AnasayfaBlogPetal Search Nedir? Google ile Rekabet Edebilir mi?
Teknoloji

Petal Search Nedir? Google ile Rekabet Edebilir mi?

15 Eylül 2020
Bu bir bilgisayarın ekran görüntüsüdür. Görüntünün ortasında, içinde beyaz bir daire olan mavi bir daire var. Dairenin solunda, beyaz metinli gri dikdörtgen bir işaret vardır. Dairenin sağında, mavi ve siyah metinli beyaz dikdörtgen bir işaret var. Görüntünün üst kısmında beyaz zemin üzerinde siyah bir harf var. Görüntü, tabelanın ayrıntılarını görmemizi sağlayacak şekilde yakın plandan çekilmiştir. Resmin alt kısmında, beyaz harflerle gri dikdörtgen bir tabela ile siyah beyaz bir logo yer alıyor. Tüm bu unsurlar bir araya gelerek ilgi çekici bir görüntü oluşturuyor.
ÖzellikAçıklamaDeğerlendirme
Petal Search NedirHuawei tarafından geliştirilen bir arama motorudur.Diğer arama motorlarından çok önemli bir farkı olmadığı söylenebilir.
AmacıHuawei son yaptırımlarla Google uygulamalarını kullanamadığı için kendi arama motorunu oluşturdu.Huawei’nin Google'a bir alternatif yaratma çabası.
GeliştirmesiGoogle yasakları ve telefon satışlarındaki düşüş sonrasında HarmonyOS işletim sistemi geliştirilmiştir.Huawei bu geliştirme sayesinde eski günlere dönebileceği umudunu taşıyor.
HizmetlerGörsel, sesli ve video arama gibi hizmetler bulunmaktadır.Google benzeri hizmetler sunabilmesi iyi bir deneyim sağlıyor.
UyumlulukPetal Search yalnızca Huawei değil, android işletim sistemi olan tüm cihazlarda kullanılabilir.Geniş bir kullanıcı kitlesine hitap edebilir.
KişiselleştirmeArama sonuçlarını kullanıcının lokasyonuna göre kişiselleştirilmiş olarak sunar.Kullanıcının lokasyona bağlı olarak sonuçlar sunabilmesi kullanıcı deneyimini arttırmaktadır.
GPDR UyumluluğuVeri güvenliği konusunda GPDR uyumluluğu edinmiştir.Verilerin güvenliği konusunda kullanıcıların yasal haklarını koruyor.
Petal Search TürkiyeTürkiye’de bulunan işletmelerle iletişim kurarak işletmelerin veri işaretlemeleri yapmalarını istiyor.Türkiye pazarına hitap etme çabası pozitif bir durum olarak değerlendirilebilir.
KurumsallıkEnstitü, Huawei'nin kurumsallıktan uzak olduğunu belirtmiştir.İş birliği yapmadan önce kurumsal yapıyı oluşturmaları, ürünle ilgili bilgisi olan personel seçmeleri gerekiyor.
Veri GüvenliğiPetal Search verilerin güvenliği konusunda tam kontrolü kullanıcıya bırakıyor.Verilerini bu ekibe göndermeden önce kullanıcıların tekrar düşünmeleri tavsiye ediliyor.

Petal Search yenilikçi arama motoru olma iddiasıyla Huawei telefonlarında yerini alıyor. Kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmak için diğer arama motorlarından tanıdığımız yöntemlerle (görsel, sesli ve video arama) seçeneklerini sunuyor.

Bilindiği gibi Google’ın lisans vermediği Huawei Google’sız telefon için çalışmalar yaptı ve kendi servislerini 100’den fazla ülkede sundu. Türkiye ise yine markanın hedefleri arasında. Kendi uygulamalarını AppGallery adında bir uygulama ile sunuyor ve kullanıcılarının bu galeri ile uygulama indirmesini istiyor. Türkiye’de bulunan işletmelere de Petal Search isimli arama motoruna katılmasını istiyor.

Petal Search Nedir?

Ne olduğundan çok, neden oluşturulduğunu düşünmekle başlamak daha iyi anlaşılmasına sebep olabilir. Huawei son 3 yılda ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kaldı ve şirketin yönetim kurulu kendi işletim sistemlerini ve uygulama mağazasını kuracağını duyurdu. Böyle bir atılım yapmak zorundaydı çünkü Google huawei firmasına çeşitli engeller ve yasaklar getirdi.

Google maps, Youtube gibi uygulamaları Huawei telefonlara indirmek neredeyse mümkün değil. Ancak tüm bunlara rağmen Huawei Google’ı yenebileceğine inanıyor. Telefon satışlarındaki %40’lık düşüşle birlikte HarmonyOS adlı işletim sistemini geliştirmesi şirketin yeniden eski günlere dönebileceği umutlarını arttırdı.

Yeniden sorumuza dönecek olursak petal search nedir? Diğer arama motorlarından önemli bir farkının olmadığını söylemek çok daha doğru olacaktır. Huawei markalı cep telefonunuzdan arama bölümüne gelerek otel, market alışverişi ya da restoran araması yaptığınızda tıpkı Google’da olduğu gibi size bazı öneriler sunuyor. Diğer arama motorlarında olduğu gibi bir yapay zeka algoritaması kullanıyor. Ancak yaptığımız incelemelerde henüz tam bir arama motoru olduğunu söylemek mümkün değil.

Haber: Petal search ile gündemdeki haberleri takip edebilir, herhangi bir konuda sadece haber siteleriyle ilgili arama yapabilirsiniz.

Görsel: Google ve Yandex gibi arama motorlarının kullandığı görsel arama servisini Petal Search kullanıyor. Metinle veya görsel yükleyerek cep telefonunuzdan herhangi bir tarayıcı kullanmadan görsel arama yapabiliyorsunuz.

Video: Video arama izlenimlerime göre yalnızca metin ile yapılabiliyor. Ancak arama sonuçlarında muhtemelen sadece vimeo gibi video platformlarını görebileceksiniz. Çünkü huawei cihazlarda Youtube gibi dev platformların uygulamaları yer almıyor.Spor Etkinlikleri: Maç sonuçları veya spor etkinlik tarihlerini görebilirsiniz.

Otel: Yakınlarınızda bulunan bir oteli cep telefonunuzdan arayabilirsiniz. Ancak bu yine huawei sınırlarında olacağı için otel seçenekleri sınırlı olabilir.

Uçak bileti: Uçak bileti bulmak petal search ile çok kolay. Nereye gideceğinizi ve tarihi girin. Fiyatlarıyla birlikte petal search size sonuçları anında gösteriyor. Detaylı filtreleme özelliği ise gelecekte bu arama motorunda yer alabilir.

Petal Search Diğer Özellikleri

Petal search nedir artık biliyorsunuz. Ancak en önemli yönlerinden biri kişiselleştirilmiş arama deneyimi sunması. Sonuçları lokasyonunuza bağlı olarak size sunabiliyor.

GPDR uyumluluğunu da edinmiş olan Huawei için verilerinizin güvenliği konusunda karar tamamen size aittir.

Bununla birlikte Petal Search yalnızca Huawei değil, android işletim sistemi olan tüm cihazlarda kullanılabilir.

Petal Search Türkiye

Petal Search Türkiye ekibi Türkiye’de bulunan işletmelerle iletişim kurarak işletmelerin veri işaretlemeleri yapmalarını ve verilerini petal search sistemine aktarılmasını istiyorlar. Alışveriş, eğitim ve diğer kategoriler için çeşitli şirketlerle görüşmeler yapıldığı bilinen bir gerçek.

Enstitü ile de eğitim kategorisi için bir toplantı talepleri oldu ancak kurumsallıktan uzak bir tavır sergiledikleri ve ürünle ilgili bilgisi olmayan kişilerin toplantıya katılması sebebiyle bu iş birliğine sıcak bakmadık. Hatta toplantıda bulunan ürün yöneticisi hem kamera açmayıp, hem de ürünlerinden övgüyle bahsetmediğinizde, yani istediği şeyleri duyamayınca toplantıyı terk edebiliyor.

Çinli şirketin bir arama motoru yapmadan önce kurumsal yapılarını oluşturmaları gerektiğini buradan söylemek isterim. Rekabete girmeden önce ürünle ilgili bilgisi olan ve kurumsal deneyim edinmiş personel seçmeleri petal search oluşturmaktan daha önce yapılmalı. Verilerini bu ekibe göndermeden önce tekrar düşünmenizi özellikle tavsiye ederim.

Petal Search Nedir, Huawei tarafından geliştirilen bir arama motorudur, Diğer arama motorlarından çok önemli bir farkı olmadığı söylenebilir, Amacı, Huawei son yaptırımlarla Google uygulamalarını kullanamadığı için kendi arama motorunu oluşturdu, Huawei’nin Google'a bir alternatif yaratma çabası, Geliştirmesi, Google yasakları ve telefon satışlarındaki düşüş sonrasında HarmonyOS işletim sistemi geliştirilmiştir, Huawei bu geliştirme sayesinde eski günlere dönebileceği umudunu taşıyor, Hizmetler, Görsel, sesli ve video arama gibi hizmetler bulunmaktadır, Google benzeri hizmetler sunabilmesi iyi bir deneyim sağlıyor, Uyumluluk, Petal Search yalnızca Huawei değil, android işletim sistemi olan tüm cihazlarda kullanılabilir, Geniş bir kullanıcı kitlesine hitap edebilir, Kişiselleştirme, Arama sonuçlarını kullanıcının lokasyonuna göre kişiselleştirilmiş olarak sunar, Kullanıcının lokasyona bağlı olarak sonuçlar sunabilmesi kullanıcı deneyimini arttırmaktadır, GPDR Uyumluluğu, Veri güvenliği konusunda GPDR uyumluluğu edinmiştir, Verilerin güvenliği konusunda kullanıcıların yasal haklarını koruyor, Petal Search Türkiye, Türkiye’de bulunan işletmelerle iletişim kurarak işletmelerin veri işaretlemeleri yapmalarını istiyor, Türkiye pazarına hitap etme çabası pozitif bir durum olarak değerlendirilebilir, Kurumsallık, Enstitü, Huawei'nin kurumsallıktan uzak olduğunu belirtmiştir, İş birliği yapmadan önce kurumsal yapıyı oluşturmaları, ürünle ilgili bilgisi olan personel seçmeleri gerekiyor, Veri Güvenliği, Petal Search verilerin güvenliği konusunda tam kontrolü kullanıcıya bırakıyor, Verilerini bu ekibe göndermeden önce kullanıcıların tekrar düşünmeleri tavsiye ediliyor
petal search petal search nedir petal search ne işe yarar
Ellerini dua veya tefekkür için bir araya getirmiş, gözleri kapalı ve başı hafifçe eğik bir adam. Yüzünde huzurlu ve dingin bir ifade, nazik ve kibar bir tavır var. Teni açık kahverengi, saçları siyah, üzerinde beyaz bir gömlek ve koyu renk bir pantolon var. Huzurlu bir atmosferle çevrili düz beyaz bir arka planın önünde duruyor. Derin düşüncelere dalmış, anlamlı bir konu üzerinde kafa yoruyor gibi görünüyor. Duruşu alçakgönüllülük ve saygı hissi uyandırıyor.
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntü SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bir çevrimiçi kursu yansıtıyor. Bir ekranın önünde konuşan takım elbiseli bir adam görülüyor. Adam gözlük ve kahverengi bir gömlek giyiyor ve sağ eliyle bir şeyi işaret ediyor. Arka planda, beyaz metinli bir tabelanın yakın çekimi ve beyaz zemin üzerinde sarı bir sayı var. SEO eğitimi ve kursları, işletmelerin web sitelerini ve içeriklerini arama motorları için nasıl optimize edeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Doğru SEO teknikleri sayesinde işletmeler arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alarak web sitelerine daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla müşteri kazanabilirler. SEO kurslarının yardımıyla işletmeler, anahtar kelimeleri stratejik olarak nasıl kullanacaklarını, arama motoru algoritmalarına hitap eden içerikleri nasıl oluşturacaklarını ve çevrimiçi pazarlamanın nüanslarını nasıl anlayacaklarını öğrenebilirler.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
5500
Şık, koyu renk bir takım elbise giymiş bir adam bir konferans salonunun ortasında durmaktadır. Gözlük takmış ve ciddi bir ifadeyle dosdoğru önüne bakıyor. Elleri iki yanındadır. Görüntünün odağında o var ve arka plan hafifçe bulanık. Bir iş adamı gibi görünüyor ve arkasındaki siyah yazılı dikdörtgen beyaz tabela bunu gösteriyor olabilir. Sağ üst köşede bir sandalye ve sol alt köşede bir masa var, her ikisi de odak dışı.
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
14030
Bu görsel dijital pazarlama alanında bir online kursu tasvir etmektedir. Sakallı ve bıyıklı bir adam çerçevenin ortasında parmağıyla işaret ediyor. Beyaz gömleği ve sarı arka planı parlak ve canlı bir kontrast oluşturuyor. Arka planda ayrıca bir bileziğin ve bir adamın yüzünün yakın çekimini görebiliyoruz. Bu görsel, dijital pazarlama kursunun ideal bir temsili olup, ön planda materyalin önemini gösteren bir erkek yer almaktadır. Renklerin, nesnelerin ve yüz ifadelerinin birleşimi, görsele dijital pazarlama için bir coşku ve heyecan hissi veriyor. Bu görsel, dijital pazarlamanın getirebileceği bilgi ve heyecanın mükemmel bir temsili.
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
775519
Bu görsel Excel hakkında bir çevrimiçi kursu tasvir etmektedir. Gözlük takan ve sakallı bir adam, konu hakkında bilgili ve deneyimli olduğunu gösteriyor. Gri arka plan üzerinde Excel Kursu - Excel Öğrenimi yazan metin de bunu doğruluyor. Yüzünün yakın çekimi, konuya olan güvenini gösteriyor. Ayrıca, gri arka plan üzerindeki beyaz metin, kursun kapsamlı ve bilgilendirici olduğunu gösteriyor. Adamın gözlükleri ve siyah gömleği profesyonel olduğunu, burnunun yakın çekimi ise son derece odaklanmış olduğunu gösteriyor. Bu görsel, öğrencinin deneyimli ve bilgili bir eğitmen tarafından verilen kapsamlı ve ilgi çekici bir çevrimiçi Excel kursu alacağını iletir.
4.9
(558)

Excel Eğitimi

10 Konu5 Saat