AnasayfaBlogHoş Geldin İşsiz Mezun
Yeni Mezun

Hoş Geldin İşsiz Mezun

08 Temmuz 2019
Hoş Geldin İşsiz Mezun

Ülkemizde üniversite mezunu işsiz sayısı 1 milyonu aşmış durumda. Bu durumun temel nedenleri ekonomik kriz, düşük eğitim kalitesi ve çalışma alanının yetersizliği gibi etkenler . Aslında bu etkenler sizin dışınızda gelişen olaylar. Diğer yandan çabanız sayesinde elde edeceğiniz başarılar da var. Üniversite bitince "Hoş geldin işsiz mezun!" tabelasıyla karşılaşmamak için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız.

Konfor Alanınızdan Nasıl Çıkabilirsiniz?

Yeni mezun olanlar umutsuzluğa kapılmayın! Evet büyük çabalarla kazanılan üniversiteden mezun olma da ayrı bir sorun. Gelecek kaygısı özellikle de son sınıfa geldiğinizde sizi iyice sarar. O zaman bu durumun yaşanmaması için ilk seneden itibaren kendinizi geliştirmeye başlayın. Yıllarınızı sadece derslere gidip gelmekle harcamayın. Öncelikle konfor alanınızdan çıkın. Sıkışıp kaldığınız tembellik ettiğiniz o hücrenizden çıkın artık. Kendinizi bahanelerle kısıtlayıp hiçbir şey yapmadan zamanınızı boşa harcamayın. 

Üniversitenizin bütün imkanlarından faydalanın. Üniversiteniz kaliteli ya da ticarethaneye dönen bir kurum olabilir. Olumsuzlukları ve eksiklikleri görüp avantajınıza çevirmek için çabalayın. Öğrenci kulüpleriyle sosyalleşin ve faydalı insanlarla arkadaşlık kurun.  Arkadaş ortamınızı doğru belirleyin ve faydalı işlere imza atın. Eğer başaramıyor ve iyi arkadaşlıklar kuramıyorsanız zamanınızı boşa harcamayın. Gereksiz insanlara bağımlı kalmayın ve yalnız kalmasını da bilin. 

Değerinizi Bilin

Kendi değerinizi bilin ve çevrenizdeki insanlara da değer katın. Ama sadece insanlara bir şey vermeye odaklanmayın ve insanların sizi sömürmesine izin vermeyin. Öğrenmeye ve öğretmeye hevesli olun. Bilgiye ulaşmanın kolay olduğu bir çağda yaşıyoruz. Kendinizi eğitmek için para verip kurslara gitmenize gerek yok.

Ücretsiz online eğitimler veren İstanbul İşletme Enstitüsü’nü takip edin. Buradan yabancı dil eğitimleri  ve çeşitli eğitimler alın. Hatta imkanınız varsa eğitim için yurt dışına gidin. Böylece iş arama serüveninizde Türkiye ile sınırlı kalmayıp dünyaya açılabilirsiniz. Bu arada enstitüden alacağınız eğitimlerin sonunda başarılı olursanız sertifika sahibi de olmanız mümkün.

Tüketim Değil Üretim

Kısa süreli de olsa part-time işlerde çalışın. Emek harcayarak çalışmanın ne demek olduğunu öğrenin ve tecrübelerinizden ders çıkarın. Teknolojiyi ve inovasyonu takip edin. Hayatta kalmak için yeteneklerinizi bulun ve geliştirin. Tüketim toplumuna ayak uydurmak yerine üretim için harekete geçin. Hayatınızı sürekli bir şeyler isteyerek geçirmeyin. Kendinize hedefler koyun ve bunları gerçekleştirmek için çabalayın. 

Mezun olduktan sonra kimse size "Haydi gel,biz de seni bekliyorduk." demeyecek. Tabii ki doyasıya eğleneceksiniz ama üniversite mezunu olduktan sonra mahallenizin konfeksiyonunda karın tokluğuna çalışmamak için öğrencilik yıllarınızın son zamanlarını çok iyi değerlendirmelisiniz. Üniversite mezunu olan diğer insanlardan kendinizi ayırmak için gösterdiğiniz çabanın karşılığı elbet bir gün olacaktır.

Bitiyor Gibi

Çabucak geçen yılların ardından artık son sınıftasınız ve mezun olma aşamasına girdiniz. Mezun oldum, peki şimdi ne yapmalıyım? derdi başlıyor. Geçen süre zarfında eğlendiniz, sancılı zamanlarınız oldu ve stajınızı yaptınız . Belki de mezun olmadan iş sahibi oldunuz. Kendinizi geliştirirken farklı yönlerinizi keşfederek başka alanlara yönelmiş bile olabilirsiniz. Önemli olan kendinizi tanıyarak ne istediğinizi ve neler yapabileceğinizi bilerek mezun olmak. Önceden belirlediğiniz yolda planlı bir şekilde ilerleyerek hedefinize ulaşmayı kolaylaştırabilirsiniz. Sonrasında da sevdiğiniz işi yaparak her gününüzü mutlu bir şekilde geçirebilirsiniz. 

Pes Etmeyin

Eğer mezun olma aşamasına gelip kendinizi geliştirmediyseniz hiçbir şey için geç olmadığını bilmenizde fayda var. Hala bir şeyleri öğrenmek ve kendinizi geliştirmek için zamanınız olabilir. Yeter ki isteyin ve kararlı bir şekilde ilerleyin. Tolstoy' un bisikleti diye bir kavram vardır. Tolstoy bisiklet sürmeyi 67 yaşında öğrenmiş yani hala çalışıp çabalamanız için vakit var. “Her şey için geç artık bir şey yapamam.“ diyerek umutsuzluğa kapılmamak lazım. Mezun olup bir süre işsiz üniversiteli damgasını yeseniz bile sonunda emeğinizin karşılığını alacaksınız. Üşenmeyin, ertelemeyin ve asla vazgeçmeyin!

Yazar: Ceylan Yıldırım

mezun üniversite üniversite mezunu işsiz mezun olma öğrenci yeni mezun
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.