Published on: 20 Kasım 2018 Damla Özgür 0 Yorum
Okuma Sayısı : 454

Mutluluk nedir diye sorulduğunda herkesin söyleyebileceği birkaç cümle vardır öyle değil mi? Bazıları için para, bazıları için aile, bazıları için kariyer mutluluk kaynağı olabilir. Peki mutlu musunuz diye bir soruyla karşılaştığınızda genellikle ne cevap veriyorsunuz? O an beyninizde hangi mutluluk kriterlerinin taraması yapılıyor? Mutlu olup olmamak gerektiğine bir türlü karar veremiyorsunuz. Mutluyum da diyemiyorsunuz çünkü hayalinizdeki araba ya da istediğiniz terfi veya evlenmeden almanız gereken beyaz eşya için daha çok çalışmanız gerektiğini yineliyor beyniniz ve mutsuzum kelimesine birkaç bahane daha yakınlaşıyorsunuz. Siz mutlu olmak istiyorsunuz ama koşullarınızın pek de gönlü yok gibi.

Mutluluğa Ulaşmak

mutlu olmak için kişisel gelişin, kişisel gelişim, mutlu olmak

Bu satıra mutluluğun somut bir tanımını yaparak başlasam fena olmazdı üzgünüm taze bitti demeyeceğim son kullanma tarihleri epey geçti. Mutluluğun herkes için tek bir tanımı olmayabilir fakat onun nasıl yakalanabileceği konusunda ortak bir nokta vardır ki bu kişisel gelişimdir. Zemini kişisel gelişimle inşa edilmeyen insan dediğimiz bir oluşumun geçici ve niteliksiz mutluluklar yaşaması kaçınılmazdır. İnsan doğasında yatan her duygu onu destekleyen bir farkındalıkla muhafaza edilir. Yani neyi niye hissettiğimizi, hislerimizin bizi nasıl etkilediğini, onları nasıl kontrol altına almamız gerektiğini ancak ve ancak kişisel gelişimimize yatırım yaparak öğrenebiliriz.

Kişisel gelişim sürecini benimsemiş biri için mutluluk ve mutsuzluk deneyimlenmesi farksız iki duygu halidir. Mutluysanız mutlu, mutsuzsanız bu olağan bir durumdur. Mutluluk sürdürülmesi gereken uzun bir his de değildir, kısa bir 10 saniye de mutlu olmak için eşsiz bir fırsattır. Hoş 10 saniye bazı durumlar için hiç de azımsanamayacak bir süredir. Mutluluk bizim koşullarımıza bağlı değildir. Zamanı nasıl yorumladığımızla, durumları nasıl algıladığımızla, görmeyi, duymayı, konuşmayı tercih ettiklerimizle alakalıdır. Dışarıda olanlarda değil içeride sahip olduklarımızda saklıdır.

Mutlu olmak kader değil, bir seçimdir. Bu seçimi yapabilecek kudreti kişisel gelişimle elde edebilirsiniz. Mutlu olmak hakkınızın peşinde koşmak gibidir. Hak size gelmez, siz alırsınız. Mutluluk da böyle, gelmesini beklemeyin, siz ona gidin.

Nasıl mı? Bazen buğulanmış bir pencereye sevdiğinizin ismini yazıp çocukça gülümserken, bazen 3 saniye de olsa rüzgar yüzünüze değip geçsin diye pedal çevirirken, bazen uyuyakaldığınız bir yerde ne zamandır dinlemediğiniz bir şarkıyla usul usul uyandırılırken yüreğinizde hissettiğiniz şeydir mutluluk. Onu yakalamak bu kadar zor mudur sizce?

Kişisel gelişim içinde olan bir kişinin mutlu olmak için kafadan bir sebebi vardır bir kere. Kendini seven ve kendine özgüveni olan birinin yaşayacağı mutsuzluklar anlık tecrübelerden fazlası olamaz. Günlük hayatınızda ufak noktalarda yakalayacağınız mutluluklar dışında alacağınız eğitimler ile de mutluluğu yakalayabilirsiniz. Eğitimin size sunduğu farklı bilgiler, farklı alanlar, birçok bakış açısı ile kendinizi geliştirme yolunda ilerleyebilir ve mutlu olabilirsiniz. Online eğitimler ile özel hayatınızı kısıtlamadan, herhangi bir planınızdan vazgeçmenize gerek kalmadan eğitimler alabilir, bu bitmek bilmeyen kişisel gelişim yolunda ilerleme kaydedebilirsiniz. 

  • kişisel gelişim ,
  • mutluluk
Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

Adnan Menderes Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezundur. Birçok alanda sertifika programına katılarak sürekli kendini geliştirme yolunda devam etmektedir.

Devamı