AnasayfaBlogPetal Search Nedir? Google ile Rekabet Edebilir mi?
Teknoloji

Petal Search Nedir? Google ile Rekabet Edebilir mi?

15 Eylül 2020
Petal Search Nedir? Google İle Rekabet Edebilir mi?

Petal Search yenilikçi arama motoru olma iddiasıyla Huawei telefonlarında yerini alıyor. Kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmak için diğer arama motorlarından tanıdığımız yöntemlerle (görsel, sesli ve video arama) seçeneklerini sunuyor.

Bilindiği gibi Google’ın lisans vermediği Huawei Google’sız telefon için çalışmalar yaptı ve kendi servislerini 100’den fazla ülkede sundu. Türkiye ise yine markanın hedefleri arasında. Kendi uygulamalarını AppGallery adında bir uygulama ile sunuyor ve kullanıcılarının bu galeri ile uygulama indirmesini istiyor. Türkiye’de bulunan işletmelere de Petal Search isimli arama motoruna katılmasını istiyor.

Petal Search Nedir?

Ne olduğundan çok, neden oluşturulduğunu düşünmekle başlamak daha iyi anlaşılmasına sebep olabilir. Huawei son 3 yılda ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kaldı ve şirketin yönetim kurulu kendi işletim sistemlerini ve uygulama mağazasını kuracağını duyurdu. Böyle bir atılım yapmak zorundaydı çünkü Google huawei firmasına çeşitli engeller ve yasaklar getirdi.

Google maps, Youtube gibi uygulamaları Huawei telefonlara indirmek neredeyse mümkün değil. Ancak tüm bunlara rağmen Huawei Google’ı yenebileceğine inanıyor. Telefon satışlarındaki %40’lık düşüşle birlikte HarmonyOS adlı işletim sistemini geliştirmesi şirketin yeniden eski günlere dönebileceği umutlarını arttırdı.

Yeniden sorumuza dönecek olursak petal search nedir? Diğer arama motorlarından önemli bir farkının olmadığını söylemek çok daha doğru olacaktır. Huawei markalı cep telefonunuzdan arama bölümüne gelerek otel, market alışverişi ya da restoran araması yaptığınızda tıpkı Google’da olduğu gibi size bazı öneriler sunuyor. Diğer arama motorlarında olduğu gibi bir yapay zeka algoritaması kullanıyor. Ancak yaptığımız incelemelerde henüz tam bir arama motoru olduğunu söylemek mümkün değil.

Haber: Petal search ile gündemdeki haberleri takip edebilir, herhangi bir konuda sadece haber siteleriyle ilgili arama yapabilirsiniz.

Görsel: Google ve Yandex gibi arama motorlarının kullandığı görsel arama servisini Petal Search kullanıyor. Metinle veya görsel yükleyerek cep telefonunuzdan herhangi bir tarayıcı kullanmadan görsel arama yapabiliyorsunuz.

Video: Video arama izlenimlerime göre yalnızca metin ile yapılabiliyor. Ancak arama sonuçlarında muhtemelen sadece vimeo gibi video platformlarını görebileceksiniz. Çünkü huawei cihazlarda Youtube gibi dev platformların uygulamaları yer almıyor.

Spor Etkinlikleri: Maç sonuçları veya spor etkinlik tarihlerini görebilirsiniz.

Otel: Yakınlarınızda bulunan bir oteli cep telefonunuzdan arayabilirsiniz. Ancak bu yine huawei sınırlarında olacağı için otel seçenekleri sınırlı olabilir.

Uçak bileti: Uçak bileti bulmak petal search ile çok kolay. Nereye gideceğinizi ve tarihi girin. Fiyatlarıyla birlikte petal search size sonuçları anında gösteriyor. Detaylı filtreleme özelliği ise gelecekte bu arama motorunda yer alabilir.

Petal Search Diğer Özellikleri

Petal search nedir artık biliyorsunuz. Ancak en önemli yönlerinden biri kişiselleştirilmiş arama deneyimi sunması. Sonuçları lokasyonunuza bağlı olarak size sunabiliyor.

GPDR uyumluluğunu da edinmiş olan Huawei için verilerinizin güvenliği konusunda karar tamamen size aittir.

Bununla birlikte Petal Search yalnızca Huawei değil, android işletim sistemi olan tüm cihazlarda kullanılabilir.

Petal Search Türkiye

Petal Search Türkiye ekibi Türkiye’de bulunan işletmelerle iletişim kurarak işletmelerin veri işaretlemeleri yapmalarını ve verilerini petal search sistemine aktarılmasını istiyorlar. Alışveriş, eğitim ve diğer kategoriler için çeşitli şirketlerle görüşmeler yapıldığı bilinen bir gerçek.

Enstitü ile de eğitim kategorisi için bir toplantı talepleri oldu ancak kurumsallıktan uzak bir tavır sergiledikleri ve ürünle ilgili bilgisi olmayan kişilerin toplantıya katılması sebebiyle bu iş birliğine sıcak bakmadık. Hatta toplantıda bulunan ürün yöneticisi hem kamera açmayıp, hem de ürünlerinden övgüyle bahsetmediğinizde, yani istediği şeyleri duyamayınca toplantıyı terk edebiliyor.

Çinli şirketin bir arama motoru yapmadan önce kurumsal yapılarını oluşturmaları gerektiğini buradan söylemek isterim. Rekabete girmeden önce ürünle ilgili bilgisi olan ve kurumsal deneyim edinmiş personel seçmeleri petal search oluşturmaktan daha önce yapılmalı. Verilerini bu ekibe göndermeden önce tekrar düşünmenizi özellikle tavsiye ederim.

petal search petal search nedir petal search ne işe yarar
Bilal Şentürk
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.