AnasayfaBlogZaman Yönetimi Senin Elinde
Zaman Yönetimi

Zaman Yönetimi Senin Elinde

01 Ekim 2019
Zaman Yönetimi Senin Elinde

Zaman yönetimi için herkes yeterli zamanı olmadığından yakınır. Ancak hepimize gün 24 saattir. Bazı insanlar bu saat dilimleri içinde milyoner olma fırsatı yakalarken ya da her işini çabucak bitirirken bazı insanlar neden hiç bir şeyi vaktinde bitirememekten şikayet eder? Belki de herkesin sorumlulukları farklı olduğundan dolayıdır. Ya da daha eleştirel bakmaya ve zaman yönetimi hakkında kendimizle yüzleşmeye ne dersin? Ben evet diyor ve devam ediyorum.

Zaman Yönetiminde Başarısız Olduğumuz Nokta Nedir?

“Esasında zamandan başka bir şeye sahip değiliz. Hatta hiçbir şeyi olmayan bir adamın bile zamanı vardır.” -Baltasar Gracián

Zaman, hepimize eşit dağıtılmıştır ancak yalnızca bazılarımız zamanını daha etkin kullanmayı bilir. Zaman yönetimi doğuştan gelen bir alışkanlıktan çok, sonradan da edinilebilen bir beceridir. Zaman yönetimi konusunda istediğimiz performansı sergileyememe sebeplerimizden biri önceliklerimizi belirleyememektir. Bitirilmesi gereken acil işleri  bir an önce bitirmeye çalışmak, diğer işlerimizi de kolaylaştıracaktır.

Başarısız olma nedenlerimizden bir diğeri, planlamayı etkin yapamamak. Acil işleri öncelik sırasına koyamamamız da bundan kaynaklanır aslında. Unutmamak gerekir ki başarının yolu zaman yönetiminden geçer. Eğer gerçekten yoğun bir iş hayatınız varsa benim de yeni uygulamaya başladığım bir stratejiyi sizinle paylaşacağım: Günlük planınızı yolda gelirken yapmak! Bu basit ancak genelde aklımıza gelmeyen yöntem sayesinde emin olun işlerinize olan motivasyonunuz daha çok artacak, işinizde hız kazanacaksınız. Haftalık planlamanızı henüz yapamıyorsanız bu yöntemle bir adım atabilirsiniz. 

Gün içerisinde hangi işi yapıyorsanız yapın, ister öğrenci ister çalışan olun. Planlamanız için küçük fırsatlar yaratabilmeniz önemlidir. Öğrencilik dönemlerinde de çoğumuzun en fazla şikayet ettiği şey, sınav konularını ve günlük ödevlerini yetiştirememek. Burada önemli olan kendimizi sosyal hayatın dikenli kollarına bırakmak ile sosyal hayatı kontrollü yaşamak arasındaki ince çizgidir. 

Sosyal Hayatın Dengede Tutmak Ama Nasıl?

Hepimizin sosyalleşmeye, arkadaşlarımızla vakit geçirmeye ihtiyacımız vardır. Ancak bunun için de denge gerekir. Örneğin, okulda zaten sürekli birlikte olduğunuz arkadaşlarınızla çıkışta da takılmayı alışkanlık haline getirmeyin. Çünkü emin olun eve gittiğinizde ne kendinize vakit ayırabilir ne derslerinize çalışabilirsiniz. Okul veya iş ortamı haricinde görüşmek istediğiniz arkadaşlarınızla haftasonu, derslerinizi ya da sorumluluklarınızı bitirdikten sonra görüşmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Zaman Yönetiminde En Büyük Düşmanımız…

Zaman yönetimi konusunda iddia ediyorum en büyük düşmanımız, fütursuzca kullandığımız cep telefonlarımız! Özellikle sosyal medya konusunda kendimizi kontrol altına almadıkça zamanımızı iyi yönetebilmeyi unutalım. Ajans Press tarafından yapılan ülkelerin sosyal medya bağımlılıkları araştırmasına göre Türkiye, günde 2 saat 48 dakikasını sosyal medyada geçiriyor. Bu süreyi minimuma indiremesek bile bizim için faydalı olacağını düşündüğümüz sayfaları takip edebiliriz. Egzersiz, sağlıklı beslenme, kişisel gelişim, kültür sanat, haber sayfaları gibi. Ayrıca internet üzerinden ücretsiz, sertifikalı online eğitimler alarak okul ve iş yaşamımızda fark yaratabiliriz.

Zaman Yönetimi İçin Çözüm Nedir?

Zaman yönetimi konusunda ana problemleri konuştuk, peki çözüm ne? Diye düşündüğünüzü biliyorum. O halde sizin için çözüm önerilerimi hemen sunuyorum :)

  • Gününü sabahtan ya da hafta sonundan planlayıp öncelikli görevlerini daha önce bitirmelisin.

  • Zamanını sana fayda vermeyen şeylere harcamak için yeterince zamanın yok, unutma. Sorumluluklarını önemsemen ve gerektiği yerde hayır diyebilmen önemli.

  • İş yerinde her şeyin üstesinden tek başına gelemeyebilirsin. Zaten orada bir ekip olmanın amacı o. Yetiştirmekte ya da yapmakta gerçekten zorlandığın anlarda arkadaşlarından yardım istemekten çekinme. Çünkü aynı şekilde senin de onlara yardım etmen gerekebilir. 

  • Sosyal medya kullanımı konusunda kendini sınırlamayı, sorumluluklarına öncelik vermeyi denemelisin.

  • Sosyal hayatta dengeyi ihmal etme. 

  • Çalıştığın ortamda, masanda dikkatini dağıtacak unsurları göz önünden kaldırman motivasyonunu daha diri tutacaktır. Masandaki gereksiz kalabalıktan kurtul.

  1. Zaman yönetimi konusunda başarılı olmak, hem okul hem iş hem de sosyal hayatta daha sorumluluk bilincinde bir birey olmak için Zaman Yönetimi Eğitimi alabilirsin. Zaman yönetimi konusunda peki senin çözüm önerilerin neler? :)

zaman yönetimi zaman yönetimi eğitimi iş hayatı kariyer online eğitim sertifika
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zaman Yönetimi Nedir?
Zaman Yönetimi

Zaman Yönetimi Nedir?

01 Nisan 2020
Zaman Yönetimi Başarı Sağlar mı?
Zaman Yönetimi

Zaman Yönetimi Başarı Sağlar mı?

15 Ağustos 2019
Zaman, geri alma lüksümüzün olmadığı en değerli kaynaktır. Zaman yönetimi sürecine ait yöntemlere hakim olarak zamanı iyi kullanmak mümkün olabilir.
Zaman Yönetimi

Zamanı İyi Kullanmak Mümkün

06 Nisan 2020
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209
Zihin Haritaları Eğitimi
Salim AkkökSalim Akkök
500209