AnasayfaBlogTransmedya Hikaye Anlatısı Nedir?
Nedir?

Transmedya Hikaye Anlatısı Nedir?

28 Eylül 2021
Transmedya Hikaye Anlatısı Nedir?

Günümüzde dijitalleşen yeni dünya ile birlikte üreten tüketici, farklı kanal arayışlarına girmektedir. Markaların ya da kanalların tüketiciyi yakalama çabasının sonucu olarak ortaya çıkan transmedya storytelling kavramı, reklam verenlerin, pazarlamacıların güçlü silahlarından birisi olmayı başarı ile sağlamaktadır. Henry Jenkins’in bizi tanıştırmış olduğu bu kavram tüketicinin kafasını kaldırdığı her alanda ürünü tüketmesi, görmesi ya da işitmesi için tasarlanmıştır.

Eş zamanlı, sistematik ve bütünleyici ilkelerle ürünü pazara sunarken tüketiciyi elde tutmak asıl amaçtır. Örneğin bir dizinin bölümlerinin senede bir ya da iki üç sene de bir yayınlanıyor olması tüketiciyi diziden uzaklaştırıp olayları unutmasına neden olabilecekken transmedya hikaye anlatıları her an her dakika izleyiciyi o dizi ile bizi baş başa bırakabilmektedir. Artık bir dizinin kitabı, dizideki karakterin blogu, dizinin hayran sayfası, oyunu ya da sosyal medya hesabı, dizi dışında bilgiler elde ederek ilgimizi ilk günkü gibi koruyabilmektedir. 

Transmedya Hikaye Anlatısı Örneği: Game of Thrones 

Büyük bir hikayenin farklı yönlerini anlatmak için kitap, televizyon programı, oyun ya da blog gibi farklı medya kanallarını kullanıma verilebilecek en iyi örneklerden birisi Game of Thrones’tur. Game of Thrones’un beş romanı, televizyon dizisi, masa ve video oyunları, YouTube videoları, hayran sayfaları, Game of Thrones evrenini tüketiciye farklı açılardan sunmaktadır. Her ortam benzersiz bir hikâyenin yaratım sürecine katkı sağlar. Böylelikle Game of Thrones ile ilgili genel bir bilgiye ulaşmak için tek bir kanalı kullanmak yeterli olmayacaktır. Tüm bilgileri elde etmek için tek bir kaynak olmadığından tüketici, diğer medya organlarını da kullanmak zorunda hissetmektedir. 

Açlık ve merak olgusu transmedya hikaye anlatısının giderek yaygınlaşan kullanımına zemin oluşturan önemli faktörlerdendir. Tüketicinin merakı ve açlığı pazarlamacının, reklamcıların işine gelirken toplumları çılgın bir tüketim süreci beklemektedir. Günümüzde tüketen üretici kavramı oluştuğu için reklam verenler ve pazarlamacılar transmedya hikâye anlatıcılığını pazar stratejisi olarak görmektedirler. Bu sebeple de toplumları üretime dahil etmekten sakınmazlar. Tüketiciler, hayran sayfaları ve bloglar aracılığı ile ürünün üretimine katkı sağlarken interaktif bir sürecin oluşumunu da sağlamaktadırlar. Böylelikle transmedya hikâye anlatımı insanları tek taraflı üretim sürecinin dışına çıkarır ve üreten tüketici dediğimiz toplumsal yapıyı yaratır. 

Transmedya Hikaye Anlatısında İnteraktif Süre 

İnteraktivite, transmedya ürününü farklı açılardan ele almamızı sağlar. Günümüzde medya araçlarının etkileşimli yapısı göz önüne alındığında bilgi akışının tek yönlü olmadığını görmekteyiz. Kullanıcı alıcı, alıcı da kullanıcı olabilmektedir. Transmedya ürünü sayesinde en sevdiğiniz Game of Thrones karakterinin rolünü oynayabileceğiniz video oyunları, masa oyunları, hatta çevrimiçi rol oynama oyunları vardır. İnteraktif süreç ürünle olan etkileşimi dinamik kılarak pazar ihtiyacına büyük katkı sağlar. Ayrıca transmedya hikaye anlatısı, bir ürünü farklı kanallar aracılığı ile her yaştan her gruba uygun içerikler ile de tüketilebilir kılmaktadır. Game of Thrones örneğinde olduğu gibi. Dizinin içerdiği cinsellik çocukların diziyi izlemesine engel olurken, oyunu ile çocukların da erişimine sunulmaktadır. Kitap okumayan ya da kitabını sevmeyen kimseler ise dizisini izleyerek anlatıya dahil olabilmektedir.  

Zamansızlıklara zaman yaratması, farklı zamanlarda erişilebilirliğin mümkün olması ile birlikte toplu etkinlik yapma süreçlerini sınır dışı edebilen bu yeni anlatı şeklinin, insanların hayatında her geçen gün biraz daha fazla yer edineceğinden şüphe yoktur.

transmedya dijital pazarlama pazarlama stratejileri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Hikaye Nasıl Yazılır?
Nasıl Yapılır?

Hikaye Nasıl Yazılır?

03 Haziran 2021
Hikaye Yazma Teknikleri
Nasıl Yapılır?

Hikaye Yazma Teknikleri

23 Ocak 2021
Kitap Yazmaya Nasıl Başlayabilirim?
İçerik Yazarlığı

Kitap Yazmaya Nasıl Başlayabilirim?

27 Kasım 2020