AnasayfaBlogPazarlama 4.0: Nesnelerin İnterneti
Teknoloji

Pazarlama 4.0: Nesnelerin İnterneti

22 Ocak 2021
Pazarlama 4.0: Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin interneti; nesnelerin kendi aralarında veri üretimi, veri iletişimi ve veri paylaşımı yaptığı genel bir ağ olarak tanımlanmaktadır. Daha önceden gerçekleştirilen insandan insana, insandan nesneye uygulamalarının yanı sıra bu teknoloji sayesinde nesneden nesneye de iletişim kurulabilmektedir. Böylelikle pazarlama, internet ve müşteri etkileşimleri de güçlenmektedir.

Pazarlama Evrimi

Pazarlama; “kişisel ve örgütsel amaçlara ulaşmayı sağlayacak değişimi meydana getirebilmek için mal, hizmet ve fikirlerin geliştirilmesi, fiyatlandırılması, dağıtılması ve tutundurulmasına yönelik bir planlama ve uygulama süreci” olarak tanımlanmaktadır.

Günümüzdeki teknolojik değişiklikler hemen hemen her alanda olmakta ve meydana gelen bu değişimler, değişiklikler, ilgili olduğu alan dâhil hemen hemen her alanı da önemli ölçüde etkilemektedir. Değişen teknoloji ile birlikte pazarlama kavramı günümüz teknolojisine uyumlu hale gelmiştir ve gelişmeler oldukça uyumlu hale gelmektedir. Bu kapsamda pazarlama dört evreden oluşmakta ve bu evreler şu şekilde açıklanmaktadır.

  • Pazarlama 1.0 Ürün Odaklı Pazarlama: “Ne üretirsem onu satarım” düşüncesinin hâkim olduğu evredir. Burada üretimin arttırılması esas alınmış ve ürün satmak amaçlanmıştır. Dolayısıyla güç üreticidedir.

  • Pazarlama 2.0 Müşteri Odaklı Pazarlama: “Ne üretirsem onu satarım” düşüncesi önemini yitirmeye başlamıştır. Bu düşüncenin yerine “ne üretirsem onu satarım, yeter ki satmasını bileyim” düşüncesi hâkim olmuştur. Bu evrede müşteri değerlidir ve müşteriyi memnun etmek amaçlanmıştır.

  • Pazarlama 3.0 İnsan Odaklı Pazarlama: İnsan merkezli pazarlama dönemidir. Değer odaklı olarak da bilinmektedir. Kârlılık yerini sosyal sorumluluğa bırakmıştır. Böylece tüketiciler markanın sosyal yönü hakkında bilinçlidirler. Bu dönem 2000 ve sonrası aktif olmuştur. Dünyayı sosyal sorumluluk projeleriyle daha iyi bir yer bir haline getirmek amaçlanmıştır.

  • Pazarlama 4.0 Sanal Odaklı Pazarlama: Diğer bir ifadeyle teknoloji ve deneyim odaklıdır. Bir nevi gelenekselden dijitale geçiş gerçekleşmiştir. Bu nedenle tüketici kavramı da “dijital tüketici” olarak değişmiştir. Gelecekte olabilecek gelişmelere yönelik pazarlama faaliyetlerini içermektedir. Gelişen ve değişen internet sayesinde bu evre yeni bir boyut kazanmıştır. Kotler, pazarlama 4.0 ile müşterileri birer marka savunucusu haline getirmeyi amaçlamıştır.

Dünya üzerinde endüstri alanında meydana gelen gelişmeler pazarlama sektörünü de etkilemiştir. Pazarlama faaliyetlerinin teknolojideki değişimlerine paralel olarak tüketicileri tatmin etmek için yeni yeni uygulamalar meydana gelmiştir. Bu sayede Pazarlama 4.0’a dönüşmüştür. Pazarlama 4.0 ile amaçlanan; var olan müşteriyi elde tutmak, yeni müşteri kazanmak ve müşteri sadakatini oluşturabilmektir. Bu kapsamda pazarlama 1.0’dan 4.0’a kadar geçen evrelerde üzerinde en çok durulan evre, pazarlama 4.0 evresi olmuştur. Pazarlama 4.0, geleneksel pazarlama ile dijital pazarlama kavramlarının birleşimi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin interneti; insan etkileşimi olmadan ihtiyacımızı karşılamak üzere bir araya gelen nesnelerin, internet üzerinden koordine olabildiği ve veri paylaşımının yapılabildiği genel bir ağ olarak tanımlanmaktadır. Teknoloji sayesinde bu ağ yardımıyla da nesneden nesneye iletişim kurulabilmektedir.

İnternet veya endüstriyel internet olarak tanımlanan geleceğin teknolojisi olarak ifade edilen nesnelerin interneti kavramı, pazarlamayla ilişkilendirilmiştir. Pazarlama 4.0 ve nesnelerin interneti kavramının etkileşim halinde olabilmesi ve ürünlerle iletişim kurulabilmesi için barkod sistemi, matris kodu gibi teknolojilerle iletişime geçilmektedir.

Nesnelerin internet sayesinde iletişim kurmasıyla günlük hayatımızda birçok alanda kullanılmaktadır. Bu alanlar; e-sağlık, akıllı çevre, ev otomasyonu, akıllı tarım, akıllı ölçüm, alışveriş vb. olmaktadır. Ayrıca buzdolabından arabaya, televizyondan su ısıtıcısına, fırından ütüye, kameradan modeme, klimaya varıncaya kadar birçok cihaz, kablosuz ağ ile iletişim kurabilmektedir. Bu akıllı cihazlar ve bu cihazların bilgilendirmesi sayesinde günlük işlerimiz kolaylaşmaktadır. Örneğin; buzdolabının, içerisindeki azalan ya da biten ürünleri haber vermesi şeklinde ayarlanması ile çalışan kadınlara önemli ölçüde kolaylık sağlamaktadır. İşe gitmek için hazırlanan kişiye, kahvesinin otomatik olarak hazırlanıp her gün belirli saatlerde bilgi vermesi de mümkün olmaktadır. “Boş park yerlerinin sürücüyü bilgilendirmesi, evinde düşen yaşlının duvarlardaki algılayıcılar sayesinde algılanıp bakım merkezlerini uyarması” gibi pek çok kullanım alanı da vardır.

Kullanım alanı geniş olan bu ağ sayesinde uygulamaların birçoğu gerçekleştirilmiş, birçoğu ise yakın gelecekte uygulanmak üzere hazırlanmaktadır. Endüstriyel alanda kullanımı ile işletmelerin üretkenliği ve verimliliği büyük ölçüde artmaktadır. Ayrıca yakın gelecekte uygulanmak üzere hazırlanan uygulamaların da verimliliği arttırması planlanmaktadır.

Pazarlama 4.0: Nesnelerin İnterneti Pazarlama Evrimi Nesnelerin İnterneti Pazarlama 4.0 Pazarlama
Funda Yılmaz
Blog Yazarı

2018 yılında yüksek lisans eğitimini tamamlayan yazarımız, İstanbul İşletme Enstitüsü'nde öne çıkan başlıklar hakkında yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
369219
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
280150