AnasayfaBlogKarar Vermek Çok Mu Zor?
Karar Verme

Karar Vermek Çok Mu Zor?

10 Haziran 2019
Karar Vermek Çok Mu Zor?

Bir işi yapmanın yarısı olan şeyin başlamak olması bazen saçma gelebilir. Gerçekten başlamaya karar vermek ile işi bitirene dek yaptığımız şeylere düşen pay denk midir? Peki, karar vermek neden bu kadar zordur? Ya da asıl zor olan şey karar verebilmek midir yoksa kararın doğru mu yanlış mı olduğunu anlayabilmek midir? Siz hangi taraftasınız? Karar verip sonucunu bekleyen mi yoksa hiçbir karar vermemesine rağmen sadece oturup tüm sonuçları düşünen, hiçbir şey yapmayan mı? 

Karar Nedir?

Karar kelimesi bir konu, iş veya sorun üzerinde düşünülerek verilen kesin yargıyı ifade etmektedir. 

Doğru karar verme nedir?

İlgili konu ile alakalı gerçek, yoğun ve objektif araştırmalar sonucu kesin bir yargıya ulaşmaktır. Herkesin doğrularının kendisine göre değişkenlik gösterdiğini bildiğimize ve hayatımızı da en iyi yine kendimiz tanıdığımıza göre doğru karar vermek çok da zor değil. Mutlu ve sağlıklı kararlar çevrenizdekileri de mutlu eder. Bu konuda karar verme teknikleri ve Sağlıklı Karar Vermenin Altın Kuralları başlıklı blog yazıları size yardımcı olabilir.

Karar Vermek Sancılı Süreç

Karar vermek denilen şey başı da sonu da sorularla dolu olan bir eylemdir aslında. 'O' mu 'bu' mu, 'yapayım' mı 'yapmayayım' mı, 'iyi' mi 'kötü' mü gibi seçeneklerle dolu olan sancılı bir süreçtir. Evet, zordur, ama karar vermek, verene kadar geçen zaman kadar zorlamaz insanı aslında. Soğuk suya bir anda atlamak gibidir her karar. 

Tabi ki insan oturup düşünmeden her şeye karar versin her suya atlası demiyorum ama karar vermesi gerektiğini fark ettiğinde de kendi doğrularına göre seçim yapabilsin. Kötü sonuçlar çoğu zaman hiç sonuç alamamaktan daha iyidir. Evet, bir seçim ve seçimle gelen bir sorumluluk söz konusudur ama sırf bu sorumluluktan kaçmak için hayatımızın o gemisini asla sürmemek de mantıklı gelmiyor insana. Sonuçta bir daha o asla bir gemiye binememe ihtimalimiz vardır. Bu yüzden fikirlerimizi dışarıya çıkarmalı ve cesurca seçimler yapmalıyız. 

Kararları Uygulamak Zor

Kabul edelim kararlarımızı uygulamak zordur, belki insanın önüne birçok engel de çıkabilir ama onun olan bir kararı savunabilecek kadar güçlü olmayı öğrenmeli insan. Öğrenmeli ki zaman geçtikçe keşke ile dolmamalı içi. Kendimiz olabilmek için her kararımızın doğrusuyla yanlışıyla bize ait olduğunu ve zamanla asıl kimliğimizi bulmamızı sağlayacak derslerle dolu olduğunu bilmeliyiz. 

Aldığımız her zor kararda konfor alanımızı bozabiliriz ve aslında zor gelen genelde budur. Ama o karar aklımızda bu kadar yer edinmiş ise ve içimizden bir ses ısrarla yapmamız gerektiğini söylüyorsa başkalarını düşünmemeliyiz. Ve hatta içimizden ‘’kimse yeni bir karar alırken beni düşünmüyor, peki ben niye toplum ne der diye düşünüp kendim için en doğru gördüğüm şeyi yapmıyorum?’’ demeliyiz bazen. 

Bu işini daha çok kolaylaştıracaktır. Unutmamalıyız ki karar vermek suya atlamak gibidir. Bir anda yapmalı ve suyun keyfini çıkarmalıyız. Belki su çok soğuk olacak ama zamanla alışacağız. Belki suyu sevmeyeceğiz. Ama olsun, sudan çıkmak bizim elimizde olacak. Hadi şimdi siz de o yıllardır içinizi kemiren, doğru olduğunu bildiğiniz o kararı alın. O soğuk suya bir anda atlayın, emin olun her şey çok güzel olacak.

Yazar: Ebru Çetin

karar verme karar verebilme karar vermede etkili etkili karar verme
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İyi Kararlar Nasıl Alınır?
Karar Verme

İyi Kararlar Nasıl Alınır?

19 Ekim 2021
Karar Verme Yöntemleri Nelerdir?
Karar Verme

Karar Verme Yöntemleri Nelerdir?

31 Mayıs 2019
Etkin Karar Vermenin Unsurları
Karar Verme

Etkin Karar Vermenin Unsurları

05 Kasım 2021