AnasayfaBlogSosyal Medya ve Toplumsal Çöküş
Sosyal Medya

Sosyal Medya ve Toplumsal Çöküş

15 Eylül 2018
Bir grup insan bir bankın etrafında toplanmış, rahat ve konforlu bir şekilde oturmaktadır. En yakındaki figür şapkalı ve gözlüklü genç bir adam, yana doğru bakıyor. Ortadaki figür büyük sakallı ve kırmızı ayakkabılar giyen bir adamdır. Solunda kollarını masaya dayamış bir kadın, en uzaktaki figür ise yüzü yakından çekilmiş bir oğlan çocuğu. Tüm figürler gündelik kıyafetler giymiş ve eğleniyor gibi görünüyorlar. Arka plan, ağaçlar ve masmavi bir gökyüzünün olduğu güneşli bir açık hava ortamıdır.
Sosyal Medya DurumuProblemEtkileri
Sosyal medya kullanımı yaygınlaşıyorToplum yalnızlaşıyor, asosyalleşiyorKendine dönük, içine kapanık bireyler
Sosyal medya bağımlılığıÇoğumuzun farkında bile olmadığı bir durumZihinsel ve duygusal sağlığın bozulması
Türkiye'de sosyal medya kullanımıNüfusun %63'ü sosyal medya kullanıyorAktif kullanım yüzünden toplumda yalnızlaşma
Sosyal medya vs gerçek hayatSosyal medya hayatımızın büyük bir bölümünü kaplıyorGerçek yaşam deneyimlerinin azalması, sosyal becerilerin düşmesi
Sosyal medya ve kişilerarası ilişkilerKişilerarası ilişkiler sosyal medya üzerinden yürütülüyorDoğrudan iletişim yeteneklerinin azalması, empati eksikliği
Sosyal medyanın basın üzerindeki etkisiBilgi kirliliği, yanıltıcı haberlerToplumdaki infial durumları, yanlış bilgilendirme
Sosyal medya ve gençlerGençler sosyal medyada fazla zaman geçiriyorDers çalışma sürelerinin azalması, aileyle geçirilen zamanın kısalması
Sosyal medya ve sosyal aktivitelerSosyal aktiviteler yerine sosyal medya tercih ediliyorAktif yaşam tarzının azalması, sağlık sorunlarının artması
Sosyal medya ve özgüvenSosyal medyada mükemmeliyetçilikÖzgüven problemları, kendini yetersiz hissetme
Sosyal medya ve kişilikSosyal medya kişilik gelişimini olumsuz etkiliyorGerçek kimlikten uzaklaşma, sahte bir kişilik geliştirme

Sosyal medya ve onun hayatlarımıza getirdiği sayısız kolaylık olmasına rağmen aslında belki de bir çoğumuzun yaşadığı ama kendine bile itiraf edemediği birçok problemi de beraberinde getiriyor. Tıpkı sigara ve alkol gibi sosyal medyanın da hayatımızda ciddi bir bağımlılık yarattığı da bir gerçek. Peki bizler bunu ne kadar kabullenmiş durumdayız? 

Sosyal Medya Hayatımızı Ele Geçirmiş Durumda 

2019 yılı araştırmasına göre 82,4 milyonluk Türkiye nüfusunun %63’ünü oluşturan 52 milyon kişi, aktif olarak sosyal medya kullanıyor. Sosyal medya platformlarının sık kullanımı asosyal, yalnızlaşan ve giderek içine kapanan bir toplum yaratıyor. 
Sabah uyanır uyanmaz elimize ilk aldığımız şey genelde telefonumuz oluyor.

Gündemde neler olmuş merakımızdan ziyade çoğunlukla da kim nerede ne yapmış sorusunun cevabını arıyoruz. Telefonlarımız hayatlarımızı o kadar ele geçirmiş durumda ki sadece bir gün onu evde unutsak elimizi kolumuzu kaybetmiş gibi hissediyoruz. Bu bağımlılık, en yaşlımızdan en gencimize kadar toplumun her kesiminden insanı ele geçirmiş durumda. 

Sosyal medya etkisi nedir?

Sosyal medya fenomenleri dediğimiz bir kesim tarafından, yaşadığı hayattan keyif almak yerine onların hayatına özenen insanlara dönüştürüldük. Giyim tarzımızdan, konuşma biçimimize, yeme alışkanlıklarımızdan, güzellik anlayışımıza, ev dekorasyonumuzdan gezdiğimiz yerlere kadar insan olmanın en temel unsuru olan hayat tercihlerimizi bile sosyal medya tarafından bize gösterilenlere göre şekillendirir olduk. 

Kendisi Olmaktan Memnun Olmayan İnsanlar Yarattık

Sosyal paylaşım sitelerinin geneline baktığımızda kadın ve erkeklerin bir ideal güzellik anlayışı çerçevesinde hareket etmeye başladığını tespit etmek artık pek de zor değil. Hiç kimse kendisi olmaktan memnun değil! Bu sitelerde gördükleri insanlara, vücutlara sahip olmak ve onların yaşadığı hayatları yaşamak istiyorlar. 

O yüzden de bedenlerini sevmeyen, sürekli kendi kusurlarını gören, tüm parasını estetik operasyonlara yatıran, ölüm diyetleri yaparak sıfır beden olmaya çalışan kadınlar ve kas yığınına dönüşmüş erkekler görüyoruz. Özgüvensizliğin mutsuzlaştırdığı bir toplum haline dönüşüyor ve sosyal medya bağımlılığının ağına iyice yapışıyoruz. Artık o koca böcek tarafından yenmemiz an meselesi! 

Sosyal Medya Çöplüğü

Sosyal medya ağlarına girdiğimiz her an her biri birbirinin aynı milyonlarca görsele maruz kaldığımız bir çöplüğe düşüyoruz. Bu çöplük her geçen gün en yakınımızdaki insanları da içine alıyor. Artık sergilere gidip eserleri inceleyen insanlarla değil o eserin önünde fotoğraf çektirip paylaşmak isteyen insanlarla karşılaşıyoruz. 

Birlikte yemeğe çıkıp güzel sohbetler eden insanlarla değil yemeğinin fotoğrafını çekip yer bildirimi yapmakla ilgilenen insanlarla karşılaşıyoruz ve giderek yalnızlaşıyoruz. Durum aslında o kadar ciddi ki artık birileri bıçaklanırken bile yardım etmek yerine telefonlarının kamerasıyla video kayıt yapan insanlar görüyoruz. Sosyal medya bağımlılığı bizleri birbiriyle iletişim kurmayan, birbirini anlamayan ve duygusuz insanlara dönüştürüyor.

Bu Çöküş Nasıl Durdurulabilir?  

Bu çöküşü durdurmanın pek de kolay olmayacağını baştan söyleyelim. Öncelikle yazımızın başında da belirttiğimiz gibi alkol, sigara gibi sosyal medyanın da ciddi bir bağımlılık olduğunu kabul etmeliyiz. Bu bağımlılıktan kurtulmak için işe telefonlarımızdan uzaklaşmakla başlamalıyız. Mesela kendimize bazı kurallar koyarak telefonla geçireceğimiz süreleri belirleyebiliriz. 

O süre dolunca ne olursa olsun telefonu elinizden bırakın. Merak etmeyin siz takip etmeyince dünyanın sonu gelmeyecek! Sevdiklerinizle anın tadını çıkarın. Ailenizle kıymetli vakitler geçirmenin yollarını aramalısınız. Karşılıklı sohbet etmek, doğa yürüyüşü yapmak, güzel bir film izlemek, beraber yemek yapmak gibi aktiviteler ile aile bağlarınızı da güçlendirecektir. Mesela telefonsuz bir akşam yemeği güzel bir başlangıç olabilir. Haydi başlayın!

Yazar: R.Tuğçe Tan

Sosyal medya kullanımı yaygınlaşıyor, Toplum yalnızlaşıyor, asosyalleşiyor, Kendine dönük, içine kapanık bireyler, Sosyal medya bağımlılığı, Çoğumuzun farkında bile olmadığı bir durum, Zihinsel ve duygusal sağlığın bozulması, Türkiye'de sosyal medya kullanımı, Nüfusun %63'ü sosyal medya kullanıyor, Aktif kullanım yüzünden toplumda yalnızlaşma, Sosyal medya vs gerçek hayat, Sosyal medya hayatımızın büyük bir bölümünü kaplıyor, Gerçek yaşam deneyimlerinin azalması, sosyal becerilerin düşmesi, Sosyal medya ve kişilerarası ilişkiler, Kişilerarası ilişkiler sosyal medya üzerinden yürütülüyor, Doğrudan iletişim yeteneklerinin azalması, empati eksikliği, Sosyal medyanın basın üzerindeki etkisi, Bilgi kirliliği, yanıltıcı haberler, Toplumdaki infial durumları, yanlış bilgilendirme, Sosyal medya ve gençler, Gençler sosyal medyada fazla zaman geçiriyor, Ders çalışma sürelerinin azalması, aileyle geçirilen zamanın kısalması, Sosyal medya ve sosyal aktiviteler, Sosyal aktiviteler yerine sosyal medya tercih ediliyor, Aktif yaşam tarzının azalması, sağlık sorunlarının artması, Sosyal medya ve özgüven, Sosyal medyada mükemmeliyetçilik, Özgüven problemları, kendini yetersiz hissetme, Sosyal medya ve kişilik, Sosyal medya kişilik gelişimini olumsuz etkiliyor, Gerçek kimlikten uzaklaşma, sahte bir kişilik geliştirme
bağımlılık sohbet sosyal medya sosyal medya etkisitelefonçöküş
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kızıl saçlı, sakallı ve beyaz gömlekli bir adam başparmağını kaldırıyor. Yüzü görüntünün odak noktasıdır, arka planda bulanık bir bilezik vardır. Sağında beyaz zemin üzerinde siyah bir yazı ve üstünde içinde beyaz bir tik olan yeşil bir daire var. Adamın geniş bir gülümsemesi var ve yaptığı işten çok memnun görünüyor. Sanki neşesini vurgulamak istercesine etrafı güneşli bir atmosferle çevrili. Gözleri kapalı ve başparmağıyla onay ve pozitiflik ifade eden bir işaret yapıyor. Coşkusu bulaşıcı ve bu resme bakarken iyimserlik hissetmemek mümkün değil.
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
1287524
Bu görsel dijital pazarlama alanında bir online kursu tasvir etmektedir. Sakallı ve bıyıklı bir adam çerçevenin ortasında parmağıyla işaret ediyor. Beyaz gömleği ve sarı arka planı parlak ve canlı bir kontrast oluşturuyor. Arka planda ayrıca bir bileziğin ve bir adamın yüzünün yakın çekimini görebiliyoruz. Bu görsel, dijital pazarlama kursunun ideal bir temsili olup, ön planda materyalin önemini gösteren bir erkek yer almaktadır. Renklerin, nesnelerin ve yüz ifadelerinin birleşimi, görsele dijital pazarlama için bir coşku ve heyecan hissi veriyor. Bu görsel, dijital pazarlamanın getirebileceği bilgi ve heyecanın mükemmel bir temsili.
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
775519
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
12860