AnasayfaBlogGoogle Stadia Nedir?
Teknoloji

Google Stadia Nedir?

07 Ocak 2020
Google Stadia Nedir?

Google Stadia 19 Kasım 2019’da piyasaya sunuldu ve sunulmasıyla beraber kafalarda birçok soru da oluşmaya başladı. Diskler, online indirmeler, oyun konsolları veya oyun bilgisayarlarına gerek kalmadan büyük bütçeli oyunlar oynamanıza izin veren Google Stadia bulut teknolojisi kullanılan bir hizmet olarak hayatımıza girdi. Teknoloji içeren tüm hizmetlerden çok daha güvenli olan Google Stadia, satın aldığınız oyunları sunucularda yayınlamanıza izin verir. Tek ihtiyacınız olan iyi bir internet bağlantısı, iyi bir wi-fi yönlendirici ve Google’ın Chromecast Ultra, akıllı telefon veya bilgisayarınızda bulunan Chrome web tarayıcısı.

Gerçekte, Google Stadia'nın lansmanı, Google Pixels ve Mac tabletlerle sınırlı cep telefonu desteği ve 4K, HDR veya surround sistemini desteklemeyen Chrome tarayıcı oyunu ile başlangıçta beklediğimizden biraz farklıydı. Google Stadia'nın ne zaman iPhone'a uyumlu hale geleceği konusunda hala herhangi bir açıklama yok. Bunun yanı sıra, Google Stadia hizmetinin wi-fi bağlantılarında ciddi performans sorunları olduğunu bildiren raporlar da var.

Bir Google Stadia Premiere Edition paketi satın almadan veya önümüzdeki yıl Stadia Base seçeneği kullanılabilir olduğunda, hizmeti satın almak için biraz para ayırmadan önce, muhtemelen bu devrimci online oyun hizmetini detaylarıyla öğrenmenizde yarar var. Google Stadia nedir? Nasıl çalışır? Hangi oyunlar mevcuttur? Aşağıda Google Stadia hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz tüm yanıtları bulabileceğinizi umuyoruz.

Google Stadia Genel Özellikleri

Google Stadia, sahip olduğunuz hemen hemen her ekranda modern oyunları oynamanıza izin veren bir online oyun platformudur. Project Stream adı ile piyasaya sürülmesine karar verilen bu oyun platformu 2019 yılında gerçekleşen Game Developers Conference (GDC) etkinliğinde Google Stadia ismi ile yerini almıştır. Google'ın sunucuları tüm işlem gücünü yönetir ve bulut tabanlı servisler aracılığıyla size ulaştırır. Oyun platformlarında genelde karşılaştığınız, endişelenmenize neden olan indirme veya yükleme sorunları ile karşılaşmazsınız. Cihazınızın bir Google Chrome tarayıcısını çalıştırabiliyor olması yeterlidir. İnternetiniz bunu başarabiliyorsa, Google Stadia, tümü en az 35 Mbps hızda bir internet bağlantısı üzerinden HDR ve 60fps'de 5.1 surround ses ile 4K çözünürlükte oyunlar oynatabilir. İnternetiniz bu kadar hızlı olmasa bile, Google Stadia birçok internet hızını destekler. 10 Mbps önerilen minimum hızdır.

Bulut tabanlı yeni oyun platformu, Google Stadia, Google’da yıllardır süren çalışmaların sonucudur. Geçen yılın sonunda, Google katılımcıların Chrome tarayıcılarında Assassin's Creed Odyssey oynamasına izin veren kapalı bir beta testi sundu. GDC 2019'da Google Stadia, gösteri katında oynanabilir demolarla birlikte tam olarak kullanıcılara sunuldu. Böylece Google Stadia uzun zaman alan yükleme problemlerinin çözümü olarak online oyun dünyasında yerini aldı. Bundan yola çıkarak, yüksek maliyetli oyun konsolları ve oyun bilgisayarlarının yakın gelecekte Google Stadia nedeniyle geri plana itileceği de oldukça muhtemel görünüyor.

Google Stadia, kullanıcılara çoğu oyun platformunda olduğu gibi çoklu oyuncu seçeneği sunuyor. Bunun yanı sıra diğer bir özellik olarak, akıllı telefon, televizyon ve tablet üzerinden oynanacak her oyun Google Stadia sayesinde her an kaydedilebilecek ve böylece bir dahaki girişte kaldığınız yerden oyuna devam edebileceksiniz.

Google Stadia Nasıl Çalışıyor?

Google Stadia kullanmak için ekran kartı gibi bilgisayar parçalarına gerek yoktur. Fiziksel kopyalara ihtiyacınız olmadan bireysel cihazınız yerine uzak bir sunucuda oyun oluşturur. Bu oyun daha sonra kumandanız, fareniz veya klavyeniz ile sunucu üzerinden cihazınıza aktarılır. Kısaca Google Stadia, belli bir ücret karşılığında kiralanan fakat oynadığınız cihazda yer etmeyen bir online oyun platformudur.

Herhangi bir donanıma gerek kalmaması kolaylık olsa da internet bağlantısı sorunu belki Google Stadia deneyiminizi sekteye uğratabilir. Çünkü Google Stadia oyunları için oldukça güçlü ve stabil bir internet bağlantısına ihtiyacınız vardır. 4K çözünürlüğe yetecek güce sahip bir internetinizin olup olmadığını Google’ın sunduğu internet sitesi üzerinden öğrenmeniz mümkündür. Ayrıca şunu unutmamalısınız ki limitsiz bir internet bağlantısı olmadan 4K çözünürlüklü bu oyunları oynamanız size biraz pahalıya patlayabilir. Örnek vermek gerekirse, 1 saatlik Google Stadia kullanımı boyunca 720p 60fps oyun deneyimi 4,5 GB internet kotasına mal olmaktadır. 1080p 60fps için bu değer 9 GB, 4K 60pfs için ise 15,75 GB internet demektir.

2018 yılında yapılan araştırmalar, yaklaşık 200 milyon insanın günde 50 milyar saatten fazla zamanını YouTube’da oyun videoları izleyerek geçirdiğini gösteriyor. YouTube ile entegre olan Google Stadia sayesinde oynanan oyunlar videoya dönüştürülebilecek. Böylece Google Stadia üzerinden yayınlanan videolar sayesinde popülerliği artmış ve reklam geliri sağlamış bir oyun platformu haline gelebilecek.

Stadia state share, yani durum paylaşımı, Google Stadia’nın en ilginç ve orijinal özelliklerinden biridir. Bu özellik ile YouTube kanalı ile canlı oyun videolarını izleyen kullanıcılar, oyunda o an bulunulan yerden oyuna devam edebilecek. Bu sayede oyun sırasında karşılaşabileceği herhangi bir durumu deneyimleyerek öğrenebilecek. Bu özellik izleyici, oyuncu ve yayıncı ile sürekli olarak bir etkileşim ağı kurulmasını sağlayacak.

Google Stadia Fiyatı

Google Stadia farklı fiyat paketleriyle kullanıcıların karşısına çıkmakta. Stadia Premiere Edition paketi, 129 $ karşılığında televizyonunuzda oynamak için bir Chromecast Ultra, bir Stadia kontrolcüsü ve üç aylık Stadia Pro üyeliği ile birlikte geliyor. En düşük ücretli Google Stadia paketi Stadia Pro’dur. Chromecast Ultra ve Stadia kontrolcüsü bu pakete dahil değildir. Fakat Google Stadia ile oyun oynamanın keyfine varmak için bu üyeliğe ihtiyaç vardır. Zaman içerisinde çeşitlenecek ücretsiz oyun içerikleri ile aylık olarak 9,99 $ ödemeniz gerekiyor. Ama tüm oyunların ücretsiz olmadığını da hatırlatmamız gerek. Şimdilik ücretsiz deneme sunumu bulunmasa da Google bu durumun değişeceği hakkındaki yaptığı açıklama ile oyun severleri mutlu etti.

Google Stadia İle Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

Özellikle bir oyun konsoluna ya da güçlü bir oyun bilgisayarına ihtiyacınız olmadığını düşündüğünüzde, Google Stadia oyunlarının gittikçe büyüyen kütüphanesi oldukça etkileyicidir. İlk deneme için Assassin's Creed Odyssey oyun severlerin kullanımına açılmıştır. Ücretsiz olarak sunulan Assassin's Creed Odyssey’nin yanı sıra şu an için Google Stadia listesindeki en popüler oyunlar şunlardır;

 • Attack on Titan 2: Final Battle

 • Destiny 2: The Collection

 • Farming Simulator 2019

 • Final Fantasy XV

 • Football Manager 2020

 • Grid 2019

 • Gylt

 • Just Dance 2020

 • Kine

 • Metro Exodus

 • Mortal Kombat 11

 • NBA 2K20

 • Rage 2

 • Red Dead Redemption 2

 • Rise of the Tomb Raider

 • Samurai Showdown

 • Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition

 • Thumper

 • Tomb Raider: Definitive Edition

 • Trials Rising

 • Wolfenstein: Youngblood

ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, İsveç, Fransa, İtalya, Belçika, Finlandiya, İrlanda, Hollanda, Norveç, İspanya ve Danimarka 19 Kasım 2019’da Google Stadia ile tanıştı. Şu an için kullanıcı deneyimleri oyunların akıcı olduğundan bahsetmekte ve genellikle memnun oldukları sonucunu vermekte.

14 ülkede kullanıma açılmasına rağmen Google Stadia’yı Türkiye’de kaldırabilecek alt yapı hizmeti oluşturma çalışmaları sürdüğünden zamanı tam olarak bilinmese de yakın zamanda Türk kullanıcılar ile de buluşması beklenmekte. Gelecekte 200 ülkede kullanıcılara sunulmasının planlandığı Google Stadia’nın 8K görüntü kalitesine de ulaşması hedefleniyor.

Google Stadia fiyatı nedir?

Stadia Premiere Edition paketi, 129 $ karşılığında televizyonunuzda oynamak için bir Chromecast Ultra, bir Stadia kontrolcüsü ve üç aylık Stadia Pro üyeliği ile birlikte geliyor. En düşük ücretli Google Stadia paketi Stadia Pro’dur. Chromecast Ultra ve Stadia kontrolcüsü bu pakete dahil değildir. Zaman içerisinde çeşitlenecek ücretsiz oyun içerikleri ile aylık olarak 9,99 $ ödemeniz gerekiyor.

Google Stadia oyunları nelerdir?

İlk deneme için Assassin's Creed Odyssey oyun severlerin kullanımına açılmıştır. Ücretsiz olarak sunulan Assassin's Creed Odyssey’nin yanı sıra şu an için Google Stadia listesindeki en popüler oyunlar; Attack on Titan 2: Final Battle, Destiny 2: The Collection, Farming Simulator 2019, Final Fantasy XV, Football Manager 2020 sayılabilir.

Google Stadia Türkiye’ye gelecek mi?

ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, İsveç, Fransa, İtalya, Belçika, Finlandiya, İrlanda, Hollanda, Norveç, İspanya ve Danimarka 19 Kasım 2019’da Google Stadia ile tanıştı. 14 ülkede kullanıma açılmasına rağmen Google Stadia’yı Türkiye’de kaldırabilecek alt yapı hizmeti oluşturma çalışmaları sürdüğünden zamanı tam olarak bilinmese de yakın zamanda Türk kullanıcılar ile de buluşması beklenmekte. Gelecekte 200 ülkede kullanıcılara sunulmasının planlandığı Google Stadia’nın 8K görüntü kalitesine de ulaşması hedefleniyor.

Google Stadia oyun online oyun bulut internet
İrem Elitez
İrem Elitez
Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Oyun terapisi eğitimiyle oyunların iyileştirici ve tedavi edici yönünü keşfedin. Uzman psikolog ve eğitmen eşliğinde harika bir online program.
5
(16)

Oyun Terapisi Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
340210
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
299134