AnasayfaBlogOnline Destinasyon Pazarlamasında 5 Püf Nokta
Satış - Pazarlama

Online Destinasyon Pazarlamasında 5 Püf Nokta

27 Şubat 2019
Üzerinde bir uçak ve birkaç başka öğe bulunan ayrıntılı bir harita gösterilmektedir. Görüntünün sol üst köşesinde haritanın üzerinde bir büyüteç geziniyor. Görüntünün ortasına doğru, birkaç düğme ve bir ekran ile bir cep telefonunun yakın çekimi görülebilir. Sağ alt köşede, haritanın üzerine bir güneş gözlüğü yerleştirilmiş. Görüntünün ortasında, bir kağıt parçasının üzerine bir kalem yerleştirilmiş. Sağ üst köşeye yakın bir yerde, iki ibresi ve kuzeyi gösteren kırmızı bir oku olan bir pusula görülüyor. Sol alt köşeye doğru, birkaç bağcığı olan sarı bir ayakkabının yakın çekimi görülüyor. Son olarak, sağ üst köşede bir şapka ve pusulanın yakın çekimi görülmektedir; şapka kırmızı, pusula ise kahverengidir.
KonuAçıklamaÖnemi
Destinasyon ÖzellikleriBir destinasyonun çekici, ulaşılabilir ve tekrarlanabilir olması gerekmektedir.Bir yeri destinasyon olarak seçerken, bu özelliklerin bulunması turistlerin ilgisini çeker.
Destinasyon Başarısı ve Sosyal MedyaSosyal medyanın kullanılması, destinasyonun başarısını artırabilir.Sosyal medya, hedef kitleye ulaşmanın en etkili yollarından biridir.
Hedef Kitle BelirlemeHangi demografik grubun hedeflenmesi gerektiği belirlenmelidir.Hedef kitlenin belirlenmesi, satış ve pazarlama stratejilerini daha etkili bir şekilde yönetmeye yardımcı olur.
Deneyimlerin ListelenmesiDestinasyon ile ilgili deneyimlerin detaylı bir şekilde listelenmesi gerekmektedir.Potansiyel turistlerin bilgi edinmesi ve destinasyonu ziyaret etmeye heveslenmelerine yardımcı olur.
Marka BilinirliğiMarka, uygun fenomenler aracılığıyla tanıtılmalı ve bilinirliği artırılmalıdır.Marka bilinirliği, hedef kitlenin markayı tanımasını ve güvenmesini sağlar.
Turizm Pazarlama PlanıDestinasyonuna göre uygun bir turizm pazarlama planı yapılmalı ve sürekli güncellenmelidir.Pazarlama planı, destinasyonun başarısını belirlemekte önemli bir faktördür.
Tesisler ve Paket TurlarDestinasyon, uygun nitelikte tesisler ve paket turlar ile desteklenmelidir.Kaliteli tesisler ve paket turlar, turistlerin deneyimlerini zenginleştirir ve destinasyonu daha cazip kılar.
Doğal Özelliklerin KorunmasıDestinasyonun doğal özelliklerinin korunmasına yönelik çalışmalar yapılmalıdır.Doğal çevrenin korunması, destinasyonun sürdürülebilir turizm açısından çekiciliğini artırır.
Seyahat Rehberi HazırlamaZiyaretçilere destinasyonla ilgili detaylı bilgi sağlamak için bir seyahat rehberi hazırlanmalıdır.Rehber, turistlerin seyahatleri boyunca önemli bir kaynak olabilir.
Online PazarlamaTüm bu bilgilerin etkili bir şekilde internette yayılması gerekmektedir.Online varlık, daha geniş bir kitleye ulaşmayı sağlar ve markanın görünürlüğünü artırır.

Destinasyon; Türk Dil Kurumunun sözlüğünde “varılacak olan yer” olarak tanımlanmaktadır. Bir ülke ya da bir yere kişinin kendine özgü bir eylem planı hazırlayarak ekonomik, sosyal ve fiziksel etkileriyle birlikte gezip görme, dinlenme ve keşfederek öğrenme amacı taşıyan çalışmalardır.

Destinasyon Kavramı Turizme Ne Sağlar?

Destinasyon birkaç farklı özelliği bünyesinde barındırır.

Kültürel veya doğal çekiciliği olan yerlerdir. Ziyaretçilerine çevrenin farklılığı sunar ve özgünlüğünü daima korur.

İş, gezi, keşif, gibi farklı olabilecek birçok sebeple konaklayan kişilere geçici konaklama imkanı vererek çevre hakkında kısa ve net bilgilendirme sağlar. Tekrarlanabilme özelliğini sağlamaya çalışarak ziyaret edilen yerin önemini ve sürekliliği korur.

Sınırları çizili bir yer ile birlikte, turistik kaynakların o alana özgü kümelendiği coğrafi alandır. Bu bir ülke veya şehir olabildiği gibi bir köy veya bir yayla bile olabilir. Bu özelliği ile turizme niş alanlar sağlar.

Bir yerin destinasyon olarak kabul edilmesi için kişilerin o yeri ziyaret etmiş olması gerekmemektedir. Bu faktör, bünyesinde birçok farklı bileşeni bulundurur ve kendi kuralları çerçevesinde değişiklik gösterir. Örneğin; İsviçre, Fransa, Avusturya sınırları içerisinde yer alan Alpler, coğrafi sınırları içerisindeki ülkeleri bir arada bulundurmasıyla değil kayak merkezi yönüyle tüm dünyada Kayak destinasyonu olarak kabul edilmektedir.

Bir Yerin Destinasyon Özelliği Sağlaması İçin Ne Gereklidir?

Bir yerin turizm pazarlaması yönünden uygun destinasyona sahip olabilmesi için bazı koşullara sahip olması gerekir. Özelliklerinin çekici, ulaşılabilir ve tekrarlanabilir olması en önemli özelliği oluşturur. Bu özelliklere ek; etkinlikler ile çevreyi destekleme, uygun nitelikte tesisler, paket turlar, doğal özelliklerin uygun şartlar altında korunmasına yönelik tüm çalışmalar bu yerin uygun bir kimlikle pazara çıkarılabilmesine yardımcı olmaktadır.

Turizm Pazarlamasında Destinasyon Başarı Oranı Sosyal Medya Kullanımı ile Nasıl Yükselir?

Oteller bulundukları çevreye özgü nitelikleri bünyesinde barındırarak otel ve acenta arasında doğru pazarlama stratejileri kurarak ilerlemektedir. Günümüzde bilgi teknolojilerinin kullanım yoğunluğunun her alanda artması turizm işletmelerine de bu alanlarda online bilgiye yönelik pazarlama planlarının oluşturulmasına olanak verir.

Destinasyonuna göre uygun bir turizm pazarlama planı yap! Sürekli güncellenebilir ol!

1 - Hedef Kitleyi Netleştir!

Kimi hedeflediğini bilmek rekabetin yüksek olduğu turizm sektöründe işletmeyi başarıya götürür aksi halde ürün ve hizmetinin kime satılacağı bilinmeyen bir plan hedeflenen başarıyı sağlayamaz. Aileler mi, balayı çiftleri mi, yaşlılar mı, gezginler mi, lüks sınıfını daima tercih edenler mi, orta sınıf bünyesinde de o yer hakkında deneyim elde etmek isteyenler mi bu sorunun cevabını net bir şekilde belirlemek gerekmektedir. Bu belirlemeden sonra bilgiyi doğru şekliyle yaymak için internet teknolojisi kullanılmalı, kurumsal web sitesi ve farklı sosyal medya mecralarında belirlenen hedef kitleye yönelik içerik, reklam ve tanıtımlara yer verilmelidir.

Örneğin; Kayak programları destinasyona sahip bir işletme veya acenta iseniz hedef kitlenizi tatile çıkacak herkesi seçmek yerine kayak ile ilgilenen kişiler şeklinde hedefleyebilirsiniz. Onlara uygun-twitter - facebook - instagram etkileşimi sağlayarak kitleye doğru destinasyonları tanıtabilirsiniz.

2 - Deneyimleri Listele!

Sürekli seyahat halinde olan hedef kitleyi yakalamak ve belli bir motivasyona sahip olan kitleleri hedeflemek daha doğru bir yöntem olacaktır. Böylece hizmet verdiğiniz yer ile ilgili seyahat severlerin ilgisini çekecek dijital veya basılı bir rehber broşür hazırlanabilir. Bu bilgi sayesinde kişiler gitmek istedikleri o yer ile ilgili tüm ulaşım hizmetlerinden orada yaşanacak tüm deneyimlere kadar her şey hakkında genel bir bilgi elde edebilmektedir. Bu bilgiler profesyonel, her bir detayı düşünülmüş bilgiler olmalı, fotoğraflar ile zenginleştirilmeli eğer mümkünse video içerik ile desteklenmelidir. KUrumsal web sitesi dışında sosyal medya kanalları üzerinden bu bilgilere ulaşılmalıdır. Özellikle günümüz dünyasında hızla ve doğrudan çok kullanılan instagram ve youtube kanalları video içerik üretmek noktalarında potansiyel müşterilere tüm deneyimleri yansıtma olanağı vermektedir. Tüm bunlar müşterinin satın almasına yönelik oluşturulabilecek unsurlardır.

3 - Marka Bilinirliliği İçin Uygun Fenomen bul!

Sosyal medya aracılığı ile doğru hizmet veren Fenomenler markayı uygun kitlelere ulaştırmaya çabalar. İnsanlar tatile çıkmadan önce yapmak istedikleri tatil için seyahat planı yapmaya başlar. O bölgede yer alabilecek tüm ürün ve hizmetlerle ilgili bilgi sahibi olmak için araştırır. Seyahat ile ilgili blog yazıları okur, gidilecek yerin fotoğraflarını görür, çeşitli videolar izler, işletmeye ait veya farklı internet sitelerinde hakkında çıkmış haberleri okur, değerlendirme yapar. En önemlisi tavsiye alır, yorumları okur. Bu karar verme sürecinde tatilcileri günümüzde en çok etkileyen kişilerin başında artık Influencer dediğimiz fenomenler gelmektedir. İçerik üreticileri ile iş birliği yaparak onların var olan takipçi kitlesini reklam bünyeniz içerisine katmak işletmeye kolaylık ve zamandan tasarruf sağlar. Uygun destinasyonlar için güçlü ve dinamik içerik oluşturabilen ve bunu çevresine yayabilen fenomenler ile ortak çalışmak artık gitgide önem taşımakta ve pazarlama iletişiminin bir kolu olmaktadır.

4 - Kullanıcı içeriklerini Hikayeleştirerek Pazarla!

Belli destinasyonlara seyahat etmiş kişilerden bu yer ile ilgili önemsediği bilgileri hikayeleştirerek potansiyel müşteriler için anlatmalarını sağlanabilmektedir. Bunun için ufak hediyeler konulabilir, Küçük çekilişler, yarışmalar yapılabilir. Bu tarz etkileşimler sayesinde sosyal medya erişim oranları yükselir. Sadece ürün veya bir hizmeti satın almak için değil sizi sadece incelemek isteyen kişiler de son kullanıcılara ulaşarak hakkınızda daha hızlı bilgi sahibi olacaktır. Ayrıca sizi ziyaret etmiş ve sizi etiketlemiş olan misafirleriniz ile iletişime geçip izinlerini alarak onların paylaştığı içeriklerini yayınlama hakkını elde edebilirsiniz. Bu tür içerikler işletmenin o destinasyon için oluşturduğ kendi içeriklerinden daha ilgi çekici olacaktır. Bu internet üzerinden oluşturulabilecek en hızlı viral tanıtımı sağlar.

5 - Değişime Açık, Yaratıcı, Anında Her yerde ol!

Günümüzde herkes artık Mobil! Tüm iletişim cihazları arasında en çok zaman harcanan yer mobil platformlar olarak görünmektedir. Bu durum tüm işletmelerin artık mobil platformda da erişime açık olunabilmesi ile başarılı sayılır. Bu ciddi avantaj sağlamaktadır. Destinasyonun bulunduğu bölgeye ait navigasyon bilgilerine anında ulaşma, her türlü iletişim numaralarına kolaylık, resim ve hikayelerle anlatma, fotoğraf paylaşma, etkinlikler ve gelişmelerle hedef kitlenin algısını açık tutma turistik ürün imajını ve destinasyon planı hazırlarken gerekli olabilecek püf noktaları oluşturmaktadır.

Destinasyon Özellikleri, Bir destinasyonun çekici, ulaşılabilir ve tekrarlanabilir olması gerekmektedir, Bir yeri destinasyon olarak seçerken, bu özelliklerin bulunması turistlerin ilgisini çeker, Destinasyon Başarısı ve Sosyal Medya, Sosyal medyanın kullanılması, destinasyonun başarısını artırabilir, Sosyal medya, hedef kitleye ulaşmanın en etkili yollarından biridir, Hedef Kitle Belirleme, Hangi demografik grubun hedeflenmesi gerektiği belirlenmelidir, Hedef kitlenin belirlenmesi, satış ve pazarlama stratejilerini daha etkili bir şekilde yönetmeye yardımcı olur, Deneyimlerin Listelenmesi, Destinasyon ile ilgili deneyimlerin detaylı bir şekilde listelenmesi gerekmektedir, Potansiyel turistlerin bilgi edinmesi ve destinasyonu ziyaret etmeye heveslenmelerine yardımcı olur, Marka Bilinirliği, Marka, uygun fenomenler aracılığıyla tanıtılmalı ve bilinirliği artırılmalıdır, Marka bilinirliği, hedef kitlenin markayı tanımasını ve güvenmesini sağlar, Turizm Pazarlama Planı, Destinasyonuna göre uygun bir turizm pazarlama planı yapılmalı ve sürekli güncellenmelidir, Pazarlama planı, destinasyonun başarısını belirlemekte önemli bir faktördür, Tesisler ve Paket Turlar, Destinasyon, uygun nitelikte tesisler ve paket turlar ile desteklenmelidir, Kaliteli tesisler ve paket turlar, turistlerin deneyimlerini zenginleştirir ve destinasyonu daha cazip kılar, Doğal Özelliklerin Korunması, Destinasyonun doğal özelliklerinin korunmasına yönelik çalışmalar yapılmalıdır, Doğal çevrenin korunması, destinasyonun sürdürülebilir turizm açısından çekiciliğini artırır, Seyahat Rehberi Hazırlama, Ziyaretçilere destinasyonla ilgili detaylı bilgi sağlamak için bir seyahat rehberi hazırlanmalıdır, Rehber, turistlerin seyahatleri boyunca önemli bir kaynak olabilir, Online Pazarlama, Tüm bu bilgilerin etkili bir şekilde internette yayılması gerekmektedir, Online varlık, daha geniş bir kitleye ulaşmayı sağlar ve markanın görünürlüğünü artırır
destinasyon hedef kitle sosyal medya turizm
Bu, yüzünde canlı bir gülümseme olan bir kadının yakın çekim portresidir. Sarı saçları yana ayrılmış ve gevşek dalgalarla şekillendirilmiş. Yumuşak, mavi gözleri parlak ve büyüleyici. Parlayan cildi neredeyse ışıl ışıl ve yanakları gülümsemenin verdiği keyifle hafifçe kızarmış. Üzerinde yüksek yakalı beyaz bir gömlek ve boynunda zarif bir kolye var. Duruşu rahat ve kendinden emin, neşeli bakışları memnuniyet ve huzur yayıyor. Güzelliğin ve neşenin vücut bulmuş hali olan gülümsemesi onu gören herkese ışık ve sıcaklık getiriyor.
Bahar Beşer
Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Muğla Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde eğitim görmüştür. İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. Online eğitim, markalaşma, kişisel gelişim alanlarında yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir yığın renkli dergi ahşap bir masanın üzerine dizilmiş. En üstteki dergide yeşil bir gıda maddesi, ikinci dergide ise bir adamın yüzünün yakın çekimi var. Üzerinde yazılar olan bir grup dergi ve siyah yazılar olan beyaz bir daire var. Sağ tarafta, üzerinde iki çocuk resmi olan bir kitap görülüyor. Yığının en altında bir derginin yakın çekimi görülüyor. Arka planda bir buket ayçiçeği var ve sahneye parlak bir renk katıyor.
Satış - Pazarlama

Online ve Offline Pazarlamada Etkili Yöntemler

26 Kasım 2019
Koyu renk takım elbise giyen ve açık renk kravat takan bir adam lüks bir arabadan iniyor. Araba koyu renk, muhtemelen siyah. Beyaz bir gömlek ve koyu renk bir pantolon giymektedir. Araçtan inerken yüzü kısmen görünmektedir. Onun sağında, arabanın yanında duran, her ikisi de resmi kıyafetli iki adam daha vardır. Arka planda kırmızı bir nesnenin hafif bulanık bir görüntüsü var. Nesnenin ne olduğu belli değil ama muhtemelen araçla ilgili.
Meslekler

Pazarlamacı Ne İş Yapar?

28 Kasım 2019
Bir onay kutusunun üzerinde pembe bir keçeli kalem tutan bir elin yakın çekimi. Kalem ince, silindirik bir gövdeye ve geniş, düz bir uca sahiptir. El, onay kutusunun üzerinde gezinirken işaretleyiciyi sıkıca tutmaktadır. Onay kutusunun beyaz bir arka planı, onu çevreleyen siyah bir kenarlığı ve ortasında siyah bir kare vardır. Pembe işaretleyici siyah ve beyaz arka plana karşı öne çıkıyor ve görüntünün odak noktasını oluşturuyor. İşaretleyici, onay kutusunun üzerinde bir işaret oluşturarak kutunun işaretlendiğini göstermektedir.
Dijital Pazarlama

SOSTAC Planı Nedir? SOSTAC Açılımı

02 Ağustos 2020
Açık mavi gömlek giyen bir adam başparmağıyla onaylıyor. Yüzünde kocaman bir gülümsemeyle sevinçli bir ifade var. Gözleri kapalı ve sakalları düzgünce kesilmiş. Ağzı hafifçe açık ve beyaz dişleri görünüyor. Sağ elini kaldırmış, başparmağını ve işaret parmağını uzatarak başparmak işareti yapıyor. Sol eli yanında, rahat bir şekilde duruyor. Duruşu rahat ve kendinden emin. Arka planda beyaz bir duvarın olduğu aydınlık bir odada duruyor. Odanın ışığı yüzünden yansıyarak sıcak bir parıltı veriyor.
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
13220
Bu görsel dijital pazarlama alanında bir online kursu tasvir etmektedir. Sakallı ve bıyıklı bir adam çerçevenin ortasında parmağıyla işaret ediyor. Beyaz gömleği ve sarı arka planı parlak ve canlı bir kontrast oluşturuyor. Arka planda ayrıca bir bileziğin ve bir adamın yüzünün yakın çekimini görebiliyoruz. Bu görsel, dijital pazarlama kursunun ideal bir temsili olup, ön planda materyalin önemini gösteren bir erkek yer almaktadır. Renklerin, nesnelerin ve yüz ifadelerinin birleşimi, görsele dijital pazarlama için bir coşku ve heyecan hissi veriyor. Bu görsel, dijital pazarlamanın getirebileceği bilgi ve heyecanın mükemmel bir temsili.
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
775519