AnasayfaBlogGoogle Ads İle Pazarlamanın Kilidini Açın
SEO

Google Ads İle Pazarlamanın Kilidini Açın

25 Aralık 2019
Google Ads İle Pazarlamanın Kilidini Açın

İşletmenizi internette büyütmenize yardımcı olmak ve internet sitenizin ziyaretçilerini müşterilere dönüştürmek için kullanabileceğiniz en etkili dijital pazarlama yöntemi Google Ads ile reklam kampanyası oluşturmaktır. Google Adwords olarak da bilinen Google Ads sayesinde, işletmenizin hedeflerine yönelik belirlediğiniz stratejileri uygulayabilecek, çevrimiçi dijital platformda pazarlamanın kilidini açacaksınız.

Markanızın bilinirliğini sağlamak, potansiyel müşterilerinizi oluşturmak ve satış rakamlarınızı arttırmak maksadıyla Google Ads aracılığıyla 1 Dolar gibi düşük bir maliyetle Google'da reklam verebilirsiniz. Bunun için bir reklamcı olarak yapmanız gerekenler oldukça basittir. Öncelikle bir Google Ads hesabı açın, reklam için bütçe belirleyin, kritik anahtar kelimeleri seçin ve reklam kampanyanızı oluşturun. Ardından yapılacak tek şey, reklam kampanyanızın markanızı yükselişe geçiren performansını izlemek olacaktır.

Google Ads (Adwords) Nedir?

Google Ads (eski adıyla Google AdWords), Google’ın arama sonuçları sayfasında işletmelerin reklamlarının yayınlanmasını sağlayan çevrimiçi bir reklamcılık hizmetidir. Reklamlar, normal arama sonuçlarıyla neredeyse aynı görünür; tek fark yeşil renkli küçük 'Reklam' kelimesidir. Google Ads ile oluşturulan reklamlar, arama sonuçlarının kullanıcıya gösterildiği sayfanın en üstünde ve en altında gösterilir.  

Google Ads, bir işletmenin kendi reklamlarını kendi yönetici panelinden yönetebildiği, Google’ın tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılık platformunun bir parçasıdır. Reklam kampanyası, reklamcı tarafından oluşturulur. Yayınlanmaya başladıktan sonra bu reklamlar, arama sonuçlarının gösterildiği sayfaların üst ve alt kısımlarında Google tarafından kullanıcılara gösterilir.

Reklamların kullanıcılara nasıl ve ne zaman gösterileceği; anahtar kelimeler, reklam içeriği, cihaz türleri, günün saati ve kullanıcının bulunduğu yer de dahil olmak üzere bir dizi faktör dikkate alınarak, Google tarafından hazırlanan algoritmalara göre belirlenir. Reklamcı ödemesini yalnızca, reklamın gösterildiği kullanıcı reklama tıkladığı takdirde yapar. 

Google Ads Reklam Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Google Ads ile reklam kampanyası oluşturmak için öncelikle bir Google Ads hesabınızın olması gerekir. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkacak Reklam Yöneticisi panelindeki '+' simgesini tıklayarak yeni kampanya oluşturma işlemini başlatırsınız. Daha sonra, her bir güne ayıracağınız reklam giderinizi yani günlük bütçenizi belirlersiniz. Hedeflediğiniz konum ve anahtar kelimeleri seçtikten sonra da reklamınızı yazarak kampanyanızı oluşturursunuz. 

Yeni kampanya oluşturma işleminiz tamamlandıktan sonra Google tarafından reklamınız incelenir. Bu incelemenin sonuçlanması genellikle 24 saate kadar sürer. Reklamınız Google’ın reklamcılık politikalarından herhangi birini ihlal etmiyorsa onaylanır ve yayınlanır. Ardından, seçtiğiniz anahtar kelimelere ve kampanya ayarlarına dayalı olarak arama sonuçlarında görüntülenmeye başlar. Yayınlanmış olan bir reklam kampanyanızda; anahtar kelimeleri ve bütçeyi değiştirmek veya kampanyayı duraklatmak da dahil olmak üzere performansını artırmak için gerek duyduğunuz her türlü ayarlamayı yapabilirsiniz.

Başarılı bir Google Ads kampanyası; kullanıcıların ne aradığını, ne zaman arama yaptığını ve hangi reklam metninin en ilgi çekici olacağını içerir. Bu nedenle; titizlikle oluşturulmuş ve yayınlanmış bir reklam kampanyası sayesinde, hem ucuz bir reklam gideri karşılığında potansiyel müşterilerinizi kazanabilir hem de satışlarınızı büyük ölçüde artırabilirsiniz. 

Etkili Bir Google Ads Reklamı Nasıl Hazırlanır?

İnsanların tıklaması için göz alıcı ve çekici bir reklam kampanyası hazırlamak kolay değildir. Reklamı görecek kullanıcıya teklifinizi net bir biçimde sunmak istersiniz. Bununla birlikte işletmenizin ne yaptığını açıkça belirtmek ve onlara reklamınızı tıklamaları için bir neden sunmak için sınırlı sayıda karaktere sahipsiniz. Ancak sektörünüzdeki rakipleriniz de aynı koşullarda reklam veriyorlar. O zaman, hazırlayacağınız etkili bir reklam ile arama sonuçlarında rakiplerinizin üzerinde yer alabilirsiniz.  Bunun için; hedeflediğiniz anahtar kelimeleri dikkatle seçerek reklam kampanyanızda kullanın. Reklamın gösterileceği coğrafi bölgeyi hassasiyetle belirleyin. Teklifinizi netleştirerek reklamınızın tıklanma olasılığını arttırın.  

Google Ads ile reklam verme sürecinde kampanyanızı oluştururken aşağıda belirtilen hususları göz önünde bulundurmanız, kullanıcıların reklamınıza tıklama olasılığını arttıracaktır. 

  • Anahtar kelimelerinizi reklamınızda kullanın: Google’ın, kullanıcı aramalarıyla alakalı olup olmadığını tespit edebilmesi için, kampanya oluştururken girdiğiniz anahtar kelimeleri reklamınızda kullanın.

  • Yerel tanımlayıcıları kullanın: Eğer yerel bir işletme iseniz Google’da yapılacak aramalarda keşfedilmek üzere, bulunduğunuz konumu belirten terimleri reklamınızda kullanma fikrini değerlendirebilirsiniz. Nasıl mı? Birisi “gölcük yabancı dil kursu” için arama yapıyorsa, “Gölcük'teki En İyi Yabancı Dil Eğitimi” başlıklı reklamınızın sonuçlarda gösterilmesi ve bölgenizde yabancı dil kursu arayan bir kişi için son derece alakalı olması muhtemeldir.

  • Tekliflerinizi açıkça belirtin: Kullanıcı, işletmenizin ne olduğunu ve aradığı şeyle ilgili ona nasıl yardımcı olabileceğinizi hemen bilmelidir. Birçok farklı ürün sunan bir mağazanız varsa, hedeflediğiniz anahtar kelimelerle reklamınızı eşleştirdiğinizden emin olmalısınız.

  • Kullanıcılara reklamınızı tıklamaları için bir neden sunun: Google arama sonuçlarının gösterildiği ilk sayfada onlarca sonuç var. Onlara, bu sonuçların arasından neden sizi seçmeleri gerektiğini göstermelisiniz. Daha uygun fiyatlı, kaliteli veya güvenilir misiniz? Harika yorumlarınız ve puanlarınız mı var? Bu bilgileri reklamınızda mutlaka paylaşın.

  • Net bir eylem çağrısında bulunun: İstatistiklere göre, kullanıcılara bir eylem çağrısında bulunulduğu takdirde bir reklamı tıklama olasılıkları artıyor. 'Ücretsiz fiyat teklifi için bugün arayın' veya 'Size en yakın mağazaları bulmak için posta kodunuzu girin.'

  • Bir promosyon ekleyin: 'Saatlerde Bugüne Özel %30 İndirim!' veya 'Kargo Bedava!' gibi bir teklif eklemek isteyebilirsiniz. Reklamınızda yapacağınız küçük ama anlaşılabilir bir indirim teklifi sitenize yeni müşteriler çekebilir.

  • Reklam uzantılarını kullanın: Uzantılar, işletmenize dair telefon numaralarınız, mağaza puanınız veya adresiniz gibi ek bilgileri gösterir. Uzantıları reklamınızda kullandığınız takdirde sonuçlar sayfasında kapladığınız alan miktarı artar ve daha yüksek bir tıklanma oranına sahip olursunuz. Ayrıca, uzantıları reklamınıza dahil etmenin ek bir maliyeti yoktur. 

Google Ads’in Dijital Pazarlamadaki Önemi

Baskıdan dijitale, pazarlama son beş yılda önceki yıllara nazaran çok daha hızlı bir şekilde değişti. Bu hızlı evrim yavaşlama belirtileri de göstermiyor. Artık pazarlamacılar potansiyel müşterileri kazanmak için genellikle SEO, sosyal medya, içerik pazarlama, ücretli reklam veya e-posta pazarlamasına güveniyorlar. Bu nedenle; dijital çağda yaşanan güncel gelişmeler ile sosyal medyada pazarlama yöntemi olarak nasıl kullanıldığına ilişkin başlıkları içeren ve Enstitü tarafından online eğitim olarak verilen Dijital Pazarlama Eğitimi’ni mutlaka incelemelisiniz.   

Dijital pazarlama çeşitleri arenasında her geçen gün, önceden hayal dahi edemeyeceğimiz önemli değişikliklere tanık oluyoruz. Bu gelişmeler dijital pazarlama evreninde bulunan herkesi yakından ilgilendiriyor. Yapay zeka, sanal asistan, akıllı teknolojiler, video pazarlama, içerik pazarlaması, çok kanallı pazarlama gibi hayatımıza giren bu yeni teknolojiler dijital pazarlama sektöründe bulunan herkesi, geleceğe daha hazırlıklı olması yönünde zorluyor.  

Dijital pazarlama alanında yapay zeka; tüketici davranışlarını, arama modellerini inceleyebilir, sosyal medya platformlarındaki verileri kullanabilir hale geldi. Siri ve Google gibi popüler sanal asistanların yaptığı hatalar, geçmiş zamanlara göre çok daha akıllı hale gelen yapay zeka tarafından düzeltiliyor.  

Video ile pazarlama, günümüzün en önemli pazarlama trendlerinden bir tanesidir. Teknolojinin bu denli hızlı gelişmesi neticesinde video pazarlaması, öncüsü YouTube'un bile ötesine geçmiştir. Günümüzde dijital pazarlamanın aktörleri, video pazarlama yöntemini Facebook, Instagram ve LinkedIn platformlarında da aktif olarak kullanmaktadır. Teknolojinin bu denli hızlı gelişmesi, dijital pazarlama sektöründeki rekabeti de kızıştırmaktadır.  Bu da küçük büyük her işletmeyi Google Ads kullanmaya zorunlu kılmaktadır.  

Google Ads Nedir?

Google Ads, Google’ın arama sonuçları sayfasında işletmelerin reklamlarının yayınlanmasını sağlayan çevrimiçi bir reklamcılık hizmetidir. Reklamların kullanıcılara nasıl ve ne zaman gösterileceği; anahtar kelimeler, reklam içeriği, cihaz türleri, günün saati ve kullanıcının bulunduğu yer de dahil olmak üzere bir dizi faktör dikkate alınarak, Google tarafından hazırlanan algoritmalara göre belirlenir. Oluşturulan reklamlar, arama sonuçlarının kullanıcıya gösterildiği sayfanın en üstünde ve en altında gösterilir.  

Google Ads ile Başarılı Bir Reklam Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Google Ads ile reklam kampanyası oluşturmak için öncelikle bir Google Ads hesabınızın olması gerekir. Başarılı bir Google Ads kampanyası; kullanıcıların ne aradığını ne zaman arama yaptığını ve hangi reklam metninin en ilgi çekici olacağını içerir. Bu nedenle; titizlikle oluşturulmuş ve yayınlanmış bir reklam kampanyası sayesinde, hem ucuz bir reklam gideri karşılığında potansiyel müşterilerinizi kazanabilir hem de satışlarınızı büyük ölçüde artırabilirsiniz. 

Google Ads’in Dijital Pazarlamadaki Önemi Nedir?

Baskıdan dijitale, pazarlama son beş yılda önceki yıllara nazaran çok daha hızlı bir şekilde değişti. Teknolojinin bu denli hızlı gelişmesi, dijital pazarlama sektöründeki rekabeti de kızıştırmaktadır.  Bu da küçük büyük her işletmeyi Google Ads kullanmaya zorunlu kılmaktadır. 

google ads adwords pazarlama reklamcı dijital pazarlama
Murat Çelik
Murat Çelik
Blog Yazarı

Çalıştığı resmi kurumda halen Şube Müdürü olarak görev yapmakta olup liderlik, etkili iletişim ve ekip çalışması konularında yeterli tecrübeye sahiptir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunudur. Editör ve blog yazarı kimliğinin yanısıra amatör fotoğrafçı ve satranç hakemidir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
18969
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
14099
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119