AnasayfaBlogMBA Yaptığımda İş Bulabilir miyim?
Eğitim

MBA Yaptığımda İş Bulabilir miyim?

07 Eylül 2021
MBA Yaptığımda İş Bulabilir miyim?

4 yıl üniversite okudunuz ve birkaç yıl iş deneyiminiz var ama siz şimdi MBA yapmak istiyorsunuz. Hatta tezli yüksek lisans yapmayı düşünüyor olabilirsiniz. Sonra oturup düşünürsünüz MBA yaptığımda iş bulabilir miyim? Buna karar verecek olan sizsiniz ve maliyetleriyle kariyer imkanları karşılaştırdığınızda ortaya çıkacak sonuç karar vermenize yardımcı olacaktır.

MBA Ücretleri Nedir?

MBA yapmak hem zaman hem de mali açıdan kayda değer bir harcama yapmanızı gerektirir. Tam gün MBA programına katıldığınızda en az iki yıl okulda olacaksınız. Ya zaten 1 yıl tez yazıyorsun deseler de tez yazmak hiçte kolay bir iş değildir. Tezi yetiştiremezseniz en az 3 yılınızı alacak.

Enstitü’nün sıkça kullandığı bir söz var. “Öğrenmek pahalıdır”. Evet gerçekten öyle. Eğer İstanbul’a MBA yapmak için gelecekseniz buradaki yaşam harcamalarınızla birlikte ortalama 50 bin TL yi gözden çıkarmalısınız. Ama marka özel üniversitelere gidecekseniz bu rakamı çok daha fazla arttırmalısınız. Eğer bu sırada kısa süreli işler bulabilirseniz oldukça şanslı olduğunuzu söyleyebilirim.

Eskiden MBA yapmak için işletme ya da bununla ilgili bir alanda mezuniyet şartı aranıyordu. Neyse ki bu uygulama çok sürmedi ve şimdi okuduğunuz bölümün bir önemi olmadan MBA yapabiliyorsunuz. Eğer okuduğunuz bölümde işletme ile ilgili hiçbir şey yoksa bazı üniversiteler bazı işletme derslerini ek olarak almanızı isteyebilir.

MBA Mezunları Ne Kadar Maaş Alıyor?

MBA yapan kişiler üzerinde yapılan araştırmada katılımcıların yüzde 94’ü kişisel gelişimine katkı sağladığını, yüzde 89’u profesyonel anlamda işe yaradığını ve %73’ü maddi kazancında artış olduğunu belirtmiş. MBA yaptıktan sonra işe yerleşen adaylar iş bulamayanlara göre daha fazla işe yaradığını söylüyor.

Amerika’da yapılan araştırmada MBA eğitmenlerine sormuşlar: siz öğrencileri nasıl eğittiniz? Gelen cevaplar şu şekilde:

  • Online lider olacak şekilde yetiştirdim.

  • Daha fazla kazanmalarını sağlamak için eğittim.

  • Kariyer hedefleri vardı ve ben yardımcı oldum.

  • Profesyonel bağlantılarını güçlendirmeleri için yardımcı oldum.

  • Onları farklı kültürdeki işletmeler için hazırladım.

  • Kariyer gelişimi için destek oldum.

Bunların hepsi güzel şeyler. Ama gerçekte tam olarak nasıl?

MBA yaptıktan sonra ne kadar maaş alabilirsiniz?

Uluslararası araştırmaya göre MBA yaptığınızda sadece lisans diplomasıyla çalıştığınız bir işletmeden daha fazla maaş almanız mümkün. Yani MBA yapmak maaşınızı arttıracaktır.

MBA yaptıktan sonra iş bulabilecek miyim?

MBA yaptıktan sonra kazancınızın artacağını biliyoruz. Mezuniyete göre rakamların değiştiğini de biliyoruz. Peki gerçek rakamlar nedir? NACE’nin (Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması), uluslararası araştırmasına göre MBA yapanların %89 istihdam edildiğini söylüyor.

Araştırma sonucuna göre mezunların neredeyse üçte ikisi uluslararası şirketler için çalışıyor. %29’u anonim şirket %3’ü ise ilk 500’de yer alan şirketlerde çalışıyor.

Mezunların yüzde yetmişi kariyerlerinden çok memnun. 15 yıl önce mezun olan ama yeni MBA yapan biri artık yönetici pozisyonunda.

MBA hizmet, üretim, teknoloji, finans ve muhasebe alanlarında çalışanları daha çok cezbediyor. MBA mezunları da genellikle bu sektörlerde çalışmaya devam ediyorlar.

Harvard’da ünlü bir bilim adamı yazdığı bir makalede MBA hakkında şöyle diyor: "Eleştirel düşünme, belirsizlikle başa çıkma ve karmaşık problemleri çözme yetenekleri geliştiği için MBA yapanları işe alıyorlar. Sadece finans bildikleri için değil."

MBA yapmaya karar verdiğinizde yapmanız gereken önemli başka şeylerde var. Hangi okula gideceksiniz? Belki de en önemli kararlardan biri bu! Tüm üniversiteler ve enstitüler eşit kalitede değildir. Harvard Business School ile ülkemizde seçeceğini herhangi bir okul aynı kalitede olamaz. Bununla birlikte ülkemizdeki okulları kıyasladığınızda birbirlerini üstün veya eksik yönlerini de göreceksiniz. Okul seçerken hangi okuldan mezun olanların daha kolay iş bulabildiğini araştırmalısınız.

Eğer okula akşam gitmek istiyorsanız gündüz çalışabilirsiniz ve bu da MBA masraflarınızı ciddi oranda azaltır. Masraflarınızı azaltacak diğer bir husus ise online eğitim yöntemidir. Online eğitim ile MBA yapmanız şu teknolojide mümkün. Bu seçenekleri de dikkate almanızı tavsiye ederim.

MBA Yaptığımda İş Bulabilir miyim?micro mbamikro MBAneden mba yapmalıyım yüksek lisansyüksek lisans düzeyinde online eğitim
Zeynep Karadağ
Zeynep Karadağ
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsü'nün blog bölümüne içerik üreten genç bir profesyoneldir. İş hayatı, başarı, kariyer planlaması gibi çeşitli konularda makaleler yazmaktadır. Ayrıca, uzman tavsiyesi vererek kişilere özgeçmişleri konusunda da yardımcı olmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
MBA Nedir? Neden MBA Yapmalıyım?
Online Eğitim

MBA Nedir? Neden MBA Yapmalıyım?

12 Kasım 2019
Amerika'da Yüksek Lisans ve Doktora
Yurt Dışında Eğitim

Amerika'da Yüksek Lisans ve Doktora

23 Şubat 2021
SPSS Eğitimi
5
(26)

SPSS Eğitimi

13 Konu9 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
855209
Nitel Araştırma Eğitimi
5
(12)

Nitel Araştırma Eğitimi

14 Konu9 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
775209
Nvivo ile Nitel Veri Analizi
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
855209