AnasayfaBlogİşletme Mezunları İçin Sertifika Programları
Sertifika

İşletme Mezunları İçin Sertifika Programları

19 Şubat 2020
İşletme Mezunları İçin Sertifika Programları

Her yıl sayıları binleri bulan yeni mezunların arasından sıyrılıp da kendi alanında iş bulmak, günümüzün sosyal ve ekonomik koşullarında mezunların en büyük beklentisi olmaktadır. Mezun grubunun çokluğundan ve alanda iş bulamamanın sıkıntısını yaşayan bölümlerden biri de işletme alanıdır.  Bundan 10 yıl önce bir işletme öğrencisi ve mezunu prestij sahibi bir mesleğe sahipken kontenjanların her yıl arttırılması, ekonomik- sosyal değişim ile hemen hemen her üniversitede işletme bölümünün açılması, prestijini de iyiden iyiye kaybetmeye başladı. 

Kaliteden ödün veren ders programları ve üniversite eğitimleri neticesinde işletme mezunu bireyler, alanda istihdamın da azalmaya başladığı bir süreçte ne yapacaklarını şaşırmış durumdadır. Elbette ki her meslek grubu için zorlayıcı ekonomik ve sosyal koşullar varlığını hissettirmektedir. Bu genel durum dışında işletme mezunu bir kişinin aldığı eğitimin üstüne yetkinliğini gösterecek çeşitli eğitimleri ve becerileri alanında ilgili kişilere göstermesi beklenir. Günümüzde üniversite eğitimi dışında ilgili alanda ve yan dallarda kendini geliştirmeyen ve kişisel gelişimine önem vermeyen bir kişinin, sayıca artan iş başvurusu içinde tercih edilme şansı da azalır.

Tercih edilme noktasında staj ve deneyime büyük önem veren işveren ve insan kaynaklarının diğer önemli bir kriteri de alınan eğitim üzerine yetkinlik ve beceri içeren sertifikalardır. İşletme mezunu kişinin büyük ölçekli şirket ve kurumlarda çalışma isteği varsa uygulama ve kaliteli eğitim içeren sertifika programlarına katılması gerekir. Bu programlar online eğitimler şeklinde de düzenlenebiliir.

İşletme Mezunları Hangi Sertifika Programlarına Katılmalı?

İşletme bölümü, adının birçok konuyu kapsaması nedeniyle geniş bir alana yayılan bir meslek dalıdır. İşletme mezunları, işletme bölümünün geniş bir skalaya sahip olmasından dolayı yakın ilişkili alanlarla desteklenen bir işletme eğitimini tamamlar. İşletme mezunu kişinin, her alanda çalışmaya uygun olduğunu da bilmesi gerekir. İşletme her yerdedir ve işletmenin varlığının olduğu yerlerde de mutlaka alt kategoriler vardır. İşletme mezunu yalnızca yönetici adayı değildir, imkânlar dahilinde ceo, pazarlama- satış uzmanı, iletişim danışmanı, halkla ilişkiler uzmanı, muhasebeci, bankacı olabilir. 

İşletme bölümünün disiplinler ve alanlarla olan yakın ilişkisi, işletme mezunu kişinin de ne tür sertifikalara sahip olması gerektiğini belirler. Buna göre işletme mezunu, işletmenin genel bir tanım içermesi nedeniyle onu tamamlayan ve anlamlandıran program ve eğitimleri içeren sertifika programları takip edilmelidir. İşletme mezunlarının aşağıda yazmış olduğumuz alanlardan eğitim sağlayan sertifikalara sahip olmaları beklenir.

  • İktisat

  • Halkla İlişkiler ve İletişim

  • Muhasebe

  • İnsan Kaynakları

  • Psikoloji- Sosyoloji

  • Pazarlama ve Reklamcılık

  • Yabancı Dil 

  • Temel Bilgisayar Kullanımı 

Bunlar dışında her alanda gerekli görülen kişisel gelişim sertifikaları, sizin kendinize verdiğiniz önemi ve donanımlı bir kişiliğe sahip olduğunuzu belgeler. İşletme mezunlarının ilgili alanlarda verilen sertifika programlarını araştırmaları ve detaylı bir incelemeden sonra eğitim almaları alanda kendilerini geliştirmelerini ve cv'lerin de dikkat çekmesini sağlayacaktır.

Sertifika programları, doğrudan kurs şeklinde verildiği gibi seminer, konferans, etkinlik aracılığıyla da verilir. Kurs içeriğine sahip sertifika programları; yüz yüze, uzaktan eğitim veya online eğitim şeklinde verilmektedir. Maliyetiniz ve önceliğiniz uyarınca ilgili programın kalitesi ölçüsünde seçim size kalmıştır. İşletme mezunu kişinin, mutlaka edinmesi gereken sertifika programlarından bazılarını da aşağıdaki listeden bulabilirsiniz. 

İşletme Yönetimi Sertifikası

İşletme mezunlarının en çok ihtiyaçlarını duyacakları ve eğitiminin kalitesine bağlı olarak alacakları tatmini veren sertifika programı, işletme yönetimidir. İşletmenin genel işleyişine uygun olarak bütün bir sistemi, işleyişi sağlayan yönetimin nasıl bir görev edindiğini ve verimli hâle nasıl getirildiğini işletme mezunu kişinin bilmesi ve öğrenmesi gerekir. İşletme yönetimi sertifikası, stratejik ve doğru kararları işletme alabilmeyi ve işletmeyi ayakta tutacak işletme fonksiyonlarını öğrenmenizi ve uygulamanızı kolaylaştıracak püf noktaları size belge eşliğinde sunacaktır. Böyle bir sertifika, görüşmeye çağrıldığınız işveren ve insan kaynaklarına, yetkinliğinizi ve eğitiminizi gösterebileceğiniz en doğru belgedir.

Liderlik- Girişimci- Yöneticilik Sertifikası

İşletme mezunu, temelde yönetici adayı olarak görülse de, bunun böyle anlaşılmaması gerektiğini yukarıda belirtmiştir. Yine de bu demek değildir ki işletme mezunu yöneticilikten uzak dursun. Yöneticilik ve yönetici asistanı, işletmenin hedefleri ve amaçlarına uygun, çalışmayı yöneten ve koordine eden vasıflara sahip olmalıdır. Alınan işletme eğitimleri yanında yöneticilik eğitimlerine de katılmanız, bu alanda ne tür vasıfları edinmenize dair bilgi ve uygulamaları size öğretimesine ek olarak, işverenler tarafından becerilerinizi belgelediğinizi ilan etmenize imkan tanır.

Bunun dışında yöneticilik yanında girişimcilik, inovasyon ve liderlik sertifikaları da işletme mezununun edilmesi yararına olacaktır. İşletme için bir yenilik, liderlik performansı ve yeni uygulamalar en çok işletme mezununu ilgilendirir. Bundan dolayı işletme alanında ilerleyebilmek ve yeniliği yaratabilmenin başlangıcı alacağınız sertifikalı eğitimlerdir. Bu eğitimler sayesinde alanda tanımış ve başarışı işletmeci ve girişimcileri tanıma, tavsiye alabilme ve iletişim ağinızı artırma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Muhasebe- Finans Sertifikası

İşletme mezunlarının istatistik ve muhasebe alanında lisans döneminde gördüğü eğitime katkı sunacak ve ilerletecek eğitimlere devam etmesi önerilir. Muhasebe alanında işletmenin mali tablolarını analiz edebilme, kavrayabilme yetkinliğinizi ispatlamanız size öne çıkarır. Tabii ki bir muhasebeci gibi işlem yapabilmeniz beklenmese de muhasebe- finans becerisini içeren bir sertifika ve eğitim sizin kârınıza olacaktır. 

Pazarlama- Müşteri İlişkileri Sertifikası

Pazarlama dünyası her geçen gün gelişmekte ve bu alanda çalışanları da memnun edecek olanakları taşımaktadır. İşletme mezunlarının lisans döneminde gördükleri pazarlama ve satış dersini alacakları sertifika programı ile taçlandırmaları, işletmenin en önemli fonksiyonlarında biri olan pazarlamanın ABC'si uygulama şansını yaratacaktır. İşletme mezunu, pazarlama-satış departmanında alacağı sertifika programıyla ve belgesiyle alana uygun bir aday olduğunu ispatlayacaktır. İstenirse müşteri ilişkileri alanında da çalışabilen işletme mezunları için buna yönelik birçok program ve seminer seçenekleri vardır. 

İngilizce Seviye Sertifikası

Günümüzün en tercih edilen ve ihtiyacı duyulan sertifika programı, yabancı dil eğitimidir.  Her alanda İngilizce ve yanında bir başka yabancı dil bilmek, istenilen bir yetkinliktir. İngilizce öğrenmek ve bunu belge aracılığıyla gösterebilmek, her alanda size ihtiyaç duyulmasını sağlar. Özellikle işletme mezunlarının İngilizce dil yeterliliğini sertifika aracılığıyla göstermesi, büyük ölçekli şirket ve işletmeler tarafından tercih edilebilmeyi artırır. Alacağınız kurs ya da online eğitimin İngilizce seviyeyi belirten sertifika vermesine dikkat etmelisiniz. İngilizce sertifikası, A1 seviyeden C1 seviyesine kadar olan eğitimi belgelemelidir. Hangi seviyeden eğitim alacağınıza ve bunu belgeleyeceğinize İngilizce dilini ne ölçüde bildiğinize göre karar verebilirsiniz. 

Neden Sertifika Almalıyım?

İş hayatına dahil olma çabanız aynı ânda binlerce kişinin de çabası oluyor. Bu çaba günümüzde karşılığını kolay kolay gösteremiyor. Mezunlarının da bundan dolayı kendilerini geliştirmeleri ve eğitimleri üzerine yeni yetkinlikler peşinde koşmaları gerekiyor. Sertifika programları da bu noktada mezunlar ve iş arama sürecinde olanlar için hem alanlarında hem de farklı alanlarda eğitim alma, kendilerini geliştirme ve yeni bir beceri edinmelerine destek sağlıyor. Üstelik alınan kurs sonucunu belgelemesiyle boş olan cv'yi kaliteli hâle getiriyor. İş dünyası, kendini çeşitli alanlarda geliştirmeyen bölüm mezunlarını sadece eğitimle değerlendirmektedir. Bu değerlendirme de tabii ki eksik ve olumsuz bir sonuca yol açar. Bunun önüne geçmenin bir yolu staj ve deneyimse diğer yolu da sertifikadır. 

Sertifika almak, sadece iş arama süreci ve öncesinde değil, çalışma hayatı içinde de edinilmesi gerekilen bir belgedir. Bölüm yetkinliğinizi göstermek, alanınızda ilerleyebilmek ve yeni bilgiler öğrenebilmek için katılabileceğiniz sertifika programları, hayatınızın her döneminde edinilmesi gerekilen ve size eğitimi belgeleyebilme fırsatı sağlayan bir eğitim programıdır. Alacağınız eğitim ve kurs, sizin referans ve alan bilginize katkı sağlayacaktır. 

işletme mezunu sertifika programları cv işletme yönetimi pazarlama muhasebe işletme mezunları için sertifika programları
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yeni Mezunlara 7 Öneri
Kariyer

Yeni Mezunlara 7 Öneri

25 Şubat 2018
İktisat Mezunu Ne iş Yapar?
Bölümler

İktisat Mezunu Ne İş Yapar?

09 Mayıs 2022