AnasayfaBlogDoğru ve Etkili Reklam Nasıl Yapılır?
Satış - Pazarlama

Doğru ve Etkili Reklam Nasıl Yapılır?

01 Mayıs 2020
Doğru ve Etkili Reklam Nasıl Yapılır?

Günümüzde sadece satılan ürün veya hizmetin değil birçok şeyinde reklamının yapıldığını görüyoruz. Bu kimi zaman bir siyasi partinin reklamı olurken, kimi zaman toplumsal hareketler, kimi zamanda yapılan iş veya mal ve hizmet inovasyonu olsun her şeyin reklamı yapılıyor. Reklam yapmadaki asıl amaç insanların dikkatini çekmektir. 

Reklam nasıl yapılır sorusuna şimdiye kadar birçok farklı cevap verilmiştir. Öyle ki ‘’Reklamın iyisi kötüsü olmaz ‘ deyimini de duymayanımız yoktur. Oysa ki doğru ve etkili yapılan bir reklam insanların hafızasında kalıcı yer edinip ve kolay kolay unutulmaz. Reklam birçok marka ve işletmenin varlığını devam ettirebilmesi için çok büyük önem taşır.

İnsanlar ihtiyaçları olan bir ürün veya hizmetin ait olduğu markayı hatırladıklarında işte o yapılan reklam, etkili olmuş ve amacına ulaşmış olur. Bu nedenle markanızın imajını şekillendirin  İşletmenizin akıllarda kalabilmesi için insanların zihinlerinde markaya ilişkin çağrışımların olması gerekir. İyi bir reklam yapmak, ürün veya hizmeti daha çok kişiye tanıtarak, marka bilinirliğini sağlayarak ve satışları artırılarak sağlanır.

Reklam nasıl yapılır sorusuna her işletme veya marka yeterince zaman ayırmalı ve bu konuda hedefini netleştirmeli. Markası için en iyi stratejiyi belirleyerek, satın alma gücü paritesi yaratarak akılda kalıcı olmaya çalışmalı. Yeterli emek, zaman ve para ayrılmış, iyi organize edilmiş bir reklam kampanyasıyla ürün veya hizmetinizin verimliliğini ileriye taşır ve satışları artırabilirsiniz.

Reklam hazırlarken dikkat edilecek unsurlar nelerdir?

Reklam nasıl yapılır herkese göstermenin zamanı geldi. Reklam, yaptığınız işin yaratıcı yönünü, markanızı, etkin bir şekilde tüketicilere tanıtmaya yardımcı olur. Etkili bir reklam yapmak için dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır:

 • Hedef kitlenizi belirleyin: Hangi kitleye hitap edecekseniz bunu belirlemeniz gerekir. Yaş, cinsiyet, demografik özellikler, ilgi alanları bunlar önemli kriterlerdir. Örneğin;  genç kızlar için planlanmış bir reklam, emekli erkeklerin ilgisini çekmeyecektir. Bu nedenle hedef kitlenizi belirlemenizde fayda vardır. İnsanların yaşına ve ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına hitap edecek kampanyalar hazırlamalısınız.  Aksi takdirde harcadığınız para emek ve zaman boşa gidebilir.

 • Reklam yapacağınız alanları belirleyin: Hangi kitleye hitap edeceğinizi belirledikten sonra hedef kitlenin reklamı görebileceği yerleri belirlemeniz gerekir. Uygun yerlerde reklam vermeniz dikkat çekecektir.  Kişisel tercihlerinizi bir kenara bırakın. Radyo seviyorsunuz diye radyoda veya popüler diye internette reklam vermek büyük bir hata olur. Seçeceğiniz reklam alanı müşteri kitlesine uygun alan olmalıdır. Bu nedenle iyi araştırıp doğru karar vermelisiniz.

 • Reklama ayıracağınız bütçeyi planlayın: İyi tasarlanmış ve detayları belirlenmiş bir reklam işletmenizi veya markanızı zirveye taşır. Bu nedenle reklam için ayıracağınız bütçede bonkör olmanız gerekir. Reklamın başarılı olması durumunda bu alana yapmış olduğunuz yatırım size fazlasıyla geri dönecektir. Etkili reklam yaparak harcadığınız paranın geri dönüşünün muhteşem olacağından hiç şüpheniz olmasın. Aksi takdirde dar bütçe ile yapılan kısıtlı reklamın işletmenize ve markanıza hiçbir faydası olmayacaktır.

 • Akılda kalıcı bir logo yaratın: Reklam nasıl yapılır dendiğinde ilk akla gelenlerden birisi de işletmenizin veya markanızın logosudur. İlgi çekici ve akılda kalıcı bir logo ile reklamın ilk aşamasını oluşturur. Şirketinizin imajını yansıtan, akılda kalıcı bir logo sürekli anımsamanızı sağlayacaktır. Sürekli olacak, istikrarlı imaj yaratan bir logonuz olmalı.

 • Tüketicileri harekete geçirin: Etkili bir reklam yaparak tüketicileri harekete geçirebilirsiniz. Bu da tüketicileri mal veya hizmeti satın almaya teşvik eder. Ürünün veya hizmetin neler sağlayacağını anlatın. Neden sizin ürününüzü seçmeleri gerektiğini, alacakları hizmetin en iyisi olduğuna dair mesajlar verin. Sürekli kullanılan reklam mesajlarından uzak durun. Farklı olun, farkınızı belirtin.

 • Reklam mesajınızı net bir şekilde verin: Reklam mesajınızı verirken yine hedef kitlenizi düşünün. Hedef kitlenin ihtiyaç ve arzularını düşünerek mesaj oluşturun. Mesajınızla insanların duygularını etkileyin. Tüketici altta yatan mesajı mutlaka algılayacaktır. Yeter ki hedef kitlenizin ihtiyaç ve duygularına hitap etsin.

 • Reklam için ön değerlendirme yapın: Reklamınızı yayınlamadan önce hedef kitleye yakın bir gruptan, reklamınızı objektif olarak değerlendirme  isteyin. Bu sayede eksikleriniz varsa eklemeler yaparak düzeltebilirsiniz. Yeni tüketiciler markanızı hatırlıyorsa yaptığınız reklam işe yaramış demektir. Tüketicilerin üzerinde oluşan çağrışımlara dikkat edin. Bunlar size yol gösterecektir. 

Etkili Reklam Nasıl Yapılır?

Etkili, doğru ve iyi bir reklam için en önemli kriter, bütçeyi sistemli bir şekilde kullanarak hedef kitleye hitap etmektir. Reklam nasıl yapılır dendiğinde, bütçeyi en iyi şekilde kullanarak, çarpıcı ve dikkat çekici tasarımlarla hedef kitlenin ihtiyacına cevap verip, akılda kalarak cevabı verilebilir.

Tüketicinin yani hedef kitlenin talepleri değerlendirilerek bu talepler doğrultusunda düzenlemelere gidilerek etkili reklama ulaşılabilir. Bunun için de çeşitli animasyon, etkileyici müzik, resim ses ve efektlerden de yardım alınabilir.  Günümüzde markalar pek çok reklamda daha çok akılda kalması ve etkili olması için, sevilen sanatçıları da reklamlarda oynattığını görüyoruz. Önemli olan dikkat çekmek ve akılda kalabilmek ve ikna etmektir.

 • Hedef belirleyin: Yaptığınız iş her ne olursa olsun mutlaka bir hedefiniz olsun. İster marka, ister hizmet olsun, hedef belirleyerek başladığınızda amacınıza ulaşmak için doğru adımları atarsınız. Reklam yapmadaki asıl amacınız imaj yaratmak mı, akılda kalmak mı, satışınızı yükseltmek mi yoksa marka bilinirliğini sağlamak mı? Bu sorulara cevap bulup emin adımlarla ilerlemelisiniz. 

 • Dikkat çekici bir başlık oluşturun: İlgi ve dikkat çekici reklam başlıkları her zaman daha fazla tıklanma oranına sahiptir. Başlığınız hedef kitlenizi reklama çekecektir. Seçtiğiniz başlıkla uyumlu reklam içeriği hazırlamaya özen gösterin.

 • Reklamın yayımlandığı saat ve tarih bile önemlidir: Yapılan araştırmalara göre insanlar sosyal medyada belli aralıklarla zaman geçiyor. Reklamın hedef kitle üzerinde etkili olabilmesi için ilgili kanalların çok kullanıldığı tarih ve zaman aralıklarının belirlenmesi faydalı olacaktır. 

 • Tüketicinin ilgisini çeken içerikler oluşturun: sosyal medyada her gün yeni bir trend çıkıyor. Bunları yakından takip edip hedef kitleye uygun ilgi çekici içerikler oluşturmalısınız.

 • Geri bildirimleri dikkate alın: Tüketicilerden gelen olumlu ve olumsuz geri bildirimlere önem verin. Olumsuz olanları düzeltmek için çaba gösterin. 

Nerelerde reklam yapılır?

Dijital dünyanın hızla gelişmesiyle birlikte sınırlı alanlarda yapılan reklamlar gün geçtikçe artmaktadır. İşletmenizi, markanızı veya hizmetinizi tanıtmak için bu bulunmaz bir fırsattır. Sizde bu fırsatları değerlendirip birçok yönden reklam yapabilirsiniz.

 • Profesyonel bir internet sitesi açın

 • Sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanın her mecrada üyeliğiniz olsun ve etkin kullanın. 

 • İşletmenizin blok sayfasında makale ve reklamlarla işinizi ve markanızı tanıtın. Başarılarınızla ilgi çekin.

 • İnternet üzerinden reklam alanı alarak arama motorlarında üst sıralarda yer alarak dikkat çekin.

 • Yazılı ve basılı reklam seçeneklerini seçin, Gazete, dergi gibi mecralarda reklam verin. Görsel içeriklere özen gösterin.

 • Televizyon reklamları halen en çok izlenen ve ilgi çeken reklamlar arasındadır. 

 • Billboardlar, otobüs durakları, posterlerde yer alan reklamlar halen hedef tüketicinin dikkatini çekmektedir. 

 • El ilanları, kartpostallar,  promosyon afişleri kullanıp adreslere göndermek de halen etkili bir yöntemdir.

 • Radyo reklamları ile işitsel olarak reklam verebilir markanıza ilgi çekebilirsiniz.

doğru ve etkili reklam nasıl yapılır reklam nasıl yapılır etkili reklam nerelerde reklam yapılır reklam
Şule Mikdan
Şule Mikdan
Blog Yazarı

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım. Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Facebook Reklam Hesabı Nasıl Açılır
Dijital Pazarlama

Facebook Reklam Hesabı Nasıl Açılır?

23 Ocak 2020
Native Reklam Nedir?
Satış - Pazarlama

Native Reklam Nedir?

19 Kasım 2019
Reklamcılık Bölümü Nedir?
Bölümler

Reklamcılık Bölümü Nedir?

19 Mart 2020
Reklamcılık Bölümü (MYO)
Bölümler

Reklamcılık Bölümü (MYO)

03 Mart 2020
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209