AnasayfaBlogBaşarılı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?
CV - Özgeçmiş

Başarılı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

14 Kasım 2019
Başarılı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Yeni mezunlar, iş arayanlar ya da işini değiştirmek isteyenler… Hangi aşamada olursanız olun, iyi bir iş aramanın yolu iyi bir özgeçmişten geçer. Ancak iyi bir özgeçmiş yaratmak ve iş alım uzmanlarının dikkatini çekebilmek için bazı detayları atlamamak gerekir. CV hazırlarken heyecana kapılıp neyi nasıl yapacağımızı düşünmekten, gözümüzden kaçan şeyler olabilir. Ancak birazdan bahsedeceğim 6 detaya dikkat ederek, başarılı bir özgeçmiş hazırlamanın püf noktalarını öğreneceksiniz. 

Başarılı Bir Özgeçmiş İçin Püf Noktalar Nelerdir? 

İyi bir özgeçmiş hazırlamak için gözden kaçırılmaması gereken noktalar vardır. Bu noktalara özen göstererek, iş kapılarının anahtarını elinizde tutabilirsiniz. Başarılı bir özgeçmiş nasıl hazırlanmalıdır?

1- Güçlü tanımlamalar ve başarılar

İşverenler, yalnızca kendiniz hakkındaki düşüncelerinizi bilmek istemez. Yaptığınız işlerin sonuçlarını da görmek isterler. Gerçekten de çalışkan olduğunuzu düşünüyorsanız, özgeçmişte böyle bir ifadeye yer verdiyseniz, bunu bazı verilerle öne sürün. Yani laftan çok icraatler önemli. 

CareerBuldier şirketinin işverenlerle yaptığı bir ankete göre, özgeçmişte bulunması gereken en etkili kelimelerin bazıları şu şekilde:

 • Hedefler - % 52

 • Geliştirilmiş - % 48

 • Eğitimli / Danışman - % 47

 • Yönetilen - % 44

 • Oluşturuldu - % 43

 • Çözüldü - % 40

 • Gönüllü - % 35

 • Etkilenmiştir - % 29

 • Azalmış / Artan - % 28

2- Aldığınız eğitimler, sertifikalar

İşiniz ile alakalı eğitimler, katılım belgeleri, sertifikalar ya da ödüller aldıysanız, özgeçmiş hazırlarken bunlara muhakkak yer vermelisiniz. Özgeçmişinizde bu gibi önemli gelişmeleri belirtmeniz, kalifiyeli bir çalışan olduğunuzu gösterir. 

Özgeçmişinizin başında yer alan profesyonel özet kısmında bu gelişmeleri belirtmeyi de ihmal etmeyin. Aldığınız ekstra eğitimleri, sertifikaları, ödülleri ön plana çıkarın.

CV Hazırlama ve İş Görüşmesine Hazırlık Eğitimi alarak başarılı bir özgeçmiş için dikkat edilmesi gereken hususları daha iyi öğrenin. 

3- Daha fazla bilgi sunun

Özgeçmiş, sınırlı bir alana sahip. Hakkınızdaki her detayı oraya sığdırmanız mümkün olmayabilir. Kişisel web siteniz, çevrimiçi ortamlardaki varlığınız, LinkedIn hesabınız sizin hakkınızda daha fazla bilgi verecektir.

Yapılan araştırmalara ve anket çalışmalarına göre, işe alım uzmanlarının büyük bir kısmı, bir özgeçmişe 2 dakikadan fazla vakit ayırmıyor. Bu da demek oluyor ki kullandığınız her kelimeyi, yazdığınız her satırı özenle seçmelisiniz. 

Daha önceki iş yerlerinizde elde ettiğiniz başarıları belirtin. Örneklendirmek gerekirse, “X pazarlama firmasında çalıştığım süreçte firmanın satışlarını %15 artırarak firmamızın tercih edilirliğine katkı sağladım.” Başarılı bir özgeçmiş için pozisyonunuza, sektörünüze özgü temel bilgilerinizi ve yeterliliklerinizi belirtin. 

4- Başarılar

Büyük bir şirket için çalışıyorsanız ya da çalıştıysanız, bu prestijden faydalanmak isteyebilirsiniz. Çünkü marka değeri, pazar etkisi, şirket büyüklüğü, herkes için ilgi çekici olabilir. Orada elde ettiğiniz temel tecrübe ve başarılarınızı da net bir şekilde ifade etmek, sizi daha başarılı bir iş adayı olarak gösterir.

5- Akışkan bilgiler

İyi bir özgeçmiş, düzenli ve kolay okunabilir olmalıdır. İşe alım uzmanları bir özgeçmişi okumak için, az önce belirttiğim gibi, fazla vakit ayırmamaktadır. Bu nedenle madde işaretleri ve özetler kullanabilirsiniz. Aksi halde paragraf biçiminde yazılan bir özgeçmiş, blog gibi okunmak yerine yalnızca göz gezdirilecektir. 

Tabii bu noktada da dikkat etmeniz gereken hususlar mevcut. Bölümlerde market listesi yapar gibi uzun bir listelendirme yapmayınız. İki ila beş özellikle sınırlandırmak daha iyi bir biçim sunar.

6- Teknik detaylara özenin

CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken teknik detaylar nelerdir?

 • Özgeçmişiniz A4 dosya kağıdına yazılmalıdır.

 • Genellikle “Times New Roman” veya “Arial” yazı stilleri kullanılır. Okunaklılık açısından bu yazı türleri tercih edilir ve 11 ya da 12 punto ile yazılabilir.

 • Kronolojik sırayı tersten takip etmeniz gerekir. Yani, en son yaptığınız işlerden ilk deneyimlere doğru gitmeniz önerilir.

 • Fotoğrafınız Instagram fotoğraflarınızdan değil, profesyonel bir şekilde seçilmiş olmalıdır. 

 • Başvuruda bulunduğunuz pozisyon için ön yazı hazırlayabilirsiniz.

 • Daha önce belirttiğim gibi uzun paragraflardan kaçınmalısınız. Dikkat dağıtıcı genel bilgilerden, gereksiz hususları belirtmekten kaçınmalısınız.

 • Akademik bir özgeçmiş hazırlamıyorsanız, CV’niz 2 sayfayı geçmemelidir. 

 • Kişisel bilgilerinizi doğru bir biçimde ifade ettiğinizden emin olun. (Adınız, açık adresiniz, telefon numarası gibi bilgiler)

Bonus: Mülakatlarda daha başarılı olmak ve profesyonel davranmak için Mülakat Teknikleri Eğitiminden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz. Eğitim sonunda uygulanan sınavdan başarılı olmanız durumunda da sertifika almaya hak kazanırsınız. 

Başarılı bir özgeçmiş, başarılı bir kariyerin anahtarıdır.

özgeçmiş hazırlama özgeçmiş cv mülakat işe alım online eğitim
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.