AnasayfaBlogYouTube Üzerinden Para Kazanma Yolları
Bilişim

YouTube Üzerinden Para Kazanma Yolları

04 Aralık 2019
YouTube Üzerinden Para Kazanma Yolları

YouTube, video barındırma sitesine verilen addır. 2005 yılında üç Paypal çalışanı tarafından kurulmuştur. Son zamanların en aktif kullanıcısı olan sosyal medya platformudur. Kullanıcılarına video yükleme, video izleme ve paylaşma imkânlarını sunmaktadır. Bu platform genel olarak video klipler, canlı yayınlar, özgün videolar, belgeseller, müzik, televizyon klipleri vb. içerik yayınları yapmaktadır.

Bu platformdaki içeriklerin çoğunluğunu bireyler yüklemektedir. Bazı büyük medya kuruluşları da içerik yüklemektedir. Bu platformda site içi üyelik satın almayanlar sadece video içerikleri izleyebilir. Onay almış üyeler ise kendi kanallarına video içerik yükleyebilir. Bu sayede para kazanabilir.

YouTube’da para kazanmak için sermaye ve karışık teknik bilgilere ihtiyacınız yok. Cep telefonunuz ile çekebileceğiniz eğitici, eğlendirici veya arzuladığınız konudaki videolarla para kazanma yolları keşfedebilirsiniz. Gelin birlikte nasıl YouTube üzerinden para kazanma yolları nedir ona bakalım.

YouTube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

 • YouTube’a Kayıt Olmak: Para kazanmak için önce kayıt olmak yani mail adresi ile hesap açmanız gerekmektedir. Ardından youtube.com adresinden giriş yaparak “kanal oluştur” bağlantısına tıklamanız gereklidir. Ardından kanalınızı açabilirsiniz. Kanalınızı açma işleminden sonra profil resmi ve kanal resmi oluşturmanız gerekmektedir. Bu gerekli işlemleri yaptıktan sonra açtığınız kanalınıza video yükleyebilirsiniz.

 • Video Yükleyin: Kanalınızı açtıktan sonra video içeriklerinizi yükleyebilirsiniz. Doğru ve güvenilir video yüklemeniz gerekmektedir. Telif haklarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu özelliklere dikkat ederek yükleme yapabilirsiniz. Kanalınızdaki videolar bir yılda dört saat izlenmeye ulaşması gerekiyor. Ardından kanalınızın bin aboneye ulaşması gerekiyor. Bu iki aşama gerçekleştirildikten sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz. İlgi çekici video içerikleri oluşturun. Kaliteli, harika ve etkileyici şekilde üretebilirsiniz. Enstitü Video editörlüğü eğitimi sayesinde bu amacınıza ulaşabilirsiniz.

 • Video İzlenme Oranlarınızı Arttırın: Bu platform üzerinden gelir elde edebilmeniz için en az 4 bin saat izlenme almanız gerekiyor. Bu işe başladığınızda size çok zor gelebilir. Ancak işi iyice öğrendikçe 4 bin saat izlenme hedefine ulaşabileceksiniz. Eğer videolarınız az izleniyorsa yapabileceğiniz bazı önerilerimiz de var. Bunlar; ilgi ve dikkat çekici içerikler hazırlayın. Gündemi takip edin ve gündeme göre video içerik oluşturun. Düzenli bir biçimde yüklemelerinizi yapın. Kendinizi unutturmayın. Çok izlenen kanalları takip edin hatta abone olun. O kanallar hakkında gözlem yaparak neden sizin kanalınızdan daha fazla izlendiğini sorgulayın. Çevrenizdeki kişilerden fikir alın ve çevrenizdekileri kanalınıza abone yapın.

 • Para Kazanmaya Başladın: Açmış olduğunuz kanalınıza video yüklediniz. 4 bin saat izlenmeye ve bin aboneye ulaştınız. Bu aşamalardan sonra “Para Kazanma” bölümüne girmeniz gerekir. Ardından “YouTube İş Ortağı” olabilirsiniz. YouTube İş Ortağı olduktan sora yüklemiş olduğunuz video içeriklerine reklamlar çıkmaya başlar. Kullanıcılarınız da bu reklamları izledikçe ve bu reklamlara tıkladıkça sizde para kazanmaya başlayacaksınız.

YouTube Üzerinden Para Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler

 • Kendinize Yol Haritası Çizin: “YouTube üzerinden nasıl para kazanılır?” sorusuna cevap mı arıyorsunuz. Öncelikle yapmanız gereken şey para kazanma yollarına odaklanmayın. İlk kanalınızı açtığınızda para kazanmaya önem vermezsiniz çünkü hızlı bir şekilde para kazanma yolu yoktur. Birkaç video içeriği yükleyip onların internet tarafından yayılmasını ve sizin hemen gelir elde edeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İlk olarak yapmanız gereken takibe değer bir YouTuber olmak gerekir. Kanalınıza kaliteli içerik yüklemeniz gereklidir. Bu konuda tutarlı olmanız ve bunu video barındırma sitesine ispat etmeniz gerekecektir. Kendinize yol haritası çizin ve bu konuda kararlı olun.

 • Kaliteli İçerikler Üretmeyi Amaçlayın: Bu sayede kanalınızın büyümesini sağlayacaksınız. Hem de geliriniz için çok önemli adım atmış olacaksınız. Peki, kaliteli içerik videoları nedir? Kaliteli video içerik, sizin takipçilerinizin duygularına hitap eden videolardır. YouTube’da birbirinden farklı alanlarda video yükleyebilirsiniz. Eğitim, sağlık, diyet ve beslenme, egzersiz vb. birçok alanı sıralayabiliriz. Burada en önemli nokta bu alanlarda video yüklerken izleyicilerinizin yaşamında fark yaratmayı başarmaktır. İzleyicileriniz sizin videolarınızı izlerken sıkılıyorsa, herkesten duyduğu şeyleri sizden de duyuyorsa veya izledikten sonra mutlu olmuyorsa bir daha sizin yüklediğiniz videoları izlemez. Kanalınızda yayınlayacağınız bir sonraki video için her şeyi hesaba katarak düşünün. Benim yayınlayacağım video "bireylerin yaşamında nasıl fark yaratabilir?". İzleyicilerinize daha önce bilmediği şeyleri öğretecek, tatmadığı duyguları hissedebilecekleri içerikler üretin. İyi bir gelir elde etmek istiyorsanız kaliteli içerik üretmek zorunda olduğunuzu hiçbir zaman unutmayın!

 • Hedef Kitlenizi Belirleyin: Eğer videolarınız izlenmezse para kazanamazsınız. Kanalınızı ayakta tutacak olan sizin izleyici kitlenizdir. Bireylerin sizi keşfetmesini ve takip etmesinin yollarını bulun. YouTube’da belirli hedef kitlesine hitap edecek içerikleri üretenler başarılı olur. Kanalınızın analizlerini takip edin.  Analizler sayesinde, sizi takip edenlerin yaşını, cinsiyetini, izleme sürelerini ve konularını öğrenebilirsiniz. Bu sayede, videolarınızın izleyicilerinize hitap ettiği ya da etmediği yönünde bir fikre sahip olursunuz. Bu sayede gerekli değişikleri yapma fırsatına erişebilirsiniz. Takipçilerinizle sıkı ilişkiler kurmak da hedef kitlenizi belirlemenizi kolaylaştırır. Onlarla bir topluluk oluşturup sürekli irtibat halinde olmalısınız. Takipçilerinizle yakın ilişki içinde olmalı ve onlara mutlaka zamanınızı ayırmalısınız.

 • Sabırlı Olmayı Öğrenin: YouTube’a yüklediğiniz videoları yatırım olarak düşünmelisiniz. Bu video içeriklerini üretebilmek için zaman ve enerji harcarsınız. Maalesef ilk ürettiğiniz video sizi başarıya ulaştırmada yeterli olmayacaktır. Belki yüklediğiniz on ya da yirmi video yüklemeden bu platform sizi tanımayacaktır. Bu yüzden hemen pes etmeyin. Başarı hemen gelen bir şey değildir. YouTube’da para kazanmak için bazı fedakârlıklarda bulunulması gerektiğini unutmayın. Başarının çalışarak ve sabrederek geldiğinin bilince olun.

 • Pazarlama Yöntemlerine Başvurmak: Videolarınızı pazarlarken sadece YouTube’a güvenmeyin. Unutmayın ki ne kadar çok izleyiciye ulaşırsanız o kadar çok para kazanırsınız. Ne kadar çok izlenirseniz o kadar çok para kazanırsınız. Sosyal medyada reklam yaparak daha fazla izleyiciye ulaşırsınız. İzlenebilirliğinizi arttırmanız için Facebook, Twitter, Linkedln gibi sosyal medya uygulamalarıyla iç içe olmanız gerekir. Çünkü takipçileriniz genellikle bu sosyal medya uygulamalarını kullanmaktadır. Yeni video yüklediğinizde takipçilerinize bu sosyal medya uygulamaları üzerinden haber verin. Gönderilerinizde her zaman YouTube linki kullanmayı da unutmayın.

 • YouTube ve SEO Birlikteliği: Bu sosyal medya platformunda başarı elde etmek için doğal arama optimizasyonu hakkında bilgi sahibi olunması gerekiyor. Videonuzu çekmeden önce oluşturduğunuz içeriği özetleyecek anahtar kelime ve cümleleri seçmelisiniz.

 • Video Kurgulamayı Öğrenin: Yaptığınız en iyi kurgu sayesinde izleyicilerinizin size bir adım daha yaklaştığını bilin. Video başlıklarınızı oluşturun. Başlıklar 70 karakteri aşmamalıdır. İlgi çekici ve yaratıcı olmasına özen gösterin. İzleyicilerinize ürettiğiniz video içerik ile ilgili tüyo verici başlıklar oluşturun. Videonuz ile ilgili küçük resimler eklemeyi ihmal etmeyin. Sosyal medya kullanıcıların çoğu telefon üzerinde takiplerini sürdürürler. Bu yüzden onların telefondan göreceği küçük ve ilgi çekici resimler olmasına özen gösterin. YouTube’da bulunan keşfet ve arama sistemi video açıklamalarına bağlıdır. Bu yüzden mutlaka içeriklerinizin altına açıklama yazın.

YouTube’dan Ne Kadar Para Kazanabilirim?

YouTube çoğunluğun doğru bildiği izlenmeye göre para kazanma işlemi gerçekleşmiyor. YouTube videolarından para kazanabilmek için videonun başında, ortasında ve sonunda çıkan reklamların izlenmesi gerekiyor. İzlenmenin yanında bu reklamlara tıklanması gerekiyor. Bu nedenle her 100 bin izlemede xx TL kazanılıyor bilgisi doğru değildir. Ancak belirli bir istatistiki bilgiye göre her 100 bin izleme karşılığında 80 TL para kazanıyorsunuz. Buradan yola çıkarak 1 milyon izlenme sayısı için ortalama 800 TL para kazanırsınız. Bu rakamlar gerçeği tam anlamıyla yansıtan rakamlar değildir. Bu rakamlarda kırılma payı vardır. Örnek verecek olursak 1 milyon gösterim sağlayıp 3 bin TL kazanan kullanıcılar da bulunmaktadır. Aslında bu paragrafı okuyunca YouTube ve para kazanma yolları arasında nasıl farklar olduğunu göstermektedir.

YouTube’a Ne Tür İçerikli Videolar Yüklenmeli?

Bu alanda herhangi bir sınırlamaya gidilmemelidir. Yükleyen kişi, hangi konuda bilgili, yetenek ve becerileri gelişmiş ise o konu hakkında yüklemeli. Tam tersi olduğu durumda eksik bilgiler, gelişmemiş bilgi ve becerilerle hazırlanan video takipçilerinizin dikkatini çekmez. Dikkatini çekmediği için izlenme oranı az olacaktır. İzlenme oranı az olan video sizin daha az para kazanmanızı sağlayacaktır.

Örneğin sosyoloji disiplini alanında yetkinlikleriniz var. Toplum, grup, topluluk, aile, din, siyaset vb. üzerine videolar çekebilirsiniz. Bu platform ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan platformlardan biridir. Bu özelliğinden dolayı her konu ile ilgilenen bir kitlesi mutlaka vardır. Bu sebeple “Benim videolarımı kim izler?” diye düşünmenize hiç gerek yoktur. İlginç bilgilere sahip olan videoların çok yüksek izlenme oranı aldıklarını biliyoruz. Özetle, hangi alanda daha iyi videolar yapabileceğine inanıyorsan o konu üzerine hazırlıklarını tamamlamalısın. Doğal bir tavır takınman takipçilerinin beğenisini kazanmana yardımcı olur.

para para kazanma sosyal medya video youtube
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
YouTuber Nasıl Olunur?
Meslekler

YouTuber Nasıl Olunur?

22 Kasım 2019
YouTube Kanalı Nasıl Açılır?
Nasıl Yapılır?

YouTube Kanalı Nasıl Açılır?

11 Kasım 2021
YouTube yıldızı mı olmak istiyorsunuz? Bu sadece video yayınlamak kadar kolay değil. Çalışmalı ve YouTube'da nasıl para kazanılacağını öğrenmelisiniz!
Nasıl Yapılır?

Youtube'dan Nasıl Para Kazanılır?

17 Kasım 2021
Video Editörlüğü Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
500209
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209
Adobe Premiere Temel Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
775209