AnasayfaBlogÖğrenci Deneyimi: SEO Eğitiminde Neler Öğrendim?
Online Eğitim Deneyimi

Öğrenci Deneyimi: SEO Eğitiminde Neler Öğrendim?

02 Eylül 2021
Öğrenci Deneyimi: SEO Eğitiminde Neler Öğrendim?

SEO olarak bilinen veya Arama Motoru Optimizasyonu olarak Türkçe kullanılan konuyla ilgili harika bir eğitime katıldım. SEO eğitimi benim için oldukça önemliydi. Bir web sitem var ve SEO web sitesi sahipleri için olmazsa olmaz. SEO, web sitenizin Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesi için yapılan geliştirmelerdir diye tanımlayabiliriz.

Çok geniş bir alan ve bu konuda usta olmak oldukça zor. Google zaten bu bilgilerin bazılarını veriyor ama bu iş deneyime dayalı ve web sitemin üst sıralarda yer alması için deneyimli kişilerden bilgi almam gerekiyordu.

Bunun için danışmanlık yapan birçok şirket var web sitenizi üst sıralara taşıyabileceklerini söylüyorlar. Ama girişimcilik yapmak için web sitesi kurduysanız bunlar için yeterli para bulamazsınız. İş kurarken neredeyse her işi kendiniz yapmak zorundasınız. Ben de bunu kendim öğrenebileceğimi düşündüm ve internette SEO eğitimi araması yaptım. Karşıma ilk çıkan siteye tıkladım ve harika bir hocanın dersine katıldım.

Derse katılmadan önce SEO hakkında bildiklerim sınırlıydı. Eğitime katıldıktan sonra bu alanın bir deniz-derya olduğunu öğrendim. Ama hocamız en baştan başladı. Yani hiç bilmeyenler için anlatmaya başladı ve yabancı kelimeleri ve jargonları da açıkladı. Neyi bilmemiz gerektiğini ve neyin bu aşamada gereksiz olduğunu en başta anlattı.

SEO Eğitimi Tavsiyelerim

Ben bu derse katıldıktan sonra internet dünyasına bakış açım değişti. HTML diye bir şey öğrendim ve HTML bilerek bir web sitesinde her şeyin değiştirilebileceğini artık biliyorum. SEO için HTML bilmek önemli. Uzman düzeyinde olmasa bile temel düzeyde öğrenmeniz işe yarar. Enstitü’de yeni başlayanlar için HTML-CSS3 eğitimi var bunu tavsiye ederim.

Kodlama öğrenmek her zaman işinize yarar. Programlama bilmeniz belki gerekmez ama bir yazılım diliyle ilgili biraz bilgi sahibi olmak işinize yarayacaktır.

Neler Öğrendim?

Web sitelerin ve sayfaların değerini öğrenmek. SEO’ya yeni başlayanlar için göze korkutucu gelebilir ama hangi sayfanın puanının ve değerinin yüksek olduğunu bilirseniz işleriniz kolaylaşır.

Meta verileri öğrendim. Arama motorlarının sitemizi daha iyi anlamaları için meta verilerin nasıl kullanıldığını örneklerle öğrendim. Hatta hocamız web sitelerinin büyük bir çoğunluğun hatalı yaptığı işlemi de örneklerle gösterdi. Bu hataları yapmayarak üst sıralara kolayca çıkabileceğimi de görmüş oldum.

İşleri kolaylaştırmak için gerekli olan SEO araçlarını öğrendim. Anahtar kelime araştırmak kolay iş değil. Hocamız hem ücretsiz hem ücretli bir çok SEO araçlarından bahsetti. Anahtar kelime zorluklarının bile görülebildiği araçları görebilme şansı yakaladım. Hangi anahtar kelimenin daha iyi sonuç vereceğini analiz etme konusunu da öğrendim.

Kötü SEO tekniklerinin neler olduğunu öğrendim. Birçok web sitesinde 20-30 TL ye satılan seo paketleri var. Bunlar ilgimi çekmişti ama anladığım kadarıyla bu tür şeyler Google’ın nefret ettiği şeyler. Kötü yapılan işlemlerin neler olduğunu ve web siteme nasıl zararları olacağını öğrendim. Bu konu içinde web yönergeleri konusu da var. Google, tüm web sitesi sahiplerine uyulması gereken kuralları belirlemiş ve uymazsanız cezası var. Web sitesi oluşturmadan önce ve SEO konusuna girmeden önce bunları mutlaka öğrenmeniz gerekiyor.

Eğitim bittikten sonra eğitmenime birkaç soru sordum. İçerik yazarlığı için nasıl bir yol izlemem gerektiğini sordum ve beni içerik yazarlığı eğitimine yönlendirdi. Sık sık içerik yazmamı tavsiye etti. Yakında bu eğitime de katılacağım. Web dünyası gerçekten rekabetin yoğun yaşandığı bir yer haline geldi. Eğer işinizi internete taşımak istiyorsanız sadece web sitesi açarak mümkün değil. İşinizi korumak zorundasınız. Yeni şeylere adapte olmalısınız.

Serdar Candan

seo seo eğitimi seo eğitimi tavsiye seo kursu tavsiye seo ne öğrendim seo eğitimi ne işe yarar
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359
İçerik yazarlığı, içerik editörlüğü kursu. Sertaç dalgalıdere
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat