AnasayfaBlogVarlığımızı Yansıtmanın Yolu Beden Dili
Beden Dili

Varlığımızı Yansıtmanın Yolu Beden Dili

28 Mayıs 2019
Varlığımızı Yansıtmanın Yolu Beden Dili

İnsanoğlu henüz konuşarak anlaşmayı geliştirmeden önce, anlaşma işini beden dilleriyle yapmışlardır. Yani insanların ilk anlaşma aracı ve ilk dili olmuştur diyebiliriz. Beden dili yoluyla insanlar duygularını, düşüncelerini, dileklerini, gereksinimlerini ve psikolojik birikimlerini başka insanlarla paylaşmışlardır.

Ana dilimiz olan bedenimizin dilini iyi öğrenmek için vakit ayırmak gerekir. Fakat günümüzde beden dilini önemseyip öğrenmek için zaman ayıran insan sayısı çok azdır. Hangimiz beden dili ifadelerinden kaçabiliriz? Evet, cevap tabiiki hiçbirimiz.

Bu sebeple etkili iletişim stratejileri ve beden dili konusunda eğitim görmek çok yararlı olacaktır. Hislerimizi ya da düşüncelerimizi sözcüklere dökemediğimiz bazı anlar yaşarız. İşte tam da böyle anlarda bir jest, bir mimik, ya da onaylayan bir bakış sözcüklerden daha fazla anlam ifade eder. Aslında sözcükler esas duygu ve düşünceleri gizlemek için kullanılmaktadır.

Farkında Olmadan Beden Dili Kullanıyoruz

Hayatı süresince insanoğlu genelde farkında olmadan yaşamın her anında beden dili ile ifade biçimini çok etkili bir şekilde kullanır. Kelimeleri kontrol ettiği gibi ne yazık ki bedenini kontrol edemez. Esas duygu ve düşüncelerimizi sözcüklerin arkasına saklamak mümkün olabilir yalnız beden dili söz konusuysa gizlilik çoğu zaman mümkün değildir. 

Bilerek ya da bilmeyerek insan yaptığı hareketlerde sadece bir kişiyi değil, çoğunlukları da etkiler. Topluluklar bunun farkında olmadan etkilenip, yönlendirilebilir. Nasıl mı? Bir grup arkadaşınızla aynı sözcüklerle aynı konuyu konuşurken bazen daha dikkatli dinleyici bazen de tam tersi olumsuz dinleyici ile karşılaştığınız olmuştur dersem sanırım buna katılırsınız. Peki bunun nedeni nedir?

Bu değişikliğin tek sebebi beden dili ile ilgilidir. Beden dili kullanımı detaylarda gizlidir. Bilimsel araştırmalarda "kelimeler %10, ses tonu % 30, beden dili % 60" etkisinden söz ettiğini hatırlarsak kısacası beden dilinin topluluğa ciddi oranda yansımasından söz edebiliriz. 

Beden Dili Mesajları

Beden dili ile gönderdiğimiz mesajlar insanlarla iletişimimizde en önemli araçtır. İster yakın çevremizde ister farklı ülkelerde nerede olursak olalım beden dilini kullanırız. Ne hissettiklerini anlamaya çalışırız. Çevremizdeki insanlara bir duruş ya da bir bakışla düşündüklerimizi hissettirmeye çalışırız.

İletişim kurduğumuz kişilerle oluşturduğumuz ortak özellikler ne kadar fazlaysa birbirimizin beden diline hakimiyetimiz de o kadar fazla olacaktır. İnsan en önce beden dili ile anlaşılmayı bekler. Hangimiz yakın arkadaşlarımıza, sevgilimize, eşimiz ve çocuklarımıza "ne hissettiğimi anla, ne dediğimi anla" anlamına gelen jest ve mimiklerimizin etkisini görmedik ki?

Beden dili ilişkilerimizde kültürel farklar çoğaldıkça farklı bir ülkede çevremizdeki insanların duygu ve düşünce alışverişini değerlendirdirmekte oldukça zorlanırız. Farklı kültür gruplarının dillerini anlamak adına önemli ölçüde bilgilenmeye ihtiyaç vardır. Bunun için o grupların kültürlerini, iletişimlerini, ilişkilerini, hayata bakış açılarını öğrenmek gerekir.

Kültürün Beden Dili Üzerindeki Etkisi

Kültür, tarih boyunca insanın doğayla ve diğer insanlarla ortaya çıkmış problemlerinin ve zorlanmalarının çözüm biçimidir. Bu nedenledir ki kültür geçmişe bağlı olmakla birlikte geleceğin sorunlarının çözümünde de önemli etkileyici role sahiptir. Etkileşimin olduğu her yerde iletişim ve iletişimin olduğu her yerde de etkileşim söz konusudur. Bu ikiliyi birbirinden ayrı düşünmek olanaksızdır.

Beden diliyle ilgili araştırmalar sonucunda; beden dilinin evrensel sisteminin varlığından söz edilmiştir. Beden dilindeki benzer ifadeler iç dengeyi korumaya dönük temel psikolojik durumla ilgilidir. Korku, kızgınlık, hüzün, nefret, mutluluk, dikkat, ilgi, uyku, gerginlik, şiddet bu durumların en belirgin olanlarıdır.

İletişim ve etkileşim içindeyken olumlu davranış karşılıklı saygıyı arttırır. İnsanların birbirlerine duydukları sempati ve antipati sebepsiz değildir. Diğer insanlarla kurduğunuz iletişimde sizin seçeceğiniz davranış aranızdaki ilişkiyi belirleyecektir. Davranışınız neyse, siz o'sunuz. Bu sebeple alacağınız karşılık sizin dünyaya verdiğiniz tepkidir.

Beden Dili Eğitimi Neden Önemlidir?

Hislerimizi ya da düşüncelerimizi sözcüklere dökemediğimiz bazı anlar yaşarız. İşte tam da böyle anlarda bir jest, bir mimik, ya da onaylayan bir bakış sözcüklerden daha fazla anlam ifade eder. Bu sebeple etkili iletişim stratejileri ve beden dili konusunda eğitim görmek çok yararlı olacaktır.

Beden Dilinin İletişimdeki Oranı Nedir?

Bilimsel araştırmalarda "kelimeler %10, ses tonu % 30, beden dili % 60" etkisinden söz ettiğini hatırlarsak kısacası beden dilinin topluluğa ciddi oranda yansımasından söz edebiliriz. 

Beden Dili Neden Önemlidir?

İnsanoğlu henüz konuşarak anlaşmayı geliştirmeden önce, anlaşma işini beden dilleriyle yapmışlardır. Yani insanların ilk anlaşma aracı ve ilk dili olmuştur diyebiliriz. Beden dili yoluyla insanlar duygularını, düşüncelerini, dileklerini, gereksinimlerini ve psikolojik birikimlerini başka insanlarla paylaşmışlardır.

Yazar: Dilek Bozkurt

beden dili iletişim etkili iletişim beden diliyle ilgili araştırmalar beden dilini öğrenmek etkileşim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Beden Dili Göze Hitap Eder
Beden Dili

Beden Dili Göze Hitap Eder

28 Haziran 2019
Empati ve Sempati Arasındaki Fark
Etkili İletişim

Empati ve Sempati Arasındaki Fark Nedir?

20 Ocak 2021
Ya da bir başka örnek, jest ve mimiklerini rahat bir şekilde karşınızda kullanan bir insan varsa bunu bir samimiyet ifadesi olarak yorumlayabilirsiniz. Beden dilini hem doğru bir şekilde kullanmak hem de okuyabilmek sizi hem sosyal hayatınızda hem de iş hayatında başarılı ilişkiler kurmanızı sağlar.
Beden Dili

Beden Dili Okuma Nasıl Yapılır?

19 Aralık 2019
Erkeklerin Beden Dili
Beden Dili

Erkeklerin Beden Dili

13 Aralık 2019