AnasayfaBlogNetwork Marketing Nasıl Çalışır?
Satış - Pazarlama

Network Marketing Nasıl Çalışır?

25 Haziran 2020
Network Marketing Nasıl Çalışır?

Ticaret modellerinin sürekli önem kazandığı bir dönemdeyiz. Bazı modeller unutulmaya yüz tutarken bazı modeller ise devamlılığını sürdürebiliyor. Yıllar geçse de eskimeyen ve her dönemde önemi anlaşılan ticaret sistemleri bulunuyor. Network marketing sistemi 1900’lü yıllara dayanmasına rağmen 2020 yılında popüler tarafını halen kaybetmemiş sistemlerden biri.

Neredeyse bir asrı deviren bu sistem, birçok şirketin başarılı olmasını sağlıyor. Sistem, bazı işletme sahipleri ve şirketler için son yılların en iyi ticaret modeli olarak tanımlanıyor. Peki sistemi bu kadar başarılı kılan olay nedir? Sistem gerçekten kusursuz mu çalışıyor? Öncelikle network marketing nedir? Sorusuna cevap vererek konuya devam edelim.

Network Marketing Ne Demek?

Network marketing İngilizce kökenli bir kelimeden meydana gelmiştir. Dünya genelinde genellikle bu ismiyle kullanılmaktadır. Türkçe karşılığına baktığımızda "Ağ pazarlama" ya da "Doğrudan satış" olarak kullanıldığını görebiliyoruz. Ağ pazarlamasının tanımını ise şu şekilde yapabiliriz; şirketlerin satış yapması yerine bireylerin direkt olarak satışı gerçekleştirme olayıdır. Doğrudan satış denmesinin asıl nedeni de budur. İnsanların kendi olanaklarıyla pazarlama yapma tekniğidir. Bireyin kendi başına emeğinin karşılığını aldığı sistem olarak da düşünülebilir.

Ticari model saadet zinciri network marketing olarak da görülebilir. Sistemin içinde insanların yer alması modelin bir saadet zinciri olayına dönüştürdüğü de söyleniyor. Ancak ağ pazarlamayı asıl öne çıkaran unsur herkese eşit imkanlar tanıması. Sistemde bulunan her birey diğer bir kişiyle eşit haklara sahip. Herhangi bir deneyim ya da bilgiye gerek olmaması herkesin eşit olduğunu gösteriyor. Ayrıca insanlar çalışma saatlerini kendileri belirleyebiliyor.

Model, MLM network marketing olarak da tanımlanıyor. MLM’nin açılımı Multi Level Marketing’dir. Türkçeye karşılığı ise çok katlı pazarlama demektir. Ağ pazarlama sisteminde çok katlı ismi de sıklıkla kullanılır. MLM network marketing ise sistemin içinde şu şekilde yer edinmiştir:

Sistemin içinde bulunan temsilci, kendisinin çabasıyla yeni bir üye kayıt eder. Temsilci yeni kayıt ettiği kişiyi eğitir ve sistemi öğretir. Daha sonrasında temsilci bu kişiyi destekler. Ve sisteme yeni giriş yapan kişi kazandıkça temsilci de kazanmış olur.

Ağ Pazarlama’nın Tarihçesi

Ağ pazarlama sistemi ilk olarak 1900’lü yıllarda ortaya çıkmıştır. Ağ pazarlama modeli başarılı şekilde ilk kullanıldığı yıl ise 1934. Network Marketing’in mucidi olarak da gösterebileceğimiz Carl Rehnborg tarafından başarılı şekilde kullanılmıştır. Rehnborg, birden fazla yöntem denedikten sonra 1934 yılında ağ pazarlama sisteminde karar kıldı. Birçok kişi tarafından da Carl Rehnborg modeli ilk kullanan kişi olarak teyit edilmiştir.

Carl Rehnborg daha sonrasında işi büyüterek modeli bir şirket haline getirmiştir. 1934 yılında başarısını açtığı California Vitamin Company şirketi ile taçlandırdı. Hemen peşinden 1945 yılında ise Nutrilite Products şirketinin adımlarını attı. Nutrilite Products şirketiyle birlikte ağ pazarlama sistemi daha fazla önem kazanmıştır. Şirketin attığı adımlar günümüze kadar olumlu şekilde yansımıştır. Birçok şirket Nutrilite Products şirketinden etkilenerek yeni network marketing modelleri geliştirmiştir.

Ağ pazarlama modeli ülkemize ise 1990’lı yıllardan sonra gelmiştir. Yine Nutrilite şirketinden ayrılan Amway Corporation şirketi ülkemizde faaliyete başlamıştır. Amway Corporation şirketini Nutrilite Distribütörlüğünü yürüten Rich DeVos ve Jay Van Andel kurmuştur. Bu şirket ülkemizde ciddi şekilde etkili olmuştur. Şirket ülkemizde ağ pazarlama sektörünün başlangıcını yapmıştır. Bu sayede Türkiye’nin ağ pazarlama ile tanışması 1994 yılında gerçekleşmiştir.

1994 yılında ülkemize giriş yapan ağ pazarlama sistemi, 2000 yıllarına kadar pek etkisini gösteremedi. Ancak 2000 senesinden sonra hızlı bir atılım gerçekleşerek ağ pazarlama, her sektörde kendini gösterdi. Hem yerli hem yabancı şirketler ülkemizde faaliyetlerini sürdürdü. 2000 senesinden sonra ikinci dalga ise, 2010 yılında yaşandı. 2010 yılından sonrada ağ pazarlama modeli Türkiye’de tutmuş oldu. Nihayetinde model bir doğrudan satış olarak da lanse edildi. Ve insanlar bu ismiyle de tanıdı.

Network Marketing Çalışma Yöntemi?

Modelin çalışma prensibi oldukça basit bir sisteme bağlıdır. Doğrudan satışın yapıldığı modelde her şey tavsiye üzerine kuruludur. Müşteri aldığı ürünü tavsiye ederek satışına yardımcı olur. Sistem eski bir tarihe sahip olsa da günümüzde halen sürdürülüyor. Aslında şirketler için önemli olan satışların gerçekleşmesi. Hangi modelin ve sistemin kullanıldığı biraz ikinci planda kalır. İşletme sahipleri genellikle sonuca bakar. 

Geleneksel satış modelinde bir ürünün maliyetinden başlayan serüveni bulunur. Yani üretici ürünü fabrikadan çıkarır. Fabrikadan çıkan mal toptancının eline ulaşır. Toptancı ise yeniden ürünü perakendeciye satar. Perakendeci de ürünün üstüne bir fiyat koyar ve bize o şekilde ulaştırır. İnsan anlatırken bile yoruluyor değil mi? Hem birde bunun maddi boyutu var. Üretilen ürün, 50 lira olduğunu varsayalım. Tüm bu aşamalardan geçtikten sonra bize gelişi 180 ile 200 lira arasında olacaktır.

Ağ pazarlama yöntemi daha basit sisteme dayalıdır. Arada herhangi bir aracı yer almaz. Ürünü satan kişi ve alacak kişi. Alışveriş iki kişi arasında gerçekleşir. Ürün bu sayede gereğinden fazla pahalıya satılmamış olur. Doğrudan satış mantığının iyi işlediği sistem tavsiye ve memnuniyet üzerine kuruludur.

Ağ Pazarlamanın Önemli 3 Öğesi

  1. Ağ pazarlama modelinde satılacak ürün göstermelik olmamalı. Müşteriyi yanıltıcı göstermelik satılan ürünün geri dönüşü negatif olur.

  2. Ürün direkt olarak müşteriye satılmalıdır. Satışa ikinci kişilerin girmesi olayı daha da karışık hale getirir.

  3. En önemlisi de doğrudan satış yapılacağı unutulmamalıdır. Doğrudan satış tüketiciye daha çabuk ulaşır. Bu sayede hem hızlı satış hem de ucuz bir maliyet ortaya çıkar.

Ünlü Network Marketing Sözleri

  • Başkalarının, yapamayacağınızı iddia ettikleri şeyleri sadece bir kere yapın! Bir daha söylediklerini dikkate bile almak zorunda kalmayacaksınız. 

  • Umut olmayan yerde girişimcilik de olmaz!

  • Network marketing yapmayı öğrenirseniz başarılı olursunuz. Öğrendiğinizi öğretirseniz zengin olursunuz. Öğretmeyi öğretirseniz servet sahibi olursunuz.

  • Ağ pazarlama bilinçli tüketimi ifade eder, satışı değil. Satışa odaklanan kalıcı gelir sağlayamaz.

  • Her şey çoktan yapıldı... Evet her şey çoktan yapıldı. Senin tek yapman gereken yalnızca onları bir araya toplamak.

  • Başarmak isteyenler fırsat istemeyenler için mazeret çoktur. Ya mazeretiniz olur ya da paranız. İkisi bir arada asla olmaz. Mükemmel olmak zorunda değilsiniz, ancak bu işte mükemmel olmak için başlamak zorundasınız. Denemeyi bırakıp yapmaya başlayanlar başarılı olanlardır. 

  • Ağ pazarlama yapmayı öğrenirseniz başarılı olursunuz. Ağ pazarlamasında başarısız olanlar erken pes edendir, ya da o işe hiç başlamayan kişilerdir.

network marketing network marketing nedir ağ pazarlama saadet zinciri network marketing doğrudan satış mlm network marketing
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Network Marketing Nedir?
Satış - Pazarlama

Network Marketing Nedir?

17 Ocak 2020
Network Marketing Nasıl Çalışır?
Satış - Pazarlama

Network Marketing Nasıl Çalışır?

25 Haziran 2020
En İyi 3 Network Marketing Şirketi
Satış - Pazarlama

En İyi 3 Network Marketing Şirketi

13 Ağustos 2020
Excel Makro Eğitimi
5
(8)

Makro Eğitimi

46 Konu12 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750289
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259