AnasayfaBlogİş Görüşmesinde İyi Bir İzlenim Bırakmanın Yolları
İş Görüşmesi

İş Görüşmesinde İyi Bir İzlenim Bırakmanın Yolları

16 Mart 2015
Bir adam aynanın önünde kravatını düzeltiyor. Kravatının yansımasına dikkatle bakıyor ve kravatın düğümünü ve uzunluğunu ayarlıyor. Sağ eli kravatın düğümünü tutarken, sol eli simetrik ve düzgün bir düğüm oluşturmak için kravatın uzunluğunu çekmektedir. Lacivert bir takım elbise, beyaz bir elbise gömleği ve yeşil bir kravat giyiyor. Görüntünün arka planı bulanıktır ve köşede elinde kamera tutan takım elbiseli bir kadın görülmektedir. Bir el de arka planda yeşil bir kravat tutarken görülüyor. Görüntünün alt kısmında bir kişinin ayağının yakın çekimi görülüyor.

İş görüşmesinde iyi bir ilk izlenim bırakmak için çok kısa bir süreniz var. Bu süre genellikle 6 saniye kadar sürse de mülakat türüne ve hazırlık düzeyinize göre değişebilir. İş görüşmesinde kendini tanıtma çok uzun bir süreç olsa da ilk izlenimi iyi tutmanız halinde daha kısa sürede iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Mülakatlarda kendini tanıtma süreci adayların en çok strese girdiği yerdir. Bu süreci iyi atlatmak için yapmanız gereken bazı şeyler var. Bir is gorusmesi için ya da toplantı için randevunuz varsa mutlaka buna hazırlıklı olmalısınız. "Gidince ne olacağını görürüz" anlayışıyla hareket etmek olumsuz yanıtlar alacağınız anlamına gelir.

Herkes için iş mülakatları nasıl verimli geçer ve nasıl akılda kalıcı olunur üzerine yaptığımız çalışmada aşağıdaki beş maddeyi hazırladık.

İlk izlenim kuralları

Gülümsemeyi ihmal etmeyin

Gülümsemeyi "sırıtmak" ile karıştırmayalım. Yalancı ve sahte gülümsemeler herkes tarafından anlaşılabilir. Eğer sahte gülücükler dağıtıyorsanız "yalancı bir gülüşü var" yorumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. İş görüşmesinde ilk izlenim adayın gülüşüyle çok ilgilidir. Somurtmak, sert bakmak ve kızgın görünmek adayın sinirli bir yapıya sahip olduğunu ve mutsuz olduğunu gösterir. Gülümsemek ise adayın daha güvenilir biri olduğu konusunda inandırıcıdır. İş görüşmesinde gülümseyerek size bakan bütün kapıları açabilirsiniz.

Hazırlıklı olun

Bir iş görüşmesinde kendini tanıtma , adayın şirkete uygunluğunu ölçmeye yarasa da bunu bilen adaylar için bir test aracı olmaktan çıkar. Nasıl mı ? İş görüşmesinden önce yapacağınız birkaç araştırmayla şirketin hedeflerini, misyonunu ve vizyonunu öğrenip kelimelerinizi de buna göre seçmenizdir. Her iş görüşmesi sorular gelene kadar eğlencelidir. İş görüşmesinin başlangıcında adayı rahatlatmak için açılan muhabbetler son bulduğunda kendinizi ateş çemberinde bulmak istemiyorsanız yanınızda doküman, sunum materyalleri ya da bir tablet getirin. Söylediklerinizi belgelemeniz gerekiyorsa bunları mutlaka yanınızda bulundurun.

Şirket hakkında araştırma yapmaktan çekinmeyin

"Belki araştırılmaktan hoşlanmazlar" düşüncesiyle hareket etmeyin. Şirketin parçası olduğu dernekler, yardım yaptığı kuruluşlar ve iş ortaklarının kimler olduğunu öğrenin. Bu konuda geniş bilgi sahibi olun. Görüşmenin içerisinde de bu bilgilerinizi iş görüşmesine serpiştirin.

Yanınızda şirketin halka açık raporları, reklam afişleri ve diğer kamuya açık bilgileri gibi bilgiler yer alsın. Araştırmacı bir kişiliğinizi yansıtmak için bunları yapmalısınız.

Vaktinden önce gidin

Erken kalkan yol alır atasözünü elbet duymuşsunuzdur. Geciktiğim için özür dilerim sözünü söylemek yerine randevu saatinden önce gitmek her zaman size kazandırır. Elbette bunu bir ölçüsü var. İş görüşmesinde ilk izlenim için erken gitmek iyi olsa da 2 saat önce gitmek pek iyi değildir. Çünkü iş görüşmesine çok erken gitmekte geç gitmek gibi vakitsiz bir durumu yansıtır. 10 - 15 dakika erken gitmek her zaman iyidir. Ama eğer yarım saat önce giderseniz lavaboda vakit geçirmek zorundasınız. 30 dakika önce görüşmeye giderek çalışanları meşgul etmeyin.

Biraz meraklı olmak zarar vermez

İş görüşmesinde ilk izlenim için önemli olan bir diğer ise meraklı olmaktır. Saçma sorular yerine alakalı ve güzel soruları tercih etmeniz gerekir. Mülakatta ilk izlenim , umursamaz tavır yerine merak eden ve ilgi duyan olması gerekir.

İyi bir mülakat ve iyi bir ilk izlenim için mülakatlarda kendini tanıtma kadar verdiğiniz mesaj da önem taşır. Katıldığınız bir iş görüşmesinde kendini tanıtma aşamasına gelmeden önce alıcıya bir mesaj göndermeniz gerekir. Bu yazıdaki adımları takip ederek görüşmeye sıcak bir gülümsemeyle başlamanızı öneriyorum.


İş görüşmesinde iyi bir ilk izlenim verebilmek için gerekli olan süre nedir?

Bu süre genellikle 6 saniye kadar sürse de mülakat türüne ve hazırlık düzeyinize göre değişebilir.

İş görüşmesinde ilk izlenim, adayın hangi eylemi ile ilgilidir?

Gülümsemek.

Görüşmeye gideceğim şirketi araştırmalı mıyız?

Şirketin parçası olduğu dernekler, yardım yaptığı kuruluşlar ve iş ortaklarının kimler olduğunu öğrenin. Bu konuda geniş bilgi sahibi olun. Görüşmenin içerisinde bu bilgileri paylaşmaktan çekinmeyin.

İş görüşmesine, randevu saatinden ne kadar önce gidilmelidir?

İş görüşmesine çok erken gitmekte geç gitmek gibi vakitsiz bir durumu yansıtır. 10 - 15 dakika erken gitmek yeterli olacaktır.

İş Görüşmesinde İyi Bir İlk İzlenim Bırakmanın Yollarıilk izlenimiş görüşmesi iş mülakatlarımülakatlarda kendini tanıtma
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Resimde sağ elinde beyaz bir kâğıt üzerinde siyah bir kalem tutan bir kişi görülmektedir. Kişinin sol eli ön planda birbirine kavuşturulmuştur. Kişinin yüzü görünmemektedir. Kalem kağıda yakın tutulmuştur ve kağıt odaktadır. Görüntünün arka planında yaprakları olan koyu gri bir masa ve siyah bir kravat var. Kişi açık renkli bir gömlek ve koyu renkli bir blazer ceket giymektedir. Kişinin elleri görüntünün ana odağını oluşturuyor ve yazı yazıyor gibi görünüyor. Resmin genel kompozisyonu dengeli ve simetrik.
Mülakat - İş Görüşmesi

Dikkat! Bugün İş Görüşmesi Var!

03 Temmuz 2019
Bir erkek ve kadın, aralarında bir dizüstü bilgisayar ve bir pano ile bir masada oturmaktadır. Adam mavi bir gömlek giymiş ve kravat takmıştır. Kadının uzun kızıl saçları vardır. Kadın elinde özgeçmiş gibi görünen bir belge tutmaktadır. Arka planda bulanık bir bitki görüntüsü var. Kadın aynı zamanda bir kitap okumaktadır. Ön planda kadının beyaz gömleği yakından görülüyor. Adam ve kadın sohbet ediyor gibi görünüyor.
Mülakat - İş Görüşmesi

İş Görüşmesi Nasıl Başarılı Geçer?

18 Temmuz 2019