Close
Mobil Menu Bars

Ergoterapi Ne Demek?

28 Nisan 2020, 1814 defa okundu.
Ergoterapi Ne Demek?
ergoterapi nedir, ergoterapi, ergoterapist, ergoterapinin alanları, ergoterapist kimdir, ergoterapistin görevleri

Ergoterapi nedir dendiğinde pek çoğumuzun çok bildiği bir kavram olmadığı için cevap vermekte zorluk çekebiliriz. Oysaki ülkemizde çok yeni olan bu kavram çok önemli bir yere sahip. Ergoterapi, kişinin çevresini ve kendisini kontrol ederek yaşamını aktif ve üretken olarak sürdürebilmesi için, gerekli olan görevleri yerine getirebilmesini sağlar. Bu şekilde kişinin hayatını sürdürebilmesi için gerekli kapasitesinin geliştirilmesi ve sürdürülmesi ile ilgilenir.

Ergoterapi nedir sorusuna ‘’bireyin performansını arttırmak, duruma adapte olmasını sağlamak için gerekli fonksiyon ve becerilerin öğrenilmesini kolaylaştırmak ve sağlıklı olma durumunu sürdürmek için günlük yaşam faaliyetlerine katılımını yönetme sanatıdır ‘’ diye de cevap verebiliriz.

Ergoterapi, okul, ev, iş yeri, fabrika, huzurevi, sağlık ocağı, hastane, kamu kuruluşları, özel ve resmi kuruluşları kapsayan geniş bir uygulama alanına sahiptir. Günlük yaşamlarını sürdürmede zorluk çeken fakat bağımsız bir hayat yaşamak isteyen kişilere hizmet vermektedir. Bu işin eğitimini almış ‘’ergoterapist’’ ismi verilen kişiler, bireylere hayata uyum sağlayabilmeleri için gerekli desteği verir. Ergoterapistler herhangi bir sağlık problemi nedeniyle vücut işlevlerinde bozukluk olan ve duygusal çöküntü içerine girmiş kişileri hayata kazandırmaya çalışır.

ergoterapi nedir, ergoterapi, ergoterapist, ergoterapinin alanları, ergoterapist kimdir, ergoterapistin görevleri

Örneğin, kaza sonucu bacağını kaybetmiş bir kişinin tedavi sonrasında tekerlekli sandalyeyi nasıl kullanacağını, hayata nasıl uyum sağlayacağının eğitimini verir. Bundan sonraki hayatını tekerlekli sandalyede nasıl geçireceğinin kişiye öğretilmesi gerekir. Sandalyeden yatağa nasıl geçeceğini öğretir. Mesleğine devam edemeyecekse kişiye uygun meslek arar. Ev içinde kolayca yaşaması için gerekli düzeni, oluşturur. Gerekli psikolojik desteği de sağlar.

Ergoterapi Nedir? Alanları Nelerdir?

Ergoterapi birçok alanda kişilerin hayata adapte olabilmeleri için destek olmaktadır. Üniversitelerin sağlık fakültelerinden mezun olan ergoterapistler tarafından kişilerin ihtiyaç duyduğu destek verilir. Sağlık hizmetinde iletişimin öne çıktığı ergoterapi sayesinde kişiler hayatla daha barışık ve mutlu yaşarlar. Ergoterapi nedir tam olarak anlayabilmek için, ergoterapinin alanlarını yakından inceleyelim.

Duyu bütünleme terapisi: Duyu bütünlüğü sağlayamayan kişilere ergoterapistler uygun duyu vererek doğru duyu bütünlüğü yapılmasını sağlar. Beş duyumuz da merkezi sinir sistemi tarafından yönetilir. Eğer merkezi sinir sisteminde sorun olursa duyular düzgün çalışmaz. Hangi duyu ile ilgili sıkıntı varsa o duyu için duyusal bütünleme terapisi yapılır. Duyu bütünlüğünün sağlanması ile kişi;

ergoterapi nedir, ergoterapi, ergoterapist, ergoterapinin alanları, ergoterapist kimdir, ergoterapistin görevleri

  • Odaklanma,konsantrasyon ve dikkat yeteneği kazanır.
  • Kendine olan saygısı artar.
  • Kişi kendi kontrolünü sağlar.
  • Özgüven gelişir.
  • Öğrenmeye açık olur.
  • Vücut ve beyin ortak hareket etmesini sağlar.

El Terapisi: Ergoterapinin uzmanlaşmış olduğu bir dalıdır. Omuz, kol, dirsek, ön kol, el bileği ve elde meydana gelen hasarları tedavi ederler. Kişilerin kaybolmuş işlevlerinin yerine getirilmesini sağlamak için tedavi ederler. Günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmek için gerekli malzeme desteği ve egzersiz yapmalarını sağlar. Bütün elin tamamını değerlendirerek tedavi planlar. Bireylere kişisel olarak hazırlanmış tedavi hizmeti sunar. Sorunun giderilmesi için gerekli olan egzersiz hareketleri tedavisi verilir.

Kanser rehabilitasyonu: Kanser hastaları tedavileri sırasında zorlu bir süreçten geçer. Bu dönemde hem hasta olan bireyler hem de onların aileleri psikolojik olarak yıpranır. Bu hastaların tedavi süreci de zor ve uzun bir süreçtir. Ergoterapistler hastalar ve ailelerinin hayata uyum sürecini arttırır. Psikolojik olarak destek verir, yaşamlarını kolaylaştıracak uygun koşulları sağlaması için yardımcı olur. Fiziksel ve zihinsel yönden desteklemek için uygun etkinlikler planlar.

ergoterapi nedir, ergoterapi, ergoterapist, ergoterapinin alanları, ergoterapist kimdir, ergoterapistin görevleri

Pediatrik Rehabilitasyonda: Bir çocuğun gelişimini her yönden değerlendirir. Çocuğun kişilik yapısında, sosyal çevresinde ve okul hayatındaki tutum ve davranışlarını maksimum seviyeye ulaşmak için profesyonel teknikler uygular. Çocukların eksik yönlerini, psikolojik sorunlarını, olumsuz davranışlarına çözümler üretir. Problemin neden kaynaklandığını bulmaya ve rehabilite ile kesin çözümler bulmak için çalışır. Çocukların erken yaşlarda topluma sorunsuz olarak katılabilmeleri için gerekli tedavi planlaması yapar. Çocukların özgüvenli ve mutlu bireyler olarak büyümeleri için çözüm odaklı olarak yol alırlar.

Psikiyatride alanında:  Psikoloji ve ergoterapi neredeyse iç içe çalışır. Fiziksel ve zihinsel engelli kişiler ve bu yönden zorluk çeken bireylerin bağımsız olarak hayatlarını sürdürebilmeleri için tedaviler sağlar. Ergoterapi nedir sorusunun en güzel cevabı belki de ‘’Hayatı sonuna kadar yaşamaktır’’ Her insanın hayatı yaşama hakkı vardır. Kişiler yaşamları içerisinde doğuştan ya da sonradan birtakım engellerle karşılaşabilirler. Ancak karşısına çıkan fiziki ve ruhsal problemler buna engel olmamalıdır. İşte tamda bunu sağlamak için ergoterapi vardır. Şizofreni, otizm, dikkat eksikliği, kişilik bozuklukları, bağımlı hastalar gibi birçok alanda kişilere yaşam desteği vermektedir. 

Toplum Ruh Sağlığı Alanında:  Toplumla alakalı her türlü ruh sağlığı konusunda da kurumlarla çalışarak hizmet vermektedir. Toplum ruh sağlığı merkezleri, huzurevi, kadın sığınma evleri, kimsesizler yurtları ve çocuk esirgeme kurumlarında çalışırlar. Zihinsel ve fiziksel  problemleri olan bireylere yönelik uzun vadeli çözümler üretir. Kişilerin topluma kazandırılması ve mutlu olması için çaba gösterirler.  Bu alanda gerekli tedavi ve teknikleri uygularlar.

Yaşlılarda Ergoterapi: Genellikle huzurevin de  yaşlı bireylerle çalışırlar. Ergoterapistler yaşlıların birbiriyle ilişkileri için ve yaşamlarını rahat ve mutlu geçirebilmeleri için gerekli desteği verirler.

ergoterapi nedir, ergoterapi, ergoterapist, ergoterapinin alanları, ergoterapist kimdir, ergoterapistin görevleri

Ergoterapist Kimdir? Ergoterapistin Görevleri Nelerdir?

Ergoterapi kişilerin zihinsel, ruhsal ve duygusal yönden hayatlarını bağımsız sürdürmelerini sağlayan sağlık mesleğidir. Kişilerin hayatlarını devam ettirebilmek için günlük faaliyetlerini yapmasını sağlayan sağlık çalışanına da ergoterapist denir. Ergoterapist olmak için sağlık fakültelerinin ilgili bölümlerinden mezun olma şartı aranır.

Ergoterapist olacak kişilerde öncelikle maddi beklentiden çok, manevi tutku ve insan sevgisi olgusunun yüksek olması beklenir. Ülkemizde pek bilinmeyen yeni gelişmekte olan bu meslek gurubunun yararları arttıkça eminim geleceğin gözde meslekleri arasında yerini alacaktır. Bu mesleği yapabilmek için ergoterapi sıralama aralığına göre üniversitelerin 4 yıllık ergoterapi bölümünde eğitim almak gerekiyor. Ergoterapistin görevleri ise; 

Kişilerin günlük yaşamlarında yaşadıkları problemlerin üstesinden gelmeleri ve bağımsız yaşam sürebilmeleri için gerekli tedavi, terapi ve aktivitelerin yapılmasını sağlar. Ergoterapistler kişileri yaşama kazandırır, yaşam kalitelerini arttırır ve kişilerin bağımlılık düzeylerini düşürmek için çaba gösterirler. Bütün bunların yerine getirilmesiyle birlikte birey fiziksel ve duygusal sorunlarıyla başa çıkmayı öğrenir. Hayatını kimseye muhtaç olmadan sürdürebilme becerisi kazanır. Düzeltilemeyecek bir fiziksel sorunu varsa da bununla birlikte yaşamayı öğrenecek kabiliyetler kazanır. Psikolojik olarak kendine olan güveni gelir. Kendi işini kendi yapabilme yetisi kazanır. Hayata tutunması kolaylaşır. Mutlu ve sağlıklı bir birey olarak topluma kazandırılması hedeflenir.

Ergoterapiye kimler ihtiyaç duyar?

Ergoterapi her yaştan, her kesimden kişilere destek verir. Kişiler ihtiyaç duyduklarında, erken dönemlerde bu tedaviye başlarsa daha etkili bir tedavi sürecine girerler. Bireyin yaşamında fiziksel, zihinsel ve psikolojik yönden yaşadığı sorunlarda zorlandı andan itibaren ergoterapi tedavisine başlanmalıdır.

Ergoterapi ile kişilere nasıl destek verilir?

Ergoterapi ile kişilere her yönden destek verilir. Kişilerin yaşam kalitelerini artırabilmeleri için gerekli olan psikolojik ve fiziksel desteği sağlar. Bireyler tedavi desteği ile bağımsız olarak hayatlarına devam edebilme yetisi kazanırlar.

Ergoterapi nedir?

Ergoterapi nedir dendiğinde pek çoğumuzun çok bildiği bir kavram olmadığı için cevap vermekte zorluk çekebiliriz. Oysaki ülkemizde çok yeni olan bu kavram çok önemli bir yere sahip. Ergoterapi, kişinin çevresini ve kendisini kontrol ederek yaşamını aktif ve üretken olarak sürdürebilmesi için, gerekli olan görevleri yerine getirebilmesini sağlar.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım.

Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!