AnasayfaBlogE-Ticaret Kategori Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

E-Ticaret Kategori Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?

20 Haziran 2021
E-Ticaret Kategori Yöneticisi

E- ticaret alanının gelişimi ve yükselişi, tüketiciler dışında bu alanda çalışmak isteyenler için de çeşitli fırsatları yaratıyor. Bugün e-ticaret alanına bağlı olarak birbirini takip eden ve ayrı görevlere sahip meslek tanımlarından bahsetmek mümkün. Yazımızın konusu olan e-ticaret kategori yöneticisi de bu mesleklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. E-ticaret alanında ürünleri kategorilere ayırmak, pazarlama ve ürün yönetimi açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. Buna uygun olarak da kategori yönetimi adında bir departman, e-ticaret alanında hizmet sağlamaya hazır olarak kurulmuştur. 

Genel olarak e-ticaret kategori yöneticisi de kategori yönetimini etkinleştirir. E-ticaret kategori yönetimi; fiyatlandırma, ürün ve marka çeşitliliğini gösterme, filtreleme ve bunlara bağlı olarak da istenilen satışın hızlıca gerçekleştirilmesi için kategori ayrımları yapar. Artık e-ticaret alanının vazgeçilmez ve gerekli bir departmanlarından biri olan kategori yönetimini ve bu alanda hizmet veren e-ticaret kategori yöneticisini biraz daha yakından tanıyalım. 

E-ticaret Kategori Yöneticisi Nedir?

E-ticaret sektörü, satış ve pazarlama faaliyetleri için işletme ve girişimcilerin ilk tercih noktalarından biri. Ayrıca tüketici ve müşteriler için de e-ticaret fırsat ve tercih alanından biri olarak görülüyor. Durum böyle olunca e-ticaret alanında hizmet vermek ve tüketicilere ulaşmak, günümüz işletmelerinin kârlılık hesaplarından biri oluyor. E-ticaret alanı fırsatlar ve sürdürebilir kârı oluşturma olanağı sağlasa da bu alanda hizmet vermek ya da doğru hizmet vermek, kolay değildir. Öncelikle e-ticaret alanına hakim olmak, sistemi iyi tanımak gereklidir. Ayrıca sistemi iyi tanıyacak bir ekibe sahip olmak da işlemlerin seri bir şekilde yürütülmesi adına en önemli adımlardan biridir. 

E-ticaret alanında oldukça faydalı ve gerekli departmanlardan biri olan kategori yönetimi, işlemleri daha hızlı ve doğru yapmak için ürün kategori yönteminden yararlanır. Bu noktada e-ticaret kategori yöneticisi, ilgili departmanda yetkin bir ekiple birlikte çalışır. Genel olarak kategori yönetiminde yer alan ürün ve kategori çeşitliliği, müşterinin kolayca aradığını bulmasına önayak olur ve böylece satın alma işlemi gerçekleşebilir. Böylesi bir öneme sahip olan kategori yönetimi, e- ticarette yer almak isteyenlerin de tercih noktalarından biri olmaktadır. Peki e-ticaret kategori yönetimini gerçekleştiren kategori yöneticisi tam olarak ne iş yapar?

E-ticaret Kategori Yöneticisi Ne İş Yapar?

E-ticaret kategori departmanında çalışan e-ticaret kategori yöneticisi, ürün ve kategori özelinde işleri yerine getirir. E-ticaret alanının en gerekli işlerinden birini yapan e-ticaret kategori yöneticisi, ziyaretçi potansiyelini artırmaya yönelik listeleme işini yapar. Belli bir ürün listesine sahip olan kategori yöneticisi, bu listeden hareketle gerekli filtreleme kategorileri oluşturur. Örneğin, ürün sayısının fazla olduğu durumlarda, geniş ölçekli kategorilere ihtiyaç vardır ve renk, fiyat, marka ve boyut gibi uygun filtreler kullanılır. E-ticaret kategori yöneticisi, kullanıcı ihtiyaçları ve deneyimlerinden hareketle ürün çeşitliliğine göre bir kategori zinciri oluşturur. Genel olarak bir kategori yöneticisi ilgili ürünlerin tanıtım ve fiyatlandırılmasında görevlidir.

Uygun kategorilerin oluşması için kullanıcı deneyim analizi yapan kategori yöneticisi, kolaylık sağlayacak bir eşleştirme sistemi yaratır. Ayrıca kategorilerin gerçekten işe yaraması ve kullanıcı odaklı olması için de stratejiler üretir. Kategori yönetimi için önemli olan şey, kullanıcı deneyiminin üst seviyede olması ve satın alma işlemi kolaylaştıracak adımların izlenmesidir. Buna uygun olarak da bir e-ticaret kategori yöneticisinin görevleri şunlardır:

  • Ürünlerin kategoriye uygunluğunu denetler ve ürünlerin uygun konuma yerleşmesini sağlar. 

  • Tüketici ve kullanıcı deneyimlerini araştırır ve analiz eder. 

  • Analizlere uygun olarak web sitesi için ürün çeşitliliğine göre kategoriler oluşturur. 

  • Pazarlama-satış departmanıyla iletişim kurarak fiyatlandırma ve ürün tanıtımı belirleme konularında kesin karara varır. 

  • Kategoriye uygun olmayan ve başarısız sonuç veren ürünleri kategoriden çıkarır. 

  • Yeni stratejiler üretmek için ürünlerin satış durumlarını denetler. 

  • Kurumun diğer departmanlarıyla görüşerek yeni kategoriler için pazarlama stratejileri edinir. 

  • Tüm kategorileri etkinleştirmek için web sitesi paneli üzerinden veri girişini sağlar. 

E-Ticaret Kategori Yöneticisi Maaşları

E-ticaret kategori yöneticisi maaşları, alanın uzmanlık içermesinden dolayı yüksektir. Fakat özel sektör odaklı bir meslek olduğu için maaş miktarı, kurumdan kuruma değişmektedir. Aynı zamanda işletme, marka ya da kurumun bilinirliği, iş yükü ve kârı da e-ticaret kategori yöneticisinin maaşını belirlemektedir. Popüler ve kâr oranı yüksek marka ve e-ticaret sitelerinin çalışanları elbette ki daha yüksek maaşlar alabilmektedir. Buna bağlı olarak da e-ticaret kategori yöneticisi, işletmenin büyüklüğüne göre bir maaş alacaktır. Peki fikir vermesi adına bir e-ticaret kategori yöneticisinin maaşı ne kadardır?

E-ticaret kategori yöneticisi maaşları, 3.000 TL ila 15.000 TL arasındadır. İşin niteliğinden dolayı bir e-ticaret kategori yöneticisini asgari ücret düzeyinde bir maaş alması kabul edilemez. Yine iş görevlerini doğru yerine getirmek için de deneyimli yöneticilerden yararlanılır. İşin içine deneyim de girdiğinde, kategori yöneticisinin 5.000 TL'den az maaş alması doğru olmayacaktır. Fakat daha önce de belirtiğimiz üzere işletmenin iş alanındaki hedefleri, konumu ve kârı, çalışan maaşını da etkilemektedir. Kısacası e-ticaret alanında hatırı sayılır bir geçmişi bulunan bir kurumda çalışma olanağınız olduğunda, 5.000 TL'nin altında nadiren çalışırsınız. 

E-Ticaret Kategori Yöneticisi Nasıl Olunur?

E-ticaret kategori yöneticiliği, yetkin bir uzmanlık gerektirir. Bundan dolayı da kategori yöneticisinin işinde deneyimli ve yetkin olmasına dikkat edilir. Dolayısıyla e-ticaret kategori yöneticisi olmak için lisans üniversite mezunu olmak ve e-ticaret alanına aşina olmak gerekir. Alana aşina olmak için ise e-ticaret öğrenmek gerekir. E-ticaret ve alan gerekliliği için başta e-ticaret eğitimi olmak üzere müşteri ilişkileri yönetimi, pazarlama, SEO ve dijital iletişim alanında ciddi bir eğitim şarttır. Yine web sitesi ölçümleri ve analizleri yapacak bir alan bilgisi gerekli. Uygun analiz-ölçüm işlemleri için de başta Google web ölçüm araçları olmak üzere e-ticaret alanında işinizi yarayacak analiz araçlarına da aşina olmalısınız. 

Bütün bunlardan sonra ayrıca işe alımı etkileyebilecek diğer niteliklerden de bahsetmek gerekir. Bunlar; İngilizce ve ikinci bir yabancı dil yetkinliği, pazarlama alanında deneyim, referanslar ve aldığınız eğitimlerin niteliğidir. Kısacası e-ticaret kategori yöneticisi olmak için öncelikle mezuniyetinizi beklemeli, daha sonra da e-ticaret sistemine aşina olacağınız nitelikli bir eğitim almalısınız. 

E-Ticaret Kategori Yöneticisi E-Ticaret Kategori Yöneticisi nedir E-Ticaret Kategori Yöneticisi ne iş yapar E-Ticaret Kategori Yöneticisi maaşları E-Ticaret Kategori Yöneticisi nasıl olunur
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
Girişimcilik

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

24 Haziran 2020
E-Ticaret
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir?

05 Kasım 2019
E ticaret üzerinden para kazanmak için fiziksel bir mağazaya ihtiyacınız yok. Bireysel satış yapabilirsiniz. Sosyal medya ile bir e ticaret platformu olarak kullanabilirsiniz.
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Para Kazanma Yöntemleri

20 Aralık 2019
E Ticaret Sistemleri ve Gereklilikleri
Dijital Pazarlama

E Ticaret Sistemleri ve Gereklilikleri

19 Aralık 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
39989
Dış Ticaret Eğitimi
4.7
(82)

Dış Ticaret Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
35063
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119