitmek, işi almanız açısından önemli bir etkiye sahiptir. Bu yüzden referans almak için doğru insanları seçmelisiniz. Bu seçimi yaptıktan sonra referans aldığınız kişileri mutlaka bilgilendirmeli ve onay almalısınız. Bu süreci en başından yapmak, referanslarınızı bilgilendirip mümkünse referans mektubu almak işe alım uzmanları karşısında sizi daha hazırlıklı yapacaktır. Bunun için nasıl referans mektubu yazılır konusunu ya da örnek referans mektuplarını gözden geçirebilirsiniz bu sayede mektup yazacak kişiler size fikrinizi sorduğunda onlara yardımcı olabilirsiniz.

Kimden Referans Olmasını İstemelisiniz?

Sizce kim size referans olmalı? Referans seçmek ya da sizin o işi almanızda en çok kim yardım edebilir sorununun cevabını bulmak çok da kolay değildir. Bir işe başvurduğunuzda İnsan Kaynakları her aday için ortalama üç referansı arayarak kontrol ederler. Bu yüzden minimum üç referans vermeniz iyi olacaktır. Daha çok referans yazabiliyorsanız bu sizin lehinize olacaktır. Ancak daha fazla insan yazmaya çalışırken becerilerinizi farklı açılardan ele alabilecek kişileri bir araya getirmeniz en mantıklısı olacaktır. Eğer üçten fazla yazmaya çalışırken zorlanıyorsanız üç referansta bırakmanız en doğrusu olacaktır. Ayrıca referansınızı seçerken başvurduğunuz şirket hakkında bilgi sahibi olmaları sizin için avantaj olacaktır.

Sizi İyi Temsil Edebilecek İnsanlar Seçin

referans almak, referans yazmak, referans mektubu, iş başvurusu, iienstitü, eğitim, enstitüblog

Referanslarınızı bilmek, doğru insanları doğru yerlerde kullanmak için onların iznini almak çok önemlidir. Nerede çalıştığınızı, unvanınızı, ayrılma nedeninizi ve güçlü yanlarınızı bilen ve bunlar sorulduğunda onaylayabilecek kişileri seçmeniz lehinize olacaktır. Aynı zamanda sizin daha önce yaptığınız işlere ve bu işlerdeki performansınıza ne yorum yapacağını tahmin edebileceğiniz insanları seçmek daha kolay olacaktır. Referansınız tarafından verilecek herhangi bir bilginin özgeçmişinizde ya da mülakatta söylediklerinizle tutarlı olduğundan emin olun. Birbiriyle uyuşmayan bilgiler başvurduğunuz pozisyonu tehlikeye atabilir hatta işi hiç alamayabilirsiniz.

Referanslarınızı Yazılı Olarak Alın

Bir işten ayrıldığınızda yöneticinizden özellikle de, iyi bir iş ilişkisine sahip olduğunuz kişilerden, bir öneri mektubu istemelisiniz. Zaman ilerledikçe ve insanlar rutin hayatlarına devam ettikçe daha önce çalıştıkları insanları unutmaları muhtemeldir. Aynı zamanda orada çalışırken yaptıklarınız o an kurum için hayati önem taşısa da zamanla unutulabilir. Bu yüzden öneri mektuplarını ayrılırken sıcağı sıcağına istemeniz daha doğru olacaktır. Hem bu sayede başvurular için kullanacağınız referansları önceden hazırlamış olursunuz. İşten ayrıldığınızda öneri mektubu istemediğiniz yöneticiniz varsa, kişisel dosyanızda bulundurmak amacıyla onlardan da mektup istemek için iletişime geçebilirsiniz.

Referans Mektubu Nasıl İstenmelidir?

referans kontrolü, referans almak, referans yazmak, iş başvurusu, mülakat, iienstitü, enstitü blog

Basit bi şekilde "Benim için bir referans mektubu yazar mısın?" demeyin, çünkü bunu herkes yapabilir. Buradaki asıl soru sizin hakkınızda ne yazacaklarıdır. Bu yüzden "Benim için iyi bir referans mektubu yazabilecek kadar beni tanıyor musun?" gibi sorular daha etkili ve hedef odaklı olacaktır. Bu sayede referansınız eğer bir mektup yazmaktan hoşlanmıyorsa kolayca red edebiilir ve siz de "evet" diyenlerin sizin performansınız hakkında hevesli olduklarını ve size pozitif bir mektup yazacaklarından emin olursunuz.

Her zaman özgeçmiş oluşturma kısmında özenli olun. Özgeçmişinizin güncel bir kopyasını ve becerileriniz hakkında bilgi verin ki size referans olacak kişiler doğru verilere ulaşabilsin. Referanslara ek olarak mevcut yöneticinizin bilgileri de sizden istenebilir. Bir çok muhtemel işveren mevcut işvereninize iş arayışınızın detaylarını aktarmadığınızın farkındadır. Bu yüzden mevcut pozisyonunuz tehlikeye girmesin diye yöneticinizle konuşmadan önce sizin izninizi alır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!