AnasayfaBlogOkuma Hızınızı İki Katına Çıkarmanın 7 Yolu
Hızlı Okuma

Okuma Hızınızı İki Katına Çıkarmanın 7 Yolu

30 Ağustos 2022
Daha fazla kitap okumak istiyorsunuz ama zamanınız mı yok? Okuma hızınızı iki katına çıkarmak için bu yedi ipucuna göz atın!

Okuma hızınızı artırmak mı istiyorsunuz? İster ders kitaplarını daha çabuk bitirmek isteyen bir öğrenci olun, ister bir günde daha fazla haber makalesi okumak isteyen bir girişimci, okuma hızınızı iki katına çıkarmak için kullanabileceğiniz teknikler var. Bu blog yazısında bunlardan yedi tanesini ele alacağız. Bu yöntemlerden bazılarını deneyin ve hangisinin sizin için en iyisi olduğunu görün!

Küçük bir çocukken hızlı okuma beni her zaman büyülemiştir. İnsanların kitap sayfalarını kolaylıkla çevirmelerini izler ve aynısını yapabilmek isterdim. Ancak kendim hızlı okumayı öğrenmeye çalıştığımda, bunun göründüğünden çok daha zor olduğunu fark ettim. Beynim bilgiyi yeterince hızlı işlemek istemiyor gibiydi.

Yıllar sonra hızlı bir şekilde ilerledim ve başarısız hızlı okuma girişimimi nihayet unutmuştum. Ta ki bir gün birinden hızlı okumayı öğretip öğretemeyeceğimi soran bir e-posta alana kadar. Geçmiş deneyimlerim nedeniyle önce tereddüt ettim ama sonra son birkaç yılda bazı şeylerin değişmiş olabileceğine ve en azından denemeye karar verdim.

Şaşırtıcı bir şekilde, kılavuzdaki basit adımları izledikten sonra bir profesyonel gibi hızlı okumayı başardım! Yeni öğrencim okuma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olduğum için bana teşekkür etmekle kalmadı; artık ben de teşekkür ediyorum!

Küçük bir çocukken hızlı okuma beni her zaman büyülemiştir. İnsanların kitap sayfalarını kolaylıkla çevirmelerini izler ve aynısını yapabilmek isterdim. Ancak kendim hızlı okumayı öğrenmeye çalıştığımda, bunun göründüğünden çok daha zor olduğunu fark ettim. Beynim bilgiyi yeterince hızlı işlemek istemiyor gibiydi.

Yıllar sonra hızlı bir şekilde ilerledim ve başarısız hızlı okuma girişimimi nihayet unutmuştum. Ta ki bir gün birinden hızlı okumayı öğretip öğretemeyeceğimi soran bir e-posta alana kadar. Geçmiş deneyimlerim nedeniyle önce tereddüt ettim ama sonra belki de son birkaç yılda bazı şeylerin değiştiğine ve en azından bir denemem gerektiğine karar verdim.

Bu konuda ne yapabileceğimi düşündüm ve etraftan yardım istedim. Bu konuda deneyimi olan insanlardan çok sayıda yararlı tavsiye buldum. Ayrıca beynimin bilgiyi hızlı bir şekilde işlemeye alışık olmadığını ve bunu yapmak için onu eğitmem gerektiğini fark ettim.

İnternette birçok kaynak buldum, ancak bunları uygulamakta zorlandım. Neden mi? Çünkü bana yardım edecek kimse yoktu! Hızlı okumayı öğrenme yolculuğumda kendimi yalnız hissediyordum. Ancak sonunda her şeyi değiştiren bir hızlı okuma programı buldum.

Hızlı okuma için nihai rehber

Bu program, hızlı okumanın temellerini ve beynimi bilgiyi hızlı bir şekilde işlemesi için nasıl eğiteceğimi anlamama yardımcı oldu. Ayrıca birlikte hızlı okumayı öğrenen insanlardan oluşan bir toplulukla birlikte geldi. Bu tam da ihtiyacım olan şeydi! Bu programın yardımı ve topluluğun desteğiyle sonunda kendi kendime hızlı okumayı öğrenebildim.

Eğer hızlı okuma ile mücadele ediyorsanız, size yardımcı olabilecek bir program ya da topluluk bulmanızı şiddetle tavsiye ederim. Dünyadaki tüm farkı yaratır!

Eğer okuma hızınızı iki katına çıkarmak istiyorsanız, işte size bunu yapmanın yedi yolu:

1. Yavaşlayarak başlayın

İnsanların okuma hızlarını artırmaya çalışırken yaptıkları en büyük hatalardan biri, başlangıçta çok hızlı gitmeleridir. Beyninizin yeni hıza alışması için zamana ihtiyacı vardır ve çok hızlı giderseniz, sadece hayal kırıklığına uğrarsınız. Bu nedenle, ilk başta işleri yavaştan alın ve daha rahat ettikçe hızınızı kademeli olarak artırın.

2. Kılavuz olarak bir parmak veya kalem kullanın

Okurken, gözlerimiz ileri geri hareket ederek bir yandan diğer yana hareket etme eğilimindedir. Buna sakkadik göz hareketi denir ve aslında oldukça yavaştır. Ancak, parmağımızı veya bir kalemi kılavuz olarak kullanırsak, gözlerimizi daha hızlı, düz bir çizgide hareket etmeye zorlayabiliriz ve bu da okuma hızımızı artırmaya yardımcı olabilir.

3. Göz gezdirerek okuma tekniğini deneyin

Göz gezdirerek okuma tekniği, okuduğunuz her şeyi anlamak için durmadan bir metni hızlıca okumanızdır. Bu kulağa ters etki yaratacakmış gibi gelebilir, ancak aslında beyninizin bilgiyi daha hızlı bir şekilde işlemeye alışmasına yardımcı olabilir. Bir metni bir kez gözden geçirdikten sonra, geri dönün ve içeriği anlayabilmek için daha dikkatli okumak için zaman ayırın.

4. Düzenli molalar verin

Uzun süreler boyunca okumak yorucu olabilir ve beyninize ara sıra mola vermek önemlidir. Yorgun hissettiğinizde, gözlerinizi dinlendirmek için birkaç dakikanızı ayırın ve beyninizin yeni aldığı bilgileri işlemesine izin verin.

5. Pratik yapın, pratik yapın, pratik yapın

Hayattaki her şeyde olduğu gibi, pratik yapmak mükemmelleştirir. Ne kadar çok hızlı okursanız, o kadar iyi olursunuz. Bu nedenle, okuma hızınızı artırmak için her gün biraz zaman ayırdığınızdan emin olun.

6. Hedefler belirleyin

İlk başladığınızda, ilerlemenizi takip edebilmeniz için küçük hedefler belirlemek faydalı olabilir. Örneğin, okuma hızınızı her hafta %10 artırmaya çalışın. Hedefinize ulaştığınızda, devam etmek ve kendinizi daha da geliştirmek için zorlamak için motive olacaksınız.

7. Bir hızlı okuma kursuna veya topluluğuna katılın

Okuma hızınızı kendi başınıza artırmakta zorlanıyorsanız, bir hızlı okuma kursuna veya topluluğuna katılmayı düşünün. Orada, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek kaynaklara ve insanlara erişiminiz olacaktır.

Okuma hızınızı ve anlamanızı geliştirmenin yollarını arıyorsanız, size yardımcı olabilecek pek çok teknik vardır. Yavaşlayarak, parmağınızı veya kaleminizi kılavuz olarak kullanarak ve göz gezdirerek okuma tekniğini deneyerek başlayın. Düzenli molalar verin ve pratik yapın, pratik yapın, pratik yapın. Ve son olarak, hedefler belirleyin ve okumalarınızdan daha da fazlasını elde etmek için hızlı okuma kursumuza katılın.

hızlı okuma okuma hızı anlayarak okuma anlayarak hızlı okuma
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Hızlı Okuma Programları
Hızlı Okuma

Hızlı Okuma Programları

14 Şubat 2021
Hızlı Okuma Egzersizleri
Hızlı Okuma

Hızlı Okuma Egzersizleri

03 Şubat 2021
Hızlı Kitap Okuma Teknikleri
Hızlı Okuma

Hızlı Kitap Okuma Teknikleri

29 Ocak 2021
Etkili Hızlı Okuma Egzersizleri
Hızlı Okuma

Etkili Hızlı Okuma Egzersizleri

12 Aralık 2019
Hızlı Kitap Okuma Teknikleri Nelerdir?
Kişisel Gelişim

Hızlı Kitap Okuma Teknikleri Nelerdir?

17 Kasım 2021
Konsantrasyon Nedir?
Nedir?

Konsantrasyon Nedir?

17 Ocak 2020
Kitap Okumak Zekayı Güçlendirir
Kişisel Gelişim

Kitap Okumak Zekayı Güçlendirir

10 Aralık 2019