AnasayfaBlogİşe Alım Süreci Gerçekte Nasıldır?
İşe Alım

İşe Alım Süreci Gerçekte Nasıldır?

16 Mart 2018
İşe Alım Süreci Gerçekte Nasıldır?

İşe alım uzmanları işe alım süreci için cephe askerleridir ve kısa sürede özgeçmiş bulmak için üzerlerinde büyük bir yük vardır. Baskı sadece işe alım yöneticisinden kaynaklanmaz aynı zamanda iş bulma büroları arasındaki rekabetten kaynaklanır.

Bu bir yüksek kalitede servis ve teslim dönemidir, insanlar şimdilerde sadece ürün almakla kalmıyor aynı zamanda şirket tarafından verilen ürün, etik, vizyon, misyon ve dürüst yaklaşım hikayesinin tümünü alıyorlar.

İşe alım süreci gerçekleri

Bu 8 madde iş arayışlarınızda duyduğunuz ama rastlamadığınız işe alım süreci gerçeklerini sıralıyor...

1 - Acil pozisyon:

Bu üstün derecedeki başlığı duyduğunuzda ne anlarsınız? Bu sizi onlarla özgeçmişinizi paylaşmanız için yapılmış zihinsel bir oyundur. Her zaman uygun bir mülakat ve özgeçmiş kontrolü yaparlar. Öyle değillerse eğer sizi uzun vadede düşünmüyorlardır veya elinizden gelenin en iyisine ihtiyaçları yoktur.

2 - İşe alım yöneticisi bütün iş detayını vermedi.

Hangi işe alım yöneticisi veya şirket ödeme yapacakları iş için detay sağlamaz ki? Aslında işe alım uzmanı şirketteki herhangi bir kaynağın ipucuna göre oynuyor olabilir, bir pozisyon değil de bir dedikodudur. Üçüncü parti işe alım uzmanları işe alım süreci içerisinde bunu her gün yapıyorlar ve sizinle dart oynuyorlar.

3 - CV nizi şirkete ilettim

Bunu duyduğunuza direkt olarak artık düşünülecekler listesinde olduğunuza ve işe alım sürecinin iyi geçtiğine inanırsınız. CV teslimlerinin birçok seviyesi vardır, işe alım bürolarının işe alım uzmanları cümlelerini durdurup teslimin ne olduğunu size anlatmazlar. İşe alım uzmanına mı veya departman yetkilisine mi yoksa şirketin kurumsal işe alım uzmanına mı? Teslimin statüsünü özellikle sorun, iyi işe alım uzmanları size süreci anlatacaklardır.

4 - Teslim için kimlik numaranızı verin:

Bazı şirketlerin işe alım süreci sırasında profil kimliği yaratmak için bazı eşsiz kimlik saptamaları sorduğu doğrudur ama hiçbir zaman sabit bir fikir vermezler ve sizin tc kimlik numaranızdan daha çok seçenek sunarlar. Genellikle bu doğum tarihinizin günü ve ayıdır. Eğer işe alım uzmanı hala güveninizi kazanma sürecindeyse sosyal güvenlik numaranızdansa doğum tarihinizi seçmeyi deneyin. İşi aldıktan sonra uygun bir şekilde sosyal güvenlik numaranızı paylaşmak zorundasınız.

5 - Bana aileniz veya kişisel detaylarınız hakkında bir şey anlatın:

Bu yasal olmayan bir şeydir ve hiçbir şirket bunları sormaya cesaret edemez. Eğer bir gizlilik anlaşmasına veya kişisel hayat detayına ihtiyaç duyuyorlarsa size legal detaylarıyla uygun belgeleri sağlayacaklardır, telefondaki bir konuşma ile değil.

6 - İş gereğince profesyonel unvanınızı değiştirir miydiniz?

Kazandığınız yasal unvanınızı değiştirmenize hiç gerek yok ve neden olsun ki? Eğer o unvanla çalıştıysanız neden değiştirme ihtiyacı duyasınız ki? Unvan dolayısıyla değil geçmişteki deneyimleriniz ve kazandığınız beceriler için işe alınacaksınız. Her işe alım yöneticisi sizin gelecek proje hakkında bağlılıklarınızı dinlemek ister ve mükemmel özgeçmişinizi okur. Çünkü işe alım süreci bunu gerektirir.

7 - Maaş ile ilgili bir bilgimiz yok:

Her işe alım süreci maliyet hassasiyetlidir. Hiçbir şirket maliyeti hesaplamadan bir projeye başlamaz. Bazen işe alım yöneticisinin herhangi yeni bir projenin maliyetini kontrol ettiği doğrudur ve her durumu maliyet faktörü üzerinden anlatırlar. Onlara şunu sorun, ne kadar ödeme yapacaksınız? Eğer sizin beklentinize uymuyorsa bu isteksizce açılan pozisyonu bırakın ve işe alım sürecini sonlandırın. Bu sizin için sadece zihinsel bir maliyettir.

8 - Biz müşterinin direkt ve birincil sağlayıcısıyız:

Tabii ki de öyleler. Birincil sağlayıcı olmak iş ile alakalı her bir insanı bilmek anlamına gelir. İşe alım yöneticisinin ismini sorun, onları LinkedIn veya herhangi bir başka kaynakta kontrol edin, işe alım bürosunu müşteri ile olan deneyiminin yılını sorun. İşi alınma şansınıza dair bir taslağınız olacaktır.

Son olarak, bunu yapmayın unutmayın:

İşe alım uzmanının profili ve internette işe alım bürosunu kontrol edin:

Bir fikir edineceksiniz. Bu sefer olmazsa bir dahaki sefere bu işe alım uzmanını mı yoksa bürosunu mu ciddiye almalıyım?

insan kaynakları işe alım süreci işe alım işe alım bürosu işe alım süreci işe alım uzmanı işe alım yöneticisi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.