AnasayfaBlogYeni Mezunlar İçin Online Eğitimler
Yeni Mezun

Yeni Mezunlar İçin Online Eğitimler

25 Mayıs 2021
Yeni Mezunlar İçin Online Eğitimler

Üniversiteyi kazanıp mezun olana kadarki süreç herhalde en zorlu gibi gelen ama en keyifli zamanlar olsa gerek. Onca heyecan ve onca teknik bilgiden sonra mezun olmanın vermiş olduğu gururla heyecanlı bir süreç başlıyor. İş hayatına kendini kabul ettirme, iş hayatına adapte olma, kariyerinde başarılı olmak isteme ve hızlı yükselmenin hayalleri ile zorlu bir maraton mezunları bekler. Fazla göz korkutmak istemem. Bu süreci iyi atlatmak için internet elimizde olduğu sürece çok kolay yolları var. Bu yazımda da siz yeni mezunlara bu yollardan bahsedeceğim. Özellikle geçirdiğimiz bu zor dönemde iş bulamadım diye üzülenler varsa, hiç üzülmeden bu süreci en verimli şekilde değerlendirmek sizleri bir adım daha öne geçirebilir. Peki neler mi bu seçenekler? Birlikte bakmaya başlayalım o zaman.

İnternet çağında artık avcumuzun içinde olan internet sayesinde çok zengin bir içerik bilgisine ulaşabilmekteyiz. Telefon, tablet, bilgisayar, akıllı saatler vb. ne ararsak her şeyde interneti kullanabiliyoruz. Mezun olduktan sonraki ilk yaptığımız şey bir iş bulmak ya da bir staja girmek olduğu gibi, teknik bilgilerimizi uygulamalı olarak kavramak da hedeflerimiz arasına giriyor.

  • Konuşma teknikleri, davranış teknikleri, iş hiyerarşisi, imaj, işin mesleki saha teknikleri gibi bir sürü bilgiyi bir anda edinmeye çalışırız.

  • Sürekli gelişime ihtiyaç duyan öyle bir dünya çıkar ki karşımıza bazı durumlarda tıkanır kalırız.

  • Stresle başa çıkmanın yollarına henüz hakim olamayabiliriz.

  • Karşımızdaki yöneticimize nasıl bir duruş sergileyeceğimizi ve sergilediğimiz davranışlar sonrasında ne olacağını kestiremeyebiliriz. 

Bunları uygulamada kimi insanlar başarılı olurken kimileri de istenilen veya istedikleri başarıyı yakalayamamış olabiliyorlar. Bunun için de genellikle bir büyüğe veya bilene danışmak en iyisi tabi. Ama etrafta her zaman bu bilgilere hakim kaynaklar olmayabiliyordur. Bu durumda dışardan destek alınabilecek kariyer geliştirme uzmanlarına danışmak ilk akla gelen şey olabilir veya internetten gelişmiş arama yaparak paylaşılan deneyimleri okuyabilir, kendinizi geliştirici bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunların yanında yeni mezun olduğunuzu ve bütçe konusunu da düşünecek olursak, işin profesyonelleri tarafından verilen cuzi bütçeli ya da online birçok eğitim sitesi de mevcut. Yapılan birçok araştırma sonrasında kendinizi bu kadar hırpalamaya gerek olmadan da destek alabileceğiniz bu alternatifler sayesinde, işinizde daha güçlü bir özgüvene sahip olabilirsiniz. Hatta bu online eğitimlerin bazıları CV'nize ekleyebileceğiniz MEB onaylı sertifikada sunmakta. 

Günümüzde bildiğiniz gibi herkes üniversite bitirebiliyor fakat; iş hayatında diplomanın hakkı, kariyer gelişimine yönelik kişisel gelişimin önüne geçemiyor malesef. O yüzden online eğitimleri iyi değerlendirerek, kendimizi geliştirme sürecimizi bir an önce başlatmalıyız. Peki bu online eğitimler neler olabilir? Mesleğimiz olmasa bile farklı meslek dallarının online eğitimlerine katılabilir miyiz? Hatta bazı meslek dalları üzerinde uygulanan online eğitimlerden de sizlere kısa kısa bahsetmek isterim. O zaman kariyer hayatımızda bilmemiz gereken önemli bilgilerden başlayarak sırayla devam edelim.

Yeni Mezunlar İçin Online Eğitimler

Yukarıda da bahsettiğim gibi iş hayatına girdiğimizde karşılaştığımız ve bilmediğimiz birçok durum olacaktır elbet. Kurumsal yaşamın getirdiği kurallar, üniversitede Hocamızla konuştuğumuz iletişim dili gibi olmuyor. Çalıştığınız şirket kaç kişiden oluşursa oluşsun bir takım davranış kuralları uygulaması mevcut. Hiyerarşik düzen, iletişim dili, beden dili, stres yönetimi, zaman yönetimi, kişisel imaj ve algı yönetimi gibi birçok şey var bu düzende. Ama korkmanıza gerek yok. Tüm bunlara IIENSTITU'nun online eğitimleri ile işin profesyonelinden öğrenebilirsiniz. Bende sizlere iş hayatına girerken bilmeniz gereken en önemli online eğitim başlıklarını sırayla paylaşacağım. İlk olarak bahsetmiş olduğumuz iletişim ve davranış konusundan bahsedelim. 

Kurumsal Yaşam ve İletişim Yönetimi

Kurumsal Yaşam ve İletişim Yönetimi, işe başlamadan sizi belki de iki üç adım öteye taşıyacak en önemli online eğitimlerden biridir. Bu online eğitim başlığında bulacaklarınız, kurumsal hayatın acımasız koşulları ile kolay baş edebilme yollarını, iletişim ile ilgili temel kavramları, insan ilişkileri üzerine etkili iletişim becerilerini kullanmayı öğreneceksiniz. Bununla birlikte mesai sürenizi en iyi şekilde değerlendirebilmeniz açısından hem stres kontrolünü öğrenecek hem de zamanı etkili kullanmanın yöntemlerini keşfederek motivasyonunuzu arttırıcı bilgilere sahip olacaksınız. 

İş Yerinde Görgü ve Etik Kuralları Eğitimi

İş Yerinde Görgü ve Etik Kuralları Eğitimi, bizleri daha iyi çalışma koşullarına sahip olabilmek adına tüm çalışanların bilmesi ve uygulaması gereken bir kurallar bütünüdür aslında. Çalışanların uyum bozucu, etik olmayan hareketler sergilediği bir ortamda kendinizi ne kadar rahat ve mutlu hissedersiniz? Üretken ve verimli olabilir misiniz? Ya da işinizde yükselebilmek için gereken motivasyonu sağlayabilir misiniz? Cevap mı? Tümüne olumsuz cevaplamak durumundayım. İşte bu online eğitimde bu soru ortadan kaldıracak, şirket içinde tüm çalışanların bilmesi gereken görgü ve etik davranış kurallarını öğreneceksiniz. Bu eğitime şirket sahipleri, yöneticiler, kariyerine katkıda bulunmak isteyenler, iş hayatında etik ve görgü kurallarına önem veren kişiler katılabilirler.

Zaman Yönetimi Eğitimi

Zaman Yönetimi Eğitimi, çalışma hayatımızın en etkili sürecini oluşturan mesai süreleri, bizleri yoğun iş yükü içerisinde boğulmaktan kurtaran ince bir çizgidir. Bu online eğitim ile hayatımızda önemini ayırt edemediğimiz şeyleri doğru planlamamıza, zaman yönetimi tekniklerini, doğru plan yapmayı öğretecek bilgilere sahip olabilirsiniz. İş hayatı haricinde başarılı olmamızı sağlayan bir dış hayatımız da var değil mi? O hayatı da iyi yönetebilmeliyiz ki iş konusundaki motivasyonumuz yüksek olabilsiniz. İşte zaman yönetimi online eğitimi tüm hayatımızı nasıl, doğru bir şekilde planlayacağımız ve uygulayacağımız konusunda bizlere yardımcı olacak. Bu eğitime sadece iş hayatında olan kişiler değil, aynı zamanda öğrenciler ve zamanını doğru kullanmakta zorluk çeken kişiler de katılabilir. 

Stres ve Stresle Başa Çıkma Eğitimi

Stres ve Stresle Başa Çıkma Eğitimi sayesinde, iş hayatında karşımıza çıkan farklı kişilik tarzlarını kolayca ayırt edip, zor insanlar karşısında stresle başa çıkmak üzere uygulayabileceğiniz birçok kural öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte karşımıza çıkacak zorluklara karşı nasıl kontrolümüzü sağlayacağımızı ve gelebilecek olumsuz durumları önceden fark edip, hazırlıklı olma anlayışını benimsememize yardımcı olacak. Tüm bunlar sonucunda yaşanabilen yıkıcı duyguların etkilerini nasıl en aza indirebileceğimizi de öğrenmiş olacağız. Strese karşı gösterilen tepkiler hakkında bilgi sahibi oluruz. Düşüncelerin strese karşı etkisini fark edecek, stres ölçebilecek testleri görerek gerçek hayatımızda bizi daha da ileri taşıyacak teknikler var. Çalışan kişilerin edinmesi gereken stresle ilgili tüm bilgiler bu online eğitimde olacak.

Diğer Online Eğitimler ve İçerikleri 

Yeni mezunların iş hayatlarında işe yarayacak ve onları bir adım rakiplerinin önüne geçirecek online eğitim önerilerinin yanı sıra IIENSTITU sitesinde daha birçok online eğitim ve ücretsiz eğitimler de bulunmakta. Bu eğitimlerle işinize yarayacak, hayatınızı kolaylaştıracak içeriklerle dolu. Profesyonelinden birebir dinleyerek, soru cevap olarak edinebileceğiniz bilgiler ışığında kişisel gelişimlerinize destek olabilirsiniz. Bu ücretsiz ve online eğitimler sonrasında, eğitim süresince edinmiş olduğunuz bilgiler ışığında sınava tabi tutulursunuz. Bu sınav sonrası özel ve resmi kurumlarda geçerli başarı sertifikası sahibi olarak, CV'nizi üst sıralara çıkmasını sağlayabilir, başarınızı sertifikanızla ispatlayabilirsiniz. Ayrıca IIENSTITU'nün zengin içerikli Blog sayfasında, birbirinden faydalı içeriklerle keyifli vakit geçirebilir, aklınızda olabilecek soru işaretlerine yanıt bulabilirsiniz.

Yeni Mezunlar İçin Ücretsiz Eğitimler Ücretsiz Eğitim Ücretsiz Online Eğitimler Yeni mezunlar için online eğitimler Yeni mezunlar için eğitimler online eğitimler
Dilara Şimşek Yılmaz
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yeni Mezun Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Yeni Mezun Mülakat Soruları

05 Haziran 2018
Yeni Mezun Kimdir?
Yeni Mezun

Yeni Mezun Ne Demek?

07 Ekim 2019