AnasayfaBlogMezun Oldum, Peki Şimdi Ne Yapmalıyım?
Kişisel Gelişim

Mezun Oldum, Peki Şimdi Ne Yapmalıyım?

06 Mayıs 2021
Mezun Oldum, Peki Şimdi Ne Yapmalıyım?

Son sınıf öğrencileri, okulların bitmesine iki ay kala endişe içine girdi. Vizeler, finaller ve proje teslimleri derken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız bir dönemden geçiyoruz. Mezun olmadan özgeçmişlerimizi doldurmaya çalıştık. Bazılarımız bunu başarırken bazılarımız özgeçmişlerini doldurmak için geç kaldı. Lakin bu sorun değil. Şimdi mezun olduğumuza göre fazlaca boş zamanımız olacak ve bu boş zamanları olabildiğinde dolu geçirmeye çalışırsak zamanında dolduramadığımız özgeçmişimize artık bir şeyler ekleyebiliriz.

Diplomanızdaki Mühür Kurumadan İşe Başlamak Zorunda Hissetmeyin

Üniversiteye ilk başladığımız zamanlar duyduğumuz, “E şimdi mezun olunca ne çıkacaksın sen?” cümlesi mezun olduktan sonra “Artık mezunsun, ne yapmayı planlıyorsun?” cümlesine dönüşüyor. Öncelikle mezun olur olmaz iş bulmak zorunda değilsiniz. Anında iş bulma düşüncesi size ağır geliyorsa adım atmamanızı öneririz.

Tatil Yapmadan İş Bulmam Gerekiyor Diye Düşünmeyin

Mezun olduktan sonra dolu dolu geçirdiğiniz üniversite hayatınızın resmi olarak bittiğini fark ediyorsunuz. Bu süreçte kendinizi ne kadar geliştirdiğinizi ve neler öğrendiğinizi hesaba katarsak bir tatili hak ettiğinizi söyleyebiliriz. Birçok insan için tatil süresi değişiklik gösterir. Bazılarımız 1-2 gün bazılarımız ise 1-2 sene tatil yapmayı tercih eder. Ne kadar süreye ihtiyacınız olduğunu en iyi siz belirleyebilirsiniz. Bu nedenle az tatil yapıp kendinizi boğmayın veya aynı şekilde çok uzun süre tatil yapıp kendinizi boş durmaya alıştırmayın.

Tatil yaptığınız süre boyunca kendinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin

Burada anlatmak istediğimiz işsiz kaldığınız sürede tatil yapıp dinlenirken bir yandan da kendinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz. İlk olarak işsizim diyerek kendinizi bir kalıba sokarsanız bu psikolojik olarak sizi rahatsız edecektir. Kısa bir süreliğine tatil yaptığınızı aklınızdan çıkarmayın. Tatil süresinde kendinizi geliştirmek için online eğitimlere kaydolabilirsiniz. Günümüzde internetin sağladığı yararlardan biri evden ayrılmadan bilgisayardan alabileceğiniz uzaktan eğitimlerdir. Bu uzaktan eğitimlerden alacağınız ücretsiz sertifikalar özgeçmişinizi doldurma konusunda büyük rol oynayabilir.

Sonuç olarak mezun olduktan sonra bu durumun keyfini çıkarmaya bakın. Aynı zamanda iş hayatından da uzak kalmak istemiyorsanız ücretsiz eğitimlere kaydolabilirsiniz. Yakınlarınızla veya hocalarınızla konuşarak öneri almayı da tercih edebilirsiniz. Önemli olan tatil yapmayı ve bu süreçte farklı alanlarda kendinizi geliştireceğiniz online eğitimlerden yararlanmayı unutmayın. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi için Yeni Mezunlara 7 Öneri yazısını okuyabilirsiniz.

yeni mezun mezun oldum yeni mezun iş
Safiye Hacıalioğlu
Safiye Hacıalioğlu
Blog Yazarı

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümünü okumakta ve çeşitli dergilerde içerik üretmektedir. Genellikle sanat ve kişisel gelişim üzerine yazılar yayınlamaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.