AnasayfaBlogİşsizlik Sürecini Nasıl Verimli Kullanabiliriz?
İş Bulmak

İşsizlik Sürecini Nasıl Verimli Kullanabiliriz?

22 Ekim 2018
İşsizlik Sürecini Nasıl Verimli Kullanabiliriz?

Kendi isteği ile işinden ayrılmıştı ve çok mutluydu. Artık istediği her şeye zamanı olacaktı. Gidemediği tiyatrolara, sinemalara gidecek, arkadaşları ile uzun uzun sohbetler yapabilecekti. Hayat hiç olmadığı kadar gülümsüyordu. Güneş başka doğuyor, aldığı nefes başka geliyordu. O kadar uzun zaman olmuştu ki saate bakmadan, plan yapmadan zaman geçirmeyeli. Hayal aleminde gibiydi.

Ya da;

'Uzun zamandır konuşuluyordu, personel maliyetlerini düşürmeleri gerekiyormuş. Piyasa şartlarında yeni iş bulmak çok zor inşallah benim başıma gelmez.' demişti arkadaşım geçen gün birlikte çıktığımız öğle yemeğinde. Birkaç gün sonra telefonum çaldı, arayan arkadaşımdı. Sesi üzgün, kırgın ama bir o kadar da isyankar geliyordu. 'Böyle olmamalıydı!' dedi. 'İyi bir işim vardı, ne olursa olsun gününde aldığım maaşım vardı. Allah'ım neden ben! Ne yapacağım şimdi ben?' dedi. Ne diyeceğimi bilemedim. Çünkü ben yukarıdaki hikayeyi yaşamıştım ve hayal aleminden çıkıp yaklaşık 6-7 aydır aktif olarak iş arıyordum.

Ya da;

Yeni mezun oldunuz ve içiniz kıpır kıpır. Bir an önce çalışmaya başlamak istiyorsunuz. İş hayatı hakkında o kadar toz pembe hayalleriniz var ki. Tabii bir de okuduğunuz zamanda size yardımcı olan ve ödemeniz gereken burs borçlarınız var.

Çalışmayalı uzun zaman mı oldu? Yeni mezunsunuz, belki kendi isteğinizle ayrıldınız, ya da malum piyasa durumu sizi de vurdu. İşsizlik; insanı finansal açıdan etkilediğinden çok, aslında psikolojik olarak etkiler. Önce bulurum iş ne olacak diye düşünülür, hevesle CV hazırlanır, başvurular yapılır, eşe dosta haberler verilir. Beklenir, beklenir, her gün kariyer sitelerindeki başvurulara bakılır, başvurulan firmaların CV'nize neden birkaç defa bakıp da aramadıkları düşünülmeye başlanır. Sonra içsel çöküş, tükenmişlik hissi ve cesaretiniz kırılır, zamanla kendinizi yetersiz hissetmeye başlarsınız. Finansal zararlar ise üstünüze üstünüze gelir, belki ödenecek kredi, kredi kartı borçlarınız vardır, belki de ev kiranız. Stres ile mücadele edebilmek kişiden kişiye farklılık gösterir, kaygı durumunun eşiği her kişide farklı hissedilir ve bu eşik azaldıkça daha çok yaklaşır insan depresyona.

İşsizlik Süreci En Az Hasarla Nasıl Atlatır?

Finansal açıdan yapılacak tedbirler kişiden kişiye değişse de ilk yapılacak olan şey biraz küçülmek olur. Kullanmadığınız ya da lüks olduğunuzu düşündüğünüz üyeliklerinizi pasife alabilirsiniz. Bazı faturalarınızda tasarrufa gidebilirsiniz. Ancak burada en önemli nokta; iş arama sürecini en etkin şekilde kullanmak olmalıdır. Bu konuda benim de uyguladığım bazı önerileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Çünkü 'başarı insanın başlangıç noktası ile ulaştığı yer arasındaki farktır.' Orison Swett Marden

Sakin Olun

Öncelikle sakin olmalısınız, durum ne kadar zor görünse de imkansız değil. Sadece herhangi bir şeyin olma olasılığı, arzu edilirliği ile ters orantılıdır. (Murphy Kanunları) Sizin sakin tavrınız kaygı seviyenizi düşürecek böylece daha gerçekçi ve kararlı adımlar atmanızı sağlayacaktır. 

Sosyalleşin

Evet biliyorum işsizsiniz ve maddi olarak bir dar boğazın içindesiniz. Ancak sizin günlük akışınızı devam ettirmeniz depresyon eşiğinizi düşürecektir. Sabah erken uyanmak, daha özenli giyinmek, insanlarla bir araya gelmek size iyi gelecektir. Hem yalnız kalmamış olacak hem de belki de yeni iş fırsatlarını duyacaksınız.

Mesleğiniz İle İlgili Gelişmeleri Takip Edin

Burada önereceğim çok önemli bir kaynak var. LinkedIn. Özellikle iş arama sürecinde çok destekçi bir platform. Sizin gibi iş arayan kişiler ile bağlantı kurabilir, süreçlerini takip edebilirsiniz. Piyasalar ve mesleğiniz ile ilgili gelişmeleri takip edebilirsiniz. Ya da çalışmak istediğiniz yerde çalışan insan kaynakları uzmanları ile doğrudan bağlantı kurabilirsiniz. Bu uygulama tamamen ücretsizdir. Hesabınız yok ise hemen hesap oluşturun ve kariyer alanlarınızı açarak anahtar kelimeler ile insan kaynakları uzmanlarının sizi bulmasını sağlayın. 

Eğitim Almaktan, Kendinizi Geliştirmekten, Yeni Şeyler Öğrenmekten Vazgeçmeyin

Yeni Eğitimler Almak Neden Önemli?

Belki çalışırken çok değerli eğitimler aldınız, Ancak üzerinden zaman geçti ve yenileme zamanı gelmiştir. Belki meslek değiştirmek istersiniz. Mezun olduğunuz bölüm genel bir bölümdür, örneğin işletmedir ve siz bankacısınızdır, İnsan kaynakları eğitimi alır aynı zamanda insan kaynakları iş ilanlarına da başvurabilirsiniz. Ya da yeni mezunsunuz neden eğitim alayım diye düşünebilirsiniz. Mesleğiniz ile ilgili ekran kullanımları öğrenmeniz gerekebilir. Sonuçta yeni mezun iş arayan çok insan var. Sizin onlardan farklı bir şey yapmış olmanız ve işverene bir faydanızın olması seçilmenizde etken olacak.

Eğitim almaya başlarken benim size ilk önerim ilk eğitiminiz; mutlaka etkili CV hazırlama eğitimi olsun. Çünkü bu eğitimlerde verilen taktiklerde, kariyer sitelerinde CVnizin daha çok insan kaynakları tarafından nasıl anahtar kelimeler ile binlerce başvuru arasından seçilmesinde kolaylık sağlayacağını çok güzel açıklıyorlar.

Aldığınız eğitimlerin sertifika da edindiğiniz ve CV'nize eklediğinizde size çok güzel referanslar olacaktır. İş arama sürecini etkin kullanmak, mülakatta, sizin kendinizi daha iyi ifade etmenize katkı sağlayacaktır. İstatistiklere göre; her 100 başvurudan %10 oranında yani 10 aday mülakata çağrılır ve doğru aday olma şansı ise %1'dir. Neden bu siz olmayasınız?

'Eğitimlerde bir maliyet' dediğinizi duyar gibiyim. Tam bu noktada online eğitim olanaklarını size anlatmak istiyorum. Ücretleri oldukça makul seviyelerde ki evden alabileceğiniz eğitimler olduğu için ayrıca yol ve yemek giderleriniz de olmayacak. Eğitim seçenekleri o kadar çeşitli, süreleri de optimum seviyelerde. Böylece zamanınızı da etkin kullanmış olacaksınız. Ayrıca aldığınız eğitimleri arşivinize kaydedip ihtiyacınız olduğunda tekrar izleme şansınız da var. 

Peki ben ne mi yapıyorum? Hala aktif olarak iş arıyorum. Ben başlangıç noktam ile şu an arasında fark yarattım. Kendime farklı bir meslek seçtim. Onu geliştirmek için doğru online eğitimler alıyorum. Doğru zamanda istediğim işi bulacağıma inanıyorum.

Evren; siz bir şeyi ne kadar çok isterseniz onu mutlaka size verir ancak doğru zamanda.

İşsizlik Sürecini Nasıl Verimli Kullanırız?eğitimişsizlik online eğitim sertifika zamanı kullanmakiş aramak
Burcu Ekelik
Burcu Topçu Ekelik
Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi - İşletme/Lisans eğitimi almıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi - Satış Yönetimi/Ön Lisans alanında eğitimini tamamlamıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İşsizlik Türleri ve Sebepleri
İşten Ayrılma

İşsizlik Türleri ve Sebepleri

05 Eylül 2019
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?
İşten Ayrılma

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

21 Eylül 2021
İşsizlik Maaşı Ne kadar?
İnsan Kaynakları

İşsizlik Maaşı Ne kadar?

21 Şubat 2020
İşsizlik Maaşı Alma Şartları
İşten Ayrılma

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

31 Aralık 2019
İstihdam ve İşsizlik İlişkisi
İşe Alım

İstihdam ve İşsizlik İlişkisi

29 Ocak 2020
İşsizlik Sarmış Dört Bir Yanımı
İşten Çıkarılma

İşsizlik Sarmış Dört Bir Yanımı

05 Temmuz 2019
İçimizi Ürperten Kelime: İşsizlik
İş Hayatı

İçimizi Ürperten Kelime: İşsizlik

26 Haziran 2019