AnasayfaBlogMali Riskler Nelerdir?
Risk Yönetimi

Mali Riskler Nelerdir?

19 Mart 2019
Siyah şık bir takım elbise giyen ve mavi kravat takan bir adam büyük, sarı kâğıttan bir kayığın üzerinde durmaktadır. Kollarını göğsünün önünde kavuşturmuş, yana doğru bakmaktadır. Arkasında beyaz bir duvar, önünde ise büyük mavi bir üçgen şekil var. Adam düşünceli bir poz vermiş gibi görünüyor. Kâğıttan kayık düz bir yüzeyin üzerinde ve adamın ayakları kayığın altında görünüyor. Yüzünde sakin bir ifade var.
Mali RisklerTanımEtki ve Sonuçları
Kısa/Uzun Vadeli Yabancı Para Cinsinden Borç YüküKontrol edilemeyen (global etkenler gibi) ya da kontrol maliyetinin yüksek olduğu bir risk çeşididir.Borçlanmadan önce, en az bir yıllık bir nakit akış çalışması yapılarak dönem içinde güncellenebilir bir alt sınır ile bir üst sınır belirlenebilir. Aksi durumda beklenmedik mali zararlarla karşılaşılabilecektir.
Duran Varlıklara Yapılan Yüksek YatırımlarDuran varlıklara yapılan yatırımların geri dönüş süreleri uzun olabilir.Eğer nakit yaratacak potansiyeli olmayan yatırımlar yapıldıysa, şirketin nakit ihtiyacı var olan işlemlerini devam ettirmek için yetersiz kalabilir. Burada yüksek mali risk bulunmaktadır.
Stok Yönetiminin YetersizliğiStok devir hızının düşük olması durumu, yüksek mali riske neden olabilir.Hareket görmeyen yada devri hızı düşük stokların tutarının artışı, gereksiz bir borçlanmaya ve şirketin hareket kabiliyetinin azalmasına neden olabilir.
Vergi Doğuran İşlemlerin KontrolüŞirketin işlemlerinden doğan vergiler, çoğu zaman nakit ödeme gerektirir ve yüksek mali risk oluşturabilir.Eğer vergi planlaması yapılmazsa ödenecek vergiye ek olarak faiz yükü oluşabilir ve bu durum özellikle küçük ölçekli işletmeler için çok büyük mali zararlar doğurabilir.
Şirketin Hukuki YapısıHukuki yapı, işlem hacmi ve gereklilikler şirketin mali risklerini belirler.Şirketin hukuki yapısının sağlam olmaması durumunda, beklenmedik hukuki giderler ve cezalarla karşılaşabilir. Bu da mali riskleri artırabilir.
Ekonomik KoşullarGlobal ve lokal ekonomik koşullar, döviz kurları, faiz oranları vb. dışsal faktörler mali risk seviyesini etkiler.Ekonomik koşullardaki beklenmedik değişiklikler, işlerin finansal performansını olumsuz etkileyebilir ve mali riskler oluşturabilir.
İş Hacmiİş hacmi de mali risk seviyesini etkileyen bir faktördür.Planlanandan daha düşük iş hacmi, şirketin gelirlerinin düşmesine ve dolayısıyla mali risklerin artmasına neden olabilir.
Operasyonel EtkinlikOperasyonel etkinlik, şirketin mali riskini belirleyen bir diğer faktördür.Operasyonların etkin yönetilmemesi, mali kaynakların etkin kullanılamamasına ve dolayısıyle mali risklerin artmasına neden olabilir.
Sektörel DinamiklerSektörel dinamikler ve trendler, şirketin mali risk pozisyonunu etkileyebilir.Öngörülemeyen sektörel değişiklikler, şirketin finansal başarısını olumsız etkileyebilir ve mali riskleri artırabilir.
Finansal Planlama ve TahminlerMali planlama ve tahminler, mali risk seviyeini belirler.Yanlış finansal planlama ve hatalı tahminler mali riskleri artırabilir ve şirketin finansal geleceğini tehlikeye atabilir.

Şirketlerin mali risklerini belirleyerek öncede önlem alabilecek bir yapı oluşturması için, şirketlerin asgari düzeyde de olsa kontrol noktalarını kurmuş olmaları yada kontrol ortamını hazırlamış olmaları gerekir. Kontrol ortamının oluşturulması, şirket içindeki bütün işlemlerin tek tek, bir veya bir kaç kişi tarafından kontrol edilmesinden ziyade, kabaca , işleyiş içerisinde farklı birimlerin farklı noktalarda birbirini kontrol edebilen bir yapıya sahip olması olarak tanımlanabilir. Şirket içerisinde aklımıza gelen ve gelmeyen pek çok konu en nihayetinde mali risk oluşturacak bir işleme sebep olabilir.

Mali riskleri ön göremediğiniz durumlarda, şirketin geleceğini şansa bırakmış olursunuz. Elbette bir yerde risk olması demek, kısa bir süre içersin de bu risk ile karşılaşılacağı anlamına gelmemektedir. Ancak, karşılaştığınız anda bir çıkış yolu bulmanın zorlaşması anlamına gelmektedir.

Mali Risklere örnek vermek gerekirse

  • Kısa/Uzun Vadeli Yabancı Para Cinsinden Borç Yükü: Kontrol edemediğiniz (global etkenler gibi) ya da kontrol maliyetinin yüksek (opsiyon primi,v.s.) olduğu bir risk çeşididir. Borçlanmadan önce, en az bir yıllık bir nakit akış çalışması yapılarak dönem içinde güncellenebilir bir alt sınır ile bir üst sınır belirleyebilirsiniz.

  • Duran Varlıklara Yapılan Yüksek Yatırımlar: Duran varlıklara yapılan yatırımların geri dönüş süreleri ( yedi - on yıl gibi) uzun olabilir. Bu durumda eğer nakit yaratacak potansiyeli olmayan yatırımlar yapıldıysa, şirketin nakit ihtiyacı var olan işlemlerini devam ettirmek için yetersiz kalabilir. Buradaki Mali Risk, şirketin hareket kabiliyetini kısıtlaması ile oluşur. Bu durumda şirketin kaynak bulmak için borçlanması gerekebilir.

  • Stok Yönetiminin Yetersizliği: Elbette zamanında tedarik/ sevkıyat ( "Just in Time" ) kabiliyetine ulaşmak kolay değildir. En azından doğru bir stok yönetimi ile, yavaş hareket gören stokların, toplam stok içindeki payı azaltılabilir. Bunun anlamı, stok devir hızının artması ve satış ve satışa bağlı olarak tahsilat demektir. Eğer hareket görmeyen yada devri hızı yüksek stokların tutarını artmasına engel olamazsanız, yine hareket kabiliyetiniz azalacaktır. Bu da yine gereksiz bir borçlanma anlamına gelebilir. Hatta, stok alanları yetersiz kalacağı için, stokların doğru şekilde muhafazasını bile etkileyecek dolayısı ile stokların zarar görmesine neden olabilecek bir durumda kalabilirsiniz.

  • Vergi Doğuran İşlemlerin Kontrolü: Şirketin işlemlerinden doğan vergiler, çoğu zaman nakit ödeme gerektirir. KDV, ithalat vergileri, Kurumlar Vergisi ödemeleri şirket hacmine ve işlemlerine göre değişiklik göstermek ile birlikte ödenmesi mecburi vergilerdir. Dolayısı ile nakit ihtiyacı gerektirir. Eğer bunun planlaması yapılmazsa ödenecek vergiye ek olarak faiz yükü oluşturabilir. Ayrıca, kayıtlarda yapılacak yanlışlıkların fark edilebileceği bir yapı oluşturulmamışsa, aslının üç katına kadar çıkan cezalar ( ithalat işlemlerinde olduğu gibi) ödenmek durumunda kalınabilir. Bu rakamlar, şirketin kısa sürede kaldıramayacağı boyutlarda oluşabilir ki bu da mal alışı, ücret ödemeleri gibi şirketin rutin işleyişini zora sokacak durumlara sebep olabilir.

Her şirketin işleyiş biçimi, işlem hacmi, hukuki gereklilikleri gibi pek çok farklı ayırım içerisinde çeşitli mali risklere maruz kalacağı kesindir. Burada önemli olan, kontrol noktalarının sıklığı değil, işlevsel ve sonuca yönelik şekilde belirlenmesi aynı zamanda sürdürülebilir bir yapıya kavuşmasını sağlamaktır. Mali Riskler, sadece şirketlerin hareket kabiliyetini kısıtlamaz, aynı zamanda faaliyetlerine son vermesine sebep olabilir.

Kontrollerin uzun vadede şirket içinde bir yaşam biçimine dönerek, standartlaştırılabilmesi ise, şirketin iç denetim faaliyetlerine imkan veren bir duruma gelmesini sağlayacaktır.

Kısa/Uzun Vadeli Yabancı Para Cinsinden Borç Yükü Nedir?

Kontrol edemediğiniz (global etkenler gibi) ya da kontrol maliyetinin yüksek (opsiyon primi,v.s.) olduğu bir risk çeşididir. Borçlanmadan önce, en az bir yıllık bir nakit akış çalışması yapılarak dönem içinde güncellenebilir bir alt sınır ile bir üst sınır belirleyebilirsiniz.

Stok Yönetiminin Yetersizliği Nedir?

Elbette zamanında tedarik/ sevkıyat ( "Just in Time" ) kabiliyetine ulaşmak kolay değildir. En azından doğru bir stok yönetimi ile, yavaş hareket gören stokların, toplam stok içindeki payı azaltılabilir. Bunun anlamı, stok devir hızının artması ve satış ve satışa bağlı olarak tahsilat demektir. 

Mali Risklerde Vergi Doğuran İşlemlerin Kontrolü Nedir?

Şirketin işlemlerinden doğan vergiler, çoğu zaman nakit ödeme gerektirir. KDV, ithalat vergileri, Kurumlar Vergisi ödemeleri şirket hacmine ve işlemlerine göre değişiklik göstermek ile birlikte ödenmesi mecburi vergilerdir. Dolayısı ile nakit ihtiyacı gerektirir.

Kısa/Uzun Vadeli Yabancı Para Cinsinden Borç Yükü, Kontrol edilemeyen (global etkenler gibi) ya da kontrol maliyetinin yüksek olduğu bir risk çeşididir, Borçlanmadan önce, en az bir yıllık bir nakit akış çalışması yapılarak dönem içinde güncellenebilir bir alt sınır ile bir üst sınır belirlenebilir Aksi durumda beklenmedik mali zararlarla karşılaşılabilecektir, Duran Varlıklara Yapılan Yüksek Yatırımlar, Duran varlıklara yapılan yatırımların geri dönüş süreleri uzun olabilir, Eğer nakit yaratacak potansiyeli olmayan yatırımlar yapıldıysa, şirketin nakit ihtiyacı var olan işlemlerini devam ettirmek için yetersiz kalabilir Burada yüksek mali risk bulunmaktadır, Stok Yönetiminin Yetersizliği, Stok devir hızının düşük olması durumu, yüksek mali riske neden olabilir, Hareket görmeyen yada devri hızı düşük stokların tutarının artışı, gereksiz bir borçlanmaya ve şirketin hareket kabiliyetinin azalmasına neden olabilir, Vergi Doğuran İşlemlerin Kontrolü, Şirketin işlemlerinden doğan vergiler, çoğu zaman nakit ödeme gerektirir ve yüksek mali risk oluşturabilir, Eğer vergi planlaması yapılmazsa ödenecek vergiye ek olarak faiz yükü oluşabilir ve bu durum özellikle küçük ölçekli işletmeler için çok büyük mali zararlar doğurabilir, Şirketin Hukuki Yapısı, Hukuki yapı, işlem hacmi ve gereklilikler şirketin mali risklerini belirler, Şirketin hukuki yapısının sağlam olmaması durumunda, beklenmedik hukuki giderler ve cezalarla karşılaşabilir Bu da mali riskleri artırabilir, Ekonomik Koşullar, Global ve lokal ekonomik koşullar, döviz kurları, faiz oranları vb dışsal faktörler mali risk seviyesini etkiler, Ekonomik koşullardaki beklenmedik değişiklikler, işlerin finansal performansını olumsuz etkileyebilir ve mali riskler oluşturabilir, İş Hacmi, İş hacmi de mali risk seviyesini etkileyen bir faktördür, Planlanandan daha düşük iş hacmi, şirketin gelirlerinin düşmesine ve dolayısıyla mali risklerin artmasına neden olabilir, Operasyonel Etkinlik, Operasyonel etkinlik, şirketin mali riskini belirleyen bir diğer faktördür, Operasyonların etkin yönetilmemesi, mali kaynakların etkin kullanılamamasına ve dolayısıyle mali risklerin artmasına neden olabilir, Sektörel Dinamikler, Sektörel dinamikler ve trendler, şirketin mali risk pozisyonunu etkileyebilir, Öngörülemeyen sektörel değişiklikler, şirketin finansal başarısını olumsız etkileyebilir ve mali riskleri artırabilir, Finansal Planlama ve Tahminler, Mali planlama ve tahminler, mali risk seviyeini belirler, Yanlış finansal planlama ve hatalı tahminler mali riskleri artırabilir ve şirketin finansal geleceğini tehlikeye atabilir
iç denetim kontrol ortamı mali kontrol mali risk mali riskler nelerdir
İbrahim Çetin
İbrahim Çetin
Blog Yazarı

İstanbul Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi - Felsefe Eğitimine devam etmektedir. Kendisini kariyer ve kişisel anlamda geliştirmeye adamıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir kişi masa başında hesap makinesinin önünde oturuyor. Bir elinde kalem vardır ve bir kağıt parçasına bakmaktadır. Kalemler, kurşun kalemler ve keçeli kalemler gibi bir dizi renkli nesne önlerinde sıralanmıştır. Çerçevenin köşesinde, yana doğru bakan bir kedinin yakın çekimi görülmektedir. Kişinin diğer eli kağıdın üzerindedir ve bir şeyler yazmaya niyetli olduğunu göstermektedir. Sahne arka plandaki parlak bir ışıkla aydınlatılmıştır.
Bölümler

Maliye Bölümü (MYO) Nedir?

12 Ekim 2020
Bir kişi elinde üzerinde yazılar olan parlayan bir küre tutmaktadır. Küre karanlık ortamda parlak bir ışık yayıyor. Küre mavi renkte, üzerinde siyah ve beyaz altıgenler ve beyaz çubuklar bulunan beyaz bir daire var. Kişinin elinde ayrıca mavi arka planın altında beyaz bir şemsiye ve grafik bulunan bir grafik tutmaktadır. Buna ek olarak, üzerinde beyaz bir grafik olan başka bir mavi altıgen, bir adam ve grafik olan bir işaret ve grafikli mavi bir altıgen var. Tüm bu öğeler küreden gelen parlak bir ışıkla çevrelenmiştir. Kişi odaklanmış ve kararlı görünmektedir, bu da onu güçlü ve ilham verici bir görüntü haline getirmektedir.
Risk Yönetimi

Kurumsal Risk Yönetimi Nedir?

13 Haziran 2020