AnasayfaBlogGoogle My Business Nedir?
Bilişim

Google My Business Nedir?

26 Şubat 2020
Google My Business Nedir?

Google My Business, küçük ölçekli yerel işletmeler için önemli faydalar sağlayan bir hizmettir. Küçük işletmelerin bulunabilirliğini arttırmak için ayırabilecekleri bütçe düşüktür. Düşük bütçe ile reklam ve tanıtım faaliyetlerini en üst düzeyde yürütmek zordur. Bu noktada, kullanılan yerel adıyla Google Benim İşletmem, küçük ölçekli yerel işletmelerin fazla bütçe ayırmadan Google arama sonuçlarında yer almalarını sağlamaktadır. Böylece işletmenin daha geniş kitlelere tanıtılmasına imkân vermektedir. 

Google My Business, işletmenin Google haritalar ve Google arama sonuçlarında kolaylıkla bulunabilmesini sağlayan ve işletmeye ait hesapların kontrolüne imkân veren bir araçtır. Kullanımı ücretsizdir. Ücretsiz bir şekilde böyle imkanlar sunan bu hizmetten yüksek verim alabilmek için kullanımının doğru şekilde yapılması gerekir. Aracın sağladığı en önemli imkanlardan biri yerel işletmelerin müşteriler tarafından kolay bir şekilde bulunabilmesini sağlamaktır. İşletmeye dair bilgilerin girilmesi ile potansiyel müşterilerin büyük bir çoğunluğuna ulaşılabilir. Gerekli bilgileri içeren işletme hesabı, Google’ın arama motoru ve haritalar gibi online servislerinde yerini alır.

Bu özellikleri ile bölgesel ve yerel olan işletmeler tarafından özellikle kullanılması önemlidir. Topladığı veriler ile müşteri profillerini, müşterilerin işletmeye ulaştıkları yöntemleri ve daha pek çok bilgiyi sunar. Yerel SEO yönetimini doğru yapabilmek için gereken bilgilere böylece ulaşılabilir. Kullanmaya başlamak için yönetim aracına kayıt olduktan sonra işletme bilgilerinin girilmesi ve doğrulanması gereklidir.

Google My Business Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

İşletmeler tarafından kullanılan Google My Business, kullanıcılara çeşitli faydalar sunmaktadır.

  • Almak istedikleri bir hizmet için işletme araması yapan kullanıcılar, işletmelerin sunduğu ürün ve hizmetler ile ilgili detaylı bilgilere erişebilmektedir. Bu sayede doğrudan kendileri için uygun olan işletmelere ulaşarak ürün ve hizmetlerden yararlanmaktadır.

  • Google My Business kullanarak işletme kaydını oluşturan işletmeler, müşteriler tarafından daha profesyonel olarak algılanmaktadır. Bu durum tercih edilme oranlarına olumlu yansımaktadır.

  • Google Haritalar ve Google arama motorunda işletmeye ait telefon, web sitesi, e-posta, adres gibi iletişim bilgilerinin yer alması nedeniyle müşterilerin işletmeler ile iletişim sağlamaları daha kolaydır.

  • Müşterilerin ürün ve hizmetlerle ilgili yaptıkları geri bildirimler izlenebilir ve cevaplandırılabilir. Bu sayede işletme hakkında olumsuz deneyimler iyileştirilerek müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesi arttırılabilir. 

  • Fotoğraf ekleme özelliği ile işletmeye ait fotoğraflar eklenerek müşterilerin daha detaylı ve görsel bir şekilde bilgilendirilmeleri sağlanabilir. Yapılan analizler sonucunda fotoğraf kullanan işletmelerin haritalar uygulamasında yol tariflerine daha fazla bakıldığı görülmüştür. Ayrıca fotoğraf kullanan işletmelerin internet siteleri de daha fazla tıklanma almaktadır.

  • İşletme araması yapan müşterilerin hangi kanalları kullandığı ve hangi konumlardan işletmeye ulaştıkları ile ilgili bilgilere işletme hesabı üzerinden erişilebilmektedir. Böylece müşterilerin erişim istatistikleri analiz edilerek kanal ve konum odaklı stratejiler geliştirmek mümkündür.

  • Mobil uygulama sayesinde işletme hesabına her yerden ulaşılarak kontrolün sürekli hale getirilmesine olanak sağlamaktadır.

Google My Business Nasıl Kullanılır?

Google My Business hesabı açmadan önce işletmeye ait bir hesap olup olmadığını anlamak için Google araması yapmakta fayda vardır. İşletmeye ait bir hesap bulunmasa bile yerel arama sonuçlarında işletme listelenebilmektedir. Hesap oluşturma işlemi için sürekli kullanılan bir Google hesabı ile uygulamaya giriş yapılmalıdır. İşletme bilgilerini girmek, güncellemek ve duyurular yapabilmek için hesap doğrulama işlemi yapılması gerekir. Bu işlemleri yaparken geçici veya işletme sahibine ait olmayan bir hesap kullanılmamalıdır. İlk defa Google ile işletme hesabı oluşturulacaksa ileride değiştirmeye gerek duyulmayacak şekilde yeni hesap açılmalıdır. 

Doğrulama İşlemi

İşletme hesabı oluşturduktan ve giriş yaptıktan sonra gereken ön bilgileri doldurarak başlanmalıdır. Bu sayede Google işletmeyi tanıyacaktır. İşletme bilgileri ve hizmet alanı girildikten sonra doğrulama yapılmalıdır. Doğrulama, işletme görünürlüğünü ve performansını arttıran önemli bir işlemdir. Yanlış girişleri engellemek ve adresin doğruluğunu teyit etmek için Google tarafından bir doğrulama postası gönderilmektedir. Doğrulama işlemi tamamlanana kadar veri girişi ve listeleme gibi işlemler yapılamayabilir.

Doğrulama postasının içerisinde bir doğrulama kodu gönderilmektedir. Doğrulama kodunun işletme hesabına girilerek hesabın tüm işlevleriyle aktif hale getirilmesi sağlanabilir. Yanlış işlemleri önlemek, doğru adres kullanmak ve en üst düzeyde verim alabilmek için uygulanabilir en sağlıklı yöntem budur.

İşletme Listesinin Yayınlanması

Aracın sunduğu olanakların tamamından doğru bir şekilde yararlanabilmek için işletme ile ilgili tüm bilgilerin ayrıntılı bir şekilde girilmesi oldukça önemlidir. Arama sonuçlarında alaka düzeyi en yüksek olan sonuçların listelendiği unutulmamalıdır. Bu nedenle detaylı, doğru ve ilgili bilgilerin girildiği işletmeler daha kolay bulunabilir. Tahmin içeren ve varsayım barındıran bilgilerin girilmemesi gerekir. Yapılan iş, konum, çalışma saatleri ve fotoğraflar gibi bilgiler eklenebilir. 

İşletme sayfasındaki açıklama bölümüne hedeflenen anahtar kelime bilgilerinin girişi yapılabilir. Bu kelimeler ile hizmete ilişkin yapılan arama sonuçlarında bulunma şansı arttırılabilir. Çalışma saatlerinin doğru bir şekilde girilmesi, müşterilerin ziyaret planlamalarını sorunsuz yapabilmesini sağlar. İşletme hakkında kullanıcıların bilgi edindiği en önemli araç fotoğraflardır. Bu nedenle işletme listesinde, işletmeyi en iyi şekilde anlatan görsellerin kullanılması gerekir. 

İşletme ile ilgili daha detaylı görsel kullanımı için 360 derecelik görsel işleme yöntemiyle sanal tur oluşturulabilir. Müşterilerin merakını gidermek açısından en etkili yollardan biridir. Kullanıcıların aldıkları ürün ya da hizmetler ile ilgili yorumlar yapmasını sağlayan özellik de kullanılmalıdır. Müşteri yorumları dikkate alınmalı ve mümkün olduğunca yanıtlanmalıdır. Çünkü yorumlar kadar yorumlara verilen cevaplar da tercih edilme açısından önemlidir. 

İstatistikleri Kullanma

Google My Business işletme hesaplarının geliştirilebilmesi için analitik olarak düzenlenmiş istatistik verilerini kullanıcılara sunmaktadır. İstatistik verilerinin bulunduğu bu kısım Insight adıyla yer almaktadır. Müşterilerin işletme listesinde nasıl etkileşimde bulunduğunu anlamak için kullanıcılara çeşitli bölümler sunmaktadır. Bu bölümleri inceleyelim.

Müşterilerin İşletme Hesabını Bulma Şekli: Müşterilerin işletme ararken kullandıkları yöntemleri türlerine göre ayırarak kullanıcılara sunmaktadır. Bu kategoriler; doğrudan aramalar, keşif aramaları ve toplam aramalardır. Her bir kategorinin içeriği müşteri davranışlarına ve arama terimlerine göre belirlenmektedir.

Müşterilerin İşletmeyi Buldukları Yer: Bu bölüm Google Haritalar ya da arama motorunda işletmeyi kaç müşterinin bulduğunu göstermektedir. Arama kayıtlarını listeleme seçenekleri ile beraber seçilen zaman aralığını gösterme özellikleri de mevcuttur. Ayrıca müşterilerin işletmeyi arama motorundan mı yoksa haritalar uygulamasından mı bulduğuna dair detaylı bilgilere erişilebilir.

Müşteri Davranışları: Müşterilerin işletme bilgileri ile karşılaştıklarında ne tür davranışlarda bulunduklarını gösteren bölümdür. Müşterilerin yol tarifi mi aldığı yoksa internet sitesine mi girdikleri bu bölümden kolayca öğrenilebilir. Böylece kullanıcı davranışlarını analiz etmek için gereken veriler elde edilir. Müşterilerin daha fazla yöneldikleri kanalları optimizasyon yaparak gelişimi sağlanabilir. Eksik kalan yönler tespit edilerek verilen iletişim hizmetlerinin geliştirilmesi için kullanılabilir.

İşletme Bilgileri ile Etkileşimler: Bu bilgileri içeren üç ayrı bölümden verilere ulaşılabilir. Müşterilerin ne kadarının işletmeyi bulabilmek için yol tarifi aldığı öğrenilebilir. Bu bilgi konum düzenlemeleri için önemlidir. Telefon çağrıları bölümünde müşterilerin hangi sıklıkla işletmeyi aradığı öğrenilebilir. Toplam çağrıların zaman dilimlerine göre detaylı analizine ulaşılabilir. Son olarak işletme fotoğrafları bölümünde müşterilerin işletmeye ait görseller ile nasıl etkileşime geçtiği öğrenilebilir. Böylece fotoğrafların kalitesi, sayısı ve yeterlilikleri hakkında fikir edinerek düzeltmeler yapılabilir.

Google My Business Hizmeti Nedir?

İşletmelerin dijital ortamdaki görünürlüklerini arttırmak için kullanılan araçtır. Google Haritalar ve arama motorunda sonuç sayfasında görüntülenebilmek amacıyla işletme sahipleri tarafından kullanılır. Kullanması ücretsizdir.

Google My Business Nasıl Çalışır?

Bir Google hesabı ile giriş yapıldıktan sonra işletme kaydının oluşturulması ile çalışır. Bu işletme kaydına girilen veriler ile birlikte işletme Google’a tanıtılır. Sonuç olarak işletme arama sonuçlarında görüntülenmeye başlar.

Google My Business Hangi Verileri Barındırır?

İşletmeye ait müşteri aramaları, müşterilerin işletmeye ulaşma yolları, iletişim bilgileri, fotoğraflar, arama motoru için ilgili anahtar kelimeler gibi veriler bulunmaktadır. Bu verilerin bazıları işletme hesabı sahipleri tarafından girilir, bazıları ise müşteri yönelimlerine göre istatistiksel veriler olarak saklanır.

google my business google my business nedir google my business faydaları google my business kullanımı google 
Cem Taşdöğen
Cem Taşdöğen
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Eğitimime devam ederken, bir televizyon kanalında canlı yayın kameramanı olarak görev yaptım. Çeşitli kısa film projelerinde farklı görevlerde bulundum. Enstitü’den aldığım online içerik editörlüğü eğitiminden sonra yazarlık yapmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.