Close
Mobil Menu Bars

E- Ticaret Yapanlar İçin Ürün Fotoğrafçılığı

15 Mart 2020, 2516 defa okundu.
E- Ticaret Yapanlar İçin Ürün Fotoğrafçılığı
ürün fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı nedir, ürün fotoğrafçılığı ve e- ticaret, ürün fotoğrafı, ürün fotoğrafı çekimi, e- ticaret

Teknolojik ve bilimsel gelişmeler, pek çok farklı alanı temelinden etkileyerek bu alanlarda dönüşüme neden olmuştur. Özellikle dijitalleşmenin artması, sektörlerin çok tercih edilen bu alanda hamle yapmalarını zorunlu hale getirmiştir. Ticaret sektörü de son yıllarda hızlı bir dönüşüm göstermiş, pazarlama tekniklerinde dijitalleşmeye uyum sağlayarak, e- ticaret denilen yeni bir sistemi ortaya çıkarmıştır.

E- ticaret, geleneksel pazarlama yöntemlerinin yerini internet ortamında geliştirilen dijital pazarlama tekniklerinin almasıyla sürdürülmektedir. Müşterilerin aradıkları ürüne kolay bir şekilde ulaşabilmesi hem zaman kaybını önlerken hem de maliyeti düşürmüştür. E- ticaret yapan kişilerin ürünlerini internet sitesi üzerinden kullanıcılarına sunabilmek için, o ürünün tüm özellikleri ile incelenebilmesini sağlayan kaliteli ürün fotoğrafları kullanmaları gerekmektedir. Kaliteyi sağlayabilmek için de ürün fotoğrafı çekebilecek profesyonel fotoğrafçılık bilgisine sahip kişilere  ihtiyaç duyulmuştur. Bu gelişmelerin ışığında ürün fotoğrafçılığı, yeni bir alan olan e- ticaret için hizmet vermeye başlamıştır.

Ürün Fotoğrafçılığı Nedir?

Ürün fotoğrafçılığı, ürün fotoğraflarının profesyonel fotoğrafçılar tarafından tanıtımın yapılabilmesi amacıyla çekilmesidir. Tanım olarak basit gözükse de fotoğraf çekimi aşamasında ve sonrasında pek çok işlemin yapılması gerekmektedir. Ürün fotoğrafı çekilirken amaç, ürünün tüm detaylarının olabildiğince gösterilmesidir. Bu nedenle bu fotoğrafların doğru ışık altında, uygun fon kullanımı ile profesyonel fotoğraf çekimi yapabilen kişilerce çekilmesi gerekir.

ürün fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı nedir, ürün fotoğrafçılığı ve e- ticaret, ürün fotoğrafı, ürün fotoğrafı çekimi, e- ticaret

Ürün fotoğrafçılığı pazarlama sektörlerine doğrudan katkı vermektedir. Çok sayıda farklı ürünün pazarlamasını yapan büyük mağaza zincirleri, öne çıkan ürünlerinin tanıtımını yapabilmek için düzenli olarak ürün tanıtım broşürleri hazırlatmaktadır. Bu broşürlerde görülen ürünlerin her biri, ürünün kendi özellikleri göz önünde bulundurularak değiştirilen fotoğraflama koşullarında çekilmektedir. Ürün fotoğrafçıları da bilgi ve tecrübeleri ile bu düzenlemeleri yapabilecek kişilerdir.

Ürün fotoğrafı çekilirken en çok dikkat edilen nokta ürün özelliklerini yansıtabilmektir. Fotoğrafa bakan insanların tercihlerini etkileyebilmek için ürün üzerindeki değerlendirmelerini tam yapabilmeleri sağlanmalıdır. Farklı ürün türlerine göre çekim hazırlıkları yapılmaktadır. Aynı koşullar altında her ürünün fotoğraf çekimini yapmak mümkün olmamaktadır.

Fotoğraf çekimine başlamadan önce ürün fotoğraflarının hangi amaçla kullanılacağı net bir şekilde belirlenir. Bunun için ürün sahibi firmalar ile değerlendirme toplantıları yapılarak genel planlama yapılır. Çünkü ürünün türü kadar fotoğrafının nerede kullanılacağı da önemlidir. Örnek vermek gerekirse, broşürler için kullanılacak olan ürün fotoğraflarının arka planı transparan olarak tercih edilmektedir. Görsel sadece ürünün kendisini içerir. Ancak internet sitesi ve katalog gibi yerlerde kullanılacak ürün fotoğrafları kompozisyon kurallarına dikkat edilerek çekilir. Özellikle kataloglarda ürün sunumu da oldukça önemlidir.

ürün fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı nedir, ürün fotoğrafçılığı ve e- ticaret, ürün fotoğrafı, ürün fotoğrafı çekimi, e- ticaret

Çekimden önce ürün özellikleri ve kullanım amacı dikkate alınarak kararlaştırılan çekim şartlarının ayarlanması ile işlemler gerçekleştirilir. Fakat ürün fotoğrafçılığı fotoğrafların çekimi ile biten bir süreç değildir. Post prodüksiyon aşaması da sürecin sonuna eklenir. Çalışılan marka ya da firma tarafından istenen detaylara göre retouch çalışmaları yapılabilir. Dolayısı ile bir ürün fotoğrafçısı hem prodüksiyon hem de post prodüksiyon açısından bilgili olmalıdır.

Ürün Fotoğrafçılığı ve E- Ticaret İlişkisi

E- ticaret, geleneksel ticaretin sahip olduğu fiziksel mağazaların, internet üzerindeki sanal alanlarda dijital mağazalara dönüşümünü gerçekleştirmiştir. İnsanlar ihtiyaç duydukları bir ürünü satın almak için gezdikleri mağazalarda ürünleri inceleyerek karar verebilmektedir. Dijital mağazalarda ise karar vermeleri için yapabilecekleri tek şey internet sitesine yüklenmiş olan ürün fotoğraflarını incelemektedir.

Bu durumun bir dezavantaj haline dönüşmemesini sağlayacak en önemli şey, müşterilere sunulan ürün fotoğraflarının kaliteli ve ilgi çekici olmasıdır. E- ticaret ile ürün fotoğrafçılığı arasındaki güçlü ilişkiyi sağlayan da budur. E- ticaret yapan kişiler, ürünlerinin fotoğraflarını en kaliteli şekilde sanal mağazalarına yükleyebilmek için profesyonel çekimleri yapabilecek ürün fotoğrafçılarına ihtiyaç duymaktadır.

ürün fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı nedir, ürün fotoğrafçılığı ve e- ticaret, ürün fotoğrafı, ürün fotoğrafı çekimi, e- ticaret

Bir e- ticaret sitesinin öncelikli başarısını ürünlerinin görsel detaylarını müşterilerine ne şekilde sundukları belirler. İnternet sitesine giren bir kullanıcı aradığı ürün ile ilgili yeterli sayıda ve kalitede fotoğrafı göremediğinde o site ile ilgili güven duygusu olumsuz etkilenir. Dolayısı ile sitedeki ürünlerin tercih edilme oranları da düşer. Fiziksel bir mağazanın reyon düzenine ve ürünlerinin sunumuna dikkat etmesi gibi sanal mağazaların da bu düzeni ürün fotoğrafları ile sağlaması gerekir.

Ürün fotoğrafçılığı, e- ticaret girişiminin türüne ve amacına göre yapılır. Böylece hedef kitle için uygun ürün fotoğrafları ortaya çıkarılır. Bazı ürünlerin tek başlarına temsil edilmesi daha önemliyken bazı ürünler yan faktörler çerçeveye eklenerek sunumu güçlendirecek kompozisyonlar halinde temsil edilebilir. Buradaki karar, ürün fotoğrafçısı ile markanın ortak değerlendirmeleri ile belirlenir. Fotoğrafçının tecrübesi, kaliteyi ve dolayısı ile e- ticaret başarısını belirleyen önemli bir etkendir.

Ürün Fotoğrafı Çekimi İçin Öneriler

Ürün fotoğrafı çekilirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Farklı ürün türlerine göre kullanılması gereken farklı ışık koşulları, fon ve lens seçimi, fotoğraf makinesi ayarları bulunmaktadır. Bunların dışında genel anlamda önem arz eden şu öneriler verilebilir.

ürün fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı nedir, ürün fotoğrafçılığı ve e- ticaret, ürün fotoğrafı, ürün fotoğrafı çekimi, e- ticaret

Fotoğraflar Aydınlık ve Net Olmalıdır: Fotoğraf hangi ürün için çekiliyorsa odak netliği mutlaka o objenin üzerinde olmalıdır. Böylece, netleme ürüne yapılarak tüm detayların gösterilebilmesi mümkün olur. Fotoğrafın çekilmesindeki amaç da zaten budur. Net olmayan ürün fotoğraflarının kullanılması tercih edilmez. Aynı zamanda fotoğrafı çekilen ürünü ön plana çıkarmak için alan derinliği kullanılabilir. Arka plan bulanık bırakılarak ürünün fondan ayrıştırılması görsel sunumu kuvvetlendirecektir.

Fotoğraf çekimi sırasında kullanılan ışık çok önemlidir. Işık, sadece ürün fotoğrafı için değil fotoğrafçılığın her alanında en temel ögedir. Ürün kolayca görülebilecek şekilde aydınlatılmalıdır. Bunun için birden fazla ışık kaynağı kullanılmalıdır. Fotoğrafta patlamaların veya karanlık alanların olmaması için ışık kaynakları doğru açı ve mesafede konumlandırılmalıdır.

Kadraj ve Çekim Açısı Doğru Ayarlanmalıdır: Kadraj, fotoğraf karesi içerisinde nelerin hangi miktarda görüleceğinin belirlenmesidir. Kompozisyon oluşturmak kadrajın kişisel bakış açısına göre düzenlenmesi ile yapılır. Ürün fotoğrafçılığı çekimlerinde, ürünler genellikle kadrajın büyük bölümü dolduracak şekilde fotoğraflanır. Çünkü amaç, ürüne ait önemli ve ilgi çekici özelliklerin gösterilebilmesidir.

ürün fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı nedir, ürün fotoğrafçılığı ve e- ticaret, ürün fotoğrafı, ürün fotoğrafı çekimi, e- ticaret

Çekim açısı ise yine fotoğrafçının kişisel estetik anlayışına göre seçeceği en doğru açıdır. Ürün türü çekim açısının belirlenmesinde etkili olmaktadır. Özellikle her açıdan gösterilmesi gereken ürünler için alt, üst ve yan açıların tümü kullanılabilir. Çekim açısı ve kadraj anlam bütünlüğünü birlikte sağlayabilmelidir.

Ayrıntıların Gösterilmesine Dikkat Edilmelidir: Ürün fotoğrafları o ürünü tercih edecek insanlar tarafından yakınlaştırılarak inceleneceği için detayların görülebilmesi önemlidir. Fotoğraf çekimi yapılırken makro çekim modunun kullanılması, ürünlerin daha yakın mesafeden net bir şekilde fotoğraflanmasını sağlar. Böylece, fotoğraflar kullanıcılar tarafından büyütülse dahi detaylar üzerindeki bozulmalar daha az olacaktır.

Fotoğraflarda Gereksiz Efekt Kullanılmamalıdır: Ürün fotoğrafları olabildiğince doğal halinde kullanılmalıdır. Çekim ortamında kullanılan flash ışıkları doğru ayarlandığında detayların belirginleşmesini sağlamakta yeterli olacaktır. Sadece zorunlu hallerde efekt kullanılması ve bu efektlerin yoğunluğunun düşük tutulması gerekir. Ayrıca fazla efekt kullanımı ürünün orijinal halinin saklandığı izlenimi yaratabilir.

Ürün fotoğrafçılığı ile ilgili genel bilgilere yazımız boyunca değindik. Bu fotoğrafçılık alanının en çok kullanıldığı e- ticaret uygulamaları ile olan ilişkisinin hangi düzeyde olduğundan da bahsettik. Ürün fotoğraflarının çekimi, gerçekten de fotoğrafçılık bilgisi isteyen ve tecrübe kazandıkça gelişim sağlanabilecek bir alandır. Enstitü bünyesinde e- ticaret alanına yönelik olarak ürün fotoğrafçılığı eğitimi yakın zamanda açılacaktır. Bu yeni eğitimi kaçırmamak için online eğitimler sayfasını kontrol etmeyi unutmayın.

Ürün Fotoğrafçılığı Neden Gereklidir?

Bu fotoğrafçılık türü pazarlama alanını destekleyen önemli bir sektördür. Ürün pazarlaması için görsel kullanımı özellikle baskı ve dijitalleşme teknolojileri ile artmıştır. Bu alandaki ihtiyacı profesyonel şekilde karşılaması nedeniyle ürün fotoğrafı çekimi her zaman gerekli olacaktır.

Ürün Fotoğrafçılığı E- Ticareti Nasıl Etkilemektedir?

E- ticaret pazarlama faaliyetlerinin internet üzerinden yapılması nedeniyle ürün fotoğraflarının kullanımını gerektirmektedir. Bu ihtiyaca cevap verebilen ürün fotoğrafı çekimi ile e- ticaret başarısı doğrudan etkilenmektedir. Çünkü kullanılan görsellerin kalite ve etkisini bu fotoğrafçılık türü belirlemektedir.

Ürün Fotoğrafçılığı Herkes Tarafından Yapılabilir mi?

Herkes tarafından bu fotoğrafçılık türünün yapılabilmesi mümkün değildir. Öncelikle fotoğrafçılık alanında iyi derecede eğitim almış profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Ancak daha küçük ve kişisel kullanım alanlarında ürün fotoğraflarının basit şekilde çekimi tercih edilebilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Eğitimime devam ederken, bir televizyon kanalında canlı yayın kameramanı olarak görev yaptım. Çeşitli kısa film projelerinde farklı görevlerde bulundum. Enstitü’den aldığım online içerik editörlüğü eğitiminden sonra yazarlık yapmaya başladım.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!